Политички случувања во Израел

Член од
13 април 2021
Мислења
3.327
Поени од реакции
11.092
Во врска со прецизните израелски бомбардирања, досега загинале 9 лица од мисијата на Обединетите нации во Газа.

Воени злосторства има од двете страни.

Башка што израел остави 2,4 милиони луѓе без вода, струја, храна и друго.

Уште непочната војната, Сад веќе денес пуштија прва тура воена помош за Израел ? Дали се работи за Пво бидејќи бајаги потрошија?
Toa e. Voena pomosh. A humanitarna pomosh za ovie bez voda, struja, hrana nema. Nema nishto od choveshtvoto vekje.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.824
Поени од реакции
4.530
Пак на прашање со прашање ќе одговараш?

И како тоа твојот интерес за мене го менува фактот што повикуваш друг член на форумот да дојди под биро и да ти го испуши половиот орган?
Особено што човекот ниту те навреди претходно, ниту пак те омаловажи.

Бујрум прво одговори дали под истото биро се криеше и во 2001 пошто има тука луѓе кои изгубија членови на семејства од учките, а и сами учесници па куршуми им летаа над глава додека ти се бавеше со сосема десетта работа па потоа откако дојде во АРМ да седиш на биро и да читаш извештаи за истите тие кои ти ја бранеа татковината што така лесно би ја дал за шака сребреници.
Всушност тоа е и твојот интерес, финансискиот, инаку воопшто не би се замарал да го браниш вујко ти од преку барата да не ти беше газето под кирија дадено. Прокси Клинтон. :love:

Многу плачиш кога ќе те клоцнат. :smirce:

ЕДИТ:
Пошто гледам ти е навика, следен пат кога ќе ме цитираш и пораката намерно ја ставаш во споено мислење со претходна порака кон друг член (за да не ми стигне нотификација), пингај ме слободно.
Не како пичка под кошула, напиши и бегај.
Башка не мора под биро да се криеш, та не си на работа де. ;)
Секој ден се нешто ново за себе дознавам. Алал да ти е, се си знаеш. Цел реферат напиша само да не кажеш ти каде беше 2001. И после пички под кошули..... Кабадаја
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.977
Поени од реакции
11.076
Секој ден се нешто ново за себе дознавам. Алал да ти е, се си знаеш. Цел реферат напиша само да не кажеш ти каде беше 2001. И после пички под кошули..... Кабадаја
Кукле, на прашање со прашање не се одговара.

Прво одговори ДАЛИ под истото биро се криеше 2001?
Убаво те прашав ама ете не кажуваш.

А каде бев јас, нема да ти речам зини да ти кажам (пошто ти така одговараш), туку ќе се послужам со друга твоја кованица од типот ела ми на гости во Битола па седниме да видиме што не е јасно, кои дополнителни прашања ги имаш, дилеми и слично. Пивото од мене.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.499
Поени од реакции
22.139
Во врска со прецизните израелски бомбардирања, досега загинале 9 лица од мисијата на Обединетите нации во Газа.

Воени злосторства има од двете страни.

Башка што израел остави 2,4 милиони луѓе без вода, струја, храна и друго.

Уште непочната војната, Сад веќе денес пуштија прва тура воена помош за Израел ? Дали се работи за Пво бидејќи бајаги потрошија?
Dobra e ovaa taktika da se izednacat ednite so drugite. Ama se zaborava deka vo slucajov Hamas napadna taka da kolku i da vrtis vinata e kristalno jasna.
Автоматски споено мислење:

Кога е со амин од УСА, тогаш не е воено злосторство….
E, kako ne. Da se nema dilemi okolu toa sto sega pravi Izrael e nadvor od pravoto. Ama pravoto nikogas ne vladeelo tuku sekogas silata i mokjta. Vladeenje na pravoto, posebno vo vojni ili vo nadvoresnata politika e uba iluzija na nekoi zapadni zemji ama vo praksa relativno nebitno.
Автоматски споено мислење:

Toa e. Voena pomosh. A humanitarna pomosh za ovie bez voda, struja, hrana nema. Nema nishto od choveshtvoto vekje.
I da saka nekoj ne moze da ja vnese. Tuku od tie milijardi koi so godini se transferirale vo Gaza, dali ostana nesto za lugjeto? Ili se finansiralo terorizam i nabavka na oruzje?
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Dobra e ovaa taktika da se izednacat ednite so drugite. Ama se zaborava deka vo slucajov Hamas napadna taka da kolku i da vrtis vinata e kristalno jasna.
Автоматски споено мислење:



E, kako ne. Da se nema dilemi okolu toa sto sega pravi Izrael e nadvor od pravoto. Ama pravoto nikogas ne vladeelo tuku sekogas silata i mokjta. Vladeenje na pravoto, posebno vo vojni ili vo nadvoresnata politika e uba iluzija na nekoi zapadni zemji ama vo praksa relativno nebitno.
Остај го дарди, он од секогаш е подржувал терористи, за него ништо чудно.

Ти види македонци/фиромци на форумов колку ги има што ги подржуваат терористите Хамас, кај и да е ќе ги гледаме на заеднички маршеви кај битпазар со косоварите.

Ебате бруката од народ. Шљам.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Dobra e ovaa taktika da se izednacat ednite so drugite. Ama se zaborava deka vo slucajov Hamas napadna taka da kolku i da vrtis vinata e kristalno jasna.
Автоматски споено мислење:



E, kako ne. Da se nema dilemi okolu toa sto sega pravi Izrael e nadvor od pravoto. Ama pravoto nikogas ne vladeelo tuku sekogas silata i mokjta. Vladeenje na pravoto, posebno vo vojni ili vo nadvoresnata politika e uba iluzija na nekoi zapadni zemji ama vo praksa relativno nebitno.
Автоматски споено мислење:



I da saka nekoj ne moze da ja vnese. Tuku od tie milijardi koi so godini se transferirale vo Gaza, dali ostana nesto za lugjeto? Ili se finansiralo terorizam i nabavka na oruzje?
Поголеми глупости собрани во еден пост, одамна не се сеќавам да сум прочитал…
На риплајот до мене само:
Илузиите на Западните ти фенси сили, важат само кога треба некој помал и понемоќен да се капитулира…! Ние на пример со “враќање на пропорционална сила”! Еве на своја кожа ги сетивме и ги сеќаваме тие Западни вредности!

Така да, да нема плачки у другана тема за Украина, кога некоја руска ракета ќе омане у цивилен објект!
Да си бидеме на чисто…
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.499
Поени од реакции
22.139
Поголеми глупости собрани во еден пост, одамна не се сеќавам да сум прочитал…
На риплајот до мене само:
Илузиите на Западните ти фенси сили, важат само кога треба некој помал и понемоќен да се капитулира…! Ние на пример со “враќање на пропорционална сила”! Еве на своја кожа ги сетивме и ги сеќаваме тие Западни вредности!

Така да, да нема плачки у другана тема за Украина, кога некоја руска ракета ќе омане у цивилен објект!
Да си бидеме на чисто…
Glupostite se vo tvoja glava realno. Ubavo ti kazav. Pravo ima ama vo praksa ne se pocituva i vazi pravoto na mokjta. Samiot go pisa istoto. E sega osnovno pravo e nekoj sto e napadnat da se brani, ako vekje vleces paraleli so Ukraina. Voeni zlostorstva protiv civili em se nadvor od pravoto em covecki najdolno dno. Pak se desavaat. Pak retko nekoj da e gonet. Ama normalno deka takvi desavki dobivaat na vnimanie i se koristat od ostetenata strana. Ubavo ti pisav deka Izrael sega pravi voeni zlostorstva nadvor od vazecko pravo. Nema da gi gonat. Zatoa sto vo praksa retko funkcionira vladeenjeto na pravoto.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Glupostite se vo tvoja glava realno. Ubavo ti kazav. Pravo ima ama vo praksa ne se pocituva i vazi pravoto na mokjta. Samiot go pisa istoto. E sega osnovno pravo e nekoj sto e napadnat da se brani, ako vekje vleces paraleli so Ukraina. Voeni zlostorstva protiv civili em se nadvor od pravoto em covecki najdolno dno. Pak se desavaat. Pak retko nekoj da e gonet. Ama normalno deka takvi desavki dobivaat na vnimanie i se koristat od ostetenata strana. Ubavo ti pisav deka Izrael sega pravi voeni zlostorstva nadvor od vazecko pravo. Nema da gi gonat. Zatoa sto vo praksa retko funkcionira vladeenjeto na pravoto.
Ретко функционира во зависност од тоа кој го спроведува…!
Да видиш дали нацистичкиот шлајм што направил воени злодела против РФ нема да виси во Русија!! Како чушки има да висат!

Кај нас УСА си го спроведуваше и толкуваше правото, па затоа ни еден албанец не одговараше за злоделата!
Ама македонци и срби беше полн Хаг!

Тоа што пробуваш да оправдаш двојни стандарди, може само у Њемачка таму да ти помине…
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.327
Поени од реакции
11.092
I da saka nekoj ne moze da ja vnese. Tuku od tie milijardi koi so godini se transferirale vo Gaza, dali ostana nesto za lugjeto? Ili se finansiralo terorizam i nabavka na oruzje?
Игорче, станува збор за едно од најгусто населените места во светот. Што знаеш ти за ситуацијата во Палестина и кај ги трошат парите?

Палестина и Палестинците кои страдаат и гладуваат не се Хамас. Тоа и се случи и на Сирија со Исис.

Вие треба да навивате за искоренување на Хамас, а не за етничко чистење на Палестинците.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.499
Поени од реакции
22.139
Игорче, станува збор за едно од најгусто населените места во светот. Што знаеш ти за ситуацијата во Палестина и кај ги трошат парите?

Палестина и Палестинците кои страдаат и гладуваат не се Хамас. Тоа и се случи и на Сирија со Исис.

Вие треба да навивате за искоренување на Хамас, а не за етничко чистење на Палестинците.
Vidi sto pisav deka tokmu toa go sakam. Ne za civilite. E sega kolku civilnoto naselenie im pomaga e drugo interesno prasanje. Dane ispadne kako UCK site bile vpodrum pa ne znaele i videle.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.358
Поени од реакции
65.435
40 бебиња нашле заклани и со пресечни глави ...


Некст левел шит е ова, забегано до недоглед.
Како и секогаш, вистината е првата жртва на војната. Ja повлекоа веста, точно 24 часа откако беше пуштена во етер, и откако целиот свет "дозна" за ова, а Палестинциве се веќе, во очите на светот, џелати на бебиња, а Изреал се жртвите. Израел ги крши сите права од Женевската конвенција за војување, со јавна поддршка на Чичко Сем, од забрана за дотур на храна, вода, струја, употреба на бел фосфор, гаѓање на резидентни цели кои Нетанјаху самиот ги објави на видеото. Нажалост, црно им се пишува на Палестинциве, ке ги срамнат до земја, а тие што ке преживеат, ке нема со што да се хранат, ниту пак каде да живеат.

Гледајки како појасот Газа е заобиколен од сите страни, просто е неверојатно како луѓето живеат таму. Отворен затвор, со 4 часа струја секој ден, вода која не е за пиење.

Како и по обичај, невините се најголемите жртви.

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.156
Поени од реакции
24.208
Евреите не се веќе хомогена заедница, има најмалку 4 групи на идентификување на евреите според попис 2016 година: хареди-ортодоксни (7,3%) , религиозни (8,8%), традиционални (24,3%) и секуларни (33,1%).

Најголемите екстреми се ортодоксните и секуларните, се мразат до истребување.

Ортодоксните се тие со шешири и црни одела, тие живеат како пред 200 години, посветени на верата, ослободени се од служење воен рок, скоро не работат и имаат просечно преку 6 деца (за разлика од останатите евреи под 2), големи противници на ционизмот и во постојан судир со властите, поставуваат палестински знамиња во нивните населби, не подржуваат постоење на еврејска држава.

Овие секуларните се либерални, лгбт и се друго како во западниот свет, тие што учествуваа на фестивалот.

Еве некој приказ како изралеската полиција или армија се мачи со ортодоксните, кои има викаат нацисти, хитлери итн:


Имаше големи протести кога ционистите се обидоа да ги натераат да служат воен рок, еве ги во Њу Јорк

dardi bidi siguren ke vi ja ebat majkata... duri i kucinjata so gi imaat za milenicinja im se popametni i podobro ziveat od vasite tamu. prasanje e samo kolku narod ke izgine i za kolku vreme ke im skurci odnosno koga ke pocne svetot da im stava pritisok da prestanat.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.327
Поени од реакции
11.092
Vidi sto pisav deka tokmu toa go sakam. Ne za civilite. E sega kolku civilnoto naselenie im pomaga e drugo interesno prasanje. Dane ispadne kako UCK site bile vpodrum pa ne znaele i videle.
Па Хамас тоа сакаат. Нив не им е гајле за цивили и ги користат како жив штит. За нив секоја смрт на Палестинец резултира со неколку нови борци во нивните редови. А Израел со тоа што ги бомбардира го поддржува тоа.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Па Хамас тоа сакаат. Нив не им е гајле за цивили и ги користат како жив штит. За нив секоја смрт на Палестинец резултира со неколку нови борци во нивните редови. А Израел со тоа што ги бомбардира го поддржува тоа.
Спирала на смртта!
Кога ќе почне, нема запирање…
А почната е пред ~80 години…
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.510
Се ближат избори во САД, некому ке треба да се донесе демократија. Иран нешто ми се многу тивки, изгледа и они се заебале па го продале сето оружје на Русија. Некој ке го папа...
За вакво нешто има да се слави во Русија.
vladimir-putin-laugh.gif
Ако се впушти САД во таква екскурзија ќе биде ултра весело. Прво ќе мора да алоцираат средства за таму и Украина би паднала во втор план, што не е баш поволна ситуација за нив, а наградно може да им праќаат опрема и да видиме колку се ефективни западните орудија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom