Најекономично греење и ладење

Член од
7 март 2017
Мислења
115
Поени од реакции
134
Poslednive 2 nedeli od ponedelnik do petok pochnav da ja gream kukjata na okolu 17 stepeni, a za vikend koga sum tamu okolu 20. (seushte ne se preseliv, se zavlechkaa rabotite) ama da ne e kamen doma koga kje vlezish, neka si odrzuvaat "mlako". Pa da zapisham impresii a vo edno i da napravam edna evidencija/sporedba megju DAIKINot i Vivaxot. Dvete se da ne recham vo ista prostorija (daikinot vo dnevna, vivaxot vo trpezarija, megju niv pola e otvoren prostor pola e dzid odnosno go vrtat istiot vozduh) vkupna povrshina nekade okolu 40-41 kvadrat vo ovoj del. Na pochetok (prvite 3 dena) vo kukjata beshe kamen ladno odnosno 5C oti ne greev i edvaj uspeav paralelno so teranje i na klimite i na parnoto da kacham temperatura vo CELATA KUKJA (podrum, prizemje) .. pri toa parnoto potroshi okolu 13 vrekji pelet vo tie 3 dena a klimive okolu 30kW struja. Na potkrovje kaj shto ne se gree beshe 5C sega e 11C, a prizemjeto i podrumot se 17cm. Sega pola kukja se gree na peleti (podrum, spalni, hodnik i wc-inja) a pola (dnevna+trpezarija so kujna) na klimi (parnoto mi e isklucheno vo taa polovina). Daikinot spushta do kaj 250-300W ama pak i ne kachuva nad 600W otkako se stabilizira situacijata. Vivaxot e nekade okolu 300-600W NO! PRAVI DEFROSTI mnogu povekje od Daikinot, seushte ne sum go zabelezal daikinot da napravi defrost, a Vivaxot si gi tera kako po raspored, plus vivaxot znae i da se iskluchi pochesto od daikinot. Od pochetok do sega imam potrosheno okolu 50kW struja od koi prvite 30 otidoa vo prvitr 3 dena..Spored matematikata vika deka po 10kW struja trosham nedelno so dvete klimi za odrzuvanje na tie 17C vo polovinata od prizemjeto (mene mi e ova malku chudno, ochekuvav povekje da izlezi) Inaku imam 10cm stiropor izolacija staveno i prozorci so 3 stakla.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Па 500-600 кубика на час ви е стандард за 3.5ка! Не е ова Амбер, прекрстена 5.5ка па да има издув од 800 кубика!
Издув над 500m3/h е добро само колку да го има за ако евентуално некогаш е потребно брзо загревање на изладен простор (што треба да е исклучок) при греење со клима.
Да сне искрени, никој и не ги користи секојдневно климите на максимален фан т.е. 100% издув.
Е сеа COP е највисок така ама комфорот е побитен....

Со различни бои се исцртани правоаголници за тоа каде би биле потенцијални места за поставување на клима.
За позициите битно е малку и како ти е мебелот, избегнувај да ти биде над гарнитура или пак да ти дува директ во гарнитура кај што седиш по цел ден.
Јас би ги играл Зелено (5.5ка) и Плаво (2.5ка) ако можеш да држиш отворени врати за да се грее цел простор (децката ќе биде малку поладна)
Ако меѓу салонот и скалите немаш врата тогаш можеби и трета клима на светло-плаво (2.5 или 3.5ка) и така би имал целосен комфор со што ќе можеш по потреба да си затвориш врата во топла спална ;)

За дограмата, јас ставав пред 2 години од Комерлинг-от со Сигениа оков....
Јас стаив со 3 стакла, разликата во цена за со плус едно стакло беше нешо као 100еур по соба па реков за 300еур плус-минус еднаш ги клавам...
Разлика не знам да ти кажам... горе-доле задоволен сум... од старите двокрилни дрвени сеа сум како на коњ ;)
Исто од Прилеп....

Ako se odlucis za zelenata bi ti rekol da baras edinica so podelen otvor na izduvot na dva dela (slicno na Mitsubishi LN za primer, ne da ja kupis ovaa samo da go vidis modelot na izgleda za da vidis na sto mislam) ama da moze da gi kontorliras da se nasocuvaat vo razlicni pravci a ne samo po visina kako spomenatoto mitsubishi.
Нема друг модел, бар не сум видел на пазаров кај нас, што може да ги подели лептирите на лева и десна насока и засебно горе долу...
Тоа беше и една од причините што и јас го зедов Мицубишито....
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Здраво,

Сакам ја заменам старата словенска дрвена дограма 30+ год. со нова PVC Од Комерлинг 76 MD 6 комори 4CC+Флот 4+16+4, 2 стакла термопан 4 сезони,3 диктонзи (оков сигениа).
Или
Саламандер грин еволутион, 6 комори, со 2 стакла термопан, 4 сезони, 3 диктонзи (оков мако). (слики во прилог).
од Прилеп. Препораки, совети?

Сакам да поставам и клима 5.5kw или пак 2 х 3.5kw
Gree (Amber Nordic или Premium);
Midea(Midea Extreme Save PRO AG Nordic + AIR PURIFIER UV VIRUS STERILIZATION HEPA series + KIT);
Hisence (Hisense Wings Pro KB50XS1EG/KB50XS1EW);

Подолу на сликата е распоредот на спратот и негови карактеристики.

Со различни бои се исцртани правоаголници за тоа каде би биле потенцијални места за поставување на клима.
Прегледај го приврзокот 401123Прегледај го приврзокот 401120Прегледај го приврзокот 401119
Blu evolution 92 salamnder so 3 stakla lani montirav i e odlicna , vnatre vo dogramata celicen profil salamnder ,zasega nema nikakov problem nitu so ramkata nitu so stakloto .Gledam prema ova sto si go predvidel od salamander voocliva razlika e sredisnata gumica.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.722
Поени од реакции
4.055
@nikomil1
Možebi so pisanievo će pomognam da se rasvetlat nekoi dilemi od tvoeto iskustvo so spomnatite dve klimi od pogore.
Vo tvojov slučaj iako dvete klimi rabotat vo prostor što go delat ne rabotat isto, moe mislenje e i da se potpolno isti modeli od ist brend će se razlikuvaat.
Zošto e taka?
Poradi nekolku raboti koi sega mi pađaat na pamet.
Ednata e orientacijata na trpezarijata, možebi ima dva nadvorešni zida na zapad i na sever, a dnevnata gleda na jug i ima samo eden nadvorešen zid.
Nadvorešnata na Vivaksot e na severen zid, a na Daikinot na južen.
Ako ušte Vivaksot duva vo prazninata pomeđu dvete prostorii pa vo pravec na Daikinot, koj vaka dobiva topol bozduh na ponatamošno zagrevanje sosema e razbirliva negovata rasteretena rabota bez defrosti i poniska modulacija.
Inače čitajći tamu vamu po forumi donesov zaklučok deka baš ovie brendovi Midea i Daikin pravat i najpoveće defrosti, osobeno kineskata.
Ova so 10Kw potrošuvačka za edna nedela e stvarno malku, ama verovatno e vo denovite koga baranata e T e 17C što i ne e ništo zahtevna na ovie pozitivni nadvorešni temperaturi za ova vreme na godinata.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Едно прашање..
Утрово забележав оти по дефрост ледот не се отопува целосно, скоро ништо како на сликиве, само омекнува иако климата иде во дефрост околу 10-13мин и продолжува со работа но како резултат на неотопениот лед компресорот ги зголеемува вртежите и потрошувачката е двојна а и секои 30мин оди во дефрост,и цела вечер е во дефрост
Инаку во други ситуации нормално го отопува ледот.. Ваков проблем забележав и минатата недела а потоа нормално работеше и неколку пати ја контролирав неделава и беше ок..
Дали е оваа нормално за вакви временски услови или не
Автоматски споено мислење:

Само да додадам
климата во дефрост крева на 1400вати 10-13 минути
минатата недела утрото имаше исто така натрупан лед кој не можеше да го одмрзне но оти преку денот се покачија температурите се отопи и потоа ја контролив и при секој дефрост климата го отопуваше ледот целосно цела недела..се до утрово кога цела вечер одеше во дефрости
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
13 декември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
18
Друштво, служат ли за нешто оние сунѓерчиња на филтрите кај Vivax AESI PRO или може слободно да ги извадам?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Едно прашање..
Утрово забележав оти по дефрост ледот не се отопува целосно, скоро ништо како на сликиве, само омекнува иако климата иде во дефрост околу 10-13мин и продолжува со работа но како резултат на неотопениот лед компресорот ги зголеемува вртежите и потрошувачката е двојна а и секои 30мин оди во дефрост,и цела вечер е во дефрост
Инаку во други ситуации нормално го отопува ледот.. Ваков проблем забележав и минатата недела а потоа нормално работеше и неколку пати ја контролирав неделава и беше ок..
Дали е оваа нормално за вакви временски услови или не
Автоматски споено мислење:

Само да додадам
климата во дефрост крева на 1400вати 10-13 минути
минатата недела утрото имаше исто така натрупан лед кој не можеше да го одмрзне но оти преку денот се покачија температурите се отопи и потоа ја контролив и при секој дефрост климата го отопуваше ледот целосно цела недела..се до утрово кога цела вечер одеше во дефрости
Не е нормално да не го стопи скроз!
Сега не навлегувам во причини зошто не го прави тоа, оти не знам и не би да шпекулирам..
Во секој случај нешто се случува со климата.
Автоматски споено мислење:

Друштво, служат ли за нешто оние сунѓерчиња на филтрите кај Vivax AESI PRO или може слободно да ги извадам?
Никаква функција немаат нигде, не само кај Вивакс.
Јас сепак ги ставив… па кога ќе се распарталат со тек на време, ќе ги фрлам тогаш. Додека се здрави нека тераат.
Автоматски споено мислење:

@nikomil1

Ova so 10Kw potrošuvačka za edna nedela e stvarno malku, ama verovatno e vo denovite koga baranata e T e 17C što i ne e ništo zahtevna na ovie pozitivni nadvorešni temperaturi za ova vreme na godinata.
Мислам дека @nikomil1 има грешка напишано, и мислел 10kw на ден!
Нема шанса да е неделно!
Другото се слагам..
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.722
Поени од реакции
4.055
Едно прашање..
Утрово забележав оти по дефрост ледот не се отопува целосно, скоро ништо како на сликиве, само омекнува иако климата иде во дефрост околу 10-13мин и продолжува со работа но како резултат на неотопениот лед компресорот ги зголеемува вртежите и потрошувачката е двојна а и секои 30мин оди во дефрост,и цела вечер е во дефрост
Инаку во други ситуации нормално го отопува ледот.. Ваков проблем забележав и минатата недела а потоа нормално работеше и неколку пати ја контролирав неделава и беше ок..
Дали е оваа нормално за вакви временски услови или не
Автоматски споено мислење:

Само да додадам
климата во дефрост крева на 1400вати 10-13 минути
минатата недела утрото имаше исто така натрупан лед кој не можеше да го одмрзне но оти преку денот се покачија температурите се отопи и потоа ја контролив и при секој дефрост климата го отопуваше ледот целосно цела недела..се до утрово кога цела вечер одеше во дефрости
Nepoznato e za što klima se raboti, voobičaeno e 12-ka da povlekuva 700-800W, pod raka e toplo saćeto i izleguva parea.
Možebi se raboti za pogolema klima i za toa 1400W, no i da e taka za 10-13 min ako se topli lamelite ednostavno nema šansi da ne go stopi mrazot.
Vtoro kaj živeeš ti, ova kako da e nadvor -4C a ti ja držiš non stop na 30C mene mi izgleda, daj malce podatoci, zadadena i dobiena T vo prostorot..... kaj mene nemalo defrost veće 10-ti den.
Vaka može da se nafaća mraz edinstveno koga nadvorešniot ventilator ne se vrti ili pogrešno se vrti so premala brzina. Ako e inverter bi trebalo elektronikata da pokaže greška i preventivno da sopre so sekakva rabota. Ako e on-off i kondenzatorot za start izgubil kapacitet nema da se startuva nadvorešniot ventilator i kaj nekoi klimi kompresorot raboti, klimata mnogu lošo gree, a mraz se trupa mnogu brzo i na 2-3C nadvorešna T. Baš taka izgleda po slikite......
Ajde sega daj ušte nekoj podatok za da možeme da ti pomogneme.....
Автоматски споено мислење:

Update
Sega gleam po slikive deka se raboti za inverter, po senzorot za merenje na nadvorešna T, a koga klimata e vo defrost toj ja meri T na lamelite, nekade kaj nekoi klimi e toa +8 nekade +10 C koga preku nego procesorot dobiva komanda da prestane so defrost, procesorot togaš mu komanduva na četirikrakiot ventil da ja smeni nasokata na freonot (poznatata vozdiška - nadvoršniot izenuvač pritisokot od kompresorot go prefrla vo vnatrešniot izmenuvač) i klimata poleka nabiva pritisok vo vn. edinica pa počnuva da gree.....
Kaj tebe po tvoevo kažuvanje senzorot e vo red i se drugo osven nadvorešniov ventilator, najverojatno ima nedozvoleno mali vrteži koi dijagnostikata gi ignorira ili pak drugo što mi pađa naum vo sistemot mora da ima se pomalku freon.
Drugo nešto sprema tvoeto od pogore ne mi pađa naum.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Климата е фујитсу 18000 бту
номинална 6,3кw,
со просечна потрошуваќка 1,56 кв без греачи
но кај мене е поставена во 67-68м2 и работи во просек на овие температури околу 480 do 650w
во просек некаде околу 600вати инаку е сетирана на 23,5степени внатрешна температура.. со внатрешен фан од 1020м3-заради големината на просторот
Живеам во Скопје Радишани и сум приметил дека климата на овие температури прави дефрости и без лед на неа оти има некој алгоритам кој на одредено време во зависност од температурата на одредени временски интервали,прави и суви дефрости ,но конкретно за вчерашниот ден почесто правеше дефрости, но утрово како и минатата недела забележав оти климата има еден тон лед и со дефрости само малку се отопува и се трупа лед врз лед а таа прави дефрост на секои половина час оти не може да го растопи ледот и потрошувачката оди на 1100 вати,додека од утрово ледот е растопен и работи нормално и го растопува ледот со дефрост..
климата е релативно нова оваа и е 4 година и не ми се верува да е кондензатор оти обично јапонците а и кај скапи клими би требало да имаат квалитетни кондензатори инаку вака вентилаторот надворешен добро работи барем на звук
Автоматски споено мислење:

Да додадам кај мене неделава скоро на неколку часа правеше дефрости и имаше доста лед натрупано визуелно се гледаше и на самата единица оти ми е под прозорец но си го растопуваше добро ледот,иако и иминатата недела утрово беше цела во лед како и сега..
А сувите дефрости обично трајат од 6-8 минути
а овие со мраз 10-13 минути но во вакви случаеви ледот само омекнува, а потоа со работата на неотопена клима.уште повеќе заледува
Автоматски споено мислење:

Иако додека трае дефростот од 10- мин таа споро качува на 1400 вати прво оди на 700 вати неколку минути а потоа наредните 4-5 мин оди на 1400-1500 вати бкупно 10-11 мин и 2-3 минути да почне да дава топол воздух
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.441
Поени од реакции
4.958
Издув над 500m3/h е добро само колку да го има за ако евентуално некогаш е потребно брзо загревање на изладен простор (што треба да е исклучок) при греење со клима.
Да сне искрени, никој и не ги користи секојдневно климите на максимален фан т.е. 100% издув.
Е сеа COP е највисок така ама комфорот е побитен....
Kaj mene ednata e 3/4 drugata e 4/4 postojano :D
Ali ednata e vo hodnik kade sto voopsto ne smeta, a drugata iako e vo dnevna raboti kako da nema klima i e na lokacija kade nema bas dvizenje na lugje otvoren prostor e pred nea.

Нема друг модел, бар не сум видел на пазаров кај нас, што може да ги подели лептирите на лева и десна насока и засебно горе долу...
Тоа беше и една од причините што и јас го зедов Мицубишито....
Tuka koga gledav Samsung i Panasonic mislam imaa takva moznost (ako dobro se sekavam) ama bea malku poslabi od Mitsubishi/Toshiba/Dakin na eurovent (a so cena bea site +/- isti). Sekako za lokacijata kaj sto ja postaviv nemase da mi smeni mnogu, ali da menuvase verojatno ke idev na trejdot malku poslaba jacina za komfor so ogled na toa sto veke imav ok greenje so drugata klima.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.722
Поени од реакции
4.055
Климата е фујитсу 18000 бту
номинална 6,3кw,
со просечна потрошуваќка 1,56 кв без греачи
но кај мене е поставена во 67-68м2 и работи во просек на овие температури околу 480 do 650w
во просек некаде околу 600вати инаку е сетирана на 23,5степени внатрешна температура.. со внатрешен фан од 1020м3-заради големината на просторот
Живеам во Скопје Радишани и сум приметил дека климата на овие температури прави дефрости и без лед на неа оти има некој алгоритам кој на одредено време во зависност од температурата на одредени временски интервали,прави и суви дефрости ,но конкретно за вчерашниот ден почесто правеше дефрости, но утрово како и минатата недела забележав оти климата има еден тон лед и со дефрости само малку се отопува и се трупа лед врз лед а таа прави дефрост на секои половина час оти не може да го растопи ледот и потрошувачката оди на 1100 вати,додека од утрово ледот е растопен и работи нормално и го растопува ледот со дефрост..
климата е релативно нова оваа и е 4 година и не ми се верува да е кондензатор оти обично јапонците а и кај скапи клими би требало да имаат квалитетни кондензатори инаку вака вентилаторот надворешен добро работи барем на звук
Автоматски споено мислење:

Да додадам кај мене неделава скоро на неколку часа правеше дефрости и имаше доста лед натрупано визуелно се гледаше и на самата единица оти ми е под прозорец но си го растопуваше добро ледот,иако и иминатата недела утрово беше цела во лед како и сега..
А сувите дефрости обично трајат од 6-8 минути
а овие со мраз 10-13 минути но во вакви случаеви ледот само омекнува, а потоа со работата на неотопена клима.уште повеќе заледува
Автоматски споено мислење:

Иако додека трае дефростот од 10- мин таа споро качува на 1400 вати прво оди на 700 вати неколку минути а потоа наредните 4-5 мин оди на 1400-1500 вати бкупно 10-11 мин и 2-3 минути да почне да дава топол воздух
Očigledno deka ne me razbra što pišuvav..... kondenzator ima SAMO kaj On- off klimi... tvojata nema starten kondenzator.
Očigledno e deka klimata ne raboti rastereteno, taa kvadratura e pregolema za nea. Ako 12- ka e za 30 kvadrati za 60 m2 treba ili dve od 12000 btu ili edna od 24000 btu, tvojata e 18000 btu znači premala, malce poozbilna zima i ti si vo aut.
Vtoro teško li ti e da go proveriš ventilatorot? Ako toj e vo red fali freon vikaj servis, na ova toplo vreme ne smee vaka da raboti.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Nepoznato e za što klima se raboti, voobičaeno e 12-ka da povlekuva 700-800W, pod raka e toplo saćeto i izleguva parea.
Možebi se raboti za pogolema klima i za toa 1400W, no i da e taka za 10-13 min ako se topli lamelite ednostavno nema šansi da ne go stopi mrazot.
Vtoro kaj živeeš ti, ova kako da e nadvor -4C a ti ja držiš non stop na 30C mene mi izgleda, daj malce podatoci, zadadena i dobiena T vo prostorot..... kaj mene nemalo defrost veće 10-ti den.
Vaka može da se nafaća mraz edinstveno koga nadvorešniot ventilator ne se vrti ili pogrešno se vrti so premala brzina. Ako e inverter bi trebalo elektronikata da pokaže greška i preventivno da sopre so sekakva rabota. Ako e on-off i kondenzatorot za start izgubil kapacitet nema da se startuva nadvorešniot ventilator i kaj nekoi klimi kompresorot raboti, klimata mnogu lošo gree, a mraz se trupa mnogu brzo i na 2-3C nadvorešna T. Baš taka izgleda po slikite......
Ajde sega daj ušte nekoj podatok za da možeme da ti pomogneme.....
Автоматски споено мислење:

Update
Sega gleam po slikive deka se raboti za inverter, po senzorot za merenje na nadvorešna T, a koga klimata e vo defrost toj ja meri T na lamelite, nekade kaj nekoi klimi e toa +8 nekade +10 C koga preku nego procesorot dobiva komanda da prestane so defrost, procesorot togaš mu komanduva na četirikrakiot ventil da ja smeni nasokata na freonot (poznatata vozdiška - nadvoršniot izenuvač pritisokot od kompresorot go prefrla vo vnatrešniot izmenuvač) i klimata poleka nabiva pritisok vo vn. edinica pa počnuva da gree.....
Kaj tebe po tvoevo kažuvanje senzorot e vo red i se drugo osven nadvorešniov ventilator, najverojatno ima nedozvoleno mali vrteži koi dijagnostikata gi ignorira ili pak drugo što mi pađa naum vo sistemot mora da ima se pomalku freon.
Drugo nešto sprema tvoeto od pogore ne mi pađa naum.
Од она што јас сум мерел при дефрост сум приметил оти дефростите секогаш имаат иста временска должина,освен сувите дефрости кои имаат помал временски период и поради тоа мислам оти не се мери температурата на ламелите при дефрост,а оваа го добивам и од тоа што доколку се мери температурата дефростот во овие случаеви би требал до отопување на целиот лед,но тука едноставно има многу лед останато и малку вода истечено под климата а климата продолжува да работи..инаку оваа го приметив сега овие денови претходно не сум приметил да по дефрост има толку мраз..значи цела вечер си работи така и потрошувачката оди до плафон..
Автоматски споено мислење:

Očigledno deka ne me razbra što pišuvav..... kondenzator ima SAMO kaj On- off klimi... tvojata nema starten kondenzator.
Očigledno e deka klimata ne raboti rastereteno, taa kvadratura e pregolema za nea. Ako 12- ka e za 30 kvadrati za 60 m2 treba ili dve od 12000 btu ili edna od 24000 btu, tvojata e 18000 btu znači premala, malce poozbilna zima i ti si vo aut.
Vtoro teško li ti e da go proveriš ventilatorot? Ako toj e vo red fali freon vikaj servis, na ova toplo vreme ne smee vaka da raboti.
Се сложувам.вентилаторот работи ок..ја зголемува и намалува брзината во зависност од работата на компресорот и надворешната температура ,за кондензаторите ми излета -знам дека е кај он-оф моја грешка..инаку климата не е воопшто оптеретена работи на -5 работи со 800-900вати а просечна работа е 1560вати..е за фреонот би можело..
Автоматски споено мислење:

и само едно прашање доколку нема фреон доволно,дали би греала добро да речеме на издув да фрла 52-55 степени кога би ја оптеретил оти тоа би можел да го проверам без сервис
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
здраво дечки,
предлог варијанти за греење 50м2 правилна изолирана просторија? буџет 50к некаде.
ја гледав haier tundra plus 5kw вака личи дека ќе врши работа. искуства некој со истава?
фала унапред :)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Gledam prema ova sto si go predvidel od salamander voocliva razlika e sredisnata gumica.
Баш иста им е и средната гумица на двата модела, ама сликата од Саламандерот е почиста па гумицата е по-воочлива.

Утрово забележав оти по дефрост ледот не се отопува целосно, скоро ништо како на сликиве, само омекнува иако климата иде во дефрост околу 10-13мин и продолжува со работа но како резултат на неотопениот лед компресорот ги зголеемува вртежите и потрошувачката е двојна а и секои 30мин оди во дефрост,и цела вечер е во дефрост
Ич не е нормално друже, и по она на сликите ја мачиш климата нема проток не може да прави размена на топлина а троши дупло....
Во најдобар случај некоја збунка и се случила и сега е во лооп пошо има наталожен мраз на долниот дел.
Мое мислење прибај помогни и и отопи го мразот рачно ако можеш, ако не сврти ја на ладење (присилен дефрост) па ќе потрпиш 15 мин подома ладно дување :P
A и би ти препорачал ако веќе ти прави вакви работи и ако ти е при рака да ја извадиш тоа решетката од позади, не е од голема корист после монтажа и онака што би правел тука назад за да ја оштетиш од задна стрнаа.

Откако ќе ја очистиш пробај мери издув на макс оптеретена, ако дава очекуван макс капацитет веројатно било само некоја збунка и закочила.... ако не дава задовоилтелни резултати веројатно фали/тиши фреон.... или нешто посериозно па барај сервис!

Kaj mene ednata e 3/4 drugata e 4/4 postojano :D
Ali ednata e vo hodnik kade sto voopsto ne smeta, a drugata iako e vo dnevna raboti kako da nema klima i e na lokacija kade nema bas dvizenje na lugje otvoren prostor e pred nea.
Остај вие на север сте друга прича, греете по 150-200м2 со една клима на 20С амбиентална....
Ние тука си имаме по едно климиче во секоја соба и си сакаме +25С во зимо подома...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.722
Поени од реакции
4.055
и само едно прашање доколку нема фреон доволно,дали би греала добро да речеме на издув да фрла 52-55 степени кога би ја оптеретил оти тоа би можел да го проверам без сервис
Gleam si gi merat, ops,ops čija klima duva najvrelo, a pri toa nikoj ne prikažuva vlezna T i kolku e T vo sobata ( osven imeto so svojot LN), so infracrveni termometri, nekoj gi vikaat laserski iako nema tuka ništo lasersko.
Ispravna klima koga e pod polno opteretuvanje treba bez problem da uspeva da dade najmalku 25-28C razlika vlez/izlez, znači izlezot i ne e merodaven, bitna e razlikata.
Ti ako imaš termometar so sonda, najdobro e dva, eden gore drug na klapnata na izlez, stavi na 30 C i max fan. Ako e se vo red će ja dobivaš gornata razlika, što poveće fali freon tolku pomala će bide razlikata.
Proveri dal fujito ima dijagnostika za manjak freon!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom