Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
2.250
Vo ptraga bevme so prijatelot po bujet klima.
Prostorot sto ke go topli e 32m2 so 2,6m visin edna prostoria so toplotni gubitoci gubitoci od okolu 130w/m2 okolu 4 kw na -10c nadvoresna teperatura,za da dobie vnatre okolu 23c temperatura.Vo kuka na dva sprata,prostorot za greenjena prvi sprat,gore nad nego se gree i ploca na tavanot,zidana so blokobi od suplivi keramicki,maltari nadvor i vnatre,nikakva izolacija ,klacicna kuka od 1980 godina.Se greel so drva trosel po okolu 7m2 vo godinata,a povremeno ja zatopluval vo preoden period co on-of klima FUEGO 12 stara veke 15 godini,koja konecno dala dusa ovaa godina.
E sega veli ajde da barame klimatizer.
Navamu-natamu i zedovme.
Go plativme 31 000 denari ,500 evra sose kit za montaza.
Zamislete ima 5 brzini.
Nadvoresnata edinica mu tezi 35kg,ima 1kg freon.
Toj veli neka me topli kako starava ,pa koga ke e mnogu ladno ke zapalam drva.
A jas mu velam deka drva voopsto nema da ti trebaat.
Pa ke vidime na zima kako ke se pokaze.
Garancija ima samo dve godinki.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.266
Поени од реакции
5.266
Vo ptraga bevme so prijatelot po bujet klima.
Prostorot sto ke go topli e 32m2 so 2,6m visin edna prostoria so toplotni gubitoci gubitoci od okolu 130w/m2 okolu 4 kw na -10c nadvoresna teperatura,za da dobie vnatre okolu 23c temperatura.Vo kuka na dva sprata,prostorot za greenjena prvi sprat,gore nad nego se gree i ploca na tavanot,zidana so blokobi od suplivi keramicki,maltari nadvor i vnatre,nikakva izolacija ,klacicna kuka od 1980 godina.Se greel so drva trosel po okolu 7m2 vo godinata,a povremeno ja zatopluval vo preoden period co on-of klima FUEGO 12 stara veke 15 godini,koja konecno dala dusa ovaa godina.
E sega veli ajde da barame klimatizer.
Navamu-natamu i zedovme.
Go plativme 31 000 denari ,500 evra sose kit za montaza.
Zamislete ima 5 brzini.
Nadvoresnata edinica mu tezi 35kg,ima 1kg freon.
Toj veli neka me topli kako starava ,pa koga ke e mnogu ladno ke zapalam drva.
A jas mu velam deka drva voopsto nema da ti trebaat.
Pa ke vidime na zima kako ke se pokaze.
Garancija ima samo dve godinki.
Starata Fuego Espana li bila ? Ako da togas i taa e TCL ako ne moze e Aux imase Fuego on-off modeli koj bea AUX

( ako mozes stavi fotografija od dalecinskoto na starata Fuego da vidime koj e proizvoditelot )


Novata Ima greaci ili nema ? Po SAJTOT na Neptun e so SANYO kompresor na katalogot od tvojot LINK nema napisano marka na kompresor taka da ili e Sanyo ili GMCC Toshiba Compressor ( super model za super cena Fuego oem TCL sosema solidni ) Spodeli sliki posle montiranje na klimatizerot
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.405
За почетниците што планираат да се топлат на клима(не само да се ладат)

На интернет ке прочитате еден куп реклами за клими кои наводно ке ве топлат на многу ладни температури а се капиларки без EEV.

EEV или Електронскиот вентил е битниот момент за да климата топли континуирано без прекини и неправи чести пали гаси на ладно.
Кај моделот GREE Charmo Arctic
GWH12ATCXB-K6DNA1A 3.5kw модел и
GWH18ATDXD-K6DNA1A 5.5kw модел,
производителот/увозникот јасно дал податок дека моделот има вграден "EEV – Eлектронски експанзионен вентил" битна информација за да климата биде Препорачана за ГРЕЕЊЕ(не само за Ладење).
Околу цената....клима со вграден
EEV кошта сигурно 100евра плус од капиларките, јер капиларката т.е тоа е едно обично цевче бакарно свртено во круг од неколку десетина сантима не кошта појше од 2евра.

Мора да приметам дека тоа инфо дали моделот под некоја марка има EEV или е на ефтината капилара се забошотува кај многу марки како што се Вивакс, Мидеа, Хајер, Хајсенс Fuego и еден куп други марки од кои е поплавен нетов со реклами за "Препорачани" метри квадратни и тие препорачаните не се кажува дали се за ЛАдење А народецов наш си го врзува у крпче дека ке грее по Препорачаната им површина у Kw:pos:
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
2.250
Starata Fuego Espana li bila ? Ako da togas i taa e TCL ako ne moze e Aux imase Fuego on-off modeli koj bea AUX

( ako mozes stavi fotografija od dalecinskoto na starata Fuego da vidime koj e proizvoditelot )


Novata Ima greaci ili nema ? Po SAJTOT na Neptun e so SANYO kompresor na katalogot od tvojot LINK nema napisano marka na kompresor taka da ili e Sanyo ili GMCC Toshiba Compressor ( super model za super cena Fuego oem TCL sosema solidni ) Spodeli sliki posle montiranje na klimatizerot
Abe od starata se falese mnogu,i na -5 toplo duvala,ama nemala dovolno protok,sepak 12btu bila,e sega dali e od Spanija ili od Kina,neznam,bas sego razgovarav uste e na rabota,ne mu greela ni ladela poke.
Toj ja zema za negovite,a vo stanot si zede Toshiba Shorai 16 za vo dnevnata,i zateknata ST vo spalnata.
Ke ja montiral od ponedelnik,ako odam na slava od blisko seleo e vo Bitola ke ja vidam.
Nemam iskustvo so ovaa kinezarijava,so mislis ja pogodivme klimava,da ne go zaebam coekov,rezil ke se storam.
Baravme favoritka,ama po katalog ja najdov ovaa i mu ja predloziv.
Se dumav za od oviee gree Charmo 18btu ili amber premium 12btu ,ama nekako lesper mi se mnogu malce freon sobiraat i ne mozat da toplat kolku ovaa,a i poskapi za 200 ili 400eva za Amber premium ,plus sekoja godina doplata,pa sepak ako velis deka e dobra zdelka arno.
Coekov sakase 12 da zemi,bugetot mu bese 500evra,pa aj neko go ubediv za tie pari da zemi 18btu.So znam ic nemam iskustvo so kinezarijava.Grejac dali ima ili nema ne znam,ja nemam videno nadvoresnata,samo vnatresnata na izlog,ama greela i na -20 po kineski standard pa mozi i da ima.
Toj ic ne mu se plasese poresitelen bese od mene.
Ama ako ti velis deka e dobra zdelka,ke mu go procitam tvojot post.
Fala.
Inace modulacija na greenje moze da spusti do 340 po kineski standard,koj znaj,za 18btu klima e perfekt,ako e tocno ova sto go pisuvaat vo tabelava na linkot podolu,sepak e kapilarka,nema EEV,sepak 500 evra so set kit za montaza.
A so velis bombona biznis.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
За почетниците што планираат да се топлат на клима(не само да се ладат)

На интернет ке прочитате еден куп реклами за клими кои наводно ке ве топлат на многу ладни температури а се капиларки без EEV.

EEV или Електронскиот вентил е битниот момент за да климата топли континуирано без прекини и неправи чести пали гаси на ладно.
Кај моделот GREE Charmo Arctic
GWH12ATCXB-K6DNA1A 3.5kw модел и
GWH18ATDXD-K6DNA1A 5.5kw модел,
производителот/увозникот јасно дал податок дека моделот има вграден "EEV – Eлектронски експанзионен вентил" битна информација за да климата биде Препорачана за ГРЕЕЊЕ(не само за Ладење).
Околу цената клима со EEV кошта сигурно 100евра плус, а капиларката т.е тоа цевчето бакарно од неколку десетина сантима не е и 2евра.


Мора да приметам дека тоа инфо дали моделот под некоја марка има EEV или е на ефтината капилара се забошотува кај многу марки како што се Вивакс, Мидеа, Хајер, Хајсенс Fuego и еден куп други марки од кои е поплавен нетов со реклами за "Препорачани" метри квадратни и тие препорачаните не се кажува дали се за ЛАдење А народецов наш си го врзува у крпче дека ке грее по Препорачаната им површина у Kw:pos:
100 евра вентил. 200 евра компресор, 200 евра маржа, другото гратис и дури зијан ја продавате.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.266
Поени од реакции
5.266
Abe od starata se falese mnogu,i na -5 toplo duvala,ama nemala dovolno protok,sepak 12btu bila,e sega dali e od Spanija ili od Kina,neznam,bas sego razgovarav uste e na rabota,ne mu greela ni ladela poke.
Toj ja zema za negovite,a vo stanot si zede Toshiba Shorai 16 za vo dnevnata,i zateknata ST vo spalnata.
Ke ja montiral od ponedelnik,ako odam na slava od blisko seleo e vo Bitola ke ja vidam.
Nemam iskustvo so ovaa kinezarijava,so mislis ja pogodivme klimava,da ne go zaebam coekov,rezil ke se storam.
Baravme favoritka,ama po katalog ja najdov ovaa i mu ja predloziv.
Se dumav za od oviee gree Charmo 18btu ili amber premium 12btu ,ama nekako lesper mi se mnogu malce freon sobiraat i ne mozat da toplat kolku ovaa,a i poskapi za 200 ili 400eva za Amber premium ,plus sekoja godina doplata,pa sepak ako velis deka e dobra zdelka arno.
Coekov sakase 12 da zemi,bugetot mu bese 500evra,pa aj neko go ubediv za tie pari da zemi 18btu.So znam ic nemam iskustvo so kinezarijava.Grejac dali ima ili nema ne znam,ja nemam videno nadvoresnata,samo vnatresnata na izlog,ama greela i na -20 po kineski standard pa mozi i da ima.
Toj ic ne mu se plasese poresitelen bese od mene.
Ama ako ti velis deka e dobra zdelka,ke mu go procitam tvojot post.
Fala.
Inace modulacija na greenje moze da spusti do 340 po kineski standard,koj znaj,za 18btu klima e perfekt,ako e tocno ova sto go pisuvaat vo tabelava na linkot podolu,sepak e kapilarka,nema EEV,sepak 500 evra so set kit za montaza.
A so velis bombona biznis.
Ako starata e Fuego Espana ( taka se vikase toj model inaku ne e proizveden vo spanija ) togas toj on-off Fuego e oem TCL Bas stavi sliki od Dalecinskoto koga ke mozes

Za Fuego-to 5.5kw za 32m2 neizoliran prostor e sosema pristoen model mislam deka covekot ke bide zadovolen

Za Favorit sega po novo Favorit se oem Vestel I oem AUX taka da I Favorit bi bil dobar izbor Posebno vo Aux pakovka No pak ke kazam I so Fuego-to ke bide zadovolen
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.405
Ako starata e Fuego Espana ( taka se vikase toj model inaku ne e proizveden vo spanija ) togas toj on-off Fuego e oem TCL Bas stavi sliki od Dalecinskoto koga ke mozes

Za Fuego-to 5.5kw za 32m2 neizoliran prostor e sosema pristoen model mislam deka covekot ke bide zadovolen

Za Favorit sega po novo Favorit se oem Vestel I oem AUX taka da I Favorit bi bil dobar izbor Posebno vo Aux pakovka No pak ke kazam I so Fuego-to ke bide zadovolen
Уште за даљинско не му објасни дали е до -20 или до колку е ? :pos:
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
2.250
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Ako starata e Fuego Espana ( taka se vikase toj model inaku ne e proizveden vo spanija ) togas toj on-off Fuego e oem TCL Bas stavi sliki od Dalecinskoto koga ke mozes

Za Fuego-to 5.5kw za 32m2 neizoliran prostor e sosema pristoen model mislam deka covekot ke bide zadovolen

Za Favorit sega po novo Favorit se oem Vestel I oem AUX taka da I Favorit bi bil dobar izbor Posebno vo Aux pakovka No pak ke kazam I so Fuego-to ke bide zadovolen
Ако е како мојата Фуего.. 32.5кг надворешна, Р22 гас, машина! Таков квалитет сега нема кај јапонците, а не пак у ентри левел кинези!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Abe od starata se falese mnogu,i na -5 toplo duvala,ama nemala dovolno protok,sepak 12btu bila,e sega dali e od Spanija ili od Kina,neznam,bas sego razgovarav uste e na rabota,ne mu greela ni ladela poke.
Toj ja zema za negovite,a vo stanot si zede Toshiba Shorai 16 za vo dnevnata,i zateknata ST vo spalnata.
Ke ja montiral od ponedelnik,ako odam na slava od blisko seleo e vo Bitola ke ja vidam.
Nemam iskustvo so ovaa kinezarijava,so mislis ja pogodivme klimava,da ne go zaebam coekov,rezil ke se storam.
Baravme favoritka,ama po katalog ja najdov ovaa i mu ja predloziv.
Se dumav za od oviee gree Charmo 18btu ili amber premium 12btu ,ama nekako lesper mi se mnogu malce freon sobiraat i ne mozat da toplat kolku ovaa,a i poskapi za 200 ili 400eva za Amber premium ,plus sekoja godina doplata,pa sepak ako velis deka e dobra zdelka arno.
Coekov sakase 12 da zemi,bugetot mu bese 500evra,pa aj neko go ubediv za tie pari da zemi 18btu.So znam ic nemam iskustvo so kinezarijava.Grejac dali ima ili nema ne znam,ja nemam videno nadvoresnata,samo vnatresnata na izlog,ama greela i na -20 po kineski standard pa mozi i da ima.
Toj ic ne mu se plasese poresitelen bese od mene.
Ama ako ti velis deka e dobra zdelka,ke mu go procitam tvojot post.
Fala.
Inace modulacija na greenje moze da spusti do 340 po kineski standard,koj znaj,za 18btu klima e perfekt,ako e tocno ova sto go pisuvaat vo tabelava na linkot podolu,sepak e kapilarka,nema EEV,sepak 500 evra so set kit za montaza.
A so velis bombona biznis.
Ako navistina ima 5 brzini nadvorešniot ventilator i so kapilara nisko će modulira, možebi ne so 360 W ama so 450 W sekako što e super za 18- ka.
Čestitki na odličniot izbor.
Tabelata na lepiot ni kažuva deka site trgovski brendovi se vo stvari od renomirani kineski proizvoditeli i ne treba da se plašime dali se vika ST ili FAFORIT ili FUEGO .... zad niv sepak se dolgogodišni klimađii i so 2-3 godišna garancija rizikot od pogrešen izbor e mnogu namalen.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.405
Предноста дали ЕЕВ вентил или проста Капилара ја објаснува @tzlatko
Резултати од барањето за: karburator

poskapo e.jpg

takade.jpg

Автоматски споено мислење:

Ako navistina ima 5 brzini nadvorešniot ventilator i so kapilara nisko će modulira, možebi ne so 360 W ama so 450 W sekako što e super za 18- ka.
Čestitki na odličniot izbor.
Tabelata na lepiot ni kažuva deka site trgovski brendovi se vo stvari od renomirani kineski proizvoditeli i ne treba da se plašime dali se vika ST ili FAFORIT ili FUEGO .... zad niv sepak se dolgogodišni klimađii i so 2-3 godišna garancija rizikot od pogrešen izbor e mnogu namalen.
Сам себе се негираш јер едно минато време имаше други мислења за терминот модулација
zlate.jpg
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
@Strelec
Имаше модели на Gree и со 2 x eev, со компресор-two-stage, со технологија од 13 Hz..итн , ... па се исклучуваше на 600-700w, со цена од 1000+ е.

Врз основа на овие примери, прашање за тебе :
- Ако кажеш дека eev кошта 100е, како го толкуваш линкот со цената на Alibaba ?
- ако моделот Charmo Arctic има само 1 x eev, каква модулација ќе има ? Минимум 1200 w (бидејќи има само 1 еев) или исто мин 600 w како и со 2 x еев ?
- Како се он, Charmo Arctic, разликува од сличните модели на Gree во тој опсег на цени? Што е ново за него да биде нов модел ?

Треба малку подобро да ја опишете работата на тој нов уред, бидејќи членовите на форумот бараат конкретни информации. Никој овде не е заинтересиран за изгледот на новата пластика од надворешната страна на уредот. Ова не е женски бутик на Шутка каде на секои 2 месеци се нуди шарена гардероба :).

Во секој случај, сите уреди се грди кога се закачени на ѕидот како некои чир :).
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.405
@Rade Mihajlovic
PA ti uzmi Mitsubishi Electric...imaces najmanju potrosnju jer Mitsubishi Electric i nedaje podatak o potrosnji....isto ko da je nula :D
kolku trosi bre seljo.jpg
Pa se buni tamo kod njih zasto nije minimum po Euroventu hahaha
Evo mi ti kazi kolko trosi ova klima, to ni Mitsu nedeaje u Service Manualu a ti znas ? Idi bre
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Повторно не добив одговор на прашањата. Никој не го спомна Mitsubishi, ти го препорача Gree Charmo Arctic, но изгледа или не ги знаеш спецификациите на уредот - и го нудиш, или знаеш, но нема да кажеш јавно. Веројатно затоа што има многу добри карактеристики.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom