Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Da bese se taka crno belo site ke kupuvavme samo i samo 2.5ki posto se najefikasni u svemir i ne postoi 5ka so takov cop i scop;) sea i ja pocinjam da se cudam za sto se objasnuvame..
Ili ušte polesno za fabrikite, bi pravele eden ili dva modela za katr ( četiri ) sezona i ne bi se zamarale so mal trilion modeli so različni snagi.
Koj nekogaš probal da dimenzionira i konstruira nešto ili bilo što vo životot će mu bide jasno kolku e bitno uspešno da se ukomponira trajnost, izdržlivost, ekonomičnost, ednostavnost, pravlivost, popravlivost, dopadlivost i ušte eden pun kurac raboti.
Ne može samo so ete ne e se opteretuva i so toa se e rešeno. Kaj klimive i donekade može ama toa će zadovoli dva tri kriteriuma vo nekoi uslovi, ama generalno ne odi taa rabota.
Son na sekoj konstruktor e da napravi nešto što će odgovori na site kriteriumi, bidejće ne e možno zatoa i ima paleta od istiot proizvod.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Decki kako ja ostavate klimata da raboti?
So SWING ili vo edna fiksna pozicija ?
Јас на најдолна позиција цело време на греење.
Мада и не мора. Зависи и од собата и од фанот. А свинг што знам колку е практично за греење… би требало да не е!
Автоматски споено мислење:

Ili ušte polesno za fabrikite, bi pravele eden ili dva modela za katr ( četiri ) sezona i ne bi se zamarale so mal trilion modeli so različni snagi.
Koj nekogaš probal da dimenzionira i konstruira nešto ili bilo što vo životot će mu bide jasno kolku e bitno uspešno da se ukomponira trajnost, izdržlivost, ekonomičnost, ednostavnost, pravlivost, popravlivost, dopadlivost i ušte eden pun kurac raboti.
Ne može samo so ete ne e se opteretuva i so toa se e rešeno. Kaj klimive i donekade može ama toa će zadovoli dva tri kriteriuma vo nekoi uslovi, ama generalno ne odi taa rabota.
Son na sekoj konstruktor e da napravi nešto što će odgovori na site kriteriumi, bidejće ne e možno zatoa i ima paleta od istiot proizvod.
Во право си. Секој производ е оптимизиран за нешто, и така и се продава.
Јас додуша го сфаќам @filipinec од кај му доаѓа логиката…
Проблемот е што нешто што индивидуално и субјективно функционира кај него, пробува да го генерализира и да го направи општоприфатено. Уз пат да ги пом*ча сите критериуми како скоп дека се неточни и не знам што.
Човекот е од Битола, кај што знаеме дека може да фати -10,-15 и да држи со денови!
Претходно една 16ка(5кв) го греела, и сега да се осигура дека има доволно резерва, купил 7ца. И не само што докупил резерва, туку ради тоа што е тошиба и знае ниско да спушти, му излегува и повисок коп него ли 3.5ка да напиња! Иако веројатно и 3.5ка би му била доволна во 99.5% од сезоната..
И сега на сите овие околности, он влече заклучок дека неговата 7ца е уствари А++++ и дека еу регулативите се лажги, и се останато се теории на заговор.
А заборава дека и 3.5ка би му завршила работа во 99.5% од времето…
Уствари и таа нема, оти он грее 60 квадрата и му треба фан од 1000 кубика!
И пак доаѓаме до специфичната ситуација што тој ја генерализира и влече погрешни заклучоци.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
220
Поени од реакции
297
Vo ptraga bevme so prijatelot po bujet klima.
Prostorot sto ke go topli e 32m2 so 2,6m visin edna prostoria so toplotni gubitoci gubitoci od okolu 130w/m2 okolu 4 kw na -10c nadvoresna teperatura,za da dobie vnatre okolu 23c temperatura.Vo kuka na dva sprata,prostorot za greenjena prvi sprat,gore nad nego se gree i ploca na tavanot,zidana so blokobi od suplivi keramicki,maltari nadvor i vnatre,nikakva izolacija ,klacicna kuka od 1980 godina.Se greel so drva trosel po okolu 7m2 vo godinata,a povremeno ja zatopluval vo preoden period co on-of klima FUEGO 12 stara veke 15 godini,koja konecno dala dusa ovaa godina.
E sega veli ajde da barame klimatizer.
Navamu-natamu i zedovme.
Go plativme 31 000 denari ,500 evra sose kit za montaza.
Zamislete ima 5 brzini.
Nadvoresnata edinica mu tezi 35kg,ima 1kg freon.
Toj veli neka me topli kako starava ,pa koga ke e mnogu ladno ke zapalam drva.
A jas mu velam deka drva voopsto nema da ti trebaat.
Pa ke vidime na zima kako ke se pokaze.
Garancija ima samo dve godinki.
@filipinec дај кажи што бидна со овој пријателот твој со Fuego климата што ти му ја препорача. Како се покажа за греење, задоволен ли е?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
250w може не е ладничко кога климата си е на аутофан и дува во прва, не ја слушаш, не ја гледаш, и грее соба од 20 квадрата…
Тука на форумов се плетат митови дека со 250-300w греат по 50-60 квадрата у 5та брзина и вадат коп 7!
Да океј, и тоа може, е ама тогаш почнува муабетот за дување ладно.
А ако ти имаш изолација, да на 7-8ц надворешна не ти треба греење… Свака част!
Тоа е веќе муабет за рингла…
На ауто фан подесена, по осет/слух 90% од времето работи со 3ка - 426m3/h... ретко слегува на 2ра ако е ептен сочнево и топло надвор.
Ова е граф од последни 24часа малку е потопло и навечер деновиве па и под 200w тера еве ја 2-3 дена.... али слична е ситуацијата скоро цела сезона до сега, кога беше поладното креваше потрошнa до кај 300-350w.
Горниот график е од темературните сензори поставени на LN на усус и издув и пресметана разлика меѓу двете (делтаТ).

Во истиот простор од 65м2 работи и AP25, ама таа пошо поефтинка не симимња пониско од 270w... и буквално до сега сезонава и таа работи исто на минимум.

Толку од мене околу плетењето митови...

Screenshot 2024-01-07 at 19.17.55.png
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
@filipinec дај кажи што бидна со овој пријателот твој со Fuego климата што ти му ја препорача. Како се покажа за греење, задоволен ли е?
Generalno zadovoli,no stari luge,vo vakvo tmurno vreme,si kuvaat na sporenceto,i si se toplat.
Zasega ispravno funkcionira,nema defeci.
На ауто фан подесена, по осет/слух 90% од времето работи со 3ка - 426m3/h... ретко слегува на 2ра ако е ептен сочнево и топло надвор.
Ова е граф од последни 24часа малку е потопло и навечер деновиве па и под 200w тера еве ја 2-3 дена.... али слична е ситуацијата скоро цела сезона до сега, кога беше поладното креваше потрошнa до кај 300-350w.
Горниот график е од темературните сензори поставени на LN на усус и издув и пресметана разлика меѓу двете (делтаТ).

Во истиот простор од 65м2 работи и AP25, ама таа пошо поефтинка не симимња пониско од 270w... и буквално до сега сезонава и таа работи исто на минимум.

Толку од мене околу плетењето митови...

Прегледај го приврзокот 403028
Si krcka so COP 6,5.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.061
Поени од реакции
1.179
климата од сетек според договореното стаса и е монтирана пред неколку денови, она што сакам да го напоменам е дека сликата од сајтот со реалната на производот воопшто не сооддејствува (не дека ми е битно ама изгледа тоа е ризикот на online купувањето во МК),
наместена на 24°С на аутофан и оставена да си брка работа како знае и умее и се додека биде топло нема задевање
како што бараше @најубав еве ти неколку слики од: уредот, далечинското, монтажата :)
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Se kako pod konec namesteno. Ubavo da te služi narednite 10 godini.
Kvadratura, orientacija, izolacija, visočina na plafon, dobiena T, modulacija se nadevam ponatamu nekoe info.
Moj sovet e da se izbegnuva auto duvanje bidejći kinezive se skarani so ovoj mod, obično toa e 90 procenti duvanje vo prva brzina , a taa e najkilava za greenje ( za ladenje e idealna). Zatoa samo vtora, a na poladno i treta ako sakaš da stiga do zadadenata T i da bide sekade izednačeno toplo.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Јас на најдолна позиција цело време на греење.
Мада и не мора. Зависи и од собата и од фанот. А свинг што знам колку е практично за греење… би требало да не е!
Автоматски споено мислење:


Во право си. Секој производ е оптимизиран за нешто, и така и се продава.
Јас додуша го сфаќам @filipinec од кај му доаѓа логиката…
Проблемот е што нешто што индивидуално и субјективно функционира кај него, пробува да го генерализира и да го направи општоприфатено. Уз пат да ги пом*ча сите критериуми како скоп дека се неточни и не знам што.
Човекот е од Битола, кај што знаеме дека може да фати -10,-15 и да држи со денови!
Претходно една 16ка(5кв) го греела, и сега да се осигура дека има доволно резерва, купил 7ца. И не само што докупил резерва, туку ради тоа што е тошиба и знае ниско да спушти, му излегува и повисок коп него ли 3.5ка да напиња! Иако веројатно и 3.5ка би му била доволна во 99.5% од сезоната..
И сега на сите овие околности, он влече заклучок дека неговата 7ца е уствари А++++ и дека еу регулативите се лажги, и се останато се теории на заговор.
А заборава дека и 3.5ка би му завршила работа во 99.5% од времето…
Уствари и таа нема, оти он грее 60 квадрата и му треба фан од 1000 кубика!
И пак доаѓаме до специфичната ситуација што тој ја генерализира и влече погрешни заклучоци.
Normalno deka ke gi pomocam kriteriumite za SKOP koga davaat lazna slika.
Ako kupis ured so A+++ klasa treba da e postedliv od poniskata klasa,a ovde se uverivme deka e obratno.
A+ klasa e postedliva od A+++ klasa.Znaci SK0P go stelovas,i preku interpolaciska presmetka na imereni dve referetni tocki nosis zaklucok sto so realnata situacija ne sodejsvuva.
Fakticki i gomnoto ke ti go prodadat za ekler.
Ama voopsto ne mu veruvam na SKOP toa si e moe,a ti pak veruvajmu.
Si baram drugi kriteriumi fizicki vnlicini,a tie se odreden harver,kompresor,softver i elektonika,pa vrz toa ke si nosam mislenja.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.326
Поени од реакции
4.752
Normalno deka ke gi pomocam kriteriumite za SKOP koga davaat lazna slika.
Ako kupis ured so A+++ klasa treba da e postedliv od poniskata klasa,a ovde se uverivme deka e obratno.
A+ klasa e postedliva od A+++ klasa.Znaci SK0P go stelovas,i preku interpolaciska presmetka na imereni dve referetni tocki nosis zaklucok sto so realnata situacija ne sodejsvuva.
Fakticki i gomnoto ke ti go prodadat za ekler.
Ama voopsto ne mu veruvam na SKOP toa si e moe,a ti pak veruvajmu.
Si baram drugi kriteriumi fizicki vnlicini,a tie se odreden harver,kompresor,softver i elektonika,pa vrz toa ke si nosam mislenja.
Druze da mi izvinis vaka ama nekogas si beter od Gree ekipata.
Kaj site ubeduvas klimite stareat gubat na performansi bla bla bla, samo tvojata 13 stara Toshiba ne, pa uste i za tolku godini mozelo da garantiras pisa nekoj post ponazad deka isto ke rabotela.

SCOP sekoj proizvoditel vadi pogolem na pomal ured, samo ti si gi zaebal site i pak vidi nekako cudno TVOJATA e taa sto ja pobeduva fizikata.

Daj te molam vrati se vo realnosta i bidi malku iskren, ili bar smeni gi apcinjata pa ova drugovo samo po sebe ke si dojde.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Ajde uste ednas za SCOP.
Eden od parametrite za optimalno rabotenje na klimata e i prostorot vo koj se stava, kvadratura, kubikaza, pa i toplinskite zagubi na prostorot. Dali ima bilo kakva vrska SCOP so ovie parametri. SCOP vadi nekoja aritmeticka formula za toa kolku dava toplina klimata na nekolku T so odredena potrosuvacka, na +10, +7. +2, 0, -2, -7 i kako i da bilo, i veli eve 1000kw potrusuvacka za sredna zona na greenje. Spored ova se odreduva i dali ke ima SCOP od 4 ili 5 ili nesto izmegu.Ali ova ne e televizor i da mu se odredi ekonomskata klasa spored vakov metod na potrosuvacka, odnosno so nekoja prosecna potrosuvacka godisno koja e skoro fiksna bez razlika na uslovite.
Dali SCOP ke bide isti, odnosno dali klimata ke potrosi isto kw struja ako zememe samo eden faktor vo obzir, a toa e kvadraturata ili kubikazata na prostorot, eve drugoto batali. Za koja kvadratura se odnesuva SCOP za edna klima. Prosecna 12-ka se reklamira za 30-35 kvadrati skoro sekogas, posebno kinezite. Dali taa klima ke ima isti SCOP vo 35, vo 30, vo 25, vo 20, vo 15. Eve klimata davala 2.5 kw na -7, dali e isto tie kw vo 30 i vo 20kvadrati prostor. Ako se mnogu vo 20, a se dovolno vo 30, klimata ke se ponasa razlicno so potrosuvackata i ke imame ralicen SCOP. Logicno e deka nema da pokaze isti SCOP, odnosno ista sezonska potrosuvacka na greene. I sega sto razbravme od SCOP ??
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.061
Поени од реакции
1.179
Se kako pod konec namesteno. Ubavo da te služi narednite 10 godini.
Kvadratura, orientacija, izolacija, visočina na plafon, dobiena T, modulacija se nadevam ponatamu nekoe info.
Moj sovet e da se izbegnuva auto duvanje bidejći kinezive se skarani so ovoj mod, obično toa e 90 procenti duvanje vo prva brzina , a taa e najkilava za greenje ( za ladenje e idealna). Zatoa samo vtora, a na poladno i treta ako sakaš da stiga do zadadenata T i da bide sekade izednačeno toplo.
благадарам :)
-квадратура ~15m²,
-ориентација северо исток,
-изолација внатре стиропор 2cm/25kg и Veka pvc прозори,
-стандардна висина ~265 cm,
-е сега за топлина влез излез баш ако инсистирате o_O имам дигитален термометар ама треба да се врткам околу климата подолго време...
-за модулација немам мерач за на штек и баш не ми се фрлаат пари за такви уреди, ако дојде зорт бидејќи сум енергетичар може да мерам со ампер клешта и унимер ама се надевам дека нема...


ова со брзината мислам да не чепкам се додека си ја врши работата вака како што е сепак мала соба е во прашање,

еве уште една слика со PF

 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Се точно од збор до збор како кажа…
Туку овој дел не ми е јасен кај тебе. Преку претсобје грееш индиректно две спални?!
Тоа е нешто што не сум го препорачал никогаш!
Можда у пасивни куќи, кај што и онака температурата не паѓа и е изедначена… ај таму дали рингла, дали една клима… се ќе заврши работа.
А ти во немалтарена куќа!?
Ако фане студ, се плашам таа комбинација лошо ќе испадне.
Сега засега е супер имај предвид дека климата не ја гасам,.До -5 знам дека немам проблем е сега ако фанат многу големи студови ќе видиме како ќе се покаже Тундрата.
Mnogu interesno, nema da komentiram ama red e da objasniš kako Tundrata tvoja 5,5kW koja modulira so 300-350W sega odednaš se pokaža deka prosečno trošela za ovie 35 dena po 530W na čas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tvojot merač tvoja slika 444,9kWh:35 dena : 24 h= 530Wh
Јас реков дека Тундрата кај мене не гаси на 500в.и сум ја видел дека рабои и со 300в. Постудени денови троши повеќе од 500в.и просекот си е тој.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Јас реков дека Тундрата кај мене не гаси на 500в.и сум ја видел дека рабои и со 300в. Постудени денови троши повеќе од 500в.и просекот си е тој.
Gleaš što pišuvaš, ne gasi pod 500W, a prosek ti e 530W, modulacija e da raboti bar pola čas na 300 W!!!!
Kaj imalo postudeno?
Mene za poslednive 48 dena od koga e vklučena prosek e 430W vo 40 m2, a ne odi pod toa.
Đabe zboriš ne postoi Haier na 300 W a da e ispraven.
Автоматски споено мислење:

благадарам :)
-квадратура ~15m²,
-ориентација северо исток,
-изолација внатре стиропор 2cm/25kg и Veka pvc прозори,
-стандардна висина ~265 cm,
-е сега за топлина влез излез баш ако инсистирате o_O имам дигитален термометар ама треба да се врткам околу климата подолго време...
-за модулација немам мерач за на штек и баш не ми се фрлаат пари за такви уреди, ако дојде зорт бидејќи сум енергетичар може да мерам со ампер клешта и унимер ама се надевам дека нема...


ова со брзината мислам да не чепкам се додека си ја врши работата вака како што е сепак мала соба е во прашање,

еве уште една слика со PF

Pošteno e staveno deka na -7C vadi Pd=2.26kW što vo tie 15 m2 koi poradi visinata kako da se 18m2 će bide i poveće od dovolno. Odličen izbor za taa cena e top pod uslov da ne ti smeta on- off rabota i da e sposobna da nema fluktacija na T vo sobata.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.144
Поени од реакции
4.993
климата од сетек според договореното стаса и е монтирана пред неколку денови, она што сакам да го напоменам е дека сликата од сајтот со реалната на производот воопшто не сооддејствува (не дека ми е битно ама изгледа тоа е ризикот на online купувањето во МК),
наместена на 24°С на аутофан и оставена да си брка работа како знае и умее и се додека биде топло нема задевање
како што бараше @најубав еве ти неколку слики од: уредот, далечинското, монтажата :)
So zdravje da se koristi dolgo da sluzi ST MAC Modelot e oem Midea Forest odlicno e montirana se nadevam ke bides zadovolen spodeli info ponataka kako ke se pokaze ST-to okolu fan speed najdobro vo Fan vtora brzina da ja koristis
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom