Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.866
A deka može ponisko da odi može na ladenje odi do 260W i nikogaš ne isklučuva vo 40m2, vo pomal prostor sigurno će odi i podole....
На ладење не исклучува.... ама на греење исклучува така?
Еве деновиве права пролет, ама сепак треба греење и преку ден ти работи со пуш паузи :)

Кога ги споредив Хаиерот со Хитачито, пошто викате двете имале минимум од 500w а едната обеќава минимум 1.4kw а другата 2.2kw.... мое размислување е дека и двете би правеле он-оффс ама кај Хаиерот би било почесто или би биле подолги офф-циклусите за да би спуштило пониска испорачана топлина.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Sabajlevo mojava suzumi plus ja fativ defrost praese na 4 stepeni? Normalno e toa? Sum zaborail lani preklani dali praela
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
На ладење не исклучува.... ама на греење исклучува така?
Еве деновиве права пролет, ама сепак треба греење и преку ден ти работи со пуш паузи :)

Кога ги споредив Хаиерот со Хитачито, пошто викате двете имале минимум од 500w а едната обеќава минимум 1.4kw а другата 2.2kw.... мое размислување е дека и двете би правеле он-оффс ама кај Хаиерот би било почесто или би биле подолги офф-циклусите за да би спуштило пониска испорачана топлина.
Mene mi nema logika. Onaa što ima ponizok min bi pravela pomali pauzi i poretko će odi vo off vo ista prostorija kade se bara isto isporačana toplina. Vo slučajov pokontiuirano bi rabotel Flexis-ot.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
322
Mene mi nema logika. Onaa što ima ponizok min bi pravela pomali pauzi i poretko će odi vo off vo ista prostorija kade se bara isto isporačana toplina. Vo slučajov pokontiuirano bi rabotel Flexis-ot.
И јас мислам исто.
Добра клима е онаа што има многу низок минимум и многу висок максимум.
Пример споредбата на @filipinec како контра на Hitachi 5kW земи ја Ururu Sarara 5kW :)
Испорачана топлина 6.3kW (0.6~9.4)
Потрошња 1.41kW (0.10~ 2.64)
Значи многу низок минимум и многу висок максимум.
Со 100W/h дава 600W топлина при надворешна 7°С внатрешна 20°С
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
kako prais sporedba na entry so high end model ne znam :) klima sto kosta 60 iljadi so klima od 260 iljadi :) muabetot e da se zeme najdobroto od modelite do 60 iljadi...
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
И јас мислам исто.
Добра клима е онаа што има многу низок минимум и многу висок максимум.
Пример споредбата на @filipinec како контра на Hitachi 5kW земи ја Ururu Sarara 5kW :)
Испорачана топлина 6.3kW (0.6~9.4)
Потрошња 1.41kW (0.10~ 2.64)
Значи многу низок минимум и многу висок максимум.
Со 100W/h дава 600W топлина при надворешна 7°С внатрешна 20°С
Pa sto e strasno ako e minimum 2200w.Pa mojot prostor si bara 2500w na 7C toplina preku den,otvori zatvori vrata,provetruvanje,a navecer i taka zaladuva pa i da sakas toplotnite potrebi se pogolemi.
Poentata e vo toa sto Haier Flexis 18btu sosila go asimiliraat od kinez vo japonec.Pa toj si ima zastiten znak i saka pri niska modulacija so 500W/h da si zvadi 1400w toplina co COP od 2,8 na 7C.E ovie kajganjgive odma skaat gordosta da mu ja srusat a toj si e iskren i ne saka da si bide japonce,da modolira so COP od 6 ili 4,4 .Iskren si e,ama na kajgangive gordosta im se rusi i pocnuvaat da placat.
E sega ova Hitachi SHIRATAMA go odnele na bajacka i za isti pari od 1000 evra si moduliralo so COP 4,4,ili 50% poefikasno od haier pri modulacija.
Haier e naiskrenata kineska firma,to sto pisuva to nudi,ne gi bilda podatocite kako ostanative kinezi,ama deka ne si mojt so Hitaci toa e fakt,i toj mu priznava na Hitashi ama tukasnive na temava ne priznavaat,sosila go praat japonec. E ne ojt nekako bre coek.Tuka lezi zajakot.
A ako ti teba uste poniska modulacija kupisi Hitachi 3,5 ne mora 5,5 ili soodvetna na prostorot.
I ja imam klima sto so 290W/h dava 1700w ili COP 5,87 toplotna energija,i mnogu ubo znaam sto pisuvam,a imam i so 150w/h da dava 900W toplotna energija ili COP 6.
Kolku pari tolku muzika.
Ostanuva faktot deka Tundrata mu e do kolena,a Flehis mi e do pojas na Hitachi Shiratama.
Автоматски споено мислење:

Sabajlevo mojava suzumi plus ja fativ defrost praese na 4 stepeni? Normalno e toa? Sum zaborail lani preklani dali praela
Pa zar e mozno,Toshiba Suzumi DF na 4c.Brzo menjaj za FUEGO.
Jas da imam Tosiba da mi defrostira na 4c niz balkon ja frlam.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Pa sto e strasno ako e minimum 2200w.Pa mojot prostor si bara 2500w na 7C toplina preku den,otvori zatvori vrata,provetruvanje,a navecer i taka zaladuva pa i da sakas toplotnite potrebi se pogolemi.
Poentata e vo toa sto Haier Flexis 18btu sosila go asimiliraat od kinez vo japonec.Pa toj si ima zastiten znak i saka pri niska modulacija so 500W/h da si zvadi 1400w toplina co COP od 2,8 na 7C.E ovie kajganjgive odma skaat gordosta da mu ja srusat a toj si e iskren i ne saka da si bide japonce,da modolira so COP od 6 ili 4,4 .Iskren si e,ama ka kajgangive gordosta im se rusi i pocnuvaat da placat.
E sega ova Hitachi SHIRATAMA go odnele na bajacka i za isti pari od 1000 evra si moduliralo so COP 4,4,ili 50% poefikasno.
Haier e naiskrenata kineska firma,to sto pisuva to nudi,ne gi bilda podatocite kako ostanative kinezi,ama deka ne si mojt so Hitaci toa e fakt,i toj mu priznava na Hitashi ama tukasnive na temava ne priznavaat,sosila go praat japonec. E ne ojt nekako bre coek.Tuka lezi zajakot.
A ako ti teba uste poniska modulacija kupisi Hitachi 3,5 ne mora 5,5 ili soodvetna na prostorot.
I ja imam klima sto so 290W/h dava 1700w ili COP 5,87 toplotna energija,i mnogu ubo znaam sto pisuvam,a imam i so 150w/h da dava 900W toplotna energija ili COP 6.
Kolku pari tolku muzika.
Ostanuva faktot deka Tundrata mu e do kolena,a Flehis mi e do pojas na Hitachi Shiratama.
Филипинец верувај дека апсолутно не ми е гајле, дали хитачито е подобро од тундрата или обратно. Или дали дамјов ќе си купи една или некоја сосема трета…
Овде зборуваме исклучиво за декларирани перформанси!
Ама проблемов е што ти ги тумачиш поинаку од мене. Ништо лично!
Јас ќе го напишам истото и за било која друга марка/модел.
И стојам на тоа… математиката е неумолива.

П.С. на тоа “бугарската” декларација, не се совпаѓа копот од 3.71 со мин потрошувачка и минимум предадена топлина..
Ама еуровент нема да го читаме, туку ќе “истражуваме”?
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Прашањето од старт ми беше , дали пример ваква направа ЛИНК би ми бркала работа , во секој случај ќе пробам со вакво чудо , ме интересирапе дали некој има искуство.

Апдејт

Направивме со мајсторот макета , тест верзија:) и некако уредот функционира, треба некои подесувања и да се преправи од подобар материјал

Иначе голем % од воздухот излегува надвор од терасата ( нешто што ме беше возможно предходно),
Во спротивната страна од терасата нема повеќе ладење, ладниот воздух воопшто не оди (дува) до таму .
Климата за неколку саати работа беше ок.
Воглавно се направи некоја циркулација на воздухот.
Ќе се прави подобрена верзија со повеќе подесувања,после празниците и ќе известам како ќе биди.

Сега за долготрајна употреба не знам што можи и како да му штети на климата, ама ќе видиме. Иначе прашав повеќе монтери (двајца) , и рекоја дека појма немаат за вакви гачети

IMG_20231228_214938.jpg
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Филипинец верувај дека апсолутно не ми е гајле, дали хитачито е подобро од тундрата или обратно. Или дали дамјов ќе си купи една или некоја сосема трета…
Овде зборуваме исклучиво за декларирани перформанси!
Ама проблемов е што ти ги тумачиш поинаку од мене. Ништо лично!
Јас ќе го напишам истото и за било која друга марка/модел.
И стојам на тоа… математиката е неумолива.

П.С. на тоа “бугарската” декларација, не се совпаѓа копот од 3.71 со мин потрошувачка и минимум предадена топлина..
Ама еуровент нема да го читаме, туку ќе “истражуваме”?
Ne be nema problem samo vodime diskusija,nisto ne e licno.(y)
Eve pak ke ti ja pustam specifikacijata.
Xлaдилeн aгeнт: R32/930 gr
Teглo в'тpeшнo тјалo: 8.40 kg.
Paзмepи (mm) в'тpeшнo тјалo (виcoчинa/д'лжинa/шиpoчинa): 280х780х222
Teглo в'ншнo тјалo: 39.10 kg.
Paзмepи (mm) в'ншнo тјалo (виcoчинa/д'лжинa/шиpoчинa): 600х792х299
Paбoтeн диaпaзoн: Oxлaждaнe (-10°C ~ 43°C), Oтoплeниe (-20°C ~ 21°C)
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи 35°С в'ншнa тeмпepaтypa (27°С в пoмeштeниeтo):
Oxлaждaштa мoштнocт:
5.0 kW (1.9 ~ 5.2), 17065 ВТU (6485 ~ 17748)
Koнcyмиpaнa eлeĸтpoeнepгија: 1548 W (500 ~ 2100)
ЕЕR: 3.23 (ĸoeфициeнт нa пpeoбpaзyвaнe – eнepгијнa eфeĸтивнocт)
ЅЕЕR: 7.00 (ceзoнeн ĸoeфициeнт зa eнepгијнa eфeĸтивнocт)
Еnеrgу еffісіеnсу сlаѕѕ: А++
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи 7°C в'ншнa тeмпepaтypa (20°С в пoмeштeниeтo):
Oтoплитeлнa мoштнocт:
6.0 kW (2.2 ~ 7.3), 20478 ВТU (7509 ~ 24915)
Koнcyмиpaнa eлeĸтpoeнepгија: 1617 W (500 ~ 2750)
СОР: 3.71 (ĸoeфициeнт нa пpeoбpaзyвaнe – eнepгијнa eфeĸтивнocт)
ЅСОР: 4.60 (ceзoнeн ĸoeфициeнт зa eнepгијнa eфeĸтивнocт)
Еnеrgу еffісіеnсу сlаѕѕ: А++
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи -7°C в'ншнa тeмпepaтypa (20°С в пoмeштeниeтo):
Xлaдилeн aгeнт:
R32/930 gr
Teглo в'тpeшнo тјалo: 8.40 kg.
Paзмepи (mm) в'тpeшнo тјалo (виcoчинa/д'лжинa/шиpoчинa): 280х780х222
Teглo в'ншнo тјалo: 39.10 kg.
Paзмepи (mm) в'ншнo тјалo (виcoчинa/д'лжинa/шиpoчинa): 600х792х299
Paбoтeн диaпaзoн: Oxлaждaнe (-10°C ~ 43°C), Oтoплeниe (-20°C ~ 21°C)
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи 35°С в'ншнa тeмпepaтypa (27°С в пoмeштeниeтo):
Oxлaждaштa мoштнocт:
5.0 kW (1.9 ~ 5.2), 17065 ВТU (6485 ~ 17748)
Koнcyмиpaнa eлeĸтpoeнepгија: 1548 W (500 ~ 2100)
ЕЕR: 3.23 (ĸoeфициeнт нa пpeoбpaзyвaнe – eнepгијнa eфeĸтивнocт)
ЅЕЕR: 7.00 (ceзoнeн ĸoeфициeнт зa eнepгијнa eфeĸтивнocт)
Еnеrgу еffісіеnсу сlаѕѕ: А++
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи 7°C в'ншнa тeмпepaтypa (20°С в пoмeштeниeтo):
Oтoплитeлнa мoштнocт:
6.0 kW (2.2 ~ 7.3), 20478 ВТU (7509 ~ 24915)
Koнcyмиpaнa eлeĸтpoeнepгија: 1617 W (500 ~ 2750)
СОР: 3.71 (ĸoeфициeнт нa пpeoбpaзyвaнe – eнepгијнa eфeĸтивнocт)
ЅСОР: 4.60 (ceзoнeн ĸoeфициeнт зa eнepгијнa eфeĸтивнocт)
Еnеrgу еffісіеnсу сlаѕѕ: А++
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи -7°C в'ншнa тeмпepaтypa (20°С в пoмeштeниeтo):
Oтoплитeлнa мoштнocт:
5.2 kW, 17748 ВТU
Neznam sto e problem so specifikacijava teski site da imaaat vakva rcenzija duri ima i sliki od uredot,a zosto ja smetaat nekompletna nekoj licnosti neznam,eve ti i link pak za da se potsetis https://forum.setcombg.com/климатици-hitachi/66088-hitachi-rak-dj50phae-airhome-400-a.html
Inace COP od 3,71 doaga od kolicnikot na Nominalna 6000w /1617w/h
E sega tebe te buni zosto pri 500w/h modulacija ima pogolem COP ili 4,4.
Pa zatoa sto kaj japonskite klimatizeri COP e obratno proporcionalen vo dnos na opteretuvanjeto na kompresorot i elektronikata, i eve ispadna duri za 20% poekonomicna koga modulira.
Da mozese da spusti uste ke stignese i do 5 COP,no toa e rezervirano za poskapite klimi.
Toa ti e japanec,ne e igracka a kaj kinezot mozi ima nestabilnost i vadi poslab COP.
Kaj mojata Toshiba od 24 btu duri za 80-90% se zgolemuva COP koga ima najniska modulacija.
Eve ti link,pa ke ti se razjasni.Toa ti e japan elektronika,dopolneta so softver.



Defrostirase ama ne ja frlam
Normalno sekoja klima defrostira,go cisti izmenuvacot eve Toshiba od temperatura na 5C nadolu vo neizinite tabeli pocnuva da go kalkulira i DF i gi namaluva za odreden procent toplotnite vrednosti co vlaznost od 100%,najostri uslovi.
Taka da ako se i uslovite podobri kolicestvoto na toplina na taa temperatura ke bide i pogolema.
Normalna pojava.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Ne be nema problem samo vodime diskusija,nisto ne e licno.(y)
Eve pak ke ti ja pustam specifikacijata.
Xлaдилeн aгeнт: R32/930 gr
Teглo в'тpeшнo тјалo: 8.40 kg.
Paзмepи (mm) в'тpeшнo тјалo (виcoчинa/д'лжинa/шиpoчинa): 280х780х222
Teглo в'ншнo тјалo: 39.10 kg.
Paзмepи (mm) в'ншнo тјалo (виcoчинa/д'лжинa/шиpoчинa): 600х792х299
Paбoтeн диaпaзoн: Oxлaждaнe (-10°C ~ 43°C), Oтoплeниe (-20°C ~ 21°C)
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи 35°С в'ншнa тeмпepaтypa (27°С в пoмeштeниeтo):
Oxлaждaштa мoштнocт:
5.0 kW (1.9 ~ 5.2), 17065 ВТU (6485 ~ 17748)
Koнcyмиpaнa eлeĸтpoeнepгија: 1548 W (500 ~ 2100)
ЕЕR: 3.23 (ĸoeфициeнт нa пpeoбpaзyвaнe – eнepгијнa eфeĸтивнocт)
ЅЕЕR: 7.00 (ceзoнeн ĸoeфициeнт зa eнepгијнa eфeĸтивнocт)
Еnеrgу еffісіеnсу сlаѕѕ: А++
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи 7°C в'ншнa тeмпepaтypa (20°С в пoмeштeниeтo):
Oтoплитeлнa мoштнocт:
6.0 kW (2.2 ~ 7.3), 20478 ВТU (7509 ~ 24915)
Koнcyмиpaнa eлeĸтpoeнepгија: 1617 W (500 ~ 2750)
СОР: 3.71 (ĸoeфициeнт нa пpeoбpaзyвaнe – eнepгијнa eфeĸтивнocт)
ЅСОР: 4.60 (ceзoнeн ĸoeфициeнт зa eнepгијнa eфeĸтивнocт)
Еnеrgу еffісіеnсу сlаѕѕ: А++
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи -7°C в'ншнa тeмпepaтypa (20°С в пoмeштeниeтo):
Xлaдилeн aгeнт:
R32/930 gr
Teглo в'тpeшнo тјалo: 8.40 kg.
Paзмepи (mm) в'тpeшнo тјалo (виcoчинa/д'лжинa/шиpoчинa): 280х780х222
Teглo в'ншнo тјалo: 39.10 kg.
Paзмepи (mm) в'ншнo тјалo (виcoчинa/д'лжинa/шиpoчинa): 600х792х299
Paбoтeн диaпaзoн: Oxлaждaнe (-10°C ~ 43°C), Oтoплeниe (-20°C ~ 21°C)
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи 35°С в'ншнa тeмпepaтypa (27°С в пoмeштeниeтo):
Oxлaждaштa мoштнocт:
5.0 kW (1.9 ~ 5.2), 17065 ВТU (6485 ~ 17748)
Koнcyмиpaнa eлeĸтpoeнepгија: 1548 W (500 ~ 2100)
ЕЕR: 3.23 (ĸoeфициeнт нa пpeoбpaзyвaнe – eнepгијнa eфeĸтивнocт)
ЅЕЕR: 7.00 (ceзoнeн ĸoeфициeнт зa eнepгијнa eфeĸтивнocт)
Еnеrgу еffісіеnсу сlаѕѕ: А++
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи 7°C в'ншнa тeмпepaтypa (20°С в пoмeштeниeтo):
Oтoплитeлнa мoштнocт:
6.0 kW (2.2 ~ 7.3), 20478 ВТU (7509 ~ 24915)
Koнcyмиpaнa eлeĸтpoeнepгија: 1617 W (500 ~ 2750)
СОР: 3.71 (ĸoeфициeнт нa пpeoбpaзyвaнe – eнepгијнa eфeĸтивнocт)
ЅСОР: 4.60 (ceзoнeн ĸoeфициeнт зa eнepгијнa eфeĸтивнocт)
Еnеrgу еffісіеnсу сlаѕѕ: А++
Πapaмeтpи нa ĸлимaтизaтopa пpи -7°C в'ншнa тeмпepaтypa (20°С в пoмeштeниeтo):
Oтoплитeлнa мoштнocт:
5.2 kW, 17748 ВТU
Neznam sto e problem so specifikacijava teski site da imaaat vakva rcenzija duri ima i sliki od uredot,a zosto ja smetaat nekompletna nekoj licnosti neznam,eve ti i link pak za da se potsetis https://forum.setcombg.com/климатици-hitachi/66088-hitachi-rak-dj50phae-airhome-400-a.html
Inace COP od 3,71 doaga od kolicnikot na Nominalna 6000w /1617w/h
E sega tebe te buni zosto pri 500w/h modulacija ima pogolem COP ili 4,4.
Pa zatoa sto kaj japonskite klimatizeri COP e obratno proporcionalen vo dnos na opteretuvanjeto na kompresorot i elektronikata, i eve ispadna duri za 20% poekonomicna koga modulira.
Da mozese da spusti uste ke stignese i do 5 COP,no toa e rezervirano za poskapite klimi.
Toa ti e japanec,ne e igracka a kaj kinezot mozi ima nestabilnost i vadi poslab COP.
Kaj mojata Toshiba od 24 btu duri za 80-90% se zgolemuva COP koga ima najniska modulacija.
Eve ti link,pa ke ti se razjasni.Toa ti e japan elektronika,dopolneta so softver.


Па некако се вртиме во круг…
И трипати да ги постираш спецификациите од бугарскиот форум, пак ќе бидат “бугарски” спецификации.
Јас документ од Хитачи не видов! Некој рандом член си ги напишал рачно на бугарски форум, и си се пофалил со климата. Може и ги продава според тоа како ја фали.. :toe:
За разлика од таму, на еуровент нема лага и превара.. тбив -7 3.85kw. А пдизајн 4.6 или колку и да е точно!
Прво бугарот со еуровент не се поклопува во пдизајнот…!? 5.2 не е !

И сеа шупрајме?? :rolleyes:
Автоматски споено мислење:

Налет бугарите, за друго ми беше зборот..
Јас кога купував клима, освен едно физичко ограничување што го имав(о.п. висината), освен еуровент ништо друго не гледав…
Сам за мене кога бирав!
Мислам дека одамна ги апсолвиравме тие килажи, зафатнини, двоклипни коморесори, инџекшни и шта ти не..
Да! Убаво е сето тоа… ама на крај се гледа резултатот.
Ако јас можев да бидам скроз незаинтересиран за компресорот и да гледам само еуровент, тогаш како да предложам клима на член со податоци извадени од рекламен материјал и рекла-казала?
Мислам не оди..

А за Тошибата и нејзините табели свака част!
Мутсу може вода да и носи за тоа!
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Па некако се вртиме во круг…
И трипати да ги постираш спецификациите од бугарскиот форум, пак ќе бидат “бугарски” спецификации.
Јас документ од Хитачи не видов! Некој рандом член си ги напишал рачно на бугарски форум, и си се пофалил со климата. Може и ги продава според тоа како ја фали.. :toe:
За разлика од таму, на еуровент нема лага и превара.. тбив -7 3.85kw. А пдизајн 4.6 или колку и да е точно!
Прво бугарот со еуровент не се поклопува во пдизајнот…!? 5.2 не е !

И сеа шупрајме?? :rolleyes:
Автоматски споено мислење:

Налет бугарите, за друго ми беше зборот..
Јас кога купував клима, освен едно физичко ограничување што го имав(о.п. висината), освен еуровент ништо друго не гледав…
Сам за мене кога бирав!
Мислам дека одамна ги апсолвиравме тие килажи, зафатнини, двоклипни коморесори, инџекшни и шта ти не..
Да! Убаво е сето тоа… ама на крај се гледа резултатот.
Ако јас можев да бидам скроз незаинтересиран за компресорот и да гледам само еуровент, тогаш како да предложам клима на член со податоци извадени од рекламен материјал и рекла-казала?
Мислам не оди..

А за Тошибата и нејзините табели свака част!
Мутсу може вода да и носи за тоа!
E pa treba da ti e jasno deka Pdizajnot sekogas ne ja dava vistinskata mok na klimatizerot.
I Mideja Oasis ima 2,2Pdizaj,ama e pomokna od mnogu drugi klimatizeri i so 3,5pdiz.
Rezervnata mok e vazna igra golema uloga.
Ti nemas na tvojata klima rezervna mok i zato se ramno ti izgleda.
I ponatam gledaj Pdiz.
Bugarinot ti dava so rezvna mok,sto ja nema vo eurovent,ni na produk fiche.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom