Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.164
Поени од реакции
20.688
Тоа што веднаш откако дојдоа на власт го исфрлиле од употреба дотогашниот систем кој спречувал крадење цитостатици, по којзнае кој пат докажува какви психопати и монструми се на власт. Значи, не станува збор за административна грешка, наместено тендерче или типична комуњарска неспособност, туку свесна активност за крадење од луѓе кои се борат за живот. 7 години свесно убивање нечии родители, браќа, сестри, за пари.

Од ден за ден само докажуваат дека им било заслужено секое нивно пиштење/вриштење од времето на Груевски. Не само заслужено, туку и малку им било.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.774
Поени од реакции
6.627
Screenshot_20230904-182639_Chrome.jpg

Спротивно од ова, и опозициските партии на Албанците кои беа „за„ уставни измени, сега го условуваат гласањето. Во телевизиско интервју, Изет Меџити, од новата партија Демократско движење, најави дека нема да дадат поддршка доколку Албанците не станат државотворен народ.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.793
Поени од реакции
3.993
Тоа што веднаш откако дојдоа на власт го исфрлиле од употреба дотогашниот систем кој спречувал крадење цитостатици, по којзнае кој пат докажува какви психопати и монструми се на власт. Значи, не станува збор за административна грешка, наместено тендерче или типична комуњарска неспособност, туку свесна активност за крадење од луѓе кои се борат за живот. 7 години свесно убивање нечии родители, браќа, сестри, за пари.

Од ден за ден само докажуваат дека им било заслужено секое нивно пиштење/вриштење од времето на Груевски. Не само заслужено, туку и малку им било.
Каква „грешка„ разбираш...

Во прашање е тешка шема, разбработена, „фунционална„ барем пар години, со лажирана документација, со сите потребни домашни и странски контакти и „врски„, со вклучување на ликови од различни позиции, кои секако се знаат едни со други и тешко дека и овој „скандал„ ќе добие разрешница, оти „вклучените„ не се луди да се „цинкарат„ меѓусебно, оти така ќе „паднат„ како „тим„.

Доволно е само да се потсетиме дека ова не е првиот „скандал„ од власта. Власта „си тера“ на истиот начин на кој е дојдена на политичка позиција па не е можно лошите им постапки да дадат добри дела.

Наскоро очекувам уште „скандали„, кои ќе треба да ги забошотат досегашниве и тековниве.

Ако за пожарот со контејнерите во ТетовА кривец беше струјниот кабел, да видиме „кој/што„ ќе биде виновникот за последниов грабеж...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.645
Поени од реакции
5.320
Ти велам прочитај ми ги мислењата, се гледа врска немаш за мене, па затоа ќе згрешиш со давање на лекот :D

Оти не одговориш во 2022 кога се збореше дека има малверзации на онкологија (среќа само таму да има малверзации), чии мадиња галкаше... како тоа мува не ве лазеше кога бевме лидери во починати новороденчиња...

Јасно ми е зашто толку ги браните уличните џукели, оти сличен менталитет на кучиња имате, само на на наредба / повик од политичарите реагирате. (y)
Значи јас немам толку време да ти ги читам сите мислења на форумов и да дознаам што си велел пред 10 години. Јас реплицирав на она што го напиша денеска, а тоа не беше воопшто вкусно, беше недолично до максимум, и да ти кажам искрено и морничаво.

Тие луѓе се нечии татковци, мајки, дедовци итн., и воопшто не е во ред. Скраја да е на никој лошо не му посакувам, ама ајде замисли си скраја да е, да биде човек на позиција на некој син кој во тоа време ја носел својата мајка на хемотерапија и потоа мајкаму ја изгубила битката, како се чувствува денеска и вчера кога ги чита сите овие написи и текстови?!

пс. Се двоумев, ама ајде по којзнае кој пат ќе го пишам мојот став и искуство со партиите кај нас. Во животот мој никогаш, ама баш никогаш лично не сум добил ниту еден денар од државата (добро, ако не ги рачунаме фискалниве :) ) читај партијата на власт. Се што имам го имам постигнато со свој раце, и никогаш не сум праел ладила во ниту една партија..Моите ставови можеби биле блиски до една или до друга или до трета за одредени теми, ама преферирам да си оформувам мислење за нештата без да ми кажи Претседателот на општинските на сдс и вмро. Така да, аполитичен сум...
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
862
Поени од реакции
1.097
пс. Се двоумев, ама ајде по којзнае кој пат ќе го пишам мојот став и искуство со партиите кај нас. Во животот мој никогаш, ама баш никогаш лично не сум добил ниту еден денар од државата (добро, ако не ги рачунаме фискалниве :) ) читај партијата на власт. Се што имам го имам постигнато со свој раце, и никогаш не сум праел ладила во ниту една партија..Моите ставови можеби биле блиски до една или до друга или до трета за одредени теми, ама преферирам да си оформувам мислење за нештата без да ми кажи Претседателот на општинските на сдс и вмро. Така да, аполитичен сум...
Не постои патриски пацов на темиве, сите се аполитични :icon_lol: , еве почнувајки од тебе.

Ти уствари си посебен, имаш некој смешен биполарен пристап за да те поимаат тука комуњари и куртони како неутрален, ама на крај пак те шора кој стигне.

Кои ставови ги имаш ти за било што низ темиве? Ти никаков став немаш.

Ти коментираш исклучиво туѓи ставови, еве кој е твојот став во врска со скандалов, каде ја лоцираш вината?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.645
Поени од реакции
5.320
Не постои патриски пацов на темиве, сите се аполитични :icon_lol: , еве почнувајки од тебе.

Ти уствари си посебен, имаш некој смешен биполарен пристап за да те поимаат тука комуњари и куртони како неутрален, ама на крај пак те шора кој стигне.

Кои ставови ги имаш ти за било што низ темиве? Ти никаков став немаш.

Ти коментираш исклучиво туѓи ставови, еве кој е твојот став во врска со скандалов, каде ја лоцираш вината?
Тешко е човек да ја сфати неутралноста, особено кога вштаб прашува дали да оди да се олесни во вц, така да квантна физика е за ти тоа да го разбереш, јас воопшто не знам што се мачиш. Си има подфорум Играчница, оди пиши си за сунѓерот боб и за слични работи, очигледно дека не те бива за друго.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.646
Поени од реакции
3.984
Прегледај го приврзокот 389713

Спротивно од ова, и опозициските партии на Албанците кои беа „за„ уставни измени, сега го условуваат гласањето. Во телевизиско интервју, Изет Меџити, од новата партија Демократско движење, најави дека нема да дадат поддршка доколку Албанците не станат државотворен народ.
Најголемите битки се баш против албанците, на која основа они се повикуваат на државотворен народ, нивното во македонија се знае, хасан приштина и бализам трето нема.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
862
Поени од реакции
1.097
Од такви фанови мака немам, како што ми е прекурчено ќе му бидам благодарен ако ми се појави :)
Па ти и силен си бил бе?

Еве пред ОЈО е протестот сега баш тука сум, дојди ако не да продебатираш, или немаш налог денес?
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Bot glup, od Mars go ocekuvav generiraniov odgovor.
Mrsh smrdlo ubij se.
2023та е, 4-5 години од кога излезе целосната снимка на разговорот меѓу Грујо и Јанкулоска и се виде дека тој разговор е ваден од контекст комуњарата сеуште го спомнува. Ботот да го прашаш за оваа снимка одма ќе ти изврте муабет со: ti idese na kontraprotesti pri snimki hehe и стануваат телетабиси со одговорите.

Секој знае дека најмизерно нешто во недефиниранава територија е конуњара, нешто што е безброј пати спомнато и докажано од комуњарата. Онкологија е само дел, а и очекувам и уште по грди работи од нив.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.917
Поени од реакции
6.220
2023та е, 4-5 години од кога излезе целосната снимка на разговорот меѓу Грујо и Јанкулоска и се виде дека тој разговор е ваден од контекст комуњарата сеуште го спомнува. Ботот да го прашаш за оваа снимка одма ќе ти изврте муабет со: ti idese na kontraprotesti pri snimki hehe и стануваат телетабиси со одговорите.

Секој знае дека најмизерно нешто во недефиниранава територија е конуњара, нешто што е безброј пати спомнато и докажано од комуњарата. Онкологија е само дел, а и очекувам и уште по грди работи од нив.
Pa shto gi barash be! Majstori se za manipuliranje na snimki kako i ovaa od Aleksandar od pred nekoj den!
Автоматски споено мислење:

Дојде да шпиунираш?
Ova da ne e detevo nashe?

123.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom