Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    684

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Овој па вториот. Прочитај се што пишуваш. Дури и сарказамот ти е глуп.
Еднаш нели во женско лице ме повикуваше.
Па ми пиша гудбај пред некој ден.
Сериозно што болест имаш?

Не беше бе ваков на факс.
Вај, вај, вај, не се нервирај малена...Фала што ме потсети дека имам работа со чупенце, за момент те мислев дека постана маж .. И ти на факс не беше ваква, уста имаше, тон немаше.. Често сама седеше, оти беше некапена, и пазувите ти мирисаа поточно баздеа на пот..Не сакавме да ти речиме влице, да не се навредиш, ама ти си била пис на уста бре...Ајде таму сиктер, ајкјуто ти го знајме, така да последна на листата си што можеш за ајкју да прајш муабет. Па уште со болести зема се занимава бе...Ахх, трагедијооо една...
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.840
Поени од реакции
6.981
IMG_20230915_160141_596.jpg

The British military intelligence service MI-6 informed the Ukrainian military and political leadership that during the visit of the North Korean president to Russia, details were agreed at the highest level regarding the construction of joint factory capacities for the production of multi-barrel KN-09 rocket launchers
¹→ It is a North Korean multi-barrel rocket launcher of 300mm caliber, with a maximum missile range** of up to 200km. There is a launch unit with 8 tubes on the wheeled vehicle. The missile itself, which is launched from this multi-barrel launcher, is similar in appearance to the missile used by its Western counterparts - the M142 HIMARS and the M-270.
** It is a satellite-guided missile that can correct its trajectory during flight based on data from the Russian global navigation system GLONASS or the Chinese KOMPASS.

:icon_lol:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.466
Поени од реакции
12.233
Taurus и ATACMS до крајот на годинава. Најрано оваа есен. И Абрахмсите.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
И него за брзо ќе му се расипи нешто во авионот, ќе се лизни на лушпа од банана, ќе се удави во кофа со вода, ќе се задави со кикиритка или стандардно ќе шмркни малце новичок.. Од главен генерал со сите почести, да те фрлат како лајно да изиграваш ситен дилер на оружје по пустините, мора и него да не му е лесно...Секоја вечер кошмари кога ќе му биде последната...
Се тоа што си го набројал можеа да го направат и никој немаше ни да слушне дека се случило (како што немавме никакви информации месец два),
ама штом е пуштен да оди по државите има некаква друга улога, каква незнам, сега за сега можеме само да шпекулираме дали е трговец со оружје, со дрога или бело робје.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
да ве прашам вака проруски кампус. Нели украинците ја рокнаа Нова Каховка за напад да извршат од таму?
Нели укрите беа криви за Нова Каховка браната?
шо се деси? до кај сме со лагиве?
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.840
Поени од реакции
6.981
да ве прашам вака проруски кампус. Нели украинците ја рокнаа Нова Каховка за напад да извршат од таму?
Нели укрите беа криви за Нова Каховка браната?
шо се деси? до кај сме со лагиве?
Божем Русите ќе го напаѓаат пак Херсон за време на најголемата украинска, пардон натовска контраофанзива зборуваш. :pos:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
да ве прашам вака проруски кампус. Нели украинците ја рокнаа Нова Каховка за напад да извршат од таму?
Нели укрите беа криви за Нова Каховка браната?
шо се деси? до кај сме со лагиве?
За браната ако си следел ќе си видел дека и меџународната не излезе со став дека се русите (иако беа први во бламирањето на се и сешто).

Русија губи повеќе со браната, нема да има вода на Крим, неможе да работи никлеарката во полна пареа (кога ќе се ослободат скроз), за да направат нова брана ќе треба барем до 2030г ако ја почнат следната година, не можат да пловат бродови (поголеми, за мали нема проблем).

На украинците им е јасно дека никогаш нема да стасат до Крим, не им треба за наводнување, јасно им е дека нема да ја имаат нуклеарката, јасно им е дека нема да пловат бродови и немаат никаков проблем да ја рокнат и да изгине некој русин плус од поплавата, да не пишувам дека русите мораа да напуштат одбрамбени позиции на брегот за на нивно место се искрцаат украинците.

Дали ќе има офанзива на русите незнам, поверојатно е да нападнат од Харков и Суми и кон Запорожје, Днипропетровск нагоре па да пробат да опколат голема војска, можеби би нападнале и од Белорусија кај Киев или Лавов, ама напад кон Херсон во ваква ситуација не верувам, освен ако не нападнат со милион војници, па нема да е проблем и 100 тина илјади да префрлат преку реката.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.543
Поени од реакции
31.457
да ве прашам вака проруски кампус. Нели украинците ја рокнаа Нова Каховка за напад да извршат од таму?
Нели укрите беа криви за Нова Каховка браната?
шо се деси? до кај сме со лагиве?
Имаше зерг (пешадијски) напади преку реката во тој реон... Ама заборавам дека на западните вести нема да го чуеш тоа.
Ќе биде интересно ако (кога) ќе нападнат поозбилно и оттаму, што ќе биде наративата тогаш.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.753
Поени од реакции
4.467
Изглеа козојебот прилегнал малце да поспие у подлабок сон.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.444
Поени од реакции
36.372
сеа немаат подморници и бродови после нападот на Крим.
Ако тоа е мерката за успех, Русите да не останат без бродови и подморници ондак многу убаво, не знам што да кажам.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.199
Поени од реакции
12.784
Ако тоа е мерката за успех, Русите да не останат без бродови и подморници ондак многу убаво, не знам што да кажам.
Единствено решение им е украина да не испаѓа на море
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.444
Поени од реакции
36.372
Единствено решение им е украина да не испаѓа на море
И сега Украина нема морнарица па на Русите им фалат 6-7 брода.

IMG_1038.jpeg
Автоматски споено мислење:

Ова ли е тоа што викаат демилитаризација?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom