Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.704
Поени од реакции
32.760
Направи акаунт, логирај се на browser или инсталирај апликација на телефон или РС... Тоа е, не знам зошто некои видеа ги пушта некои не. Едноставно логирај се на барем на browser.
На другите платформи или ги нема видеава/информациите, или стигаат после денови/недели.
Автоматски споено мислење:

На СФ некогаш има што да се види.

Глупиов (четвртиот што излезе) ја држеше едната рака позади! Замалку ќе попиеше метак, среќа го видоа дека е само глуп.

Автоматски споено мислење:

Пак фатиле саботери кај Брајанск... Могуче ли е дека не знаат дека нема шанси да поминат покрај такво електронско набљудување и што ќе им се деси па дури и да поминат?

18+
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Зарем толку ли е тоа полошо од тогаш кога славната руска армија Оти многу способна регрутираше затвореници за да го ослободуваат Бахмут?
Многу е полошо да мобилизираш болни од ХИВ или туберкулоза. Од икс причини.
Начинот на кој функционира војската практично, многу помалку одговара за болни (особено со заразни болести), отколку за затвореници.

Легендата вели дека ќе изгледаме некое видео од ова срање телеграм.
нема да изгледаме

(дур не напраме акаунт, изгледа)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.704
Поени од реакции
32.760
Ќе го направевте тоа додека ги пишувавте репликиве. :D
Автоматски споено мислење:

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.220
Поени од реакции
26.895
Ќе го направевте тоа додека ги пишувавте репликиве. :D
Автоматски споено мислење:

Па добро со оглед на крнтиите што ги добија од западот (што е уствари оружјето што го има во големи количини западот), и ова е многу...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.704
Поени од реакции
32.760
Генералниот Секретар на НАТО пред некој ден изјавил дека Русија уште есента 2021-ва се обидувала со НАТО да најде мирно решение за Украина. РФ понудила отворен драфт до НАТО за договарање и избегнување војна. Но НАТО (читај САД) понудата ја отфрлиле иако биле целосно свесни дека со тоа (и со увертирата на внесување на Украина во НАТО) практично тие самите (САД/НАТО) ја започнуваат војната со Русија во Украина.

Епа дами и господа, еве ви од устата на самите копилиња - КОЈ ЈА ПОЧНА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА!!



Yesterday, speaking at the European Parliament’s Committee on Foreign Affairs, NATO’s Secretary General Jens Stoltenberg admitted that NATO is responsible for deliberately provoking the war in Ukraine: “President Putin in the autumn of 2021 sent a draft treaty that they wanted NATO to sign, to promise no more NATO enlargement. That was what he sent us. And was a pre-condition for not invade Ukraine. Of course we didn’t sign that. ... So he went to war to prevent NATO, more NATO, close to his borders”.


Автоматски споено мислење:

Ако на некој не му е јасно колку е монументално важно ова историско признание на Јенс Столтенберг... Тогаш тој некој не е свесен за реалноста на светот во кој живееме.


@Human

Дискутиравме како војната е само продолжување на политиката, или како што кажал Клаусевиц: „Војната не е само политички чин, туку вистински политички инструмент, продолжување на политичкиот однос, спроведување на истото со други средства“ (On War (1943), стр. 280). Или парафразирано, војната е едно од средствата за политички односи, кое се карактеризира со воена сила, за да се постигнат политички цели.

Истовремено, „тероризам е пресметана употреба на насилство за да се создаде општа клима на страв кај населението и со тоа да се постигне одредена политичка цел“ - Британика.

Сега гледаш дека и Генералниот Секретар на НАТО Столтенберг отворено кажува дека војната во Украина е политичка одлука на НАТО (читај САД). Значи апропо муабетот за убивање цивили и новинари, Украина (читај САД) со тоа не се впуштаат само во воени злосторства, туку и во тероризам... Ова е така и според дефинициите кои толку љубиш да ги анализираш.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.937
Поени од реакции
9.194
Јенките и британските копилиња воени игри у Црно Море ќе правеле, ќе пробаат да си играат кур со Русија. Може и ќе пробаат да пренесат и троа оружје...who knows.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
имало тенковски двобој, Леопард против Т-72 директен погодок но Т-72 преживува и се враќа у позадина.

Го гледав од друг агол, всушност леопардот промаши а Т-72 се повлече недопрен.

Всушност русинот тука е попаметен, тенковите не се наменети да се борат против други тенкови, затоа постои против тенковско оружје и артилерија. Тенковите треба да пробиваат позиции и пешадија, нема што да бараат други тенкови. Затоа бредлињата носат TOW а БМП Конкурс.

Тенк треба да дејствува против тенк ако мора во тактичка ситуација. Мене ова повеќе ми изгледаше на ПР ситуација.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.333
Поени од реакции
4.930
Генералниот Секретар на НАТО пред некој ден изјавил дека Русија уште есента 2021-ва се обидувала со НАТО да најде мирно решение за Украина. РФ понудила отворен драфт до НАТО за договарање и избегнување војна. Но НАТО (читај САД) понудата ја отфрлиле иако биле целосно свесни дека со тоа (и со увертирата на внесување на Украина во НАТО) практично тие самите (САД/НАТО) ја започнуваат војната со Русија во Украина.

Епа дами и господа, еве ви од устата на самите копилиња - КОЈ ЈА ПОЧНА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА!!



Yesterday, speaking at the European Parliament’s Committee on Foreign Affairs, NATO’s Secretary General Jens Stoltenberg admitted that NATO is responsible for deliberately provoking the war in Ukraine: “President Putin in the autumn of 2021 sent a draft treaty that they wanted NATO to sign, to promise no more NATO enlargement. That was what he sent us. And was a pre-condition for not invade Ukraine. Of course we didn’t sign that. ... So he went to war to prevent NATO, more NATO, close to his borders”.


Автоматски споено мислење:

Ако на некој не му е јасно колку е монументално важно ова историско признание на Јенс Столтенберг... Тогаш тој некој не е свесен за реалноста на светот во кој живееме.


@Human

Дискутиравме како војната е само продолжување на политиката, или како што кажал Клаусевиц: „Војната не е само политички чин, туку вистински политички инструмент, продолжување на политичкиот однос, спроведување на истото со други средства“ (On War (1943), стр. 280). Или парафразирано, војната е едно од средствата за политички односи, кое се карактеризира со воена сила, за да се постигнат политички цели.

Истовремено, „тероризам е пресметана употреба на насилство за да се создаде општа клима на страв кај населението и со тоа да се постигне одредена политичка цел“ - Британика.

Сега гледаш дека и Генералниот Секретар на НАТО Столтенберг отворено кажува дека војната во Украина е политичка одлука на НАТО (читај САД). Значи апропо муабетот за убивање цивили и новинари, Украина (читај САД) со тоа не се впуштаат само во воени злосторства, туку и во тероризам... Ова е така и според дефинициите кои толку љубиш да ги анализираш.
Ти недостасуваат неколку парчиња во сложувалката.
Ги читаш првите зборови, ги читаш последните, се измеѓу е игнорирано.
САД имаат стратешки цели. Не ги интересираат политички промени во Русија. Мислам супер ако тие стратешки цели се остварени преку политиката, ама знаејќи каква е политичката поставеност во Русија, тоа е невозможно. Се што е политички опонент на Путин е се за експанзионистичка Русија, што е многу спротивно на целите на САД.

Предизвикување на општа паника кај населението. Кажи ми, дали моментално во Русија постои такво нешто?

За почнувањето на војната нема ни да те прашам. Сам знаеш како почна.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
За кој к** им се овие?
Или чисто процедурално некој да лапне процент?
Сериозно треба некој да ти објаснува? Како е можно по цел ден да сте на темиве и вакви елементарни работи да не разбирате?

Над 90% од оружјево ќе се препродава или донира во Украина во борбата против окупаторот, на ист начин се носеа и тенкови, и пво.

Како тече според тебе демилитаризацијата на државите околу русија, се иде по план?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom