Политички случувања во Израел

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.753
Поени од реакции
32.820
Фала, не е дека буквално не напишав дека не ме интересира ликот и делото на тој човек... Но сега сум заинтригиран, ок не за неговите тези - ама што прави со мечот?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.988
Дај некоја референца за првиот (историски дел).
Инаку ниту знам кој е тој Лучиќ, ниту сум заинтересиран да знам.

Јас не сум историчар, кога се сретнав во теориите за потекло на европските Евреи се водев со лесно достапните историски записи:
The ruling elite of the Khazars was said by Judah Halevi and Abraham ibn Daud to have converted to Rabbinic Judaism in the 8th century,[18] but the scope of the conversion to Judaism within the Khazar Khanate remains uncertain.[19]

Се разбира, не претендирам на никаков статус како познавач и оставам можност дека не сум во право.
Тоа што е важно е дека Ашкенази Евреите се Европејци во секаква генетска и лингвистичка смисла. Јидиш е германски јазик, а генетиката кажува дека од Семитите се далеку скоро колку и Ескимите (се зезам, појма немам колку Ескимите се генетски далеку од Семитите - но сигурно се далеку). За генетиката подетално овде постирав, и според тоа ние на Балканот сме генетски многу поблиску до Семитите отколку Ашкеназите... И пошто ние не сме никакви Евреи/Семити тогаш Ашкеназите се уште помалку. Тие Арапите наокулу а посебно Палестинците (кои како што гледаме и не се Арапи), се миљон пати повеќе Семити од овие колонистиве од Европа што се претставуваат како „Евреи“.
Ок, ова е веќе разумно.

За историскиот дел едноставно побарај житија на свети Кирил и Методиј или пак некоја црковна книга која објаснува за тоа зошто се рамноапостоли. Тоа што го пишува во Википедиа може да е делумно точно, но се однесува на некојси маргинален случај.

Што се однесува до вториот дел си во право освен за важноста на јазикот. Јидиш е јазик произлезен слично како што е произлезен и сефардскиот јазик (незнам дали јазикот има посебно име искрено), според нативниот јазик на државата која ја населувале. Како нашите кога ќе отидат во аустрелија што почнуваат (на лајтот ќе турниш лефт), така и евреите прифаќале примеси од нативниот јазик. За разлика од ромските гетоа, кои воопшто не успеале да се интегрираат во државите, Евреите скоро секогаш се интегрирани во државите кои ги населувале и претежно се бавеле со легални бизниси и биле луѓе со реноме (тоа било и е едно главните оружја на евреите). Па затоа и за разлика од слични гетоа, повеќе имаат примеси на јазиците кај што биле населени со векови.

Е сега со таа интеграција во општествата доаѓа и генетско мешање. Па така како што вулгарите на Кубрат и Аспарух се измешале со домородното население и ја изгубиле оригиналната генетика, Како што Хазарите се помешале со Персијците па ја изгубиле својата оригинална генетика (Азербејџан), така и Евреите со мешањето во голема мера ја изгубиле својата оригинална генетика. Меѓутоа кај Евреите ако докажеш дека си барем 1/20тина Евреј, тоа ти се важи. :)

Евреите кои ги населувале Египет, Иран, Ирак, Либан, Јордан и други арапски земји, ја задржале својата автентичност многу повеќе од Европските евреи. Затоа на пример и Ели Коен, многу лесно поминал како Арап во Сирија и така натаму.

Ако гледаме историски Палестинците се Филестинци, уствари (мислам дека) првите семити кои го населиле блискиот исток (дошле пред Мојсеј да ги донесе Евреите), а со тоа и они се узурпатори на Хатитски земји. Но ако ја гледаме фактичката состојба, претежно Палестинците се мешавина од Филестинци, Персијци, конвертирани Евреи, Асирци, Ерменци и Арапи (во овој редослед по важност). Па сепак во најголема мера се семити.

Ако гледаме по религиска основа, Палестинците и Израелците се братски народ, и двата се потомци на Сем (едниот од синовите на Ное, словените се од Хат, Хатити). И заедно со Грците се дел од народите од морето, кои предизвикале пад на бронѕената цивилизација и 4 вековен период на мрак, што би рекол @Bafra big reset. Така да историски повкување на автентичност на Палестинците над територијата, во најмала рака е смешно.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.135
Поени од реакции
7.504
ти се врати од Норвешка, па да солиш памет на другите ?
:confused:. o_O

Што ти стана море... Што е ова со лагите...
Пред 10г сум бил во Осло на шетање. Доколку би бил приморан да живеам надвор од МКД, Норвешка би била прв и единствен избор од Европа.

За солењето, не солам повеќе, сега е процес на збиберување и тоа се појако, пред да не стават за печење.

што би рекол @Bafra big reset.
Тоа кралот Чарлс прв го изјави, јас само пренесов.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.753
Поени од реакции
32.820
Ок, ова е веќе разумно.

За историскиот дел едноставно побарај житија на свети Кирил и Методиј или пак некоја црковна книга која објаснува за тоа зошто се рамноапостоли. Тоа што го пишува во Википедиа може да е делумно точно, но се однесува на некојси маргинален случај.

Што се однесува до вториот дел си во право освен за важноста на јазикот. Јидиш е јазик произлезен слично како што е произлезен и сефардскиот јазик (незнам дали јазикот има посебно име искрено), според нативниот јазик на државата која ја населувале. Како нашите кога ќе отидат во аустрелија што почнуваат (на лајтот ќе турниш лефт), така и евреите прифаќале примеси од нативниот јазик. За разлика од ромските гетоа, кои воопшто не успеале да се интегрираат во државите, Евреите скоро секогаш се интегрирани во државите кои ги населувале и претежно се бавеле со легални бизниси и биле луѓе со реноме (тоа било и е едно главните оружја на евреите). Па затоа и за разлика од слични гетоа, повеќе имаат примеси на јазиците кај што биле населени со векови.

Е сега со таа интеграција во општествата доаѓа и генетско мешање. Па така како што вулгарите на Кубрат и Аспарух се измешале со домородното население и ја изгубиле оригиналната генетика, Како што Хазарите се помешале со Персијците па ја изгубиле својата оригинална генетика (Азербејџан), така и Евреите со мешањето во голема мера ја изгубиле својата оригинална генетика. Меѓутоа кај Евреите ако докажеш дека си барем 1/20тина Евреј, тоа ти се важи. :)

Евреите кои ги населувале Египет, Иран, Ирак, Либан, Јордан и други арапски земји, ја задржале својата автентичност многу повеќе од Европските евреи. Затоа на пример и Ели Коен, многу лесно поминал како Арап во Сирија и така натаму.

Ако гледаме историски Палестинците се Филестинци, уствари (мислам дека) првите семити кои го населиле блискиот исток (дошле пред Мојсеј да ги донесе Евреите), а со тоа и они се узурпатори на Хатитски земји. Но ако ја гледаме фактичката состојба, претежно Палестинците се мешавина од Филестинци, Персијци, конвертирани Евреи, Асирци, Ерменци и Арапи (во овој редослед по важност). Па сепак во најголема мера се семити.

Ако гледаме по религиска основа, Палестинците и Израелците се братски народ, и двата се потомци на Сем (едниот од синовите на Ное, словените се од Хат, Хатити). И заедно со Грците се дел од народите од морето, кои предизвикале пад на бронѕената цивилизација и 4 вековен период на мрак, што би рекол @Bafra big reset. Така да историски повкување на автентичност на Палестинците над територијата, во најмала рака е смешно.
Не би интерпретирал Библија од никој аспект, повеќе би останал на достапни и проверливи факти. Од тој аспект Ашкеназите генетски не се ни 1/20 Семити, и од етнички аспект не можат да бидат Семити. Го напуштаат Јидиш и денешниот Еврејски јазик им е реконструиран од нецелосни историјски записи и следење на правилата на семитските јазици.

Инаку ако го прочиташ повнимателно материјалот што го постирав за генетски истражувања, ќе видиш дека палестинските Христијани се скоро чисти наследици на оригиналното левантско население - затоа што не се мешале со Арапите, немале црни робови (па не се мешале ни со нив), и генерално се држеле меѓу себе. Другите Палестинци исто така се не премногу измешани со Арапи, и сосема малку со Африканци, така да генетски се левантски доморотци и прилично точно е да се каже дека генетски се Семити. Воедно зборуваат и семитски јазик. Итн. Секако МНОГУ поблиски се до оригиналните „Евреи“ отколку Ашкензите кои денес ја колонизираат и узурпираат Палестина.


Името Палестинци или Филистејци им е „поклон“ од императорот Адријан - за возврат на побуната - и пошто Филистејците историски биле непријатели на Семитите во регионот. Или јас барем толку јас сум слушнал, па ако грешам нека ме корегира некој.



Бонус: :D

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.339
Поени од реакции
5.078
Еве малце јамајка и остали дудлачи да се едуцираат.
Тие имаат толку испуштено од општата култура така да не помагаат никакви брзи курсеви, едноставно толку им “сече“.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.988
:confused:. o_O

Што ти стана море... Што е ова со лагите...
Пред 10г сум бил во Осло на шетање. Доколку би бил приморан да живеам надвор од МКД, Норвешка би била прв и единствен избор од Европа.

За солењето, не солам повеќе, сега е процес на збиберување и тоа се појако, пред да не стават за печење.
Да го сватеше контекстот, немаше да трчаш ко прле пред магаре да ми одговориш, ниту мислам дека ги браниш ниту ништо. А за лагите, нормално е за хоминем лага да вратам со лага. Тоа беше и првичниот контекст со аутистичниот на кој ти се фати ко крап.
Автоматски споено мислење:

Ооо се јави таксиста, дежирниот стручњак по хазарство и глобални геополитички стратегии.
Автоматски споено мислење:

Не би интерпретирал Библија од никој аспект, повеќе би останал на достапни и проверливи факти. Од тој аспект Ашкеназите генетски не се ни 1/20 Семити, и од етнички аспект не можат да бидат Семити. Го напуштаат Јидиш и денешниот Еврејски јазик им е реконструиран од нецелосни историјски записи и следење на правилата на семитските јазици.

Инаку ако го прочиташ повнимателно материјалот што го постирав за генетски истражувања, ќе видиш дека палестинските Христијани се скоро чисти наследици на оригиналното левантско население - затоа што не се мешале со Арапите, немале црни робови (па не се мешале ни со нив), и генерално се држеле меѓу себе. Другите Палестинци исто така се не премногу измешани со Арапи, и сосема малку со Африканци, така да генетски се левантски доморотци и прилично точно е да се каже дека генетски се Семити. Воедно зборуваат и семитски јазик. Итн. Секако МНОГУ поблиски се до оригиналните „Евреи“ отколку Ашкензите кои денес ја колонизираат и узурпираат Палестина.


Името Палестинци или Филистејци им е „поклон“ од императорот Адријан - за возврат на побуната - и пошто Филистејците историски биле непријатели на Семитите во регионот. Или јас барем толку јас сум слушнал, па ако грешам нека ме корегира некој.



Бонус: :D

Библиката се цитира поради библиското потекло на називот на семитите, чисто да се знае од каде досѓа и во кој контекст се користи. Излагањето е чисто историски.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.196
Поени од реакции
41.567
Да го сватеше контекстот, немаше да трчаш ко прле пред магаре да ми одговориш, ниту мислам дека ги браниш ниту ништо. А за лагите, нормално е за хоминем лага да вратам со лага. Тоа беше и првичниот контекст со аутистичниот на кој ти се фати ко крап.
ја за ништо не сум излажал, вие Шапировци дркате на деца што умираат. Тој што лаже си ти, прво ме направи муслиман, после евреин, и на крај хазар.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.339
Поени од реакции
5.078
...можеби си во право, но сепак имам добра интуиција, а ги гледам двете страни, имаше една снимка како еден Палестинец со дете во раце тукушто извлечено од урнатините трчајќи кон амбулантното возило, и све тоа ОК се додека тој ист Палестинец не свртел уште 10 чекори на десно за да дојде до камерата која снимаше за да го покаже крвавото дете, па потоа пак десет чекори се вратил назад до амбулантното возило, со што можеби тие минути „да го покаже“ детето пред камера ќе бидат пресудни да се спаси детето, лично тоа не ми се допадна и се сомневам со право на искреноста.
...најмалку важно е дали сум во право, и да напоменам дека моето мислење не се темели на никаква интуиција туку на инфо од релевантни и проверливи извори.
Додека јас и други пишуваат дека онаа што се прави врз Палестинците е геноцид за кој нема оправдување се обидуваш да дефокусираш со неуспешни обиди за пропаганда (преку генерализација демек ако овој лаже и сите други може да се лага) и на тој начин сакате да исперете нешто што не може да се испере.
Од многу извори се говори за над 11.000 жртви (се работи за цивилни жртви во овие бројки не се пресметани и припадници на Хамас кои се убиени) од кои над 4.500 деца, еве нека се и 1/2 вистинските бројки и понатаму останува фактот дека Израел се претвори во нов нацизам.

Сосема ми е јасно дека има лица кои се нацифашисти и лица кои таков наратив подржуваат и симпатизираат (она лудото Огледалце онанира кога ќе види некој верски објект кој го уништиле ционистите) јас само изнесувам поинакво видување кое таквите забегувања ќе ги прикаже во вистинско светло, немам надеж дека некој заради нешто објавено или напишано за монстурозните зверства на израелската држава тие ќе го преиспитат своето мислење и нешто ќе сменат, не тие свесно избрале пат.
Автоматски споено мислење:

@Огледалце, ова ти си или твојата сестра?

 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.135
Поени од реакции
7.504
Да го сватеше контекстот, немаше да трчаш ко прле пред магаре да ми одговориш, ниту мислам дека ги браниш ниту ништо. А за лагите, нормално е за хоминем лага да вратам со лага. Тоа беше и првичниот контекст со аутистичниот на кој ти се фати ко крап.
Те прле, те крап, добар ловец или риболовец:

Башка кога дојде време да се бранат злосторствата на исламот, на иста страна со тенеќе и бафра
Контекстот гледам ептен го владееш, па ќе пробам да поднаучам нешто од тебе. А и за Евреите. (y)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.988
ја за ништо не сум излажал, вие Шапировци дркате на деца што умираат. Тој што лаже си ти, прво ме направи муслиман, после евреин, и на крај хазар.
Кујтим, не ти е лесно и тебе. Незнаеш дали да се клањаш на бистата на Клинтон или да го слушаш духовниот ти татко Ал Хусеини. Вие Албанците сте најебаната странка во моментов, срцето на една страна јагмата на друга.
Автоматски споено мислење:

Контекстот гледам ептен го владееш, па ќе пробам да поднаучам нешто од тебе. А и за Евреите. (y)
Да бафра, контекст е нешто надвор од еден цитат, слично како за белгија. Али јеби га теле се учи, не вол.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.988
Убаво е што Французот размислува за решение, ама џабе размислува за нешто што во оваа сурова реалност се само фантазии.
Ајде едно конкретно прашање, пошто викаш дека човеков лета во облаци, ајде кажи кое е според тебе решението на Палестинско-Израелскиот спор?

И второ прашање, зошто на пример не дадеш некое размислување за духовниот и едно време фактичкиот лидер на Палестинците Амин Ал Хусеини. И ден денеска за Палестинците во Газа е маст негова слика, а не толку одамна го користеа и неговиот поздрав.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.135
Поени од реакции
7.504
Али јеби га теле се учи, не вол.
Знам, затоа и прекинав дискусии со Високо Образовани Личности, ко тебе. :P

Нешто многу те боли за Ха-Биби, ако е од финансиски аспект, ќе пројде, не се секирај. Они фрлаат рибче, за да фатат крапче, а не ко тебе денеска, цело животинско царство го вмеша.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom