Политички случувања во Израел

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.891
Поени од реакции
5.540
Ние колку посто дадовме од нашето оружје и муниција?
Од тоа што е јавно достапно:

Тенкови т-72А
Ракетни системи Град
Авиони сухои (иако беа пензиноирани)
Оклопни транспортери БТР 70
Борбени возила БМП 2
ПВО Стрела
Борбени хеликоптери Ми 24
Артилерија

Муниција за све тоа што е пратено...

Знаеш колкав е процентот?
Темава е Израел, и за Израел колку има пратено зборуваме. Не ја разводнувај темата..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.129
Поени од реакции
33.150
Вклучување на Хесболах во конфликтов е прилично комплицирана работа што не верувам дека ќе се случи. Не сум сигурен дека останатите етнички групи во Либан ќе бидат среќни ако им паѓаат израелски бомби на глава само зошто Хесболах решил да му дава подршка на Хамас (кој не е баш популарен кај другите групи во Либан). Да не распука и Либанското буре барут тогаш, па да гледаме либанска армија & христијански групи vs Хесболах.
Хезболах е вклучен и сега, дури и без со прст да мрднат... Не гледаш колку израелска војска е врзана на границите со Либан и Сирија?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
2.088
Поени од реакции
5.506
80% скришно по гепеци однесено во Украина, денес решиле да ги дотрошат тие 20%.

 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.891
Поени од реакции
5.540
Инаку фан факт: Само во првите неколку часови биле истрелани над 5000 ракети. И не престануваат со нив... Што значи дека ги имаат троа повеќе од „500-1000“ ракети.
Само првиот бран бил 5000 ракети во 30 минути.

Другите бранови им се по 50-100 ракети..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.129
Поени од реакции
33.150
Абе не мора сè што е дадено да се каже јавно. Скришум ги дале инаку немаше со ваква самоувереност Хамас да тврди за ова и да го нападне Израел без страв.
Да не забораваме на сите воени пратки пратени за Азербејџан. Артилерија, муниција, лоитеринг наведувани муниции, дронови, итн... Тоа не е ни скришно ни тајна.
Класично раширување ноги повеќе одошто е долга чергата, или overstretching што би рекле другарите Амери.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.129
Поени од реакции
33.150
Само првиот бран бил 5000 ракети во 30 минути.

Другите бранови им се по 50-100 ракети..
Игнорирај го и понатаму постот каде посочив на лицемерие, никој не примети. :LOL:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.670
Поени од реакции
22.884
Interesno kako kaj nekoi funkcionira svetot. Ako e nekoj so SAD po difolt mora da bides protiv. Inace si protiv Makedonija ili sto ne znam. Isto taka relativiziranje vo smisla nemale izbor za odbrana. Da, sekako. Zatoa stotici mudzi resile vo padobranski stil da poletaat i da ubivaat 300 ucesnici na zurka (sto ne ni se od regionot) i kako trofei da gi vlecat lesocite po ulicite kako bonus na osloboditelnata vojna. Toa deteto Evrejce sto e maltretirano od deca muslimani e samo slag i mnogu dobro go pokazuva mindsetot na mudzive i uste kako mali sto gi ucat da pravat. Kako i da vrtis nema opravduvanje i teroristite mnogu dobro znaat sto ke sledi znaci teroristite svesno gi zrtvuvaat nivnite civili a vikaat deka sakale samo da gi oslobodat ili stitat ili ne znam sto.
De be se skina placenje za tamu nekoja nebitna besot sto ja fatil pa resila da se zurka vo voena zona, a ni da guknite za drugite civilini zrtvi sto ne se tamu od sto zbesnale tuku nemozat da mrdnat posto se pod okupacija. Samo evreite i tamu nekoe cengivce germansko se civili, drugite ne se, koj gi eba niv.
Stvarno kako se dozivuvate, kako golemi humanitarci, ljuge so eden ton empatija vo sebe, pravednici?
Najobicni hipokriti ste od najgnasen vid povekjeto tuka. Samo izgovorite za tesenje i opravduvanje vi se razlicni. Ednite verski fanatici, drugite nesto od tipot nie i SAD 300 milioni, treti geostrategija kurci palci, cetvrti majndsetot im bil takov.
Greoj :facepalm:
ne ni sakam da znam na sho mislis.
zadrzi si go za sebe, nikoj ne saka da znae, i onaka e bezobrazno i beskorisno, te znaeme veke tolku godini posto si ednodimenzionalna pojava sho smrdi na malter i izvetreano pivo.
Pa ne e tesko da se pretpostavi na sto mislam, sekoja psihofizicki zdrava osoba znae na sto mislam :cautious: .
I jas sum tuka so godini be gospoza, i jas kolku tolku ve znam i ako se prasuvam podobro na malter i na pivo otkolku na temjan , muvla i na prevriena brokula , ali sekoj so vkusovite :toe:
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
De be se skina placenje za tamu nekoja nebitna besot sto ja fatil pa resila da se zurka vo voena zona, a ni da guknite za drugite civilini zrtvi sto ne se tamu od sto zbesnale tuku nemozat da mrdnat posto se pod okupacija. Samo evreite i tamu nekoe cengivce germansko se civili, drugite ne se, koj gi eba niv.
Stvarno kako se dozivuvate, kako golemi humanitarci, ljuge so eden ton empatija vo sebe, pravednici?
Najobicni hipokriti ste od najgnasen vid povekjeto tuka. Samo izgovorite za tesenje i opravduvanje vi se razlicni. Ednite verski fanatici, drugite nesto od tipot nie i SAD 300 milioni, treti geostrategija kurci palci, cetvrti majndsetot im bil takov.
Greoj :facepalm:
Владе ти си ист како тој косоварот шизофреник кога го прашаа за мавровските работници што ги сечеа луѓето, и он како тебе викаше дека истото кога им го правеле на нив угнетените во Косово, никој не зуцнал од македонците, и дека се нашле на погрешно место во погрешно време.

Вие нашите домашни куртони сте прави палестинци, истиот наратив, истите приказни.
Автоматски споено мислење:

муабетот ми беше за вас, ви го сменија чипот од украина, сега израелски чип ви турија.
Ронче сега како палестинец, се осеќаш ли загрозен? Те тера ли да гуглаш како се прави бомба?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.670
Поени од реакции
22.884
Владе ти си ист како тој косоварот шизофреник кога го прашаа за мавровските работници што ги сечеа луѓето, и он како тебе викаше дека истото кога им го правеле на нив угнетените во Косово, никој не зуцнал од македонците, и дека се нашле на погрешно место во погрешно време.

Вие нашите домашни куртони сте прави палестинци, истиот наратив, истите приказни.
Автоматски споено мислење:


Ронче сега како палестинец, се осеќаш ли загрозен? Те тера ли да гуглаш како се прави бомба?
Ne be antonce, skroz ja imas promaseno poentata, bi rekol kako i obicno.
Ajde pomozgaj malce i probaj pak oti momentalno vo guzva sum, mesam malter a i pivoto vaka na sonce ke mi se izvetrej.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.129
Поени од реакции
33.150
De be se skina placenje za tamu nekoja nebitna besot sto ja fatil pa resila da se zurka vo voena zona, a ni da guknite za drugite civilini zrtvi sto ne se tamu od sto zbesnale tuku nemozat da mrdnat posto se pod okupacija. Samo evreite i tamu nekoe cengivce germansko se civili, drugite ne se, koj gi eba niv.
Stvarno kako se dozivuvate, kako golemi humanitarci, ljuge so eden ton empatija vo sebe, pravednici?
Пази, истите тие го оставиле да идат на журка во eбaниот Блиски Исток, и тоа до сама жичана ограда со Газа. Буквално во воена зона. Истите тие во последнава деценија па и сега во моментов примаат милиони мрзливи неработници африканци и арапи, и имаат десетоијладен скок во силувања и секаков криминал. Додека нивниве граѓани (меѓу кои и Игорче) сето тоа го прифаќаат без критика, ма и без коментар... Ама истите сега во несвест паѓаат заради случувањата во Палестина.

Инаку таа одлука (земање заложници од журката) некој од палестинска страна ја донел од стратешки причини, и притоа требало да бидат свесни што ќе се случува кога на неизживеани психопати ќе им дадеш во раце млади девојчиња и цивили кои мислеле дека се Евреи. Но очигледно имале и имаат други приоритети.

Психопатски ѕверства, ама можеби германските (европските) татковци треба повеќе да припазат каде ги пуштаат ќерките. И што им се дешава во дворот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.510
Нека не те вади од такт. Украинците не нападнаа туѓа територија.

А баш ме занима ако се испостави дека Иран ја бутка целава работа со Хамас, дали ќе се збори овде дека Хамас се кукли на Иран и дека Иран ќе војува со Израел до последниот палестинец?
И овие не нападнаа, се што се дешава е од нивни терористички групи, исто како што малтретираа народ нацистите од Азов. Де факто и двете држави се окупирани од милитантни групи, Украина од нацисти, а Палестина од екстремни Исламисти и еве комшиите интервенираат воено за да ги ослободат.
Или ај да ти преведам, со поддршката врз Израел ти поддржуваш слична „специјална операција“ како таа на Русија. Тие таму чистат нацисти, овие екстремни исламисти. И нацистите правеа терор врз локалното население низ териториите каде имаше Руско население.

Во случајов Русија е апла добра споредено со Израел, процентуално им имаат оставено невидено повеќе отколку Израел на Палестина.


Ти изгледа не знаеш како функционира муслиманската кауза пријателе, не знам што друго да ти кажам. Таму од доенче те учат дека треба да умреш за Алах и дека ќе бидеш Шахид во задгробниот живот, а ми викаш тука се нашле на погрешно место во погрешно време.
Многу добро разбирам како функционираат и имам повеќе пати пишувано како би постапил јас, само во случајов од многу хумани некако сите сте спремни да тепате и бебиња.
Базично сите сме исто ѓубре, инстинкти се во прашање, во зависност од тоа дали некој ти го перел паметот и те насочил натаму, или те снашла ситуацијата, секој би му ебал мамето на другиот.
Дури и во невоена ситуација, пак секојдневно си го загорчуваме животот едни на други. Небитно дека ти си се родил како христијанин, ако те притиснат како овие ваму/или ти исперат памет и ти ќе бидеш на исто дереџе, ама дефинитивно бебињата ниту знаат, ниту разликуваат, така да тој што дава наредба за такви бомбардирања треба да си одговара пред воен суд.

Инаку за да ме разбереш дека сите организирани религии се исти курац, прашање е само дали виделе лидерите моќ и колку, погледни што се случува низ војните во светот, или што се случувало во минатото.
Во Украина се тепаат христијани покрвнички од тоа што било во ВВ2, во ВВ2 пример Христијани им ебале мајката на други Христијани (само различен вкус, на исто место ги пакувам Православни, Католици, Протестанти), Шинтоисти уништиле се што стигнале ама и нив им го туриле калапот христијаните, и да не набројувам, врати се уште поназад во историјата и ќе видиш уште поголеми масакри правени од христијанството особено кога било во својот врв.

Цивилите како и секогаш служат за пропагандни цели и поткусурување. Овде е исто.
Но тезата дека цивилите се жртви зависи од случај до случај, не може да се генерализира, секој случај е единствен за себе.
На пример “цивилите“ во Македонија дадоа голема подршка на Црпе, дали во тој случај се жртви или се учесници во злосторството ЕТНОЦИД врз Македонците?


Ако веќе спомна дека Хамас (инаку чедо на Египет, многумина го мешат со Хезболах сојузник на Иран) е герила, како тоа и на кој начин ќе ја уништат со авијација?
Со авијација можеш само да ја рамниш земјата(како рамна земја) ама далеку од тоа дека ќе ставиш под контрола герила.
Ваквата доктрина на неселективно убивање е својствена на демократскиот свет, каде и да одат што и да преземат секогаш со демократски бомби ги демократизираат.

На пример сите до еден говорат за воената сила на Израел, таа не е спорна ама сепак истата е многукратно зголемена заради добриот маркетинг.
Маркетингот прави чуда!
Ако таа израелска армија е толку моќна зошто Каубоите доаѓаат да им помагаат-спасуваат и тоа замисли од герила.
Како ќе го нарават тоа?
Да не случајно сакаат само да го искористат моментумот за да извршат демократизација на Иран, а што велиш?


...еве од овие кратки пораки независно дали се вистинити, не ти се чини ли дека некој сака да искористи и да лови во матно?

и малку графика за крај.
Прегледај го приврзокот 393620

таа жицата околу е за да се чува градината нели?
Се согласувам дека со авијација нема да ја уништат идејата и каузата, но ќе ги уништат како народ и ќе им доземат тоа што им беше останато. Тие што ќе останат ќе ги пратат низ Европа и каузата ќе се префрли таму. Идните држави каде ќе си бараат права и држава ќе бидат во Европа, со акцент на Централна Европа, прашање е само на време и соодветни услови. Израел ќе си реши еден дел од проблемот, и ако не влета некоја поголема сила на страната на Палестина или барем да го смири конфликтот, овојпат мислам дека ќе ги бришат до крај.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.747
Поени од реакции
36.712
Хезболах е вклучен и сега, дури и без со прст да мрднат... Не гледаш колку израелска војска е врзана на границите со Либан и Сирија?
Зборам за активни воени дејствија кои ќе предизвикаат Израелска реакција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom