Исчезнати лица

Член од
5 март 2018
Мислења
15.876
Поени од реакции
17.732
Ова јас уште пред некој ден го приметив дека Вања на двете слики што кружат е скроз различна, едната е најверојатно понова слика затоа што на првата слика што ја споделија во бела маичка изгледа помало чупето.

А за камерите е скроз чудно, или девојчето е веднаш во кола прибрано што ми е најголема варијанта или на тие камери има нешто шо не треба да се види, можеби киднаперите се познати фаци, буквално се е можно.
Можеби станува збор за откуп па не смеат никаков детал да изнесат.
Тоа што последен сигнал имал телефонот кај Броз не е никаква трага, можеби киднаперот или кој и да ја прибрал таму го исклучил телефонот или најверојатно го уништил па затоа ни во трага не можат да му влезат со лоцирање на уредот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.997
Поени од реакции
16.064
Сигурно е стандардна, се случувало луѓе (млади и стари) да отидат во манастир…
само 18+..
на времето кога Вранишковски беше во Струмичко, дојдоа со коли од Прилеп родителите на една монаахиња, мисслам Маарија се викаше ?, да ја баараат да контактираат лиќчно и да ја убедат да си ја земат дома... МВР не им дозволи, таа била 18+ и ако таа НЕ САКАЛА немале право да стапат во контакт...
по 10 месеци во тајност ја вратија домаа во Прилеп, бремена ??... така чув од луѓе од Прилеп
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Стандардна е, ама проблемот е што манастирите не кажуваат на МВР дека лицето е таму, доколку истото каже дека се крие.
Лицето е малолетно, нема што да кажуваат во ваков случај, законски старател се родителите и се врши претрес на просториите без никаква најава.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.193
Поени од реакции
34.426
Има слика на профилот на Инста, ваљда и е најтазе. Мада, не дека нешто ќе помогне сликата…
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.342
Поени од реакции
6.905
Најјеза ми е што го пребаруваат коритото на Вардар и околните подруми.

Дури и да е малолетно лицето ? Не би смеело тоа да си го дозволат.
Мене овие работи што ги кажа Спасовски, повеќе ми делуваат ко стандардна процедура која секако се прави, колку да каже нешто на прес, во позадина мислам дека многу повеќе работи знаат, само со право не се кажуваат на јавноста. Ептен нереално звучи муабетот дека дека ни една камера ја нема фатено.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.844
Поени од реакции
26.429
Мене овие работи што ги кажа Спасовски, повеќе ми делуваат ко стандардна процедура која секако се прави, колку да каже нешто на прес, во позадина мислам дека многу повеќе работи знаат, само со право не се кажуваат на јавноста. Ептен нереално звучи муабетот дека дека ни една камера ја нема фатено.
Да, стандардни изјави и по некоја штура инфрмација. На пример, од мобилните уреди имало некакви можни индикации:
„Преземени се електронските уреди од семејство и од девојчето, се вештачат, еден дел се земени податоците. Имаме одредени податоци од овие уреди кои може да бидат од помош на истрагата и целата постапка.“.
Но сепак пребарувањето на коритото на Вардар и на подрумите стварно ме плаши највеќе.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.006
Поени од реакции
36.034
Криминалните организации што се бават со трговија со луѓе најчесто однапред имаат нарачки од страна на богаташи,макроа и слични.Можно е да е претходно детектирана/следена на социјалните мрежи и да му се има допаднато на некој ваков тип.Не е неверојатно.Вакви работи се многу чести во светот.
Доброволно влегување дефинитивно држи вода, дури и јас помислувам на такво нешто.Фактот дека никој ништо не видел или чул, алудира на доброволно влегување во автомобил.

Тоа дека се имаат закачено со некој па да им враќа на ваков начин искрено не верувам.Пресериозно е извршувањето на вакво кривично дело, па дури и моќните луѓе се оградуваат од такво нешто.Башка тоа што мајката веднаш ќе ја известела полицијата и осомничени веќе ќе имало.Плус премногу фама се крена во јавноста.
Не сум во тек со сите детали, што се по занимање родителите?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.006
Поени од реакции
36.034
Најверојатно според теорииве мене ми е дека е киднапирана од страна на некој нарцисоиден лик кој претходно ја има добро изманипулирано се со цел она да стекне доверба во него. Значи киднаперот веројатно и е добро познато лице. Секој ден одела заедно со сестричката на училиште, за да баш денот кога сестричката нема прв час, реши да ја промени секојдневната рута до школо и да оди по подолгиот пат (тоа јасно покажува дека имала некаква цел, некако договор). И не мислам дека е дечко во прашање, напротив мислам дека станува збор за некој постар лик и дека не е изманипулирана од љубовни мотиви.
Има логика, ама ако е некој таков досега требаше да има инфо. Ако ја има контактирано на дигитални медиуми, стои историја, дури и кога бришеш има некаде по сервери, помина доста време имаа можност да проверат вакво нешто.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.469
Поени од реакции
2.482
Screenshot_2023-12-01-22-59-13-670_com.android.chrome.jpg

Датумиве погледнете ги 17 февруари 2019 и 21 февруари 2019 два леша за неполна недела.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.844
Поени од реакции
26.429
Има логика, ама ако е некој таков досега требаше да има инфо. Ако ја има контактирано на дигитални медиуми, стои историја, дури и кога бришеш има некаде по сервери, помина доста време имаа можност да проверат вакво нешто.
Евентуално да не е од Македонија, или да е скриен позади впн. Ама мислам дека и така може да му се влезе у трага.
 

Outersprint

rags to riches
Член од
5 март 2018
Мислења
38
Поени од реакции
99
„Се работеше на пребарување, односно добивање податоци информации од црквите и манастири кои се во близина на Скопје.“

Баш ме интересира дали е ова стандардна процедура кога ќе исчезне човек или постапуваат по некои сознанија.
Сакаат да покажат дека работат во сите правци. Жално што тоа кажува колку немаат ништо кредибилно а и сите знаеме дека девојчево не се замонашило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom