Политички случувања во Израел

Член од
7 септември 2016
Мислења
21.423
Поени од реакции
37.236
dosta be glup... ti rekov teraj u igracnica za tamu si.
...кххх кххх, јас се извинувам што упаѓам, ама што и фали на играчница? зашто вреѓаш членови кои се таму активни и ја потценуваш интелигенцијата што е потребна да се изигра таму игрите? што не го тераш во подфорумот за фудбал или кладилница? а? протестирам за таков став!:boksix:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.938
Поени од реакции
33.013
Мож' да е кромид, ама веќе видовме и полуди работи.

Автоматски споено мислење:

Kaj oтишле сите палестински Христијани? Протерани од сопствената земја, исто како и другите Палестинци.

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
Screenshot_20231012-075900_Facebook.jpg
Znaci strasno, STRASNOO
Nemam zborovi, kako smeeja da i gi zaboravat lekovite, se se, ama lekovite be. Na dusa ke ja nosat cccc.
Финалната бројка од Палестинскиот напад изгледа е околу 1,300 загинати Израелци, од тие околу 230 израелски војници.
A od niv bebinja kolku ?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
Таа успешно се породи и среќно си живее во Мариупол, русите си правеа пропаганда како она е горда русинка и среќна мајка во ослободениот град.
Abe se napati zenata za site pari. Ti svesen si kolku e zaebano nekolku pati da umris, pa posle od nigde nikade da glumis ziva zdrava.
Neznajte vie so e maka izgleda :cautious:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.375
Поени од реакции
5.100
A od niv bebinja kolku ?
Не разбираш изгледа.
Тие бебиња ако се убиени, се убиени со колење, а ционистиве и останатиот демократски свет кога убива бебиња , ги убива хумано, со прецизни и софистицирани бомби. Овие од Хамас немаат пари да си купат авиони и... па затоа убиваат на таков свиреп и нецивилизиранм начин.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.295
Поени од реакции
8.907
Го прават заради слабите арапи-муслимани, САД имаат многу желби но не сите можат да ги остварат, бидејќи има и јаки ореви.

Тоа што го прави Сад го прават и Русија и Кина и сите моќници, тешко нив што им се попречуваат.

Ние како албанци не сме во можност и не треба да се мешаме во Палестинското прашање кога веќе сме во сојуз со западот.

Арапите се 400 милиони народ со огромен наталитет, кога веќе се убиваат меѓу себе како стока за глупави работи, нека решат да гинат неколку милиони и нека ја остварат целта.

Го имаш Египет со 100 милиони народ, каде што годишно се раѓаат 2,5 милиони деца, а цел Израел има 7 милиони евреи.

Загинаа 700 илјади во Сирија, загинале милиони во војната помеѓу Иран и Ирак и други граѓански војни и немири.

За најголемата кауза против Израел животот го дале од 1947 навака помалку од 50 илјади арапи.
Tука има еден друг проблем што нѐ засега нас, и тоа многу серизоно.

Види го ти само ова:

Низ универзитетите на САД, во политичките коридори, по работните места и на социјалните мрежи се забележуваат силни и огорчени реакции кон оние кои го осудуваат Израел за терористичките напади на Хамас викендов во кои загинаа стотици невини.

Многу од овие изјави беа пресретнати со жесток отпор од различни страни, вклучувајќи и еврејски групи и декани на универзитети. Повеќе директори на компании исто така влегоа во жешката дебата, некои дури повикаа дека нема да вработуваат студенти кои вината за нападот ја фрлаат врз Израел.

Така на пример, адвокатска афирма „Винстон и Штрон“ повлече понуда за работа на приправник кој студира на правниот факултет на Универзитет Њујорк откако судентот објавил статија во весник дека „Израел е целосно одговорен за овие страшни човечки загуби“.


Каде е тука неприкосновената слобода на говор и правото на слободна религиска, етничка, политичка, расна, сексуална и останата определба? Право на кое САД толку многу се гордеат.
Суспендирано ли е?

Што му е гајле на работодавачот, макар тој да е и Евреин, дали вработениот е за Израел, Палестина, Пакистан, Русија, Кина или Танзанија?

Него единствено треба да го интересира дали вработениот квалитетно ја извршува работата што му е доделена од негова страна. Ништо повеќе од тоа! И ништо помалку!

А ваму дури се мешат во политичко убедување на кандидат за вработување!

Ваков преседан отвора пат за уште еден многу посериозен настан, во кој на пример, Израел ќе рече дека има ќелии на Иран, Хезболах и Хамас на Балканот, и утре ако одлучи да ги гаѓа со нуклеарни Ерихони, тогаш Членот 5 од НАТО нема да важи за нас, на Балканот (Force Majeurе (Виша Сила) - ќе ти речат од Калето, немоќни сме во тој случај).

ШТО ТОГАШ?


Твитот си стои цело време.:facepalm:

1697135402494.png

 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.139
Поени од реакции
3.903
Го прават заради слабите арапи-муслимани, САД имаат многу желби но не сите можат да ги остварат, бидејќи има и јаки ореви.

Тоа што го прави Сад го прават и Русија и Кина и сите моќници, тешко нив што им се попречуваат.

Ние како албанци не сме во можност и не треба да се мешаме во Палестинското прашање кога веќе сме во сојуз со западот.

Арапите се 400 милиони народ со огромен наталитет, кога веќе се убиваат меѓу себе како стока за глупави работи, нека решат да гинат неколку милиони и нека ја остварат целта.

Го имаш Египет со 100 милиони народ, каде што годишно се раѓаат 2,5 милиони деца, а цел Израел има 7 милиони евреи.

Загинаа 700 илјади во Сирија, загинале милиони во војната помеѓу Иран и Ирак и други граѓански војни и немири.

За најголемата кауза против Израел животот го дале од 1947 навака помалку од 50 илјади арапи.
Најголемата кауза жими џоко, кур ги боли нив за Палестинците... Секој си гледа за себе, никој не сака да гине за таму некои Палестинци, никој не сака да си ја ризикува државата и интересите кои секако ги врзуваат со сад, ЕУ, и останата цивилизација. Таму повекето држави и не се држави, тоа се нафтени полиња во сопственост на некој шеик кого го боли стапот за Палестинците. Другите како Сирија, Јордан и слични на нив се земји кои не можат да ги решат сопствените проблеми и се на работ да бидат уништени баш од такви како хамаз... тој свет таму е толку верски, етнички, селски, маалски.. поделен што попрво меѓусебно ке се истреби отколку да се обединат по било кое прашање, освен се разбира по прашањето за зголемување или намалување на производството на нафта ради цената и тоа пак не сите ама повеќето... А каузата е приказна за проста раја за да има што да зборува кога ке дрмнат повеке од чајот, како што ние кога ке дрмнеме некоја лута и сме спремни за напад на Солун ама нападот се реализира до излезот од кафаната а потоа телефонски команда превзема генерал мајор жената и сите правец по дома....
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.375
Поени од реакции
5.100
Читам имало поставени слики од убиените бебиња на официјалниот налог влада на Израел, има некој пристапено?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
Епа тука те чекав бе влатче, ти си пример за лицемерие. Руската окупација ја правдаш, божемски оправдана е, специјална операција кур се тресе незнам какви срања не измислија.

Ама еве за палестинците и нивните акции не ти се пише толку, воздржан си, неопределен си, секој живот вредел, цивили секаде страдаат муабети.

Освен во Украина, таму масакри врз цивили и бебиња не се важат. Гледаш колку си лицемер?

Јас не оправдувам убивање на палестински цивили, ниту сега ниту претходно. Би сакал да престане бомбардирањето во Газа и Хамас да се предадат и да излезат од власт, а Газа и народот таму да се огради од срањата што ги направи нивното раководство.

Ама пример ти како лицемер не би сакал Русија да се повлече од Украина и да се запре геноцидот во украина, напротив ти навиваш за уште смрт, уште повеќе бомбардирање, и за секој нов умрен украинец користиш whataboutism. Лицемерие. :toe:
Za so me cekase be Antonce macna duso.
Prvo neznam od koga e zadolzitelno da imam stav za sekoja vojna konflikt ili specijalna operacija sekade po svetot.
Ete za specijalnata pomegju Rusija i Ukraina slucajno imam, za ovaa nemam, za Ermenija i Azerbejdjan imav i taka. Nema tuka nekoe pravilo.
Znaes sto e konstatno kaj mene i sto ne me pravi licemer ,za razlika od tebe i red tamu drugi. Nikade ne se pritresvav za nekoj civil, vo nikoja vojna. Ne glumev ludilo, ne se akav od zemja, nisto slicno na toa.
Znaci vekje ako sakas da me etiketiras, togas mozis da recis deka imam nedostatok od empatija za nekoj si tamu civili opsto, ali licemer ne. Nemam dvojni standardi okolu toa ko vas na primer koj madinjata ni gi potekvate i macka da otepaat vo Ukraina, ali strogo pojma nemate deka na drug del od svetot, posebno ako SAD stoi pozadi toa ,deka i tamu ginat civili, mnogu mnogu povekje od Ukraina na primer.
Ete ziv primer vi e ovaa tema. Ubile evrejski civili i tamu nekoe germansko orospivce, deset strani pisevte zalopojki i opravduvavte deka e sosem normalno sega da gi sramnat so zemja, civili ili ne. Obratno od tuka, tamu sosem drugi arsini imavte, a toa e be Antonce definicija za licemer.
Ili se civili ili ne se, ili ke se pritresvas za site ili za nikoj. Nema civili i pomalce civili.
Nemozi be Antonce nekoe germansko orospivce ili baba so edna noga vgrob, ili tamu nekoj nebiten Ukrainec da bidi pobiten od random nevin civil vo Sirija, Irak, Libija, Srbija, Palestina ili picku si mater nekade.
I sega od koga toa go razjasnivme poveli odgovori na prasanjeto sto te prasav, po moznost so Da ili Ne, da ne recam kratko i jasno.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.458
Седат Мосад позади Хамас подеднакво исто колку што седат ФСБ позади Азов.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.938
Поени од реакции
33.013
Ова може веќе е постирано... Ама е јако.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom