Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    684
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.782
Поени од реакции
21.878
Од една страна Украина ги соборува сите руски проектили и дронови а од друга страна цело образование во вториот најголем град во Украина се префра подземја.



Се што кажа Порошенко али обратно искочи работава.

 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.699
Поени од реакции
11.951
Од една страна Украина ги соборува сите руски проектили и дронови а од друга страна цело образование во вториот најголем град во Украина се префра подземја.


Се што кажа Порошенко али обратно искочи работава.

Интересниот дел е тоа што глупостите кои ги тропа посраниот се толку површински и селски, што било кој со минимум завршено основно образование би ги препознал како најобична политичка шабанерија.

Но за несреќа на Украинците не им дојде памет и до денешен ден не им доаѓа памет.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.840
Поени од реакции
6.981
Poland's ban on Ukrainian grain imports is to be extended after 15 September

This will happen even if the European Commission makes different recommendations. This was announced by the country's Prime Minister, Morawiecki.

"I said clearly in July after talks with four other countries bordering Ukraine: we will not allow a new opening of agricultural markets, regardless of the European Union's decision. Either the European Commission complies with our wish, listens to us and continues the ban on the import of four types of grain into the territory of the European Union from 15 September, or we will take this step ourselves," said Morawiecki.

What good allies Ukraine has!

@ukraine_watch

Нема пријателство, има само интерес.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.840
Поени од реакции
6.981

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Прегледај го приврзокот 390138
Прегледај го приврзокот 390139

Хангари за авиони од советско време. Некои уште се користат, но немаат доволно материјали за нови, па импровизираат Русиве...
Се гледа дека си збунет.
Ако навистина имаат толку премногу ПВО како што тврди проруски кампус на темава, и ако е толку многу ефективно руското ПВО. Зошто требаат гуми или хангари воопшто?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.753
Поени од реакции
8.823
Се гледа дека си збунет.
Ако навистина имаат толку премногу ПВО како што тврди проруски кампус на темава, и ако е толку многу ефективно руското ПВО. Зошто требаат гуми или хангари воопшто?
Ја би рекол, ако имаат 50 комада Сармат и 2000 тактички намонтирани на хиперсонични ракети што ќе им е ПВО.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.840
Поени од реакции
6.981
Се гледа дека си збунет.
Ако навистина имаат толку премногу ПВО како што тврди проруски кампус на темава, и ако е толку многу ефективно руското ПВО. Зошто требаат гуми или хангари воопшто?
Руското ПВО е ефективно, но во мали бројки, тоа е проблемот.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
897
Поени од реакции
3.547
Русија е најака воена сила на планетата земја сончевиот систем млечен пат и андромеда, кој друг ги ќофтал и воено и економски и политички ЕУ САД и НАТО одеднашка?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Русија е најака воена сила на планетата земја сончевиот систем млечен пат и андромеда, кој друг ги ќофтал и воено и економски и политички ЕУ САД и НАТО одеднашка?
Шо си вицкаст...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.753
Поени од реакции
8.823
И десет ќебапи со кромид ќе ја решат
Многу леташ со паметот а не си дете и не си од вчера и плус си у оваа проблематика цел живот. Очекуваш русиве да се залетаат у офанзива со цела војска на располагање додека у позадина се крчка нешто многу поголемо. Не е ова прокси војна и ќе го видиме ова што го зборам на дело скоро. Јас прогнозирав дека у моментот кога цела нуклеарна тријада е на максимум ќе биде ескалацијат, полека се движиме натака. Тебе ти е изместена тотално перцепцијата а у војна све е у перцепцијата.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.466
Поени од реакции
12.233
Интересно уз муабет со еден поранешен припадник на нашите безбедносни служби што служеше рамо до рамо со амите во Афганистан и Ирак па поради тоа бескрајната љубов кон семпр фи. И од таа љубов, бела мачка во црна темница не гледа. Слични муабети за Русија веак, Нато стронк беше муабетот.
Вика во рок од една недела до Москва ќе се стигне, секако доколку се исклучи употребата на оружјето за масивно уништување.


Ми звучеше многу познато на еден член тука.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
897
Поени од реакции
3.547
Шо си вицкаст...
Тоа е фактичката ситуација.
Автоматски споено мислење:

Интересно уз муабет со еден поранешен припадник на нашите безбедносни служби што служеше рамо до рамо со амите во Афганистан и Ирак па поради тоа бескрајната љубов кон семпр фи. И од таа љубов, бела мачка во црна темница не гледа. Слични муабети за Русија веак, Нато стронк беше муабетот.
Вика во рок од една недела до Москва ќе се стигне, секако доколку се исклучи употребата на оружјето за масивно уништување.


Ми звучеше многу познато на еден член тука.
Тоа се тие клапа безрбетници што ја изгубија сопствената држава, робуват и плаќат данок на непријатлот што им ја одзеде државата, чистеа вциња и лупеа компир и кромид во Авганистан, ама никако да пораснат муда и да тргнат накај Москва покрај цела таа сила и моќ оставаат еден путко да ги дупи. :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

️Spain has sharply increased its imports of Russian gas.

Reuters reports this.

In July 2023, Spain received 65% more gas from Russia than in the same period last year, although the country’s total imports of “blue fuel” fell by 14%.

After July, the share of Russian gas in Spanish imports increased to 28%, compared to 14.5% a year earlier.

Russia has become Spain's second largest supplier after Algeria, which supplies gas to Spain via a pipeline across the Mediterranean Sea. Imports from major exporting countries such as Nigeria, Norway, Qatar and the United States fell in July.

In the first seven months of the year, imports of Russian gas increased by 70% and amounted to 21% of total imports.

Харам :icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.699
Поени од реакции
11.951
Тоа се тие клапа безрбетници што ја изгубија сопствената држава, робуват и плаќат данок на непријатлот што им ја одзеде државата, чистеа вциња и лупеа компир и кромид во Авганистан, ама никако да пораснат муда и да тргнат накај Москва покрај цела таа сила и моќ оставаат еден путко да ги дупи. :icon_lol:
Таквите се од другата школа на квислинзи, после холанѓанската каде што политичко и велепредавничко образование имаат стекнато овие сегашните ѓубриња од луѓе наречени политичари.

Имав прилика да запознаам таков безкичмењак пред одржувањето на претседателските и парламентарните избори во 2014 година, велеше дека моли Бога да му одобрат нов ангажман во Авганистан пред да се одржат изборите бидејќи иако е сигурен дека ќе победат пвеводбениците, сепак не сака да ризикува и затоа се надева дека пред одржувањето на изборите ќе му го одобрат новиот ангажман.

Убаво си поминувал таму, далеку од бојното поле, претежно се шлаел низ базата, а на крајот од месецот го плаќаат буквално за ништо, клати врата-земај плата, само во странство и во воена униформа, поубаво - здравје.

И да, славеше пред одржувањето на изборите кога му го одобрија новиот ангажман во Авганистан и од тогаш па наваму не го имам видено.

Токму таквите се повеќе од доволни за одржување на нови државни удари и одржување на власт на секакви домашни кодоши и велепредавници, а ако хипотетички некогаш стигнат до Москва, ќе испразнат и црева и бешика во гаќи веднаш откако ќе ја погледнат, а не па да дочекаат да влезат во неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom