Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Prijatele te citam i se si mislam deka slabo ti odi Mashinstvoto. Mozhebi Filterov e efikasen ama ima Metodi kako cenata da ja spushtish mnogu nisko. A i ima finti kako da obrabotish i 1mm Blech bez da se iskrivi a i da bidi postabilen i od toj 1,5mm.
I ushte edno, zavisi i na koj nacin go zavaruvash! TIG ili Laser kako i Pinktiiranje se cudo od Technika pogotovo za tenki Limovi!
Ama toa ti e sigurno neshto kako Naucna Fantastika!
Овој филтер што го користам јас надворешниот лим е со дебелина од 1мм но истиот си го правев комплетно јас од кроење, виткање и заварување и ме чини околу 200евра.Но приметувам дека се искриви и веќе сум утврдил дека надворешниот лим и коритото мора да бидат изработени со 1.5мм дебелина. А лимот во внатрешноста е со дебелина 0.8мм и никогаш не скапува бидејќи е заштитен со мрсната материја од чадот. Трајноста на така направен филтер е повеќе од 10 години или може да биде и со многу повеќе години трајност на истиот. Со организирано производство цената може да се намали или околу 400евра да биде продажна.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.876
Поени од реакции
6.114
Овој филтер што го користам јас надворешниот лим е со дебелина од 1мм но истиот си го правев комплетно јас од кроење, виткање и заварување и ме чини околу 200евра.Но приметувам дека се искриви и веќе сум утврдил дека надворешниот лим и коритото мора да бидат изработени со 1.5мм дебелина. А лимот во внатрешноста е со дебелина 0.8мм и никогаш не скапува бидејќи е заштитен со мрсната материја од чадот. Трајноста на така направен филтер е повеќе од 10 години или може да биде и со многу повеќе години трајност на истиот. Со организирано производство цената може да се намали или околу 400евра да биде продажна.
Od tie 200€ ti shto zboruvash mislam deka ce gi namalam ako ne na povejce na 100€. I nadvoreshnior lim i pokraj 1mm nema da se iskrivi.

Ti plajcash se najskapo a i nemash poznavanja od obrabotka na Lim.
Bez navreda ama toa se gleda od tvoive pishuvanja.

I milo mi e shto nekoj makedonec postignal neshto ama sepak ne e se samo vo izumot.
Treba da si go zashtitish so Patenti i posle da najdish peofesionalec za izrabotka.
I ne ostavaj nekoi mockovci shto se razbirast kolku i Magare od Muzika da te demotiviraat.

Vo Makedonija takov sofistiziran nema.
Mozhebi Kopileno Andjushev ama so nego ne bi pravel no kapacina za pivo.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Od tie 200€ ti shto zboruvash mislam deka ce gi namalam ako ne na povejce na 100€. I nadvoreshnior lim i pokraj 1mm nema da se iskrivi.

Ti plajcash se najskapo a i nemash poznavanja od obrabotka na Lim.
Bez navreda ama toa se gleda od tvoive pishuvanja.

I milo mi e shto nekoj makedonec postignal neshto ama sepak ne e se samo vo izumot.
Treba da si go zashtitish so Patenti i posle da najdish peofesionalec za izrabotka.
I ne ostavaj nekoi mockovci shto se razbirast kolku i Magare od Muzika da te demotiviraat.

Vo Makedonija takov sofistiziran nema.
Mozhebi Kopileno Andjushev ama so nego ne bi pravel no kapacina za pivo.
Со намалувањето на цената нее баш толку едноставно бидејќи материјалите се скапи а требе да тие рентабилна и фирмата. Разликата на лим од 1мм до 1.5 мм дебелина е мала. Филтерот е патентиран. А тие што ме напаѓаат на интернетот ќе остане во нивното човечко досие и утре ќе се срамат самите пред себе а некој од своите блиски ќе им каже колку многу се разбирале во нивниот живот.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.876
Поени од реакции
6.114
Со намалувањето на цената нее баш толку едноставно бидејќи материјалите се скапи а требе да тие рентабилна и фирмата. Разликата на лим од 1мм до 1.5 мм дебелина е мала. Филтерот е патентиран. А тие што ме напаѓаат на интернетот ќе остане во нивното човечко досие и утре ќе се срамат самите пред себе а некој од своите блиски ќе им каже колку многу се разбирале во нивниот живот.
Ne mi objasnuvaj mene kako e so firma i rentabilnost.
A cenata ce ja namalish so brza izrabotka!Znaci evtino proizvodstvo!
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Ne mi objasnuvaj mene kako e so firma i rentabilnost.
A cenata ce ja namalish so brza izrabotka!Znaci evtino proizvodstvo!
Ако некој ми подари репро матерјали тогаш да може да биде ефтино. Само во трговијата колку ли ќе биде маржата.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.876
Поени од реакции
6.114
Ако некој ми подари репро матерјали тогаш да може да биде ефтино. Само во трговијата колку ли ќе биде маржата.
djabe ti pishuvam koga ti tvoeto.
NE BE Covece! Tabla lim na koshta pari! Koshta da ja ja skockash kako filter!
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
djabe ti pishuvam koga ti tvoeto.
NE BE Covece! Tabla lim na koshta pari! Koshta da ja ja skockash kako filter!
Како не кошта лимот пари или незнам точно ама околу 150 евра плус поцинкована мрежа 50евра или околу 20квадрата плус постоље плус муфови со вентил 15евра а кај тие електро статско фарбање а плус пари сето тоа дасе коцка во филтер после тоа превоз сее тоа пари.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.876
Поени од реакции
6.114
Abe dobar coek si, ama malce tvrdoglav :icon_mrgr:
Eve ti cena za tabla pocinkovan lim 1,5mm
I toa e prviot link od Google i cena vo Germanija na MALo!!!

Na golemo sigurno e 50€.
A pa za Mk i da ne zboruvam! Ne e toa ti kako shto mislish Vojo!



Screenshot 2023-12-11 at 00-02-51 Blech verzinkt 1 5 mm.png
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Abe dobar coek si, ama malce tvrdoglav :icon_mrgr:
Eve ti cena za tabla pocinkovan lim 1,5mm
I toa e prviot link od Google i cena vo Germanija na MALo!!!

Na golemo sigurno e 50€.
A pa za Mk i da ne zboruvam! Ne e toa ti kako shto mislish Vojo!



Прегледај го приврзокот 400630
Една табла валан лим преку железарија Јоле е 1250 на 2500 со дебелина 0.8мм чини 1240 денари. Вакви табли треба две. 1250 на 2500 со дебелина 1.5 мм чини 2.120денари.Ваква табла треба една. 1000 на 2000 со 1.5 мм дебелина чини 1.370.0 денари а треба половина од оваа табла.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.876
Поени од реакции
6.114
Една табла валан лим преку железарија Јоле е 1250 на 2500 со дебелина 0.8мм чини 1240 денари. Вакви табли треба две. 1250 на 2500 со дебелина 1.5 мм чини 2.120денари.Ваква табла треба една. 1000 на 2000 со 1.5 мм дебелина чини 1.370.0 денари а треба половина од оваа табла.
Ti sakash da ne dupcish ovde ili seriozen si??
Pa po tvoive ceni ne plajcash ni 100€ za LIM a gore tegavish 200€

I USHTE ednash, Shto ce ti e toj Jole ako rabotish masovno proizvodstvo be ??
Valjda si slushnal za Makstil ? direktno kaj niv bi go zel cel LIM za pomalce od 3000 Denari
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Ti sakash da ne dupcish ovde ili seriozen si??
Pa po tvoive ceni ne plajcash ni 100€ za LIM a gore tegavish 200€

I USHTE ednash, Shto ce ti e toj Jole ako rabotish masovno proizvodstvo be ??
Valjda si slushnal za Makstil ? direktno kaj niv bi go zel cel LIM za pomalce od 3000 Denari
Ти реков 0колу 150 евра. А од Макстил несум земал бидејќи Јоле миго носи до дома. Иди во работилница и направи еден и ќе видиш колку ќете чини.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Војо успеа си со перпетуум мобилето? 13 години поминаа од темава?

Иначе ова со филтерот делува интересно.

Второ, помогнете му на човекот да го направи како продукт. Има милион фирми со инженери кои можат да го лиценцираат производов и да го продаваат.

Место да се разговара за дебелина на лим и начин на заварување тука, најдете фирма Алфа Плам шо ти јас знам таму, нека патентираат производ и Војо да си зема процент од продажба.

Ја промашувате поентата максимално.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom