Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Кој вас? Ти Антон локван цитро тој со голфот што носеше плакати за Заев шиптaрите бугарите да за вас сум Владимир Путин.

Втњ: сега шотуку гледав на вести куроглави северџан вика има криза за млеко и млечни производи заради конфликтот во Украина :icon_lol: се прашувам зашто НАТО не донесе некоја цистерна млеко за својот стратешки партнер кој се живо што имаше оружје даде за Украина?
Што е некоја цистерна млеко за така битен стратешки партнер, па они милијарди дават на Украина секој ден и тоа било ситно за нив џепарлак и се исплатело само де гинеле Руси.
Абе леб ќе нема да јадете ако продолжи ова, Русија може и сама без Европа, обратно тешко.
Кај ќе се продава преспанското јаболко, ќе го носат у Вашингтон или како е планот? :LOL:
Најди дрво во твоја близина и извини му се што го трошиш кислородот што го произведува
Автоматски споено мислење:

Е како тоа каде се сликите ?

Па еве ти ги, во боја, појасно здравје - кога веќе ти дојде до сликите. :D

Еве друже што зборувам јас.
Двајца убиле, пет заробиле и ОП телеграм видео.
Епа Даглас вика 50-200 дневно. Докази камо?
Автоматски споено мислење:

Eve pak
Автоматски споено мислење:

I pak

Автоматски споено мислење:

I pak istoto
Автоматски споено мислење:

I pak

До утре вака
За пет души, ами 50? Ами 200? Ами секој ден 200?
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.741
Поени од реакции
12.024
Еве друже што зборувам јас.
Двајца убиле, пет заробиле и ОП телеграм видео.
Епа Даглас вика 50-200 дневно. Докази камо?

Eve pak

I pak


I pak istoto

I pak

До утре вака
За пет души, ами 50? Ами 200? Ами секој ден 200?
Повели ислушај било кое од последните интервјуа на полковник Даглас Мекгрегор, па веројатно ќе разбереш некои од неговите тврдења.

Извини бидејќи не се закачив на Телеграм за да ти барам докази, јас повеќе ги пратам настаните од надвор отколку од "најблиските" извори од типот на Телеграм - без разлика дали се руски, украински, американски, марсовски или било какви.

Пратам и други личности, воени лица, разузнавачи, но извини бидејќи не се нафатив за да ти објавам линкови од нивни интервјуа, мислев дека Даглас Мекгрегор ќе биде доволен бидејќи и нивните ставови се отприлика над 90% слични со неговите.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Повели ислушај било кое од последните интервјуа на полковник Даглас Мекгрегор, па веројатно ќе разбереш некои од неговите тврдења.

Извини бидејќи не се закачив на Телеграм за да ти барам докази, јас повеќе ги пратам настаните од надвор отколку од "најблиските" извори од типот на Телеграм - без разлика дали се руски, украински, американски, марсовски или било какви.

Пратам и други личности, воени лица, разузнавачи, но извини бидејќи не се нафатив за да ти објавам линкови од нивни интервјуа, мислев дека Даглас Мекгрегор ќе биде доволен бидејќи и нивните ставови се отприлика над 90% слични со неговите.
Не знам дали не ме разбираш, не ме читаш воопшто, или само си верглаш едно исто цело време без разлика што ќе речам јас или било кој друг. Едно чудо постови наназад за Даглас и неговите погледи. Полковник или не, Даглас е обичен мегафон на руска пропаганда. Ништо независно или посебно нема кажано, дури не е ни умерен во ставовите, класичен мегафон, ѓоамити Соловјов го слушам ама со америчко име и акцент.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.741
Поени од реакции
12.024
Не знам дали не ме разбираш, не ме читаш воопшто, или само си верглаш едно исто цело време без разлика што ќе речам јас или било кој друг. Едно чудо постови наназад за Даглас и неговите погледи. Полковник или не, Даглас е обичен мегафон на руска пропаганда. Ништо независно или посебно нема кажано, дури не е ни умерен во ставовите, класичен мегафон, ѓоамити Соловјов го слушам ама со америчко име и акцент.
Повели аргументирај ги твоите ставови.

Еве повели коментирај за овие факти кои Даглас Мекгрегор ги спомнува за состојбата на американските вооружени сили, за трговијата со луѓе и други чуми кои го мачат денешното американско општество.

https://rumble.com/v38tihz-message-from-our-ceo.html

https://rumble.com/v37ok0k-america-in-crisis-part-5-a-military-that-cannot-fight.html

https://rumble.com/v37okre-america-in-crisis-part-2-the-scourge-of-human-trafficking.html

"Обичен мегафон на руска пропаганда", "ништо независно или посебно нема кажано" и слични приказни ќе треба да ги образложиш, а не само со една "проценка" од тој дебелкото да ги прогласиш ставовите на полковникот за неверодостојни.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.354
Не знам дали не ме разбираш, не ме читаш воопшто, или само си верглаш едно исто цело време без разлика што ќе речам јас или било кој друг. Едно чудо постови наназад за Даглас и неговите погледи. Полковник или не, Даглас е обичен мегафон на руска пропаганда. Ништо независно или посебно нема кажано, дури не е ни умерен во ставовите, класичен мегафон, ѓоамити Соловјов го слушам ама со америчко име и акцент.
Џабе се трудиш, пријателе. Џабе е верувај. Утре да му дадат за доручек расипан руски кавијар од 18ти век, тие со сласт ќе го јадат, зошто потекнува од Русија.

Даглас не е обичен мегафон, платеник чистокрвен..Имаше скандал каде како мал дома качел знамиња по врати од СССР...Така да множи го со нула...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.281
Поени од реакции
13.012
Џабе се трудиш, пријателе. Џабе е верувај. Утре да му дадат за доручек расипан руски кавијар од 18ти век, тие со сласт ќе го јадат, зошто потекнува од Русија.

Даглас не е обичен мегафон, платеник чистокрвен..Имаше скандал каде како мал дома качел знамиња по врати од СССР...Така да множи го со нула...
Тој Даглас, потомок на Сталин бил, чера глеав на хистори чанел, уште коа се родил со бркови бил, ама ласерски му ги отстраниле. Имало ќелии на кгб таму, само чекал момент да ги активира...
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Повели аргументирај ги твоите ставови.

Еве повели коментирај за овие факти кои Даглас Мекгрегор ги спомнува за состојбата на американските вооружени сили, за трговијата со луѓе и други чуми кои го мачат денешното американско општество.

https://rumble.com/v38tihz-message-from-our-ceo.html

https://rumble.com/v37ok0k-america-in-crisis-part-5-a-military-that-cannot-fight.html

https://rumble.com/v37okre-america-in-crisis-part-2-the-scourge-of-human-trafficking.html

"Обичен мегафон на руска пропаганда", "ништо независно или посебно нема кажано" и слични приказни ќе треба да ги образложиш, а не само со една "проценка" од тој дебелкото да ги прогласиш ставовите на полковникот за неверодостојни.
Има назад бе чоек, еве
1. 0:30 - Путин имал 300.000 во резерва и многу брзо можел да го заврши конфликтов, ама нејќел оти НАТО ќе интервенираат
на која дрога е чоеков?

2. 2:00 Одеса и Карков биле руски и ќе бидат пак руски што го става Шулц во лоша ситуација бидејќи влегува во рецесија, деиндустријализација и мањак на технологија
мора да е на печурки

3. 4:20 Штом Шулц и Макрон паднат - ќе има деескалација и дипломатски ќе се реши....
пророк на годината, ај ќе видиме

4. на почетокот на видеото вика „Украинците имаат 100к луѓе во одбрана распоредени во 6 бригади“, на 5:10 вика „37 бригади прават 100.000 трупи, а плус имаат 6 бригади во резерва што додаваат 24.000 трупи“
весела математика од нивото на Рон Бургунди, памет ко на врапче

5. 6:30 пак истото го зборува од 1.
расипана лента, пази, вика „Путин никогаш нејќеше војна ама има обврска да ја победи“ не е проруска пропаганда ова, никако!

Немам намера да трошам повеќе време на истото пак истото. Вергла неколку флоскули без веза и тоа е
Автоматски споено мислење:


Дебелкото сам се претставува уште на почеток на видеото и детални анализи прави.

Немам намера да го гледам Такер, не сум толку платен, сепак ќе коментирам еден инсерт од видеото.
Даглас вика од 50 до 200 украинци се предавале секој ден.
Русите со тројца предадени се испофалуваат на телеграм. Кога се предадоа 200-300 или колку и да беа во Мариупол месец дена ж'чката ни ја пукнаа со слики и фалење.
Кај се доказиве за вакво тврдење? Кај се сликиве?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.354
Тој Даглас, потомок на Сталин бил, чера глеав на хистори чанел, уште коа се родил со бркови бил, ама ласерски му ги отстраниле. Имало ќелии на кгб таму, само чекал момент да ги активира...
Sega treba da se smeam na ova? Wow kolku duhovito...Covekot e NERELEVANTEN da zboruva na temava, zosto ima zazemeno strana, taka da od start, stanuva nerelevanten..
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.281
Поени од реакции
13.012
Sega treba da se smeam na ova? Wow kolku duhovito...Covekot e NERELEVANTEN da zboruva na temava, zosto ima zazemeno strana, taka da od start, stanuva nerelevanten..
А овој стотенберг од нато релевантен е? Обична кучка на американците... Сите членки на НАТО и ЕУ се кучки на американците...

А на украина тоа што и го прават, неам зборови, ни на Хитлер со неговиот изопачен ум не би му текнало такво нешто...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.741
Поени од реакции
12.024
Има назад бе чоек, еве
Јас претежно се занимавам со неговите коментари конкретно за воено-политичката ситуација во Украина, кои досега се покажале и докажале како претежно веродостојни - извини бидејќи немам слики и линкови од Телеграм за да го поткрепам ова.

Еве за да не бидам дежурен бранител на полковник Даглас Мекгрегор, ќе посочам дека и тој веруваше дека Русија ќе изврши пролетна офанзива во Украина во 2023 година, а истата не стана реалност. Неговото објаснување за ова беше дека поради дождовите теренот останал тешко пристапен за возила, повели коментирај за ова.

За дебелкото сеуште не ми ги објасни кои се неговите квалификации за неговите коментари да бидат земени во предвид, ете ти го отпишуваш Даглас Мекгрегор бидејќи не стигнал повисок воен ранк од полковник, а истовремено и бидејќи не си платен за да ги слушаш интервјуата на Такер Карлсон.

Но еве ќе те охрабрам уште еднаш да изгледаш по некоја од видео снимки за состојбата на американските вооружени сили, организираниот криминал и трговијата со луѓе, па повели дај твој коментар, а не приказните од дебелкото.

https://rumble.com/v38tihz-message-from-our-ceo.html

https://rumble.com/v37ok0k-america-in-crisis-part-5-a-military-that-cannot-fight.html

https://rumble.com/v37okre-america-in-crisis-part-2-the-scourge-of-human-trafficking.html
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
923
Поени од реакции
988
Најди дрво во твоја близина и извини му се што го трошиш кислородот што го произведува
Автоматски споено мислење:


Еве друже што зборувам јас.
Двајца убиле, пет заробиле и ОП телеграм видео.
Епа Даглас вика 50-200 дневно. Докази камо?
Автоматски споено мислење:

Eve pak
Автоматски споено мислење:

I pak

Автоматски споено мислење:

I pak istoto
Автоматски споено мислење:

I pak

До утре вака
За пет души, ами 50? Ами 200? Ами секој ден 200?
Клинтон, ти врска немаш од војничко искуство. Како најголем познавач на војнички работи, стана најголем цивил. Ако некогаш си бил дел од армијата, сигурно знаеш дека во секоја војна, што се случила, има исчезнати, што и после 2-30 години не се знае дали се живи или не. Пример Хитлер, дали, како, кога е убиен или дочекал пензија. Колку масовни гробници има после војна.
The Expendables, ако некогаш си бил во армија, не ти било таму местото.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.354
Поени од реакции
6.936
очекував многу повеќе од видеово, штета што по 10 минути траат. Еве неколку црти, мои забелешки.

1, Докторката утврдила дека исто сценарио се користи за убивањето.
не знам какво сценарио очекува доктор, ама не е ни форензичар за огнено оружје ниту раните можата да кажат кој пукал.
Единствено што може доктор да утврди од прострелна рана е: калибар на куршум, ако куршумот е се уште во телото и нема пронижано, агол на влезна рана, што ќе утврди од каде е пукано ако точно знаеме каде стоел ранетиот и во која поза (лежи, седи, стои, наведнат, свртен кон север/запад/југ....)
траги од пушката може да се утврдат исклучиво во лабораторија, наменета за таа цел, не во докторска амбуланта или хируршка сала.
Цело ова тврдење ми е многу бледо и неверно
Згора на се, они кажуваат во соседна соба ималчо литванци што пукале.
- како знаат дека се литванци а никогаш не се сретнале? да не размениле пасоши за секој случај?
- ако имало литванци што пукале, како докторкава утврдила дека од исто оружје се раните кога еве веќе знаеме дека повеќе оружја пукале?

2. Саакашвили беше умешан и после 2014, некаде 2017 ако не се лажам, имаше силна кампања да се дискредитира. Се прашувам да не има излезено видеово таман баш во исто време?

3. Доколку тоа што сведоциве го тврдат е вистина, работава добива многу чуден пресврт. Луѓево тврдат дека се официјални лица на Грузиската војска. Они тврдат дека од официјални институции им е наредено да го прават тоа што го правеле. Тоа е рамно на објавување војна, или директна инвазија како што русите ја направија лани. Во овој случај, работите би изгледале далеку многу поинаку. Јасно ми е делот со амерот што бил од 101 ерборн дека сакаат да кажат дека грузијци се искористени од амери за да се постигне тоа. Ама проблемот е што сите ние знаеме дека тоа не функционира така со америте.
ЦИА и америте имаат еден многу битен момент кој се нарекува "probable deniability" доколку има можност да се побие вистината, они си се покриени. Од таму, америте никогаш не би искористиле официјален персонал, едноставно е премногу ризично. Нема зошто официјален воен персонал од САД да придружува официјален воен персонал оф Грузија во Украина. Многу лесно можат да си најдат приватна безбедносна компанија како Блеквотер, Грејстоун, МПРИ, Вагнер дури, да најдат некој платеник што ќе пука по кого и да сакаме.
Целосно приказнава на потеклото ми е многу климава. Повеќе ќе верував ако кажеа немам појма кој ме плати, ми платија во амерички долари - кеш, а не официјални владини лица да извршуваат наредби.

4. Средбата на снајперистов со министерот за одбрана е многу чудна. Министерот го викнал снајперистот да го праша „дали си ти снајперист“? Како бе? па нели имаат документи каде е типот вработен и кои му се постигнувањата во неговото вработување до сега?

5. Како тоа снајперистов не бил во шок кога му рекле „пукај рандом“ а после некое време од кога се изнапукал, наеднаш во шок бил оти не можел да свати што се дешава?

6. На крајот на видеото типот вика „не се чувствувам виновен, не прекршив закони, јас само си ја бркав работата како војник“
- Прва работа што те учат во армија е дека армијата постои за да служи на цивилите. Цивилите се светиња и никако не смеат да бидат повредени.
- секоја единица има обука на што смее а што не смее, не смее да пукаш во цивили. Точка, каква наредба сака нека има, нема пукање во цивили. Точка.
- Секоја армија има обука со примери каде Вермахтот правел воен криминал и како секој војник е должен да одбие наредба и да ги спречи своите надредени во издавање наредби што би повредиле цивили. Ако он бил војник како што кажува, знаел многу убаво што треба да прави.
Во најмала рака двајцата лажат минимум по еднаш, а ако излажале еднаш, како сме сигурни во остатокот од изјавите и нивната вистинитост?
Малце со каснење ти враќам.

1. Ти ја напоменав докторкава Олга, затоа што во видето што го прати ти, ако ти текнува се спомнува и се цитира. Сега не знам дали стварно тоа се цитати од неа, да речеме дека се вистинити, таму кажува дека она не кажала дека се од исти снајперисти раните на демонстрантите и полицијата, дека она и не лекувала полицајци. Од друга страна имаш разговор меѓу естонскиот министер за надворешни, Урмас Пает, кога се вратил од Киев пет дена после масакрот, и Кетрин Ештон, има некоја висока функција во ЕУ во тоа време, каде и кажува дека одредена докрторка Олга, му кажала дека и демонстрантите и полицајците се убиени/ранети од исти снајпер, на што оваа од ЕУ одговара со да, дури му покажала и слики, дека се работи за исти куршуми, и дека овие од новата коалиција не сакаат да истражат што точно се случило, дека се посигурен и посигурен е дека позади ова не стои Јанукович, туку некој од новата коалиција. Иначе имаш и едно видео каде се гледа како еден од водачите на протестите, Пашински, пропушта кола со автоматска пушка со дурбин, да помине низ протестантите. Иначе, да нема недоразбирање, официјално е потврдено дека разговорот е автентичен. Што значи ова го разговатаат високи лица од ЕУ и Естонија, поддржувачи на Мајдан, естонецов дури и директен, бил таму кога се дешаваат овие работи.
Што се однесува за литванците, едниов кажува дека заедно со него во собата имало двајца литванци. Дека, откако слушнале пукање од соседната соба, литванците отвориле прозор и испукале најизменично по 3-4 куршува. Погрешно си го разбрал ова, еве види го пак видеото ќе видиш. Он кажува дека бил со литванците во соба, не дека никогаш не се сретнале.
Што се однесува до како утврдила докторкава? Ние може тука да нагаѓаме, која била нејзината работа таму, факт е дека има официјално автентичен разговор каде овие кои се про Мајдан, потврдуваат дека таа Олга директно на нив им го кажала тоа. Била дел од Мајдан, работела како дел од медицинскиот тим за згрижување на повредените, а после Мајдан е наградена со позиција советник на претседател (Порошенко), пратеник во парламент, претседател на парламентарна комисија. Од која причина она лично му го кажала тоа на естонскиов министер за надворешни, може да погодуваме само.

2. Саакашвили кон крајот на 2013 не е веќе на власт. Мислам и на двајцата ни е јасно чив човек е. Се отвараат и истраги во Грузија за него тој период. Е сега што бара бивши претседател на Грузија (амерички човек) да се меша во протести во Украина, заедно се неговите луѓе како Мамулашвили, кој после и војува во Украина, доби високи функции како советник на Порошенко, па градоначалник на Одеса (еден поприлично проруски натроен град) е вистинското прашање. Дали е дел од некаква кампања против него? Јас не би исклучил, можда си обезбедиле слобода или живот, со тоа што искочиле да кажат што правеле. Факт е дека работиве што ги кажуваат одговараат со доста од видеата, едниот од овие дури го има и во прилог на вести од плоштадот. Значи биле таму.

3. И овој дел не си го разбрал баш најдобро. Се работи за поранешни војници, во периодот кога ова се дешава, никој не е дел од војската на Грузија. Едниот е дел од како што вика Security Service (ова би му дошло ко некои тајни служби?) креирана од Саајашвили, составена од бивши полицајци и војници. И тој што слабиот што имал обука за снајпер, бил дел од таа тајна служба. Значи се работи за бивши војници. И амерот што го зборат, кој после заедно со Мамулашвили е дел од тој Грузиски батаљон кој војува на страната на Украина, е бивши амерички војник, снајперист. Значи ни еден од набројаниве не е дел од официланите војски на Грузија и САД.

4. Снајперистов не се среќава со министер, туку со Мамулашвили(тогаш веќе без функција), воен советник на Саакашвили, негов ептен близок човек. Саакашвили не е повеќе на власт, со тоа и Мамулашвили не е на позицијата советник. Значи се работи за поранешен војник, човеков не бил дел од армијата тогаш (снајперистов). Чим го вликнал Мамулашвили како снајперист, логично би било да има веќе инфо за кој се работи. Чисто од куртоазија, онака, можда сакал само лична потврда, па го прашал дали стварно служел ко снајперист. Приватен разговор водат, двајца цивили во тој момент. Ни едниот е војник, ни другиов има некоја функција.

5. Ако ги пратиш пажљиво, во ни еден момент, ни еден од тројцава не вика јас пукав, туку кажуваат какви наредби добивале, дека некои други пукале (литванците кои биле со едниов во иста група). Претпоставувам за да не признаат директно од правни причини дека убивале цивили и полициајци. Не верувам дека таму отишле да гледаат само. Дали бил или не во шок тоа он само знае. Али тоа што после вика бев у шок, не го менува фактот дека бил таму, он тој кого го има во прилог од вести на тв.

6. Он може да мисли и да се осеќа како сака, што не значи дека е точно или исправно. Они се цивили, не се дел од било чија армија. И да се дел од официјалната војска на Грузија, што не е случај, они се во Украина отидени како цивили, не со униформи. Отидели се таму како платеници.
Што се однесува за пишаново дека армијата постои за цивилите, поминуваат обуки што се смее што не, одбивање нараедби и останато. И ти и јас, и секое врапче, знаеме колку само ова нема везе со реалноста. Имаш милијарда примери, во сите војни, дека ова горе напишаново, колку и да исправно, е само празно слово на хартија. Значи не збориме за индивидуални злочини, туку за командни (не знам дали е точен изразов ама ќе разбереш што е поентата). Ај ќе ти дадам само неколку примери од поново време, у цут на демократија и човечки вредности и права. Пола милион убиени деца во Ирак, не од индивидалец војник, туку од армија. Бомбардирање куќи во Србија. Разнесувањето на цивилниот воз у Србија, каде иако пилотот гледа дека возот е цивилен, добива наредба да го гаѓа и ја извршува наредбата. Напалм бомби во Егејска Македонија, врз цивили, жени, деца, од амерички и биртански воени авиони. Вуковар е дело на официјална армија. Геноциди прават официални армии. За жал, реалноста е дека армиите не служат за да штитат цивилите. И јас и ти тоа добро го знаеме.
Што се однеува до тоа дали лажат или не. Мислам дека ти е заклчок поради тоа што некои работи не си ги разбрал точно. Ако не ти е тешко пиши ми за кој точно дел мислиш дека лажат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom