Најекономично греење и ладење

Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Сакам да кажам само како се однесува климата на различни температури, не ми беше целта да лупам од ракав бројки, само да споделам кои се потрошувачките.

Можеби некој како мене луд или нелуд петел ќе се уклучи за 2 години, ќе search-не AEYIs, а јас можеби нема да го користам акаунтот и ќе си види review. Дополнително ги кажувам бројките дека станува збор за А+++ клима од Vivax, а ја споредувам со А+ клима на Daikin.

А за тоа дека е на heat еве слика:
Kako sto procitav, maks izduv na klimata e 590m3. Znaci ako e sobata 25m2 x 2.7m visina , okolu 67m3 vozduh. Pod 4 brzina ne bi trebalo da ja spustis na greenje. A koga kvalitetno ke zaladi, ke treba na maksimum da vrti , a za zagrevanje na plus drugi prostorii, ne stanuva zbor. @filipinec mislam deka te predupredi da vnimavas na ova. Vo postudena zima ke imas problem osven ako ne ti e izolacijata epten dobra i kvalitetna.
Sekako pod uslov da e tocna informacijata sto ja procitav
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
2.185
Kako sto procitav, maks izduv na klimata e 590m3. Znaci ako e sobata 25m2 x 2.7m visina , okolu 67m3 vozduh. Pod 4 brzina ne bi trebalo da ja spustis na greenje. A koga kvalitetno ke zaladi, ke treba na maksimum da vrti , a za zagrevanje na plus drugi prostorii, ne stanuva zbor. @filipinec mislam deka te predupredi da vnimavas na ova. Vo postudena zima ke imas problem osven ako ne ti e izolacijata epten dobra i kvalitetna.
Sekako pod uslov da e tocna informacijata sto ja procitav
Maksimalniot izduv i e 575m3/h.
I porano pisuvav okolu modulacijata.
Za da modulira klimata najdobar pokazatel e energetskata nalepnica.Potosenite KW da bidat kolu 2,5 pati pomali vo topla zona,sprema prosecna zona.Najdete ja energetskata nalepnica taa ke vi kazi.
Na nekoj ke mu e smesno ova no toa e fakt (otkrieno na grckiot forum).
Kaj kinez tesko ke najdes normalna modulacija,a ako ja ima ke bide nestabilana i so mala delta T razlika ili slab COP.
Ne ocekuvam kaj Vivax AEYI s niska modulacija poniska od 350-400w sto e za 12btu visoka ,bez razlika sto pisuva 75w na greenje.
Teski neka ima ama toa e toa,energetskata ke kazi.
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Pazi što si rekol, ako ispadne deka ne e taka će ostaneš dolžen edno pivo....
Toa zaklučokot od grčkiot forum e na mnogu klimavi noze, ne go zimaj zdravo za gotovo!
Ако некој уште верува во AEYIs, јас му ја продавам за 46к :icon_lol: (гаранција, се комплет, користена од понеделникот)

Додавам 15че и си зимам Daikin да ме огрее јапонско сонце :icon_lol: како мене така и сметката за струја
Автоматски споено мислење:

Ne ocekuvam kaj Vivax AEYI s niska modulacija poniska od 350-400w sto e za 12btu visoka ,bez razlika sto pisuva 75w na greenje.
Се прошета еднаш до 313w, али отиде после тоа во on-off state и пак отиде на 340w
Автоматски споено мислење:

Kako sto procitav, maks izduv na klimata e 590m3. Znaci ako e sobata 25m2 x 2.7m visina , okolu 67m3 vozduh. Pod 4 brzina ne bi trebalo da ja spustis na greenje. A koga kvalitetno ke zaladi, ke treba na maksimum da vrti , a za zagrevanje na plus drugi prostorii, ne stanuva zbor. @filipinec mislam deka te predupredi da vnimavas na ova. Vo postudena zima ke imas problem osven ako ne ti e izolacijata epten dobra i kvalitetna.
Sekako pod uslov da e tocna informacijata sto ja procitav
Се супер е математикава, НО јас одев на некоја малце глупа логика, прво плафонот мислам дека ми е на 2.6, второ, мебел и остали ствари зафаќаат волумен во собата и мислев дека волуменот од 67m3 со тоа би бил многу, многу, помалку... али не е проблем за загревање, супер топло е... А со три плуса ми е преварата. Тие 25 квадрати ќе ги грееше било која 3 иполка, одев на варијанта поекономична и бам шлаканица.

Знам ќе речете пак дека ова не е правата потрошувачка, трет ден работи константно, претходно се грееше станот само на саати, али развалуваше.

Додека Даикин во моментов модулира културно лепо фино на 350w, другаркава од кај мене кружи околу 500w
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
2.185
Ако некој уште верува во AEYIs, јас му ја продавам за 46к :icon_lol: (гаранција, се комплет, користена од понеделникот)

Додавам 15че и си зимам Daikin да ме огрее јапонско сонце :icon_lol: како мене така и сметката за струја
Автоматски споено мислење:


Се прошета еднаш до 313w, али отиде после тоа во on-off state и пак отиде на 340w
Автоматски споено мислење:


Се супер е математикава, НО јас одев на некоја малце глупа логика, прво плафонот мислам дека ми е на 2.6, второ, мебел и остали ствари зафаќаат волумен во собата и мислев дека волуменот од 67m3 со тоа би бил многу, многу, помалку... али не е проблем за загревање, супер топло е... А со три плуса ми е преварата. Тие 25 квадрати ќе ги грееше било која 3 иполка, одев на варијанта поекономична и бам шлаканица.

Знам ќе речете пак дека ова не е правата потрошувачка, трет ден работи константно, претходно се грееше станот само на саати, али развалуваше.

Додека Даикин во моментов модулира културно лепо фино на 350w, другаркава од кај мене кружи околу 500w
Toa sto se proseta do 313w e blagodarenie na ponoskata nadvoresna temperatura.Koga nadvor teperaaturata ke bide nad 10c nema da moze da spusti ni pod 400w.Taka se sozdadeni kinezite.Koga e poladno moze da spusti modulacija,koga e potoplo ja kreva modulacijata,a treba bas togas da ja spusta.Kineska logika.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Тие 25 квадрати ќе ги грееше било која 3 иполка,
Не биди толку сигурен ;)
Нема тука мебел ова она, и тој мебел внатре има празен простор. Се зема предвид површината на празна соба.
Ако баш бркаш максимална економичност, ти треба барем солидна изолација и исклучиво јапонска клима
Тошиба
Мицубиши
Даикин
Хитачи ќе го заобиколош во шииииииироооооооок круг
И не земај влезен модел. Од средна класа нагоре.
Е таква трииполка ќе го стопли тој простор и ќе ги замлачи другите две без проблем и со голема економичност.
Само ме интересира, дали кога ќе исклучи виваксот, го нема долго време или се уклучува брзо?
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Не биди толку сигурен ;)
Па освен ако не е некоја шупа… у право е човекот!

@LudPetel да немав веќе земено клима, ич немаше да се мислам да ти ја “украдам” за 45 бона ;) :D

И бар јас колку што знам, AEYI/Oasis се нордици за ладна зона, па соодветно на тоа не ни можат да имаат ниска модулација…
И веќе сум кажал! Поарно да пали и гаси, ама кога дува да дува топло, а не промаја!
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Па освен ако не е некоја шупа… у право е човекот!

@LudPetel да немав веќе земено клима, ич немаше да се мислам да ти ја “украдам” за 45 бона ;) :D

И бар јас колку што знам, AEYI/Oasis се нордици за ладна зона, па соодветно на тоа не ни можат да имаат ниска модулација…
И веќе сум кажал! Поарно да пали и гаси, ама кога дува да дува топло, а не промаја!
Нема грешка. Еве ќе ти кажам одма која трииполка нема да го стопли тој простор. Било кој влезен модел од вивакс, хајсенс, хаиер, грее,, мидеа, фаворит.... И остала боранија Нека падне Т надвор неколку степени под нула, на пр. -5, наведениве ќе го стоплат просторот на куково лето.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Нема грешка. Еве ќе ти кажам одма која трииполка нема да го стопли тој простор. Било кој влезен модел од вивакс, хајсенс, хаиер, грее,, мидеа, фаворит.... И остала боранија Нека падне Т надвор неколку степени под нула, на пр. -5, наведениве ќе го стоплат просторот на куково лето.
Па види сега, имаш 3.5ка и за 18 и за 38 и за 108 000 денари!
Тие од 300€ апла се за ладење, ама било која 3.5ка од 450-550€ што е 2.3 2.4kw на -7 ќе го стопли, и тоа ко од шала…
Да не буквализираме сега..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Тоа е веќе нешто друго. Ама од 450€ тешко. 550€ е веќе друга приказна и не е ситничарење о буквализирање туку разлика во цена од 22-23%
Друже за греење правиме муабет. Нешто како вивакс аери ти е минимум, а таа е 500 евра.
Затоа и ставив така 450-550, просек 500!
Ако некој земе клима од 300-350€ и очекува да се грее со неа, тогаш :toe:
нема тука проценти поефтино-поскапо, туку бива-небива!
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Да додадам, јас имам Gree Pular Premium на викендичката, не знам потрошувачка... ќе кажам повторно станува збор за викендичка, сум одел и со измерена внатрешна температура 4 степени, значи надвор близу температурата што ја збориме тука. За 2-3 саати му побарав 25 степени, си стигна кај неа горе 25 степени, дури и повеќе и се згреав. 450 евра има цена. Просторот е 25 до 30 квадрати што го греев, важно е да се напомене висина 2.50


Околу неа ај што нема куќа, нема ни дрва, директно дува ветар во викендичката по ѕидовите.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Друже за греење правиме муабет. Нешто како вивакс аери ти е минимум, а таа е 500 евра.
Затоа и ставив така 450-550, просек 500!
Ако некој земе клима од 300-350€ и очекува да се грее со неа, тогаш :toe:
нема тука проценти поефтино-поскапо, туку бива-небива!
Тој вивакс е 550€. Голема разлика. Цела класа. И во цена и во перформанс. И имаш Грее фери за тие пари... И солидна мидеа и хаиер за 550€... Значи голема разлика. Треба малку поголема прецизност, бидејќи многу луѓе ги интересира темава кога треба да купат клима и прашуваат за совет и заради непрецизност на некои членови при давањето паушални совети и се заеубаваат.
Автоматски споено мислење:

Да додадам, јас имам Gree Pular Premium на викендичката, не знам потрошувачка... ќе кажам повторно станува збор за викендичка, сум одел и со измерена внатрешна температура 4 степени, значи надвор близу температурата што ја збориме тука. За 2-3 саати му побарав 25 степени, си стигна кај неа горе 25 степени, дури и повеќе и се згреав. 450 евра има цена. Просторот е 25 до 30 квадрати што го греев, важно е да се напомене висина 2.50


Околу неа ај што нема куќа, нема ни дрва, директно дува ветар во викендичката по ѕидовите.
Грее клима си купил???? Па ти бе друже имаш ли памет? Па и уште ти го загрева просторот?
Па па па....
Мала шала.
Е сега кога веќе го спомна грее, ќе биде тешко тебе. Држи се!!!
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Да додадам, јас имам Gree Pular Premium на викендичката, не знам потрошувачка... ќе кажам повторно станува збор за викендичка, сум одел и со измерена внатрешна температура 4 степени, значи надвор близу температурата што ја збориме тука. За 2-3 саати му побарав 25 степени, си стигна кај неа горе 25 степени, дури и повеќе и се згреав. 450 евра има цена. Просторот е 25 до 30 квадрати што го греев, важно е да се напомене висина 2.50


Околу неа ај што нема куќа, нема ни дрва, директно дува ветар во викендичката по ѕидовите.
да се поправам да не едитнувам педерски, fairy premium*
 

Kajgana Shop

На врв Bottom