Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.873
Поени од реакции
7.129
А зошто тој директорот од Левица му пишал на типот “Чекај да се смени власта, па ќе направиш ваков директен перформанс“? Што не му кажал тогаш за Сардинија?

Второ, во одговорот не пишува. Жена му веројатно е најдобра во свет во својата професија? Па мора да биде вработена во институција кај што маж и директорува?
За жал, еден од македонските уметници, Зоран Шеќеров, сакаше да вклучи свои дела кои тематски не се поврзани и не се вклопуваат со проектот, бидејќи не се поврзани со неговиот престој во Сардинија, се наведува во соопштението.

Во суштина браво за дечкото што е против Северна, но дали ти сериозно мислиш дека ќе смени нешто со името? Не. Северна не се менува со напишана парола или наслов на картон, ниту па со скандирање ,,Никогаш Северна, само Македонија". Немам ништо против дечкото, ниту па сум бот на Левица, но факт е дека ништо не може да се направи засега за името. Тоа требаше со револуција на улица од народот и со опозицијата во собранието да се брани. А тоа дека се од Левица и сега дека потфрлиле не значи дека ја прифатиле Северна туку дека има некој повисок чиновник над нив што е од власта. Дури и Крмов и Апасиев потпишуваат амандмани со ,,Република С. Македонија", иако најавија дека ќе го вратат името.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.093
За жал, еден од македонските уметници, Зоран Шеќеров, сакаше да вклучи свои дела кои тематски не се поврзани и не се вклопуваат со проектот, бидејќи не се поврзани со неговиот престој во Сардинија, се наведува во соопштението.

Во суштина браво за дечкото што е против Северна, но дали ти сериозно мислиш дека ќе смени нешто со името? Не. Северна не се менува со напишана парола или наслов на картон, ниту па со скандирање ,,Никогаш Северна, само Македонија". Немам ништо против дечкото, ниту па сум бот на Левица, но факт е дека ништо не може да се направи засега за името. Тоа требаше со револуција на улица од народот и со опозицијата во собранието да се брани. А тоа дека се од Левица и сега дека потфрлиле не значи дека ја прифатиле Северна туку дека има некој повисок чиновник над нив што е од власта. Дури и Крмов и Апасиев потпишуваат амандмани со ,,Република С. Македонија", иако најавија дека ќе го вратат името.
Не мислам јас ништо, Левица мисли. Дел од програма им е. И нивниот директор му пишал на некој порака, почекај да се смени власт, па протестирај против Северна. :D

И пак, второто прашање. Еден директор на шугав музеј сте добиле како партија. И истиот работи со жена му во истата институција. Така ли ќе се боревте против непотизам? Ако може да се фокусираш на тоа во одговорот. Остави ја северна.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.873
Поени од реакции
7.129
Не мислам јас ништо, Левица мисли. Дел од програма им е. И нивниот директор му пишал на некој порака, почекај да се смени власт, па протестирај против Северна. :D

И пак, второто прашање. Еден директор на шугав музеј сте добиле како партија. И истиот работи со жена му во истата институција. Така ли ќе се боревте против непотизам? Ако може да се фокусираш на тоа во одговорот. Остави ја северна.
Аман бе човеку, не сум дел од Левица ниту планирам да бидам. :icon_lol:
За таквиот случај на непотизмот, прашај ја Левица, јас не сум надлежен да одговорам во името на Левица, јас само гледам што прават. Инаку кога ќе дојде Левица на власт или ќе биде барем дел од влада, тогаш ќе видиме што како. Вака со чат - пат некој куратор, некој советник и двајца пратеници никако не можеме да одредиме дали се лоши или добри, иако според мене се далеку од лоши, особено во собранието каде што токму тие двајца пратеници ја претставуваат опозицијата и активно се спротиставуваат на УЧК.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.093
Аман бе човеку, не сум дел од Левица ниту планирам да бидам. :icon_lol:
За таквиот случај на непотизмот, прашај ја Левица, јас не сум надлежен да одговорам во името на Левица, јас само гледам што прават. Инаку кога ќе дојде Левица на власт или ќе биде барем дел од влада, тогаш ќе видиме што како. Вака со чат - пат некој куратор, некој советник и двајца пратеници никако не можеме да одредиме дали се лоши или добри, иако според мене се далеку од лоши, особено во собранието каде што токму тие двајца пратеници ја претставуваат опозицијата и активно се спротиставуваат на УЧК.
Во ред. Значи фер е да се каже дека на локално ниво, каде што Левица стигна до власт, ја бранат Северна од исмевање и работат семејно во исти државни институции?
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.873
Поени од реакции
7.129
Во ред. Значи фер е да се каже дека на локално ниво, каде што Левица стигна до власт, ја бранат Северна од исмевање и работат семејно во исти државни институции?
На локално ниво, не ја следам Левица многу - многу, но и таму се добри. Но Левица нема мнозинства во советите, па затоа нејзините иницијативи зависат од ДПМНЕ кој повеќе соработува со СДС и ДУИ. Сепак имаат успешни иницијативи (но ситни) и покрај сè. Така што сè уште не може да се каже каква е Левица на локалното ниво, бидејќи немаат ниту еден градоначалник, ниту па многу советници. Ама затоа на парламентарно се неприкосновени и всушност таму најмногу се гледа нејзината работа.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Југославија е оригиналниот Северџанистан.

ДА или НЕ?

 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.093
На локално ниво, не ја следам Левица многу - многу, но и таму се добри. Но Левица нема мнозинства во советите, па затоа нејзините иницијативи зависат од ДПМНЕ кој повеќе соработува со СДС и ДУИ. Сепак имаат успешни иницијативи (но ситни) и покрај сè. Така што сè уште не може да се каже каква е Левица на локалното ниво, бидејќи немаат ниту еден градоначалник, ниту па многу советници. Ама затоа на парламентарно се неприкосновени и всушност таму најмногу се гледа нејзината работа.
Бламот на директоров и жена му го заборави?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Значи фер е да се каже дека на локално ниво, каде што Левица стигна до власт, ја бранат Северна од исмевање и работат семејно во исти државни институции?
Фер е.
Директорот не е отстранет, Левица се нема оградено, никој од таа партија (сеуште) не реагира. Ако решиле да ќутат, значи се согласуваат со ставовите на директорот. Ако решиле да ќутат и за непотизмот, тогаш и со тоа немаат проблем и ќе стане пракса сегде кај шо ќе ставаат нивни кадри.
Исто е фер да се каже и дека таму кај шо имаат солидни бројки да влијаат на процеси, како во Совет на град Скопје, прават непринципиелни коалиции со ДУИ, шо значи дека и со ДУИ немаат проблем да соработуваат или да им слугуваат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.093
Фер е.
Директорот не е отстранет, Левица се нема оградено, никој од таа партија (сеуште) не реагира. Ако решиле да ќутат, значи се согласуваат со ставовите на директорот. Ако решиле да ќутат и за непотизмот, тогаш и со тоа немаат проблем и ќе стане пракса сегде кај шо ќе ставаат нивни кадри.
Исто е фер да се каже и дека таму кај шо имаат солидни бројки да влијаат на процеси, како во Совет на град Скопје, прават непринципиелни коалиции со ДУИ, шо значи дека и со ДУИ немаат проблем да соработуваат или да им слугуваат.
Тоа ми беше поентата. Генерално се во право за Мицкоски и неговата дволичност, ама смешно е што и самите ја имаат истата.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.052
Тоа ми беше поентата. Генерално се во право за Мицкоски и неговата дволичност, ама смешно е што и самите ја имаат истата.
toa e zatoa sto seuste ne sfakaat prosti raboti kako sto ustvari znaci da si politicar i sto industrija e politika
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.440
Поени од реакции
17.086
На локално ниво, не ја следам Левица многу - многу, но и таму се добри. Но Левица нема мнозинства во советите, па затоа нејзините иницијативи зависат од ДПМНЕ кој повеќе соработува со СДС и ДУИ. Сепак имаат успешни иницијативи (но ситни) и покрај сè. Така што сè уште не може да се каже каква е Левица на локалното ниво, бидејќи немаат ниту еден градоначалник, ниту па многу советници. Ама затоа на парламентарно се неприкосновени и всушност таму најмногу се гледа нејзината работа.
Во еден град небитно кој, советник во општина од Левица е влезен советник кој до пред 2 години на cover на фејсбук го имаше Заев и пишеше статус да се гласа за СДСМ 2017 :)
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.873
Поени од реакции
7.129
Во еден град небитно кој, советник во општина од Левица е влезен советник кој до пред 2 години на cover на фејсбук го имаше Заев и пишеше статус да се гласа за СДСМ 2017 :)
Епа тоа значи одлевање на гласачкото тело од СДСМ во Левица. И од ДПМНЕ многу прешле во Левица. Но небитно, 30+ години мама и е*аа и едните и другите на Македонија и далеку од тоа дека нема трета опција, но и дека таа опција ќе биде без мани. Овие ситни грешки на Левица (покрај величењето на комунистичката багра ко Сталин, Ленин итн.) се како што @1307 милува да каже, микронска прашина во однос на делата на СДС и ДПМНЕ.
Фер е.
Директорот не е отстранет, Левица се нема оградено, никој од таа партија (сеуште) не реагира. Ако решиле да ќутат, значи се согласуваат со ставовите на директорот. Ако решиле да ќутат и за непотизмот, тогаш и со тоа немаат проблем и ќе стане пракса сегде кај шо ќе ставаат нивни кадри.
Исто е фер да се каже и дека таму кај шо имаат солидни бројки да влијаат на процеси, како во Совет на град Скопје, прават непринципиелни коалиции со ДУИ, шо значи дека и со ДУИ немаат проблем да соработуваат или да им слугуваат.
Кога Левица дала поддршка на ДУИ? Јас не памтам дека дала, но докажано е дека ДПМНЕ дала поддршка на ДУИ, како и на СДС, па дури и на парламентарно ниво (законот за амнестија и законот што го ,,погуби" филибастерот).
toa e zatoa sto seuste ne sfakaat prosti raboti kako sto ustvari znaci da si politicar i sto industrija e politika
Политиката е курва, но сè уште е рано или прематно за да се види што сој е Левица. Не гледам јас што може да изгубиме ако гласаме за нејзе, после сè што ни направија ДУИ, СДС и ДПМНЕ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Фер е.
Директорот не е отстранет, Левица се нема оградено, никој од таа партија (сеуште) не реагира. Ако решиле да ќутат, значи се согласуваат со ставовите на директорот. Ако решиле да ќутат и за непотизмот, тогаш и со тоа немаат проблем и ќе стане пракса сегде кај шо ќе ставаат нивни кадри.
Исто е фер да се каже и дека таму кај шо имаат солидни бројки да влијаат на процеси, како во Совет на град Скопје, прават непринципиелни коалиции со ДУИ, шо значи дека и со ДУИ немаат проблем да соработуваат или да им слугуваат.
Вака:

ВМРО на Мицковски може да се ебе со зажарено железо, откога смени став за 180 степени за наводниот попис и ги лапна сервираните бројки. Он у февруари кажа дека новата методологија е воведена да овозможува етнички инжињеринг, а у април повика на излегување на попис (измеѓу имаше посета на Амбасада). Никакви директорки со врски нема да ме натераат, после тоа предавство, да гласам за тоа гомно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.052
Политиката е курва, но сè уште е рано или прематно за да се види што сој е Левица. Не гледам јас што може да изгубиме ако гласаме за нејзе, после сè што ни направија ДУИ, СДС и ДПМНЕ.
eve jas ke ti kazam... uglavno prosto e. ke ja izgubite drzavata.

#1 nikoj ne gi saka, ni domasni ni stranski partii.
#2 nikoj nema da sorabotuva so niv, ni domasni ni stranci ni dijaspora.
#3 nemaat nikakvi kontakti so stranski centri na mok od koj bi mozele kolku tolku da cicaat nekakva finansiska pomos ili da zemat krediti za da gi zakrpat dupkite u budzetot. ako probaat da glumat ludilo i da namalat trosoci preku brkanje "cesni" i "necesni" kadri ke ima bunt. druga opcija e i ona malku sto se investira da ne se investira poveke....

mislam ova e kratki crti za da vidis posto uglavno ni gledate, ni slusate ni razbirate....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom