Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.211
Поени од реакции
15.263
Колку вртежи е идеално?
Автоматски споено мислење:


Ништо апсолутно ништо. Мене еднаш ми изгасна пред тргнување и си реков дали е до штиклите или е до квачилото. Ја однесов на мајстор за тоа, со мене беше газда на продавница за авто делови, му вика на мајсторот: Нели слушаш тропање? И овој вика: Ааа да да, замаец е.
Јас викам дека ништо не слушам (а сум со одличен слух). И реков нема ли дијагностика некоја или вака само од нагаѓање да фрлам 27000.
Прашав колку време ќе му одземе да да смени, рече Цел ден....
Автоматски споено мислење:


Како да ги препознаам тие вибрации?
Tresi motorot celiot, trgnuvanjeto ne e mazno tuku kako da imaš krivi gumi

Najdobro prašaj na 2-3 mesta za zamaecot, i nekoi prijateli koi vozat dizeli
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
2.003
Поени од реакции
1.488
Имам едно прашање во врска со мал сервис. Лани Јануар сменив масло и филтри, е сега со колава и тоа масло немам направено ни 2000км од тогаш а уште 2 месеци ќе направи година кога го сменав. Дали да го менувам сега во Јануар иако немам ни 2000км извозено, се на се околу 1500км или пак да не го менувам? 5-40 Total имам ставено. Знам дека на масло не се штеди и се менува на 10.000 или 12 месеци ама колава скоро ич нее возена со тоа масло, инаку е бензинец атмосферец со ланче.
Нема потреба да се менува. Ќе си го смениш кога ќе направиш 10,000-12,000км.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.211
Поени од реакции
15.263
Имам едно прашање во врска со мал сервис. Лани Јануар сменив масло и филтри, е сега со колава и тоа масло немам направено ни 2000км од тогаш а уште 2 месеци ќе направи година кога го сменав. Дали да го менувам сега во Јануар иако немам ни 2000км извозено, се на се околу 1500км или пак да не го менувам? 5-40 Total имам ставено. Знам дека на масло не се штеди и се менува на 10.000 или 12 месеци ама колава скоро ич нее возена со тоа масло, инаку е бензинец атмосферец со ланче.
Da...nema potreba od tolku cepidlačenje...uljeto si e ok
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
360
Поени од реакции
471
Колку вртежи е идеално?
Jas na zena mi i rekov da vozi so 1500-2000 obrtai, pa gledam se pridrzuva slepo do toa :) ama i toa ne e bas nekoj zakon. Vo poniski brzini (2,3) toa e OK raspon, ama se zavisi od motorot, prenosot, optovarenosta i dr. Postarite vozaci imaat izgradeno oset kako da vozat i koga se menuva. Najvazno od se e da ne se oseti deka motorot se maci so niski obrtai, pri sto uste poveke od motorot se maci prenosot, menjacot, lamelite i dr. I dokolku se vozi so poniski obrtai, nikako ne treba ponaglo pritiskanje na gas, samo nezno, za da ne patat nabroenite delovi.

Ништо апсолутно ништо. Мене еднаш ми изгасна пред тргнување и си реков дали е до штиклите или е до квачилото.
Sepak do stiklite bilo :icon_lol: Vozi taka do prolet pa ke vidis kako se razviva rabotata. Slab zamaec nema da te ostavi na pat, osobeno ne vo pocetnata faza na slabeenje.

Имам едно прашање во врска со мал сервис. Лани Јануар сменив масло и филтри, е сега со колава и тоа масло немам направено ни 2000км од тогаш а уште 2 месеци ќе направи година кога го сменав. Дали да го менувам сега во Јануар иако немам ни 2000км извозено, се на се околу 1500км или пак да не го менувам? 5-40 Total имам ставено. Знам дека на масло не се штеди и се менува на 10.000 или 12 месеци ама колава скоро ич нее возена со тоа масло, инаку е бензинец атмосферец со ланче.
Vozi si i ponatamu so uljeto, ama sepak gledaj da ne pomines 18 meseci, bez ogled na km.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.211
Поени од реакции
15.263
Сега тестирав. Тргнувањето е нормално и нема тресење
Најмногу замаецот се осеќа на летни температури, кога е многу жешко, па пружините во замаецот дополнително ослабуваат. Тогаш при кочење на семафор на црвено, при стегање на кумплуг се слуша периодично чукање (кау...кау...)

можно е механичарите да сакел да те одработат и да ти сменат исправен дел

вози си за сега нормално, ако не слушаш чудни чукања во моторот-терај. и да чука не е толку страшно....некои возат месеци после тоа

терај некое време и пиши пак
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
BMW 520d 2018та година,знае ли некој горните решетки на бубрезите и долните на браникот кога треба да бидат затворени,а кога отворени?Се збрлавеа,што сакаат си прават.Некогаш кога ке ја отклучам се затвараат пошто останале отворени на заклучување,а некогаш обратно,на заклучување се затвараат а на отклучување се отвараат
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
360
Поени од реакции
471
BMW 520d 2018та година,знае ли некој горните решетки на бубрезите и долните на браникот кога треба да бидат затворени,а кога отворени?Се збрлавеа,што сакаат си прават.Некогаш кога ке ја отклучам се затвараат пошто останале отворени на заклучување,а некогаш обратно,на заклучување се затвараат а на отклучување се отвараат
Конкретно за моделот не знам, ама по логика на работите не би имало зошто да се отворени кога моторот е угасен, а треба да се отворени при движење за ладење на моторот и кочниците. Ситна работа, ама ќе бара вклучување на компјутер на сервис. Типичен проблем кај германските, а особено БМВ последниве 20-тина години на overengineering, се воведува премногу комплицирана електроника без доволно проверки што го расипува имиџот на инаку одличните автомобили.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
2.003
Поени од реакции
1.488
Сега тестирав. Тргнувањето е нормално и нема тресење
Од замаец нетреси,треси од нутот на осовина десна или самата осовина да е изедена. Кај шо влегува во мењачот таму се јадат запците и почнува да треси при мала туража на угорно па и на право. Најмногу се осеќа во рикверс кога тргаш со кумплуг. Ако е замаец ке тропа прво во лер а во возење во трета брзина на помалце од 50км ќе почнат вибрации напред кај кокпитот исто како со 6тта да возиш на 1000 вртежи.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Конкретно за моделот не знам, ама по логика на работите не би имало зошто да се отворени кога моторот е угасен, а треба да се отворени при движење за ладење на моторот и кочниците. Ситна работа, ама ќе бара вклучување на компјутер на сервис. Типичен проблем кај германските, а особено БМВ последниве 20-тина години на overengineering, се воведува премногу комплицирана електроника без доволно проверки што го расипува имиџот на инаку одличните автомобили.
Го уштекавме кај Џеповски,он е доктор за Бемве.Долната дава грешка дека не отвара скроз,оди до позиција на полуотворена а горните исто грешка јавува.Ке го возам вака зимава пошто живеам на Алпите,а на пролет кога ке се вратам ке ги заглавиме компјутерски цело време отворени да останат зашто на нова кола браник ме вадам за да ги смеман
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
360
Поени од реакции
471
Го уштекавме кај Џеповски,он е доктор за Бемве.Долната дава грешка дека не отвара скроз,оди до позиција на полуотворена а горните исто грешка јавува.Ке го возам вака зимава пошто живеам на Алпите,а на пролет кога ке се вратам ке ги заглавиме компјутерски цело време отворени да останат зашто на нова кола браник ме вадам за да ги смеман
Ех тоа паметно го смислиле, ама го направиле само за на запад кај што нема прашина на пат :) При палење да се отворат до крај а на поголеми брзини постепено да се затвораат да се намали отпорот на воздух. Пробај со WD40 нема да штети а може нешто да помогне.
 
Член од
20 ноември 2023
Мислења
7
Поени од реакции
0
Sakam da kupam kola od 9000 do 13000€
Pokonkretno a4 ili a6, pisete mi mislenje so mi preporacuvate ama striktno za audi :oeoeoe:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.621
Поени од реакции
7.248
За дизел околу 2000 на отворен пат...
Zavisi od kolata,
W202 C2220D roka do 5000 ako e dizel i najdobro trga od 3500 nagore.
Mondeo na 2000 e gotovo pred umiranje, prosek 2500-3000

Jas ic ne mu ja mislam na obrtai, vo prosek od 2500-3500 ama po avtopat odam cesto i do 3800 i redovno sledam potroshuvacka!
vo toj del shtedat najdobro.
Pogotovo Mercedesot koga go gazam salam troshi pomalce.
letoska na 5000km imav prosek od 5,7L. i da site se Diesel!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom