Binance and Trading212 ( почетник во овој свет на инвестирање)

Член од
22 декември 2018
Мислења
464
Поени од реакции
659
Се мислам да земам и на кока кола, мислам дека вреди...или имаш некој предлог да му направам истражување.
Можеш да земеш од кока кола, само гледам акциите се стабилни она тераат 59, 55, 49$, годишно имаат -1% пад на акциите, така да не би очекувал некоја голема заработка во наредните година дена(провери некои информации со кока кола дали има некоја новост што ќе пласираат на пазарот па така би се кренала вредноста), од технолошките компании 90% се моментално high и не знам дали би те подржал да земеш или да чекаш некоја криза да падне берзата па да земеш..

Некоја новост како поминаа со 4 квартал ќе има известување па испланирај
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.621
Поени од реакции
30.260
Можеш да земеш од кока кола, само гледам акциите се стабилни она тераат 59, 55, 49$, годишно имаат -1% пад на акциите, така да не би очекувал некоја голема заработка во наредните година дена(провери некои информации со кока кола дали има некоја новост што ќе пласираат на пазарот па така би се кренала вредноста), од технолошките компании 90% се моментално high и не знам дали би те подржал да земеш или да чекаш некоја криза да падне берзата па да земеш..

Некоја новост како поминаа со 4 квартал ќе има известување па испланирај
Од маг 7 ми фаќаат око гугл и тесла, имаат доста добра иднина колку што истражував.
Многу се мислам и за старбакс ама се заебаа со подршката за Израел, многу кои се против војната тотално ги избегнуваат а во некои делови и срамно е да те видат со старбакс чашка, можеби ќе има пад на акции па да се искористи тоа.
 
Член од
15 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
15
Здраво екипо. И јас сум нов во оваа област и сакам да учам, првично сум за инвестирање, а можеби подоцна и трејдање. Ме интересира какво мислење имате за Иван Ивановски и неговите курсеви, конкретно https://masterclass.mk/courses/investing ? Фала.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.621
Поени од реакции
30.260
Не сум чул за дечкото, али сигурно може да ти помогне да поднаучиш нешто.
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.745
Трејдингот е на прв поглед примамлива работа бидејќи тебе ти изгледа дека седејќи дома, од комфорот на твојот дом можеш да заработуваш големи пари, односно така е прикажано од илјадниците таканаречени трејдинг гуруа по јутуб, инстаграм, тикток. Ги гледаш со лаптопите на некоја егзотична локација и во тоа видео ти кажува дека месецов е во профит илјада проценти, дека можеш да "излезеш од матриксот", и имаат видеа со рентани ламборџинија, приватни авиони итн. Тоа што не ти се кажува е дека скоро 90% од трејдерите губат пари, а екстремно мал дел од нив имаат профит на подолг период. "Гуруата" кои ти ветуваат вртоглава заработка, не заработуваат од самиот трејдинг, туку од "курсевите" кои ги нудат и најчесто тие чинат 900, 1000, 1200 долари, замисли 1000 луѓе да му се зачленат и да му платат годинава, ете ти милионче, а тебе ти продал ветер и магла. Кога почнуваш со трејдинг, ти играш против големите светски финансиски играчи: JP Morgan, Chase, Citibank, Bank of America, HSBC, Barclays, European Central Bank, National Bank of China, до негде и руски Сбербанк, па сега од скоро ги имаме фондовите BlackRock, Vanguard, StateStreet. Тие ги гледаат позициите на retail трејдерите дали се long или short и идат во спротивен правец за да соберат профит односно тоа се вика liquidity grab или liquidity pool. На trading view имаш илјадници индикатори кои реално немаат функција, маркетот оди во правец во кој им одговара на големите. Сега имаше таква случка со крипто пазарите каде што падна вредноста на биткоин за 10% и беа ликвидирани стотици илјади лонг позиции на биткоин.


Еве ги казниле во 2013 за манипулација на берзите. Казната била во вредност од 1.7 милијарди долари, што е мачкина кашлица за нив кога имаат трилиони и трилиони. Никој во затвор не отишол.


еве едно од серија видеа од Coffezilla кое може да ви отвори очи.
Многу моќни играчи се против малиот трејдер. Не се исплаќа. Да беше така лесно да се заработи, сите ќе бевме трејдери. Ова е мое мислење.
 
Последно уредено:
Член од
25 јуни 2013
Мислења
590
Поени од реакции
250
Дечки да ве прашам во врска со Trading212, кога евентуално треба да се плаќа данок, кога ќе се повлечат на македонската сметка или и да не се повлечат ќе треба сепак да се плаќа за реализираниот профит?
 
Член од
22 март 2024
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите сакам да прашам дали некој имаше проблем со правење на акаунт на Trading 212
бидејки јас стигнав до делот каде што го сликав пасошот па после ми бараше друг документ да ми потврди адреса
и пробав се и нејке да ме прифати
Како да го средам тоа? фала однапред :)
 
Член од
24 март 2024
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво на сите сакам да прашам дали некој имаше проблем со правење на акаунт на Trading 212
бидејки јас стигнав до делот каде што го сликав пасошот па после ми бараше друг документ да ми потврди адреса
и пробав се и нејке да ме прифати
Како да го средам тоа? фала однапред :)
Ти бара лична карта да сликаш за да ти ја потврди адресата на живеење. Треба да да сликаш прво од напред па од назад и после ќе почекаш кратко време за верификација и толку. После можеш да префрлиш пари и да тргуваш. Јас пред недела дена се регистрирав без проблем и сега си тргувам самостојно.
Автоматски споено мислење:

Дечки да ве прашам во врска со Trading212, кога евентуално треба да се плаќа данок, кога ќе се повлечат на македонската сметка или и да не се повлечат ќе треба сепак да се плаќа за реализираниот профит?
Ова и јас незнам како е но според закон профит од продавање на акции се плаќа данок од 10%, тоа е данок на добивка.
 
Член од
22 март 2024
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ти бара лична карта да сликаш за да ти ја потврди адресата на живеење. Треба да да сликаш прво од напред па од назад и после ќе почекаш кратко време за верификација и толку. После можеш да префрлиш пари и да тргуваш. Јас пред недела дена се регистрирав без проблем и сега си тргувам самостојно.
Автоматски споено мислење:
Јас го сликав пасошот за верификација па после ми бара документ друг за подврда за адреса со возачка неможе нема адреса а со сметки за струја со други работи пробам ама џабе нејке да ме верифицира
 
Член од
24 март 2024
Мислења
2
Поени од реакции
1
Јас го сликав пасошот за верификација па после ми бара документ друг за подврда за адреса со возачка неможе нема адреса а со сметки за струја со други работи пробам ама џабе нејке да ме верифицира
пробај со лична карта, мене така ми успеа :)
 
Член од
27 август 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
пробај со лична карта, мене така ми успеа :)
Ќе може ли да го објасниш процесот за депонирање пари ( од мк ) на trading212? Јас имав обид ( верифициран акаунт ) да депонирам средства преку стопанска банка - картица, но платформата ме одбива. Исто бев на шалтер во стопанска банка , па ми бараа некој барања за уплата да сум однесел и не знам што ..
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
180
Поени од реакции
158
Мене исто ми одбива депозит и од Стопанска и од Уни. Другари на НЛБ и Халк без проблем успеваат. Дали некој знае што е проблемот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom