Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Peobuvam da vi objasnam deka vo pogled na energetika, mavaa so mozea i sepam ne uspeaa da gi ostavat bez struja.Nemase nikakvo stedenje tuka.

E sea za nuklearki, poplavuvanje gradovi i tn, ostavam na vas toj del da go mozgate.
Автоматски споено мислење:


Mene mi e no brainer da go mavas stolbot mesto trafoto, ama vekje dovolno gluposti se iznacitav tuka.
Vsusnost probuvam da vi objasnam deka mrezata im bese presecena so gagjanje na trafoata i krpea na drug nacin, ama na covek ne moes da mu dades so sila :D
Не маваа се што можеа. Точно е дека е најпаметно да ги онеспособиш трафостаниците. Ама не мораш само трафоа да гаѓаш. Можеа комбинирано трафоа, преносни столбови, производствени капацитети и мостови, со што ќе оставеа се источно од Дњепр без струја.

И подземни, и надземни, се им е познато, тоа е истата мрежа од СССР, се точно знаат. Ама од некоја причина не сакаат да ја ескалираат војната до тој степен.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Znaci pak ne razbirate. Transformatorot e polesen da se unistini I potezok da se zameni od nekakvi stolbovi. Lupaa sekoj den, megjutoa ukraincite krpea pobrzo nego ovie so lupaa i na kraj se otkazaa. Ako so trafoata ne uspeaa, nema ni so nekakvi stolbovi i brani. Znam deka vi e tesko da go prifatite toa, pa sea nekoj bajki se izmisluvaat tuka.
Majko mila :D Na 12 godisni deca im e jasno, ama tebe malce potesko.
Автоматски споено мислење:


e ima druga tema za cebren, kje napisam i tamu koa kje iam vreme. A za toa ja kolku se razbiram, trk u temata za energetika. Imase i tamu mn so se razbiraa, ko ovoj so trafoata :D
Dobro, gi mavaat trafoata zaso lesno se popravaat :D se otkazuvam
Krpea so dizel generatori. Koa kje im mavnea trafoa,toj del od mrezata e nadvor od sistemot i tera ostrovski. Skapo resenie, strujata taka proizvedena e dosta poskapa i sistemot e nestabilen. Od druga strana ovie se mali, vo pogolem broj i polesno zamenlivi od samite raketi.
Ne znam kakvi se tie planinski regioni i kako go zamisluvas prenosniot sistem, ama do golemite gradovi im redundantni stolbovi, podzemni, nadzemni. Za trafo se ceka po edna godina, za toa vreme na himalajte moes da pustis kabel.
Peobuvam da vi objasnam deka vo pogled na energetika, mavaa so mozea i sepam ne uspeaa da gi ostavat bez struja.Nemase nikakvo stedenje tuka.

E sea za nuklearki, poplavuvanje gradovi i tn, ostavam na vas toj del da go mozgate.
Автоматски споено мислење:


Mene mi e no brainer da go mavas stolbot mesto trafoto, ama vekje dovolno gluposti se iznacitav tuka.
Vsusnost probuvam da vi objasnam deka mrezata im bese presecena so gagjanje na trafoata i krpea na drug nacin, ama na covek ne moes da mu dades so sila :D
Прво ти се восхитувам на трпението што го имаш. Браво.
Второ, фала за деталните објаснувања, научив нешто ново
Трето, не си ја мачи душата, за многу луѓе темава е сеир терање, како овој подоле
правиме чисто кооперациски муабет.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.091
Поени од реакции
36.199
Mene mi e no brainer da go mavas stolbot mesto trafoto, ama vekje dovolno gluposti se iznacitav tuka.
Vsusnost probuvam da vi objasnam deka mrezata im bese presecena so gagjanje na trafoata i krpea na drug nacin, ama na covek ne moes da mu dades so sila :D
Хахахха, ама немој да ми даваш со сила ;)

Грид е, ако го упростиш како концепт се сведува на нодови и линии. Да, најлесно е да ги гаѓаш главните нодови (во случајов трафостаниците или изворите), или да ги скратиш линиите, и во двата случаи нема да функционира затоа што не може да го пратат по друг медиум како кај телекомуникации.
Нодовите се можеби потешки за набавка на делови ама се достапни како локација, и во случајов имаат делови затоа што цел свет праќа таму, што значи дека маваш на тоа што е недостапно/непристапно. Уште помалку може со ПВО да ги покријат тие столбовите затоа што станува збор за огромен простор.
Зошто не ги маваат е друга приказна, а логистички и технички може да им ја поебат цела мрежа во неколку денови.
Автоматски споено мислење:

Трето, не си ја мачи душата, за многу луѓе темава е сеир терање, како овој подоле
Дали озбилно мислиш дека на форум може да се прави сериозен муабет?
Второ, од што мака да се замарам и да ги оправам Украинците кога ние сме 10пати поотепани во секоја смисла?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.554
Поени од реакции
36.513
Ти па, ти па... Се да им уништеле, пак немале гајле. Ќе увезувале струја, поврзани биле. Не колабрирале. Успеале.
И до кога така, ќе увезуваат 100% струја. Со кои пари? Позајмени од западните, со камати од миљон проценти? Истите тие западни кои и самите се во енергетска криза, и тек ќе имаат уште поголеми енергетски кризи како минува времето, пошто се ср'чкаа со малтене сите позначајни извозници на енергенси?

Сериозно вака инфантилно размислуваш?
Или ти го киднапирал профилот некој рeтaрдирaн некој интелектуално предизвикан? :unsure:
Тие им дадоа стотици милијарди за оружје, тешко ќе било ова да се покрие.

Зошто прекинаа со нападите на енергетскиот систем? Од душата им се смилувала на русите? :LOL:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.022
Не знам што е планот и стратегијата, ама знам дека мопеди дронови со двотатктни мотори им немаат снемано.
Досега можеби миљон/зиљон ги имаат наштанцано. Итн. Да не зборуваме за сите други стредства за далечинско уништување.

Аман. Уште малку две години ќе направите со истиот „имат снемано“ муабет. Ама никако да им снема, напротив интензивираат гаѓање кога ќе одлучат да интезнзивираат.
Глуп муабет.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.554
Поени од реакции
36.513
Рушењето на браните на Дњепар не значи само недостаток на струја. Тоа би било апокалипса за Украина. Водата би го поплавила Киев и уште неколку градови во Украјина, би ги турнала сите мостови на реката и ефективно би го одсекла едниот дел на Украјина од другиот. Украинската војска која е од руската страна на Дњепар би останала логистички отсечена, на милост и немилост на Русите.


Не велам дека ова сигурно ќе го направат, но ако се заиграат Украинците со Керчкиот мост, може да ги голтне темницата само така.
Керчкиот мост неколку пати го удираа од кои два пати сериозно го оштетија. Од вториот пат нападот не знам дали се уште е целосно поправен. Не гледам дека нешто драматично ќе се смени и целиот мост да го срушат.

Ете командата на црноморската флота заврши под рушевини, бродови им потопија, тактички бомбардери им уништија длабоко на руска територија, па пак ништо. Одамна ситуацијата е надвор од контрола.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.281
Поени од реакции
13.002
Тие им дадоа стотици милијарди за оружје, тешко ќе било ова да се покрие.

Зошто прекинаа со нападите на енергетскиот систем? Од душата им се смилувала на русите? :LOL:
Снемаа ракети, ги дотрошија и тие програматори од старите машини за перење, ги украдоја сите сообраќајни камери во шведака... Сега едино им остануе да почнат да купуат америчко оружје.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.091
Поени од реакции
36.199
Снемаа ракети, ги дотрошија и тие програматори од старите машини за перење, ги украдоја сите сообраќајни камери во шведака... Сега едино им остануе да почнат да купуат америчко оружје.
Другарот Кси им ги праќаше тие, ама банкротира чоеко и затоа не напредуваат овие :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.554
Поени од реакции
36.513
Снемаа ракети, ги дотрошија и тие програматори од старите машини за перење, ги украдоја сите сообраќајни камери во шведака... Сега едино им остануе да почнат да купуат америчко оружје.
Не е дека снемаа, ама веќе немаат доволно за да спроведуваат поголеми кампањи со некоја стратешка цел.

Вака сеа ќе пукнат еднаш месечно или на два месеци, ќе се возбудите тука на темава како ете гледате имале ракети, и тоа ќе биде тоа.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.735
Поени од реакции
12.011
Без паника слободоборци, до последниот Украинец.

https://off.net.mk/vesti/svet/jbg-milioni-evropejci-navivaat-za-ruska-pobeda

Јбг, милиони Европејци навиваат за руска победа

24 септември 2023 - 11:35

Не викајте многу (за да не ве чујат тие што не треба), но источноевропските ставови кон војната во Украина почнуваат да се вртат во корист на Русија или барем да се оддалечуваат од Украина, пишува британски Експрес за трендовите меѓу оние во поранешната сфера на влијание на Русија.



Една анкета на Евробарометар во 2022 година веќе покажа дека низ Централна и Источна Европа, поддршката за санкции против Русија варира од највисоки од 57 отсто во Полска и 55 отсто во Естонија до најниски од 35 отсто во Словачка, 30 отсто во Унгарија и 20 проценти во Бугарија.

Во меѓувреме, податоците од словачката невладина организација ГЛОБСЕК лани покажаа дека додека тесно мнозинство луѓе во Чешка, Естонија, Литванија и Полска би сакале нивните земји да бидат дел од „Западот“, такви не се ни половина од луѓето во Бугарија, Унгарија, Летонија, Романија и Словачка.

Во поново време, од студија во Чешка дознавме дека 48 отсто од Чесите или „не се сигурни“, или се сметаат дезинформирани или пак се „силно проруски“ кога станува збор за нивните ставови за војната во Украина. Друга тамошна студија покажа дека над половина од Словаците навиваат за руска победа. Словачка е особено значајна бидејќи на претстојните избори во таа земја може да се појави битно проруска коалиција. Човекот со голема веројатност уште еднаш да стане премиер на Словачка, Роберт Фицо, најави дека „ќе ја запре испораката на оружје за Украина“.



Полска веќе го стори тоа, со објаснување дека не сакаат давеникот и нив да ги удави.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.533
Поени од реакции
12.389
Не маваа се што можеа. Точно е дека е најпаметно да ги онеспособиш трафостаниците. Ама не мораш само трафоа да гаѓаш. Можеа комбинирано трафоа, преносни столбови, производствени капацитети и мостови, со што ќе оставеа се источно од Дњепр без струја.

И подземни, и надземни, се им е познато, тоа е истата мрежа од СССР, се точно знаат. Ама од некоја причина не сакаат да ја ескалираат војната до тој степен.

Неможат да маваат, не дека не сакаат :D Така еден талент продава магла низ темава.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.887
Поени од реакции
4.867
Тоа што уште се дрка на Трендо укажува на загрижувачкато стање у државава. Од друга страна ко ќе ги видиш амебите што го шеруваат јасно ти е за која публика е наменет офф нет.

Иначе браните не им ги гаѓаат пошто они ќе ги користат ПОСЛЕ!
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Дали озбилно мислиш дека на форум може да се прави сериозен муабет?
Второ, од што мака да се замарам и да ги оправам Украинците кога ние сме 10пати поотепани во секоја смисла?
Секако дека мислам. Има луѓе тука со кои сме развиле доста сериозна дискусија. Има четворица до сега со кои сум бил на пиво па сме си поприкажале на долго и широко, пријатели никогаш доста.

А и не знам зошто толку зорле глуп се правиш на објаснувањата на Менетхил.

Извор на струја/хидроцентрала/термо централа е заменлива брзо, новиот извор ќе биде увоз на струја
Трафостаницата се заменува исклучиво со друго трафо, ништо не го заменува друго.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Тоа што уште се дрка на Трендо укажува на загрижувачкато стање у државава. Од друга страна ко ќе ги видиш амебите што го шеруваат јасно ти е за која публика е наменет офф нет.

Иначе браните не им ги гаѓаат пошто они ќе ги користат ПОСЛЕ!
Мене ми е позагрижувачко што мислиш дека текстот е на Трендо. Натприродно глуп лик си. Онака, чудесно глуп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom