Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.384
Поени од реакции
4.745
...прво треба да научиме подобро да се слушаме себе си,па после останатите
...да сфатиме дека љубовта како синоним за нашите највозвишени чувства,не е само она што ни прави задоволство
...несебичноста,прифаќањето на различностите,толерантноста треба да станат наше секојдневие
... и да ти одговорам на прашањето @Bafra, напредокот го гледаш и ти само несакаш да го прифатиш,бидејќи го сметаш за неприроден,настран и штетен :)
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
Новиот систем бара вклучителност на сите, а не како во минатото.
Како бе така сите вклучени... во што да сме сите вклучени. Ко во комунистичките држави ли? Каде е тука слободната волја, каде ќе го практикуваме ова твоево:
секој по сопствено разбирање и практикување на законот на Телема.
Во овој систем исто сите сме вклучени. Некои поснаодливи успеваат малку да мрдаат лево десно. Во новиот систем со помош на дигиталната техногија ќе се воспостави целосна контрола. Ко мравките ќе бидеме, наместо како луѓе, индивидуи со слободна волја.

Човештвото е едно, а не богот и разбирањето на божественото! :love:
Колку без врска напишано, како и 70% од телемитските глупости. Човештвото било едно, арно ама како тогаш секој човек е ѕвезда, свој систем, зашто туѓите традиции, обичаи ви сметаат, па сите мора ко мравки.
Ова со разбирањето на божественото што сакаше да кажеш?

и да ти одговорам на прашањето @Bafra, напредокот го гледаш и ти само несакаш да го прифатиш,бидејќи го сметаш за неприроден,настран и штетен :)
ти друже штом ни по вторпат не знаеш конкретни примери да посочиш за духовен и интелектуален раст кај мнозинството, јасно е дека само продаваш магла. Во ниту еден твој пост нема нешто конкретно, ама си викам ај може овој пат ќе изненадиш.
Имало напредок, не може да посочи конкретно, но јас не сум сакал да го прифатам. Што да прифатам, перење мозок на деца, дозволување на деца да се осакатуваат, во градинки перверзни типови да ги држат во скут, содома и гомора по улици и ред други работи.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.384
Поени од реакции
4.745
Како бе така сите вклучени... во што да сме сите вклучени. Ко во комунистичките држави ли? Каде е тука слободната волја, каде ќе го практикуваме ова твоево:


Во овој систем исто сите сме вклучени. Некои поснаодливи успеваат малку да мрдаат лево десно. Во новиот систем со помош на дигиталната техногија ќе се воспостави целосна контрола. Ко мравките ќе бидеме, наместо како луѓе, индивидуи со слободна волја.



Колку без врска напишано, како и 70% од телемитските глупости. Човештвото било едно, арно ама како тогаш секој човек е ѕвезда, свој систем, зашто туѓите традиции, обичаи ви сметаат, па сите мора ко мравки.
Ова со разбирањето на божественото што сакаше да кажеш?



ти друже штом ни по вторпат не знаеш конкретни примери да посочиш за духовен и интелектуален раст кај мнозинството, јасно е дека само продаваш магла. Во ниту еден твој пост нема нешто конкретно, ама си викам ај може овој пат ќе изненадиш.
Имало напредок, не може да посочи конкретно, но јас не сум сакал да го прифатам. Што да прифатам, перење мозок на деца, дозволување на деца да се осакатуваат, во градинки перверзни типови да ги држат во скут, содома и гомора по улици и ред други работи.
...можеби и имаш право што тврдиш дека продавам магла,и така ќе биде се до моментот кога ќе одлучиш да гледаш поинаку :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
...можеби и имаш право што тврдиш дека продавам магла,и така ќе биде се до моментот кога ќе одлучиш да гледаш поинаку :)
А можеби наредни години ти ќе бидеш приморан да гледаш поинаку.
Нормално нема, штом сега тврдиш дека има духовен и интелектуален раст кај мнозинството луѓе на планетава.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Ама што сега фалус Телема ти е виновна за денес ситемот каков е? Нели ти велам дека е исто од минатото само сменети улоги! Доста гледате дуално на нештата... ова сега не е од нас, од оние кои следат Телема. Од старите е, сеуште такви бирате да се на власт, сеуште не разбирате дека мора да се ослободи човештвото од тој хибрид од минатото кој што се обидува да мутира... правете разлика да се плукнам на работата веќе :)

Ништо не ни смета.
Освен нетолеранција. Единствено кон што сме нетолератни е нетолерантноста. :sneaky:

Јас ништо не продавам. Ти вака запален ќе зборнеш некаде за Телема, глупости нормално - бидјеќи така ти доаѓа - некој ќе те слушне, ќе побара да види што тоа ти глаголаш така напален, ќе најде - ќе те одмине тебе и ти што имаш да кажеш со твоите талкања насекаде и не знајќи кај тераш бидејќи сакаш старото, но да е како ново, да не е баш статоро јер попови и цркви. Не го сакаш новото јер секој имал слобода, како тоа геј луѓе ќе ми има - сите на бесилка...

Како тоа пракса и ќе верува некој во што мисли дека треба да му е највисокиот идеал? Не може! Така? Зошто? бидејќи ти не знаеш со другиот да живееш што е различен од тебе! НЕ МОЖЕШ и тоа е лошо.

Што те гледам чуден и напален да се расправаш со мене за глупости и погрешни идеи што ги имаш за Телема. Сето друго што ти смета тебе во животот и тоа што ти пласираат наоколу сите не може да го препишеш на Телема - сеуште не сме дојдени на оние столчиња каде ќе одлучуваме ние за законите во еден правен систем - исто и за религиите... :)
Рано е... мислам, стварно е рано - може само да ве убедуваме да ја откриете вашата волја и да ја извршувате дури и да умрете за тоа!
ЗА љубов еднаш се умираше, не како вас денес - кукавици!

Ти велам 100 години е малку... кај беа христијаните 100 години? Ништо пишано немаме... дури потоа излегоа, но не се зачуваа добро - наследниците ги упропастија нештата.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.384
Поени од реакции
4.745
А можеби наредни години ти ќе бидеш приморан да гледаш поинаку.
Нормално нема, штом сега тврдиш дека има духовен и интелектуален раст кај мнозинството луѓе на планетава.
...се е можно,само со таа премиса и се движам низ животецов
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.342
А можеби наредни години ти ќе бидеш приморан да гледаш поинаку.
Нормално нема, штом сега тврдиш дека има духовен и интелектуален раст кај мнозинството луѓе на планетава.
И мене ми личи дека има Бафрич ... не викам дека се твое ниво али многу се поарни од нивните родители. Дури мислам дека изненади процентот на невакцинирани и колку им е јасно.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
И мене ми личи дека има Бафрич ... не викам дека се твое ниво али многу се поарни од нивните родители. Дури мислам дека изненади процентот на невакцинирани и колку им е јасно.
Ај добре дојде. Баниран беше или лична одлука летото на раат да си го поминеш :D

Дури мислам дека изненади процентот на невакцинирани и колку им е јасно.
Сите високо развиени држави, % на вакцинирани ти е повеќе од 70%, не сфаќам како тоа е доказ дека им е јасно.

Посликовито за религиските институции не може:

Што те гледам чуден и напален да се расправаш со мене за глупости и погрешни идеи што ги имаш за Телема. Сето друго што ти смета тебе во животот и тоа што ти пласираат наоколу сите не може да го препишеш на Телема - сеуште не сме дојдени на оние столчиња каде ќе одлучуваме ние за законите во еден правен систем - исто и за религиите... :)
Па и да дојдете според твоиве писанија, исто :гомце: ќе сте. Јас те прашав каков ќе е новиот систем, ти напиша што имаше да напишеш и се виде дека ветер и магла е работата.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Ти што сакаш да е? Што фали на ветерот и маглата?
Сув и ладен, од една страна и влажна и ладна од друга страна.
Тоа би му дошло елемент Земја и Вода - женски принципи. Без напор ќе ја опфатат крутоста на светот и верувањата, нешто како Тао :)

Јас можам сешто да напишам дури и погрешно, тоа е мое видување јас како разбирам сега, во овој момент - како ќе биде - наше е да сработиме максимално што можеме сега и да видиме што ќе добиеме, и јас и ти :love:

Дека ќе биде старото - нема да дозволиме. Реков еднаш: човекот кога ќе намириса слобода - нема назад.

Како ќе му забраниш на некој да не изведува ритуали и да верува во што мисли дека треба да верува во однос на божественото или во однос на тоа да се надминува себе си постојано?
Како? Исламски шеријат? Ќе ги распнеме или... ?! И јас и ти нели? Под исто знаме наречено слобода!
Ако дојдат христијаните и евреите и запнат со насилници да каменуваат неистомисленици - што ќе направиме јас и ти? Ќе ги распнеме, под ист бајрак - нели?
Или тогаш ќе пресметуваш што е подобро бидејќи ти не знаеш кај тераш, секој ден бараш кој ќе ти е виновен за се што се случува во твојот униврезум!
Така?

Диши и гледај како светот се менува бидејќи ти - не може да сопреш ништо, мислата не може да си ја сопреш пред да напишеш некоја глупост и навреда кон мене заради тоа што кој знае зошто не ти чини тоа што зборувам (а и да не ти чини кој фалус навреди заради тоа?) не пак светот да го сопреш!
Живеј и гледај :)
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.342
Ај добре дојде. Баниран беше или лична одлука летото на раат да си го поминеш :D



Сите високо развиени држави, % на вакцинирани ти е повеќе од 70%, не сфаќам како тоа е доказ дека им е јасно.

Посликовито за религиските институции не може:



Па и да дојдете според твоиве писанија, исто :гомце: ќе сте. Јас те прашав каков ќе е новиот систем, ти напиша што имаше да напишеш и се виде дека ветер и магла е работата.
Лична одлука, бев корисен, научув да градам... покрај работа со дрво.
Туку 70% за мене е изненадување, пред короната мислев дека само 10% од овие примати оправдано трошат ресурси.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
Диши и гледај како светот се менува бидејќи ти - не може да сопреш ништо
Вау, каков заклучок, бреееј. Фала не знаев, за малку ќе бев Брејвик 2 и ќе мислев дека ќе сопрам нешто :pos:.
Промените се неизбежни, но можеби ако учиме од грешките, нема да ги повториме.

мислата не може да си ја сопреш пред да напишеш некоја глупост и навреда кон мене заради тоа што кој знае зошто не ти чини тоа што зборувам (а и да не ти чини кој фалус навреди заради тоа?) не пак светот да го сопреш!
Не плачи ко пизда. Прв почна со наметнување на работи кои ем не сум ги напишал, ем се спротивни од напишаните.

Или тогаш ќе пресметуваш што е подобро бидејќи ти не знаеш кај тераш, секој ден бараш кој ќе ти е виновен за се што се случува во твојот униврезум!
Така?
Баш зашто знам кај терам, затоа и ти контрирам, оти гледам ти каде тераш со твоите манипулации. Да не знаев кај терам, ќе бев јагне во твоето стадо.

Како ќе му забраниш на некој да не изведува ритуали и да верува во што мисли дека треба да верува во однос на божественото или во однос на тоа да се надминува себе си постојано?
Многу лесно и нема да е првпат да се случат такви забрани.
Се случило при воведувањето на христијанството како нова официјална религија. Се случило во комунистичките држави. А уште полесно ќе се случи и во новиот систем со помош на дигиталната технологија, каде што секој чекор ти се следи.

Јас можам сешто да напишам дури и погрешно, тоа е мое видување јас како разбирам сега, во овој момент - како ќе биде - наше е да сработиме максимално што можеме сега и да видиме што ќе добиеме, и јас и ти
Кој ти брани да пишуваш сешто? Ти и така тоа го правиш со години, само одма плачеш кога некој ти укажува на лагите и контрадикторните писанија.
Пример за тоа беше кога десетици луѓе (православна вероисповест) решија по своја слободна волја да прошетаат на улица, а ти се залета со камења по нив, вакви биле, онакви.
Прочитан манипулатор си, затоа и плачеш. :kezec:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Секоја религија или учење во чија срж е иницирање во мистериите ако се врзе со световната власт - не се добива ништо добро.
Размисли - имаме добри примери, како оние по кои „јас фрлав со камења и со што ли уште не“.
Треба да учиме од историјата и минатото, нели?
:sneaky:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
Секоја религија или учење во чија срж е иницирање во мистериите ако се врзе со световната власт - не се добива ништо добро.
Размисли - имаме добри примери, како оние по кои „јас фрлав со камења и со што ли уште не“.
Треба да учиме од историјата и минатото, нели?
:sneaky:
Има разлика од религиските институции и самите религии. За штетноста од злоупотребата на религиите од страна на институциите сме согласни.

Треба да учиме и да не повторуваме, а твоето е баш повторување, само со давање надеж дека овој пат нема да биде исто. Но ако некоја работа ја правиш на ист начин, а се надеваш на различни резултати, знаеш како се нарекува тоа :sneaky:

Затоа те прашав конкретно каков ќе е новиот систем, бидејќи самоуверено настапи дека немало да биде ко што паразитите не информираат. Ама не кажа ништо конкретно. Во таков случај повеќе верувам дека ќе биде ко што тврдат кралот, Шваб, Ноа Харари.

Остај ги досегашните негативности од рел. институции, на повеќето ни се јасни, затоа и се повеќе народ се одалечува од духовното. Давај конкретни примери за твојата опција, да видиме дал би произлегло нешто позитивно или ист К, само различно пакување.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.937
Поени од реакции
9.195
@Хептаграм XI гледам имаш некое убедување за некои промени кои ги носи времето, чисто ме интересира од која позиција. Од позиција на пророк или некои инсајдерски информации се ова?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Има разлика од религиските институции и самите религии. За штетноста од злоупотребата на религиите од страна на институциите сме согласни.

Треба да учиме и да не повторуваме, а твоето е баш повторување, само со давање надеж дека овој пат нема да биде исто. Но ако некоја работа ја правиш на ист начин, а се надеваш на различни резултати, знаеш како се нарекува тоа :sneaky:

Затоа те прашав конкретно каков ќе е новиот систем, бидејќи самоуверено настапи дека немало да биде ко што паразитите не информираат. Ама не кажа ништо конкретно. Во таков случај повеќе верувам дека ќе биде ко што тврдат кралот, Шваб, Ноа Харари.

Остај ги досегашните негативности од рел. институции, на повеќето ни се јасни, затоа и се повеќе народ се одалечува од духовното. Давај конкретни примери за твојата опција, да видиме дал би произлегло нешто позитивно или ист К, само различно пакување.
Ќе е различен од овој. ЗНачи не знам сега да ти кажам да ваков ќе е или онаков е, тоа значи стерилност ако системот не еволуира и не станува подобар и не се наклонува кон промените во самото човештво... матрицата за тоа каков треба да биде и за каков систем треба да се стреми човештвото веќе го кажав: Слобода, Живот, Љубов и Светлина. Тоа се Четирите зраци кои доаѓаат од Законот на Телема. :)

Но мора поединецот да го учиме дека во ред е што верува и како верува, во ред се сите ритуали (се додека не повредуваат друг), во ред е секоја надеж која на човекот ќе му помогне да надмине и да биде подобар! Но сето тоа што важи за него дека е во ред, мора - мора да прифати дека важи и за друг и тој тука не може ништо... инаку ќе имаме омраза и убиства заради... верувања! Затоа ќе имаме тајни организации и иницијаторски струи - заради будали кои лесно се тригираат кога некој зборува критички кон нечие учења.
За се може да се критикува и да се бара подобро. Но, бидејќи сеуште сме во догматско општество, тешко оди тоа да луѓето прифатат критика за она што го учат и мислат дека е правилно, без да знаат за другите учења и што имаат спротивно од истите - и како двете опстојуваат и може и двете да се вистина!

Тоа е стремење кон божественото, постојана промена кон подобро заради минатите духовни искуства кои старо-еонскире религии велеа (за да се заштита) дека се зло, демони и останато... истокот го нарекува работа за подобра карма - патот на тао, тоа од внатре доаѓа.

Каков може да биде кога уште имаме луѓе кои не може да разберат дека не може да се мрази некој заради верување? Не може да се зборува за Мухамед дека бил ваков или онаков, за Исус бил ваков или онаков, за Лао Це или за Буда, дури и за Кроули -- кој е најмистичниот до сега од сите наведени пророци и првиот кој што има дневници кои нема да дозволиме да се уништат или заборават и во иднина да се градат догми и кроулијанство - обожување на пророкот до степен на божество кое ќе го засени вистинксиот предмет на нобожување и стремеж!

Дека не може да се мрази и ограничува некој заради своите ритуали кои тебе ти се чудни. Зборувам за работи каде што ако има двајца инволвирани во дејствувањето, мора, значи повторувам МОРА и двајцата да имаат волја да го прават тоа - инаку е силување.


Народот мора прво да се оддалечи од духовното, од религиите и учењата за да може од далеку да ги види сите... инаку непрочистен и сеуште под влијание на религиите, што може паметно да направи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom