Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
Мислам дека сеуште луѓето мешаат слободна волја и чиста волја кога се зборува за Телема. :)
Во „Книгата на Законот“, ако ја прочитате, пробајте да најдете за слободната волја што се вели... и дојдете кажете ми!
За да и јас нормално научам од вас нешто повеќе... :coffee:
Тоа што „теоретичарите„ во Телема, глумејќи оригиналност а притоа знаејќи за постоењето на „слободната волја„ го смислиле поимот „чиста волја„, само за да биде поинаков од поимот „слободна волја„, не значи дека „чиста волја„ постои сама по себе.

За споредба; во други области од човековото работење, кога извесен лик ќе воведе некој нов израз, истиот тој лик не може да ја објасни суштината на она кое самиот го смислил, па почнува да се прпелка во својата „оригиналност„.

Ајде, обиди се да го објасниш поимот „чиста војла„ и што воопшто тој означува и на која човекова особина се однесува...крактко, јасно, едноставно, суштински, недвослислено, опипливо...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Тоа што „теоретичарите„ во Телема, глумејќи оригиналност а притоа знаејќи за постоењето на „слободната волја„ го смислиле поимот „чиста волја„, само за да биде поинаков од поимот „слободна волја„, не значи дека „чиста волја„ постои сама по себе.

За споредба; во други области од човековото работење, кога извесен лик ќе воведе некој нов израз, истиот тој лик не може да ја објасни суштината на она кое самиот го смислил, па почнува да се прпелка во својата „оригиналност„.

Ајде, обиди се да го објасниш поимот „чиста војла„ и што воопшто тој означува и на која човекова особина се однесува...крактко, јасно, едноставно, суштински, недвослислено, опипливо...
Глумци тоа Телемитите, остави... па и бараш да ти објаснуваат чиста волја што е... Тоа е Телема, наједноставно кажано, дури и еден христијанин да разбере...

Само „оригинален православен христијанин“ е врвот. Слободна волја и казна од друга страна, и нормално идејата за грев, од прататкото спомнат кај евреите. :)
Проклета слободна волја!

Ок е, живеј.
 
Последно уредено:

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.384
Поени од реакции
4.745
Најмоќниот од сите непријатели на човекот денес.
Пробај да не те завлече во амбисот наречен депресија...

Секакви луѓе одат секаде... ниту ние сме им чувари, ниту пак треба да им се заморуваме како гледаат на нештата, како веруваат во нештата ниту пак како ги изведуваат ритуалите!
Ако одат да спијат пред манастирот и сонуваат светци и тоа ги прави подобри утре - нека одат, нека кршат глава!
Кој фалус фактор е некој друг христијански верник или свештеник да ми проповеда како моите или твоите соништа се од ѓаволи и бесови?

ВО бестрага треба да се избркаат таквите злобни проповедници... ним не им е гајле за човекот, гајле им е само за догмата!
...подобар утре,тоа е(треба да биде) поентата на сите нешта поврзани со нашиот живот овде на земјата
...а некаде на друго место, за кое немаме никакви одржани сознанија, не сме во состојба да дадеме комплетно објаснување :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
...подобар утре,тоа е(треба да биде) поентата на сите нешта поврзани со нашиот живот овде на земјата
...а некаде на друго место, за кое немаме никакви одржани сознанија, не сме во состојба да дадеме комплетно објаснување :)
Е ми како треба да „изгледаат„ наведените „оджани сознанија„?...

Зарем постоењето на Црквата и во неа верниот народ, со сите до сега собрани искуства од духовна природа, не се доволен доказ за точноста и вистинитоста од учењето од Црквата?...

Што уште е потребно? Докази, експерименти, акцелератори, космички летови?...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Е ми како треба да „изгледаат„ наведените „оджани сознанија„?...

Зарем постоењето на Црквата и во неа верниот народ, со сите до сега собрани искуства од духовна природа, не се доволен доказ за точноста и вистинитоста од учењето од Црквата?...

Што уште е потребно? Докази, експерименти, акцелератори, космички летови?...
Верувањето не е доказ. Бидејќи се останува на верување, без искуство, бидејќи луѓето се преплашени и од обичните верници како нив, а и од свештенството, дека ќе бидат прогласени за еретици или дека искуството им е од ѓаолот, чунки нели... како кажат така е! Догма.
Затоа „верните“ немаат искуство и се оставени со верата и малку надеж до смртта, да ја гостат догмата и свештенството со его трипови дека веруваат најдобро и тоа е големото постигнување на човекот во однос на внатрешниот свет на човекот!

Немате искуство, имате догма. Догмата не дозволува искуство. Дозволува фантазија. Така да, од вас не бараме докази, не бараме ништо такво - само да престанете се што не ви чини да го сатанизирате заради догмата. Тоа е доволно да го направите и да покажете „добра волја“.
За другото ќе се погрижат боговите...

Секој што има искуство духовно и е различно од догмата - се касапи од страна на свештениците и авторитетите, кои се над обичниот верник или ти што ги нарекуваш „верните“.
Кому се верни?
Никому.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
Верувањето не е доказ. Бидејќи се останува на верување, без искуство, бидејќи луѓето се преплашени и од обичните верници како нив, а и од свештенството, дека ќе бидат прогласени за еретици или дека искуството им е од ѓаолот, чунки нели... како кажат така е! Догма.
Затоа „верните“ немаат искуство и се оставени со верата и малку надеж до смртта, да ја гостат догмата и свештенството со его трипови дека веруваат најдобро и тоа е големото постигнување на човекот во однос на внатрешниот свет на човекот!

Немате искуство, имате догма. Догмата не дозволува искуство. Дозволува фантазија. Така да, од вас не бараме докази, не бараме ништо такво - само да престанете се што не ви чини да го сатанизирате заради догмата. Тоа е доволно да го направите и да покажете „добра волја“.
За другото ќе се погрижат боговите...

Секој што има искуство духовно и е различно од догмата - се касапи од страна на свештениците и авторитетите, кои се над обичниот верник или ти што ги нарекуваш „верните“.
Кому се верни?
Никому.
Добро, ова, во стилот „...немата ова, немате она, имате тоа...„, го читам миљонитти пат...иако веќе ти е одговорено дека во духовноста, доказите се изведуваат на друг начин, а тоа е преплетувањето на „теоријата„ со „праксата„, односно појавата на духовни искуства, кои се преносливи и во материјалниов свет, а не се подложни на „лабораториски„ испитувања и мерења.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Добро, ова, во стилот „...немата ова, немате она, имате тоа...„, го читам миљонитти пат...иако веќе ти е одговорено дека во духовноста, доказите се изведуваат на друг начин, а тоа е преплетувањето на „теоријата„ со „праксата„, односно појавата на духовни искуства, кои се преносливи и во материјалниов свет, а не се подложни на „лабораториски„ испитувања и мерења.
Демагогии, не докази. По плодовите се гледате. По празнувањето на христијански празници во духот на паганските стари живи празнувања. Толку имате од наследството.

Верувањето не е доказ. Не знам како да ти укажам на тоа.... едноставно е.

Бирате според рекла казала и кој се наметнал како авторитет со демагогии, тој да верувате дека има ок духовни искуства, а другите да имаат соништа од нечестивиот.

Како ви се верува така, како ќе ве убедат со зборови. Кој поблиску зборува и прави подобри компарации со новиот завет, тој е подобар... Ха :LOL:
И има доказ тој некој по автоматизам и вековно духовно наследство, според преданијата :coffee:
Автоматски споено мислење:

...подобар утре,тоа е(треба да биде) поентата на сите нешта поврзани со нашиот живот овде на земјата
...а некаде на друго место, за кое немаме никакви одржани сознанија, не сме во состојба да дадеме комплетно објаснување :)
Тоа е поентата на искушенијата во новиот еон.
Или ќе се надминат искушенијата или ќе се пропадне заедно со нив.
Но човекот има власт над сето тоа. Од човекот зависи!
Мора да се надминува.

„Ништо е Искушението,
Ништо е Животот,
Ништо е Смртта!
Ништо е и Промената,
Ништо е и постојаноста!
Ништо е страдањето, Љубовта, и Омразата!

Се е Ништо додека Духот бара низ Материјата!
....
Од ова Ништо настанаа Десетте Илјади Светови!
Од ова Ништо се појавии и Портата на Смртта,
последната Тајна за Човекот!
Од ова ништо се појави Кабс! Прикриен со Ку!
Но како да се помине?
Тајна над Тајните!
...
Нека Искушенијата ви бидат Најсвирепи Искуствата по Патот наречен Живот!
Нека Успехот на нивното поминување, ваша света Задача!

Тоа е мојот Благослов! Тоа е мојата Надеж!“
- Големото Ништо
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
Од пепел се родивме,
Во пепел ќе се сториме.
Ај образложи жити сфе.
Од дунду смо родени, а пепел ке се сториме само ако се кремирамо. А ја као што глеам сфи на овија простори завршуемо 2 метра под земњу.
Не дека иам нешто протиф тебе, ама врску ти нема овај "поука на денот".
Ха, ск кд да видиш не е ни поука, него некоја бесмислена мудрост.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.339
Поени од реакции
5.570
Ај образложи жити сфе.
Од дунду смо родени, а пепел ке се сториме само ако се кремирамо. А ја као што глеам сфи на овија простори завршуемо 2 метра под земњу.
Не дека иам нешто протиф тебе, ама врску ти нема овај "поука на денот".
Ха, ск кд да видиш не е ни поука, него некоја бесмислена мудрост.
Јас тоа го разбирам на следниот начин:
Животот на планетава потекнува од неорганска материја, која по пат на случајност(прости хем.реакции кои последователно се усложнувале...)добила способноста да се размножува. И така секој жив организам ќе се врати во својата правобитна состојба, односно непостоење (неорганска материја)
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
Јас тоа го разбирам на следниот начин:
Животот на планетава потекнува од неорганска материја, која по пат на случајност(прости хем.реакции кои последователно се усложнувале...)добила способноста да се размножува. И така секој жив организам ќе се врати во својата правобитна состојба, односно непостоење (неорганска материја)
Абе види, и ја такој некако си га протумачи али викам чекај да прашам на што се мисли.
А зшто е ондак тема у религију?
Видиш сами себе се побиваф сс овуј поуку. Нели господ е креатор?

Седи не спомнуј хемиски реакцие и случајност. Ск ке ти рипнеф верници како мене што ми рипнасфа на велигден кд праша како воскреснаја Исус и дали има барем едн доказ за тој.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.706
Поени од реакции
2.794
Абе види, и ја такој некако си га протумачи али викам чекај да прашам на што се мисли.
А зшто е ондак тема у религију?
Видиш сами себе се побиваф сс овуј поуку. Нели господ е креатор?

Седи не спомнуј хемиски реакцие и случајност. Ск ке ти рипнеф верници како мене што ми рипнасфа на велигден кд праша како воскреснаја Исус и дали има барем едн доказ за тој.
FB_IMG_1696057981615.jpg

Учителот молчи за време на тестот.
Каков доказ бараш.
Кога ќе дојде смртта и ќе ти каже дојдов да те спасам од земските маки, тогаш ќе поверуваш.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
Прегледај го приврзокот 392520

Учителот молчи за време на тестот.
Каков доказ бараш.
Кога ќе дојде смртта и ќе ти каже дојдов да те спасам од земските маки, тогаш ќе поверуваш.
Не филозофирај.
Викаш од пепел се родифме. Објасни ако знаеш ако не, не ми врти апостолски глупости. Ако на мајку ти дунда е пепел, на мајку ми не е.:icon_mrgr:
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.706
Поени од реакции
2.794
Не филозофирај.
Викаш од пепел се родифме. Објасни ако знаеш ако не, не ми врти апостолски глупости. Ако на мајку ти дунда е пепел, на мајку ми не е.:icon_mrgr:
Глуп си или тренираш?
Процесот на декомпозиција досега ниедно живо суштество не го заобиколило, твоите органи се во постојан процес на декеј, или трулење, секоја година органите се повеќе ти трулат, ти си биомаса и биоматерија која под земја инсекти ќе припомогнат процесот на декомпозиција да се одвива побрзо. Во превод ќе струлиш, од каде си дошол не знам, ама под земја ќе завршиш, тоа не му побегнало ниту на кралот и кралицата а камоли тебе.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
Глуп си или тренираш?
Процесот на декомпозиција досега ниедно живо суштество не го заобиколило, твоите органи се во постојан процес на декеј, или трулење, секоја година органите се повеќе ти трулат, ти си биомаса и биоматерија која под земја инсекти ќе припомогнат процесот на декомпозиција да се одвива побрзо. Во превод ќе струлиш, од каде си дошол не знам, ама под земја ќе завршиш, тоа не му побегнало ниту на кралот и кралицата а камоли тебе.
Не сам глуп, а више не трењирам ништо.За другото си упрао.
Ама ипак, не смо се родиле од пепел, а и ако не се кремирамо нема да бидемо пепел. Него храна на црви.
Ти уопште знаеш ли што е пепел?
Глупи поуке или мудрости.
Још па у религију стаена тема.
Нешто као демек паметни и мистичнин се праите. У моду е да се прекрстиш кд ке пројдеш куде цркфу и да не пуштиш машину на некој празник.
Проста маса.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.706
Поени од реакции
2.794
Не сам глуп, а више не трењирам ништо.За другото си упрао.
Ама ипак, не смо се родиле од пепел, а и ако не се кремирамо нема да бидемо пепел. Него храна на црви.
Ти уопште знаеш ли што е пепел?
Глупи поуке или мудрости.
Још па у религију стаена тема.
Нешто као демек паметни и мистичнин се праите. У моду е да се прекрстиш кд ке пројдеш куде цркфу и да не пуштиш машину на некој празник.
Проста маса.
Увек сум пуштала машина на празник, т.е не сум гледала дали е празник ако имам веш насобрано, а за крстењето не практикувам кога ќе видам црква да се крстам, тоа нема никаква врска со религија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom