Исчезнати лица

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Наместо во првите 3 часа да се активираа сите специјални полициски и воени единици и дури со хеликоптери да се скенира цел шумски и планински регион којзнае какви мерки се преземаат за да се пронајде исчезната особа. За вакви ситуации треба насекаде да има блокади и претреси а не само кога има гости од ОБСЕ. Ете колку вреди вашиот живот овде се си функционира нормално ко да ништо не се десило. Да беше киднапиран нечиј син или ќерка на премиер или на претседател е тогаш ќе повикаа и странски служби. Ебати виртуелната држава која постои само на хартија.
Одприлика тоа треба да бидат мерките за секој еден тинејџер кој решил да се скрие од неговите и да го исклучи мобилниот. Наместо криминалци, треба да се ловат тинејџери :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Абе не сакате да ви се мешаат во приватност, ама за вакви работи само фул мониторинг систем како кај Кинезите. Ние сме педа држава, може да се имплементира прилично брзо и ефтино (пола полиција може да се прати дома ако имаш ваков систем) и криминалот пак да биде на најниско ниво.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Сега мешаш баби и жаби.
Ова што го пишуваш е 99,9% точно, ама нема врска со претходната дискусија.
Нема, ама избегавме од темата.

Поентата претходно беше дека не е нормално да се јавува наставничката дома во моментот ако детето касни 7 минути. Не е нормално после 60 минути одкако не се јавува на телефон, да се јави на полиција. Освен ако нема други претходни сознанија и стравувања. Замисли за секое дете кое решило да го исклучи телефонот да се повика полиција.

Не е ова Бразил, па да се вршат такви проверки и да се крева таква хистерија, 2-3 деца исчезнуваат годишно, тинејџерите во најголем број на случаи се враќаат дома здрави и живи. Едно девојче изчезнало, комплетна Македонија е под хистерија. Не зборам за загриженост, треба да има загриженост, треба да се следи ситуацијата, но да се прават сообраќајни редици и да се носат 14-15 годишни магариња у школо со кола, е смешно, поготово што за 1-2 месеци ништо од ова нема да важи и децата пак сами ќе си одат во школо... до следното исчезнување на некој тинејџер, или некоја друга хистерија. Секое чудо за 3 дена.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.752
Поени од реакции
9.326
Одприлика тоа треба да бидат мерките за секој еден тинејџер кој решил да се скрие од неговите и да го исклучи мобилниот. Наместо криминалци, треба да се ловат тинејџери :)
Ја виде ли страната на Интерпол? Дали освен Вања виде некој друг "тинејџер кој решил да се скрие од неговите"? Мојот коментар важи и за криминалците кои седат во парламент а не само за исчезнати лица. И не ставај такви глупи емотикони ко демек паметен коментар да имаш напишано...
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
561
Поени од реакции
2.506
decki, vaka, ve postuvam ama ve molam vo ekot na ova da zapazeme od kolku visok konj pisuvame oti najmalku sakam da se karam so vas a reputacijata mi e da reagiram na gluposti

Patience mislam e mlad i malku retardiran pa pisuva da imal dete ke ja zapalil drzavata bla bla. Izvini ama da pises na nekoj podobro da nema deca mora da si malku ili mlad ili retardiran i sekogas ke reagiram oti treba da se priberes. Bespomosnosta vo ovaa situacija e tolku porazitelna sto da znaese podobro ke se vozdrzese od retardirani muabeti. Ok? Krevaj vo tvojata glava na noze kolku sakas luge no vozdrzi se od toa da go pustas vo eter. Ako sakas da razglabame sto si pisal te molam repliciraj mi pa nema da se vozdrzuvam.

Zlate, od respekt, pa i Emka, ke bidam fer i ke vi ukazam deka toa sto ste go pisale e mnogu nevkusno.

Mozebi emotivno reagirate no moze li na sekunda da razmislime sto pisuvame pred da osudeme nekoj deka e nesposoben za deca? Toa sto majkata kazala deka e nesvojstveno za devojceto da ne bilo na prvi cas ne e nisto faktor ako odlucila da jade tost, bus zakasnel, prvpat resila da izbega od cas, da ide na kafe recimo ili da se lapa… 20 minuti da isceznese Malia Obama moze nikoj da ne primeti taka da ako moze da smirime strasti i da prifatime deka ne e ova rebelde way privatni ucilista u drzava sto funkcionira i klasnite znaat sekoj moment kade im se ucenicite i si se slusaat so roditelite na dnevna baza…

Pisuvate od meki pernici i treba da se raspravame. Toa sto nina pisa e realnosta vo mk, poentata e sto e relativno sigurna zemja i nikoj vo policija nema da alarmira cela drzava vo prvite 15min kade 15 godisnjak falel 15 do 20 minuti na prv cas. Vo koj dzeben univerzum ziveete? Super sto se slucilo i pomognalo vo istragata no case in point gledame deka ne e dovolno neli?

Moram da napomenam deka sledno diskutirame bez rakavici. Smirete strasti vaka toplo od doma na forum ili moze da diskutirame otvoreno kade sto se e na masa.
Ти можеш колку сакаш да пишуваш млада и ретардирана (патем фала, ти личи), ама реалноста е таа што ти ја пиша злате.
Да имаш малолетно дете у денешно време и до вечерта да не ти текне на него, да не се запрашаш ни еднаш: Дали било у школо, дали се вратило од школо мислим дека многу збори за тебе како личност дали треба да имаш деца или не. Ја може не сум никаков фактор да кажувам некому дали треба да стане родител или не, ама па и деца не се праат за да после те заболи цев кај се и дали се на сигурно, небитно дали го растеш у Скопје или Амстердам.
И подобро да признаеш ко што кажа за себе: не сакам да имам дете у животов (од икс причини), отколку да глумиш лудило и дури да се гордееш дека кога би го имал дури вечерта пред спиење ќе се освестиш дека имаш дете.
Ја немам родено, ама да, реагирам емотивно пошто имам малолетни внуци, а имаш и родители на малолетници што пишуваат у темава и нека ти кажат дали е нормално цел ден да не се запрашаш каде ти се истите.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.752
Поени од реакции
9.326
Замисли за секое дете кое решило да го исклучи телефонот да се повика полиција.
Такви глупи замисли само ти имаш... А замисли таквите деца не се пријавени во Интерпол...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Ја виде ли страната на Интерпол? Дали освен Вања виде некој друг "тинејџер кој решил да се скрие од неговите"? Мојот коментар важи и за криминалците кои седат во парламент а не само за исчезнати лица. И не ставај такви глупи емотикони ко демек паметен коментар да имаш напишано...
Дали ти рече Вања или кажа општо исчезната особа ?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.752
Поени од реакции
9.326
Едно девојче изчезнало, комплетна Македонија е под хистерија. Не зборам за загриженост, треба да има загриженост, треба да се следи ситуацијата, но да се прават сообраќајни редици и да се носат 14-15 годишни магариња у школо со кола, е смешно
Дали според тебе е ова нормален коментар?
Автоматски споено мислење:

Дали ти рече Вања или кажа општо исчезната особа ?
Киднапирани,исчезнати,криминалци... Се што е специјални сили во МКД на нозе и на работа.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Ubistvoto so služben pištol go napravi rezervist, ubien beše Sašo Lisko. Ubiecot e sega na sloboda, vozi kamioni i ne beše vo Stefano( lično go vidov ubieniot so 9 metkovi vo glava, padnat na masa)...tuku vo Bakrdi kade što bese Taksi Bela.
Tie što go ubija starecot bea obvineti i za isčeznatite 4 stari ženi, za koi Milčo Mančevski snimi film-Majki
Toj vo kafanata sto go ubi negoviot prijatel na masa-pijani, beše Zoran Pankerot, mnogu dobar mehanicar. Odleža zatvor 15-tina godini, i koga izleze zabbrzo vreme umre od rak
Masovnoto pukanje bese na vodici...raneti nekolku so sačmarka. Edniot od niv Milčo pločkarot cel život sega ima problemi so crevata
Imaše plus plateno ubistvo pred Novata Stokovna kuća , koga albanec od SAD, pratilnpari da se likvidira negov dušman. Go ubija na pladne na glavnata ulica pred Sudot.
Alit Abazi go likvidiraa isto na bulevarot, radi udren šamar na matičarot koj beše ,,šizo,,. Ovoj slučaj dobiva i politički nalepnici, a navodno Alit e dolikvidiran na klinika. Prvično beše samo ranet

Се префрлив за стефано знам дека нешто беше нешто поврзано со шеќерко.



Инаку пукањето на водици мие добро познато зошто фамилијата на мајка ми има потекло од селото кај што се случи.


За случаиве со албанциве не ми е познато толку ама имаше и кај нив многу работи. Сега мислам дека се пола празни куќите по селата нивни, само за на лето идат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Киднапирани,исчезнати,криминалци... Се што е специјални сили во МКД на нозе и на работа.
Значи за секој тинејџер, кој решил да го исклучи телефонот на 3 саати треба да се ангажираат специјални сили, хеликоптери, чуда и све и тоа во првите 3 саати... Тоа ти е 24/7. Тоа е разумно решение ?
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.602
Еве веќе 5-ден како ја нема Вања, извршена е и сеуште се врши опсежна истрага, а сепак нема ниту една најмала трага која ќе посочи барем која е причината за исчезнувањето на девојчево и дали е воопшто жива.
Сега баш читав на порталиве некои интересни информации кои досега не ги сретнав.

Моментот е несомнено тоа што мобилниот и бил исклучен кратко време после излегувањето од дома.
Пошто е прилично темелно прочешлана целата област па и пошироко, прегледани биле дури и подрумски простории во Скопје и околината, а сеуште нема никаква ниту најмала трага, сега за сега дефинитивно како најверојатна опција останува киднапирање.
Дури и мајката изјавила дека се сомнева во киднапирање.

1.Локален социопат од тој регион е малку веројатно да има направено злостор врз девојчево.Фактот дека деноноќно биле проверувани простории, места, вршени разговори со сомнителни лица од тој регион, остава малку простор дека некој локалец има направено беља.

2.После новиве информации и теоријата за самоубиство ми е малку веројатна.Мајката изјавила дека ја испратила Вања насмеана на школо, после исчезнувањето и ги провериле сите профили на социјалните мрежи и не забележале ништо чудно.
На крај краева, девојчето не е најверојатно до толку паметно да избега од дома со цел да изврши самоубиство, а притоа да не остави ниту еден траг сега за сега.

3.Фактот дека и Интерпол се вмешува укажува на тоа дека е можно киднапирање од страна на сериозна криминална организација(Косовари најверојатно) која се бави со трговија со луѓе.
Втора можна варијанта околу киднапирањето е некој типичен заостанат Косовар да ја има посакано за жена, па да има наредба дадено на неговиот чопор да направат некоја таква гнасотија.Овоа го оставам како помалку веројатно.

Сите овие анализи ги правам врз основа на досегашните информации.Можеби сосема нешто друго е во знак прашање,не мора да значи дека ќе испаднам во право.
Само нека биде пронајдена жива и здрава.Се друго е небитно.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.752
Поени од реакции
9.326
Значи за секој тинејџер, кој решил да го исклучи телефонот на 3 саати треба да се ангажираат специјални сили хеликоптери и све и тоа во првите 3 саати... Тоа ти е 24/7. Тоа е разумно решение ?
Па да нон стоп мора да има полициски патроли низ градски средини а низ шумски и планински предели војската да е активна нон стоп ете така се сведува на минимум секаква опасност и безбедноста се подига на највисоко ниво. Во таква ситуација наместо судиите да земаат најголеми плати треба сите полициски и воени специјални единици да бидат највисоко платени.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Еве веќе 5-ден како ја нема Вања, извршена е и сеуште се врши опсежна истрага, а сепак нема ниту една најмала трага која ќе посочи барем која е причината за исчезнувањето на девојчево и дали е воопшто жива.
Сега баш читав на порталиве некои интересни информации кои досега не ги сретнав.

Моментот е несомнено тоа што мобилниот и бил исклучен кратко време после излегувањето од дома.
Пошто е прилично темелно прочешлана целата област па и пошироко, прегледани биле дури и подрумски простории во Скопје и околината, а сеуште нема никаква ниту најмала трага, сега за сега дефинитивно како најверојатна опција останува киднапирање.
Дури и мајката изјавила дека се сомнева во киднапирање.

1.Локален социопат од тој регион е малку веројатно да има направено злостор врз девојчево.Фактот дека деноноќно биле проверувани простории, места, вршени разговори со сомнителни лица од тој регион, остава малку простор дека некој локалец има направено беља.

2.После новиве информации и теоријата за самоубиство ми е малку веројатна.Мајката изјавила дека ја испратила Вања насмеана на школо, после исчезнувањето и ги провериле сите профили на социјалните мрежи и не забележале ништо чудно.
На крај краева, девојчето не е најверојатно до толку паметно да избега од дома со цел да изврши самоубиство, а притоа да не остави ниту еден траг сега за сега.

3.Фактот дека и Интерпол се вмешува укажува на тоа дека е можно киднапирање од страна на сериозна криминална организација(Косовари најверојатно) која се бави со трговија со луѓе.
Втора можна варијанта околу киднапирањето е некој типичен заостанат Косовар да ја има посакано за жена, па да има наредба дадено на неговиот чопор да направат некоја таква гнасотија.Овоа го оставам како помалку веројатно.

Сите овие анализи ги правам врз основа на досегашните информации.Можеби сосема нешто друго е во знак прашање,не мора да значи дека ќе испаднам во право.
Само нека биде пронајдена жива и здрава.Се друго е небитно.
Мене ми е најверојатна опција дека е киднапирана за пари. Можеби долг или нешто слично. Според тоа што и наставничката ескпресно реагирала и тоа што полицијата излегла на терен одма, така ми мириса. Имале може некакви закани. Втора веројатна опција ми е забранета љубов и самоиницијативно заминување.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.752
Поени од реакции
9.326
Тоа е разумно решение ?
За жал во таква "држава" живееме каде што тоа не само што е разумно решение туку кај нас би требало да е нормално. Каква младина и однесување имаш таков одговор на таа ситуација мораш да вратиш. Нон стоп патролирање и легитимирање.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
Нема, ама избегавме од темата.

Поентата претходно беше дека не е нормално да се јавува наставничката дома во моментот ако детето касни 7 минути. Не е нормално после 60 минути одкако не се јавува на телефон, да се јави на полиција. Освен ако нема други претходни сознанија и стравувања. Замисли за секое дете кое решило да го исклучи телефонот да се повика полиција.

Не е ова Бразил, па да се вршат такви проверки и да се крева таква хистерија, 2-3 деца исчезнуваат годишно, тинејџерите во најголем број на случаи се враќаат дома здрави и живи. Едно девојче изчезнало, комплетна Македонија е под хистерија. Не зборам за загриженост, треба да има загриженост, треба да се следи ситуацијата, но да се прават сообраќајни редици и да се носат 14-15 годишни магариња у школо со кола, е смешно, поготово што за 3 месеци ништо од ова нема да важи и децата пак сами ќе си одат во школо... до следното исчезнување на некој тинејџер. Секое чудо за 3 дена.
Скорз нормално и исправно е класната да пише зошто детето не е во клупа кога почнува час, ако предходно родителот не кажал дека детето нема да се појави, а го имаат тој начин на функционирање, макар биле и 7 минути. Само у нездрав систем може да биде ненормално дете да не се појави во школо, макар и каснело, една минута, а да не се запраша или исконтактира наставникот, што се случува. Да се работи за твое дете, прв ќе се буниш, зошто уште пред ѕвончето не те исконтактирале. Скроз е нормално, ако детето треба да ти е во школо, а телефонот му е исклучен, последно бил активен на место кое не е во правец на школото, не го видел или чул никој, ни татко, ни роднини, ни другари, телефонот е недостапен повеќе од саат време, да сконташ дека нешто не е во ред со детето и да пријавиш во полиција, а си го пратил во школо. Дали имале предходни стравувања и сознанија, може да шпекулираме во моментов, ама ако имале претпоставувам немало да ги пуштаат сами да одат децата у школо. Иначе ептен е вообичаено и нормално дете да го изгаси телефонот, да не го видел и чул никој, не е таму каде што треба да е, последниот сигнал да е вон рутата за школо, у 7:20 наутро. Која од која понормални работи, поготово кога ќе бидат на куп. Абе за сопствено дете сите исто би постапиле како и овие родители, ама на туѓа мака е ептен лесно да се биде храбар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom