Ливадарки

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.853
Поени од реакции
25.015
Мачките се род "Felis" кучето е род "Canis" а човекот е род "Homo"....се надевам тоа го знаат ливадарките.

А можеби и ти треба да одеш на психијатар заедно со неа....Не осудувам само ти кажувам...Мене ми е мајка ми од посвоени родители, не можеле да имат деца и што требало да прават? Да слават родендени како ретардирани на мачки и кучиња? Да ги третират ли мачките и кучињата како (Homo)луѓе? НЕ! Едноставно посвиле се и тоа е тоа ни први ни последни.
Колку годинки имаш, 16?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085


Žena je napokon uspjela posjesti 17 svojih ljubimaca na jedno mjesto i fotografirati se
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.540
Поени од реакции
2.542
Абе шо се карате ја не Знам, демокрација ти дава право кој како сака да си го живее животот, умре тоа, морало ова и она, мора само да се умре. Не мора деца да има, не мора ни куче ни мачка, за да е некој среќен, среќата се состои во различни работи и е индивидуална за секој, за мене тоа шо е среќа, за друг може не е итн ..
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.540
Поени од реакции
2.542
Нема демокрација во светот, нека не те лажат...
Така е зборот, слободен избор да си го креираш животот, а без да следиш некои комформистички трендови на МОРА. Ништо брат не мора. Не мора да се жениш, немора деца да имаш, немора да чекаш нова година. Абе шо се замарате не знам. Нишо не мора.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
866
Поени од реакции
2.128
А кој е другиот услов? Да го шеташ кучето на ливадата? :D
Автоматски споено мислење:


Не.
И второто исто не.
Тие што не се способни да чуваат деца, тешко дека ќе се снајдат со миленик.
Pa sposobni se da cuvaat deca ko komshijava ali ne e vo red da gi imaat, se povekje ja cenam odlukata da ne se razmnozuvaat, ko vlade primer.. Eve komshijata sinot vika nemalo da se zeni. Ja vikam uh super, vi dodzd a bulet. E sega ovde vladee izgleda golema zagrizenost za natalitetot, mozebi neshto ja ne gledam.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
445
Поени од реакции
637
Pa sposobni se da cuvaat deca ko komshijava ali ne e vo red da gi imaat, se povekje ja cenam odlukata da ne se razmnozuvaat, ko vlade primer.. Eve komshijata sinot vika nemalo da se zeni. Ja vikam uh super, vi dodzd a bulet. E sega ovde vladee izgleda golema zagrizenost za natalitetot, mozebi neshto ja ne gledam.
Можеби гледаш дека без луѓе нема пазар, нема добра економија и нема куповна моќ, нема промени, нема работници. Нема напредок. Абе шо се замараш. Уживај си..
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
866
Поени од реакции
2.128
Можеби гледаш дека без луѓе нема пазар, нема добра економија и нема куповна моќ, нема промени, нема работници. Нема напредок. Абе шо се замараш. Уживај си..
Napredokot sekogash go butkale mal broj lugje, povekjeto se majmuni ( Riki Dzarvejs). Kupovnata mokj so AI kje se poremeti, ja gledam universal inkam u nashi stari denovi oti penzii teshko da zimame. Seto ova ne se reshava so sekoja budala da praj i ragja dete ami so novi kreativni reshenija... ja gledam deka na forumot ne se pravi mnogu muabet za novi kreativni reshenija, nema nekoj brejnstorming osven eden covek sho se trudi da napravi perpetum mobile.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.514
Поени од реакции
47.805
Тие што не се способни да чуваат деца, тешко дека ќе се снајдат со миленик.
то а што вие мислите дека чувате ми е мене фасцинанто. Како тоа се чува нешто што биолошки е предодредено да живее надвор. Кутрето и мачката и без тебе ќе се снајдат, бебето без тебе ќе умре.
Уште па кога ќе видам џемперчиња и патичиња на кучиња облакаат, куче чиј организам еволуирал низ илјадници години да може да поднесе брутални студови без проблем, они фатиле, во страшната скопска зима волнен џемпер му натнале. :D
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.808
Поени од реакции
8.929
Све си е убаво, не се секирајте. Од позиција на некој што има дете немање деца е катастрофално и vice versa. Не може да ти фали нешто што не си го имал....и тоа оди у комплет на онаа еврејската клетва, кога ќе ти посака евреин, да имаш па да немаш.
Ако сакаме да бидеме конструктивни на темава, проблемот со ливадаркиве е што у принцип кај нив немањето деца е промашување на животот....така се осеќаат длабоко у нив, hence куче. И тоа не е решение...ја ги сакам животните, еве и да чуваат кучиња и мачки е ОК. Тотално е надвор од памет родендени да им славиш, да спиеш со нив и т.н.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.262
Поени од реакции
12.943
До кај стасавме како општество, некој порадо би 'посвоил' куче/мачка, отколку дете.

Ќе одвојува квалитетно време за него, ќе му купува облека, специјална храна (има некои што дури им готват), ќе го носи редовно на ветеринар...

Имам чувство дека не само ова (лгбт, алфа, бета, гама, делта, феминизам итн), туку се што се наметнува преку медиумите (порано Гебелс го перел мозокот преку радио, сеа интернетов стана премоќна алатка) се за да се намали популацијата ваљда. Можеби и друга е причината, кујзнае.


FB_IMG_1705408065377.jpg
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.326
Поени од реакции
22.143
Se logiram i so ke vidam. Zoki najaktiven na temata, odgovara, objasnuva, se trudi. A se zakolna na vremeto deka ke ja zatvori i deka livadarstvoto ke go seci vkoren, pred da ima sansa da se zafati.
Znaci kolku naprednala medicinata za dve godini, to cudo edno. Smenvas terapija i kako drug coek si :)
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2022
Мислења
866
Поени од реакции
2.128
Se loguram i so ke vidam. Zoki najaktiven na temata, odgovara, objasnuva, se trudi. A se zakolna na vremeto deka ke ja zatvori i deka livadarstvoto ke go seci vkoren, pred da ima sansa da se zafati.
Znaci kolku naprednala medicinata za dve godini, to cudo edno. Smenvas terapija i kako drug coek si :)
Kjuti, dzabe apcinja, naj efektno za mene kako eugenichar se pokaza kajgana, dva tri pati godishno zirkanje da uvidam do kaj e rabotava i upokoenie deka se e kako sho treba... zeni ne ragjaat pa bioloshkata potreba chit i praat so kucinja macinja, mazi ne oploduvaat pa ja imaat kajgana. Sega kje me izvinish, da stavam dzemperite na kuchinjata i da trckame u idilata nadvor..... so livadarkite.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.326
Поени од реакции
22.143
Kjuti, dzabe apcinja, naj efektno za mene kako eugenichar se pokaza kajgana, dva tri pati godishno zirkanje da uvidam do kaj e rabotava i upokoenie deka se e kako sho treba... zeni ne ragjaat pa bioloshkata potreba chit i praat so kucinja macinja, mazi ne oploduvaat pa ja imaat kajgana. Sega kje me izvinish, da stavam dzemperite na kuchinjata i da trckame u idilata nadvor..... so livadarkite.
Odi izlezi vozduh da te fati malce ;)
Tuku znajs so ke te prasvav.
Nego aj malku seriozno, zar mislite deka sekoja tacka treba da se ozeni/omazi i ima deca? Neli e poarno takvite da cuvaat kucinja macinja?
Zosto ti se ozeni i se razmnozi? Zarem toa ne se kosi so tvoite ubeduvanja :cautious:
Автоматски споено мислење:

Уште па кога ќе видам џемперчиња и патичиња на кучиња облакаат, куче чиј организам еволуирал низ илјадници години да може да поднесе брутални студови без проблем, они фатиле, во страшната скопска зима волнен џемпер му натнале. :D
Ama ti izgleda gi nemas videno kako se tresat od ladno. Posebno ovie Bishonite , tie vekje na 10 stepeni premrznati se. Znaci moras da gi oblecis oti ke dojdat od socijalnoto za kucinja i ke ti go zemat :mad:
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2022
Мислења
866
Поени од реакции
2.128
Zosto ti se ozeni i se razmnozi? Zarem toa ne se kosi so tvoite ubeduvanja :cautious:
Konecno konstruktivno prashanje.
Ja vlade samo si postoev i dojde segashnata moja ljubena i mi kaza " Sakam da ti rodam dete". Naviknat na takvi predlozi ne se trznav neshto mnogu ali koga i ja primetiv simetrijata na liceto svatif deka mojta genetika kje odgovara so nejzinata, sho bi rekol brajan adams u najchizi pesnata... ven ju sii jor unborn children in hr ajs.... e ja taka u nejnite ochi vidov malo savrsheno arievche... I kazav moze ama uslov e zaedno da go izgledame toa dete i da imame plus dve kucinja i mache.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom