Манастирот Острог

  • Креатор на темата јовица11
  • Време на започнување

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.296
Поени од реакции
22.593
Кај си бил, што имаш со истерувањето демони?...
Бев на истерување демони. Не по моја воља.
Демонот што ме опседна се попишмани кога ја виде мојата внатрешност.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.784
Спиењето „надвор„ пред манастирските објекти се вбројува како личен подвиг и не е обрска, туку личен избор и намера...
Околу објектот постојат конаци во кои може да се преспие „внатре„.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Спиењето „надвор„ пред манастирките објекти се вбројува како личен подвиг и не е обрска, туку личен избор и намера...
Околу објектот постојат конаци во кои може да се преспие „внатре„.
Кога одат таму, сите одат од мака и мноштвото спие надвор бидејќи така било „адет“ (на сон им доаѓале светци) - ова што сум слушал од луѓе кои сум ги подпрашувал за овие нешта и овој манастир, народски кажано од обичниот верник :)

Не сум бил, а може да се помине, да пробам од тој подвиг и да видам што се случува таму од прва рака - спиејќи надвор (ако се погоди времето).
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Не сум бил, а може да се помине, да пробам од тој подвиг и да видам што се случува таму од прва рака - спиејќи надвор (ако се погоди времето).
Дај Боже на сите што одат таму од мака, да им се исполни желбата и да им се олесни на душата.
Ајде Хепта, здравје, кога ке го посетиш манастирот, пиши ни ги впечатоците.....:)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.784
Кога одат таму, сите одат од мака и мноштвото спие надвор бидејќи така било „адет“ (на сон им доаѓале светци) - ова што сум слушал од луѓе кои сум ги подпрашувал за овие нешта и овој манастир, народски кажано од обичниот верник :)
На сон доаѓале светци при спиењето надвор, пред манастирските објекти? Која б****а ти ја кажала оваа глупост?

Во сон може да дојде само лукавиот, по правило, а ангел Божји може да дојде во нечиј сон, само по исклучок и само ако дотичниот лик (сонувачот) е достоен да доживее таква Божја објава, порака и милост.
Автоматски споено мислење:

Не сум бил, а може да се помине, да пробам од тој подвиг и да видам што се случува таму од прва рака - спиејќи надвор (ако се погоди времето).
Нема ништо да (ти) се случи, освен во случај со погоре напишаното.
Спиењето „надвор„ е подвиг, како веќе напишав, пред верните да се поклонат на моштите од Св. Василиј.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
На сон доаѓале светци при спиењето надвор, пред манастирските објекти? Која б****а ти ја кажала оваа глупост?
Ти кажав, верници кои оделе таму... Тие тоа ми кажале, јас ти пренесувам што муабет ми кажале. Ако имале соништа, лукавиот бил, не светци на тоа место... Интересно.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.784
Ти кажав, верници кои оделе таму... Тие тоа ми кажале, јас ти пренесувам што муабет ми кажале. Ако имале соништа, лукавиот бил, не светци на тоа место... Интересно.
Кај добар дел од членовите од Црквата, постои еден „чуден„ однос во вероисповеста, која се смета за магично исполнување на личните потреби. Оттаму и доаѓаат вакви трагикомични ставови, кои се потполно нецрковни, оти учењето од Црквата, преку Светите Оци, јасно укажува дека православната вера не е магија и не е место за исполнување желби по системот „сакам сега, овде и веднаш„.

На таа замка паднаа нашите прародители, кои, насанкани од Сатанаила, сметаа дека само со едно просто вкусување на забранатетото воќе, ќе се претворат во „...како богови...„.

Затоа звучат смешни и ставовите дека палењето свеќа се врши „за здравје“, иако и после палењето на свеќата, здравјето кај „верниците„ не се подобрува...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Кај добар дел од членовите од Црквата, постои еден „чуден„ однос во вероисповеста, која се смета за магично исполнување на личните потреби. Оттаму и доаѓаат вакви трагикомични ставови, кои се потполно нецрковни, оти учењето од Црквата, преку Светите Оци, јасно укажува дека православната вера не е магија и не е место за исполнување желби по системот „сакам сега, овде и веднаш„.

На таа замка паднаа нашите прародители, кои, насанкани од Сатанаила, сметаа дека само со едно просто вкусување на забранатетото воќе, ќе се претворат во „...како богови...„.

Затоа звучат смешни и ставовите дека палењето свеќа се врши „за здравје“, иако и после палењето на свеќата, здравјето кај „верниците„ не се подобрува...
Се сложувам, треба да одделат верниците магика и догма, христијанство и паганизам и стари обичаи за да подобро ја видат христијанската религија.

Не вака одат по манастири очекувајќи чуда, а таму нечестивиот во дворот на манастирот ги лаже со соништа и магично решавање на потешкотиите во животот.

Не треба така и со таква умисла во тој манастир да се оди, а огромен дел одат заради тоа....
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.434
Поени од реакции
3.141
Кога одат таму, сите одат од мака и мноштвото спие надвор бидејќи така било „адет“ (на сон им доаѓале светци) - ова што сум слушал од луѓе кои сум ги подпрашувал за овие нешта и овој манастир, народски кажано од обичниот верник :)

Не сум бил, а може да се помине, да пробам од тој подвиг и да видам што се случува таму од прва рака - спиејќи надвор (ако се погоди времето).
Еее Хепта бее планираш да одиш во Острог пред мене пошто ја никад не сум бил а ваму се к*рчев како сум голем духовник и верник..замисли само како се осеќам кога прочитав..
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Еее Хепта бее планираш да одиш во Острог пред мене пошто ја никад не сум бил а ваму се к*рчев како сум голем духовник и верник..замисли само како се осеќам кога прочитав..
Ти само се курчеше дека си христијанин - бидејќи мислеше дека е многу битно тоа нешто за нас, другите...
Многу верници по форумите и на зборови, а од религијата своја ништо не знаат ниту премногу се заморуваат да ги исполнуваат нештата како што се дадени во тие религии. А и ти си дел од српската православна црква, само српски владики ти се во устата... македонската православна црква е мала за тебе и твојот дух!
Ти бараш и леташ повисоко... затоа така...

Не секој има потреба да оди во тој манастир. Гледаш дека одат посебен сој на верници, некои имаат и потреба да спијат надвор, под отворено небо, во дворот...
Ти, сеуште ја немаш таа потреба и можеби е подобро да ја немаш... ќе откриеме наскоро, со нови размисли на темава.

Гледаш дури и јас имам наум да идам и да видам дали има навистина соништа и светци и дали луѓето магично се исцелуваат и нештата им тргнуваат на подобро тука на Земјата со едно посетување на манстирот и спиење.
Само да ми се погоди терминот! :D
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.784
Ти само се курчеше дека си христијанин - бидејќи мислеше дека е многу битно тоа нешто за нас, другите...
Многу верници по форумите и на зборови, а од религијата своја ништо не знаат ниту премногу се заморуваат да ги исполнуваат нештата како што се дадени во тие религии. А и ти си дел од српската православна црква, само српски владики ти се во устата... македонската православна црква е мала за тебе и твојот дух!
Ти бараш и леташ повисоко... затоа така...

Не секој има потреба да оди во тој манастир. Гледаш дека одат посебен сој на верници, некои имаат и потреба да спијат надвор, под отворено небо, во дворот...
Ти, сеуште ја немаш таа потреба и можеби е подобро да ја немаш... ќе откриеме наскоро, со нови размисли на темава.

Гледаш дури и јас имам наум да идам и да видам дали има навистина соништа и светци и дали луѓето магично се исцелуваат и нештата им тргнуваат на подобро тука на Земјата со едно посетување на манстирот и спиење.
Само да ми се погоди терминот! :D
Хепта, ќе биде од тебе рисјанин, ај ти...ама „...само едно е потребно...„, како што вели сам Христос, а „тоа„ нема везе со спиење „надвор„...:)
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.434
Поени од реакции
3.141
Ти само се курчеше дека си христијанин - бидејќи мислеше дека е многу битно тоа нешто за нас, другите...
Многу верници по форумите и на зборови, а од религијата своја ништо не знаат ниту премногу се заморуваат да ги исполнуваат нештата како што се дадени во тие религии. А и ти си дел од српската православна црква, само српски владики ти се во устата... македонската православна црква е мала за тебе и твојот дух!
Ти бараш и леташ повисоко... затоа така...

Не секој има потреба да оди во тој манастир. Гледаш дека одат посебен сој на верници, некои имаат и потреба да спијат надвор, под отворено небо, во дворот...
Ти, сеуште ја немаш таа потреба и можеби е подобро да ја немаш... ќе откриеме наскоро, со нови размисли на темава.

Гледаш дури и јас имам наум да идам и да видам дали има навистина соништа и светци и дали луѓето магично се исцелуваат и нештата им тргнуваат на подобро тука на Земјата со едно посетување на манстирот и спиење.
Само да ми се погоди терминот! :D
Иако сум опседнат од демонот на тагата кој ми ровари по организмот во последно време ќе пробам да одговорам..Немам ништо против луѓето кои одат таму и дај Боже да најдат решение и да им излезе Бог во пресрет на нивните желби,очекувања и нереализирани соништа..Меѓутоа мислам дека повеќето од нив го гледаат манастирот као идолопоклонение a свети Василие као пропратна работа(као се нашол тука случајно/секнд' хенд etc.) а неговото височество Господ Бог/Исус Христос а на доброто трето место според повеќето..Така ја гледам на тие работи можда грешам а и како и не би кога сум голем грешник...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Иако сум опседнат од демонот на тагата кој ми ровари по организмот во последно време ќе пробам да одговорам..
Најмоќниот од сите непријатели на човекот денес.
Пробај да не те завлече во амбисот наречен депресија...

Секакви луѓе одат секаде... ниту ние сме им чувари, ниту пак треба да им се заморуваме како гледаат на нештата, како веруваат во нештата ниту пак како ги изведуваат ритуалите!
Ако одат да спијат пред манастирот и сонуваат светци и тоа ги прави подобри утре - нека одат, нека кршат глава!
Кој фалус фактор е некој друг христијански верник или свештеник да ми проповеда како моите или твоите соништа се од ѓаволи и бесови?

ВО бестрага треба да се избркаат таквите злобни проповедници... ним не им е гајле за човекот, гајле им е само за догмата!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom