Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.571
Поени од реакции
7.142
Во првата прилика кога ќе настане мир, Украина ќе биде вооружува и обучувана за да биде буре барут врзано околу вратот на Русија. После некој си мир и повторно екипирање на Украина со помош на нато, некоја идна руска инвазија ќе биде скоро па невозможна.
I zamisli Rusija zatoa vojuva a i posle taka ce sedi i ce ceka Ukraina da ja vooruzhuvaat i obucuvaat.
Izgleda toa planinite niz Schweiz ne ti deluvaat na arno.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.014
Поени од реакции
32.039
Викаш неговото е делузија и лгбт, а твоето: руска база во Лвив и цело крајбрежје да биде руско е реалност? :icon_lol:
Не па мислам дека ќе мора нешто да пуштат и за Пољаците. :unsure:




Само MAD бајо мој :pos:
МAD и когнитивна дисонанца,тоа се тие термини кои само најголемите воени стратези и умови знаат кога и како да ги употребат :pos:

Абе мала е болницана Бардовци,а и реално кур никој не го боли што болна раја има пристап до нет и лупа што и дојде на ум...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.298
Поени од реакции
13.070

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.014
Поени од реакции
32.039
малце офтопик ама еве што споделија од руски ТГ The Right People Z

Beautiful lyrics about the monastery life, activate the subtitles.


#meta
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.891
IMG_20231226_215602.jpg

5 су авиони и поморски воен брод уништени за три дена..Штета што е ненадоместлива за наредни три години на фашистичкиот режим.:)
Барем се имаат згреано малце на ладново,од топлотниов бран од Украински Крим и денес беше топло кај нас!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.261
Поени од реакции
4.863
73k + mrtvi samo od fentanyl imase vo USA vo 2022. vo 2023 ke ima mnogu poveke. bez vojna, bez istrelan kursum mame im ebaa na "velesilata"
Од секогаш ми беа јаки овие испади. Poland cannot into space.
Сега треба некое друго јако бате да излези со бројки или споредби на смртност од алкохолизам, самоубиства, ХИВ, и сл. меѓу двете земји и комплетни ќе бидите.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.014
Поени од реакции
32.039
Zborime za Ukraina, nikogas ne ni bile neso poise od toa. Sepak sozdadoa fanaticna nacija cija cel na postoenje kje bide da i prai steta na Rusija. So bi se reklo, they can do this all day.
Ако се бар пола точни овие податоци за погинати и раселени и сето тоа во комбинација со уништувањето, за кое сум милијарда посто сигурен нема да добијат средства да го оправат, мислам дека после генерација до две екстремна беда, неминовно ќе настапи легнување на брашното .
Глупости се тоа дека Украинците ќе биле фанатични самоубијци саботери.
Пофанатични немаше од Јапан. Кој тврди спротивно нека ми најде адекватен пример во историјата за култура каде постои ритуал како Сепуку кој е практикуван често во таа култура... Сега истите тие Јапонија се америчка кучка парекселанс. Последно е дека им даваат ПВО (Патриот) на Украина, додека во комшии Ким од Кореја им џитка ракетни проектили преку државата.

Кога Јапонија можеа да станат таква кучка на САД, нема теорија дека Украинците ќе бидат фанатични самоубијци против истоверници од близок народ. Посебно не кога повеќето разбираат дека кој им го прави ова (САД) ама во сегашните услови не можат ништо на направат.


Последни детали од новиот украински закон за мобилизација (и кој мисли дека е заебанција, нека размисли подобро):

Автоматски споено мислење:

Ама инклузивни се упм, нема што... Под метар и жилет? Може поминува. Со една рака/нога? Може поминува. Едно око? Може поминува (пиратска шема). Парализа? Може поминува. Итн... :unsure:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.114
Поени од реакции
36.273
Nema da ima nikakva kapitulacija, vaka ili onaka, toa e rabotata. Ne moes da kapituliras tolkava drzava koga edno selo se macis da osvois.
Na ukraincite kje im ostane prilicno golema teritorija, kakva takva drzava vrz koja Rusija kje nema nikakvo vlijanie. I prilicno sum siguren deka dolgo vreme kje ziveat so pomislata da go vratat toa so go izgubile.
Како прво треба да победат за да нема Руско влијание, ако се поразени, или потпишат примирје, ти гарантирам дека ќе биде под руски услови.

Како второ, и македончето живееше со помислата за Егеј и Пирин, арно ама дојде да се радува дека ќе и останат и тековните граници.

Само луд, глуп, и историски неписмен човек може да се надева дека ќе им биде подобро после оваа војна, и ова важи и за тие што живеат таму, и за тие што навиваат од надвор. На граница имаат држава која во секој момент на слабост на западните, ќе им влегува со се јајца.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.890
Поени од реакции
26.513
Како прво треба да победат за да нема Руско влијание, ако се поразени, или потпишат примирје, ти гарантирам дека ќе биде под руски услови.

Како второ, и македончето живееше со помислата за Егеј и Пирин, арно ама дојде да се радува дека ќе и останат и тековните граници.

Само луд, глуп, и историски неписмен човек може да се надева дека ќе им биде подобро после оваа војна, и ова важи и за тие што живеат таму, и за тие што навиваат од надвор. На граница имаат држава која во секој момент на слабост на западните, ќе им влегува со се јајца.
Тоа е така дека си ја замислуваат после оваа војна Украина во НАТО, а парите дека ќе ги копаат со булдужери. И тоа интересна работа е што после потопување на брод и обарање на авион излегуваат од подрум :)

А во реалноста, тој дел што нема да влезе во Русија, ќе бидат оние кои немале среќа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.101
Поени од реакции
17.967
Како прво треба да победат за да нема Руско влијание, ако се поразени, или потпишат примирје, ти гарантирам дека ќе биде под руски услови.

Како второ, и македончето живееше со помислата за Егеј и Пирин, арно ама дојде да се радува дека ќе и останат и тековните граници.

Само луд, глуп, и историски неписмен човек може да се надева дека ќе им биде подобро после оваа војна, и ова важи и за тие што живеат таму, и за тие што навиваат од надвор. На граница имаат држава која во секој момент на слабост на западните, ќе им влегува со се јајца.
Види не имаш нас, но ги имаш и Србите кој чекаат боље времиња и Азербеџанците кој дочекаа. Ништо не е статично во геополотика. Инаку тоа мир под руски услови е многу субјективно, зашто никој не ни знае кој се нивните услови. Дај некоја прогноза кој би биле тие услови?
Автоматски споено мислење:

Тоа е така дека си ја замислуваат после оваа војна Украина во НАТО, а парите дека ќе ги копаат со булдужери. И тоа интересна работа е што после потопување на брод и обарање на авион излегуваат од подрум :)

А во реалноста, тој дел што нема да влезе во Русија, ќе бидат оние кои немале среќа.
Никој не си ја замислува во Нато. Но, и без да е во Нато Украина ќе биде канцер што ќе ја јаде Русија. Ќе биде милитаризирана и агресивна.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.114
Поени од реакции
36.273
Тоа е така дека си ја замислуваат после оваа војна Украина во НАТО, а парите дека ќе ги копаат со булдужери. И тоа интересна работа е што после потопување на брод и обарање на авион излегуваат од подрум :)

А во реалноста, тој дел што нема да влезе во Русија, ќе бидат оние кои немале среќа.
Пари нема за да си ги обноват своите држави, а не пак за Украина. Тешко на тој што ќе остане да плаќа долгови таму.
Па ако треба да се групираат, најсреќни се тие што ја киднаа на запад во првите месец дена, па тие што ќе останат под Русија, па тие што загинаа и најебани тие што ќе ги враќаат долговите.
Автоматски споено мислење:

Види не имаш нас, но ги имаш и Србите кој чекаат боље времиња и Азербеџанците кој дочекаа. Ништо не е статично во геополотика. Инаку тоа мир под руски услови е многу субјективно, зашто никој не ни знае кој се нивните услови. Дај некоја прогноза кој би биле тие услови?
Автоматски споено мислење:


Никој не си ја замислува во Нато. Но, и без да е во Нато Украина ќе биде канцер што ќе ја јаде Русија. Ќе биде милитаризирана и агресивна.
Ништо не е статично, да ме отепаше човек немаше да верувам дека Франција ќе бега од Африка без да ја срамни со земја, ама и тоа бидна.
Не сум вработен во руска дипломатија за да ти ги кажам условите, по претпоставка ќе се оди на неутралност и забрана за влез во било кој воен сојуз, а може и во ЕУ, плус да ги заборават териториите што се под Русија, и гарант ќе им турнат војска по граница и пристаниште што ќе контролира се што влегува и излегува од исток и југоисток.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.890
Поени од реакции
26.513
Никој не си ја замислува во Нато. Но, и без да е во Нато Украина ќе биде канцер што ќе ја јаде Русија. Ќе биде милитаризирана и агресивна.
Нема да биде воопшто опасна. Прашање е веќе дали ќе опстане.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom