Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
НАТО е сојуз кој има за цел доминација у светов. Истиот тој НАТО е у конфликт со цел слободен свет и сака да апсорбира све што може. Влез у НАТО значи влез у сојуз против Русија. Она што Путин го направи е превентивно дејство...како што сам кажа Путин, ако знаеш дека некој планира да те удри тогаш удри го ти прво.
Ова се прости работи, ама не си на ниво да ги разбереш очигледно, не е за тебе геополитика.
Русија и Кина се слободен свет според тебе и јас не сум на ниво да разберам нешто очигледно?

кога ќе завиткаш гомно во целофан, гомното останува да биде гомно. Таман ли е нивото сега?
1991 Руската Федерација, на вчерашен ден, ја призна Украина како суверена, самостојна држава, вклучувајќи го КРИМ во неа.
ако е државата суверена, не смееш да и се мешаш према кого се врти, а не па да ја нападнеш оти сакала во НАТО да влезе....како нивото?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.354
Prikladna neprikladna nishto strashno , beshe iznenaden od toj novinarot shto mu dojde od zad grb.

Pasuvase nekoj da go zaebava za reakcijata vo smeshni YouTube videa. A ako pak pomislam kakvi eliti od licnosti shto imaat praveno pred kamera ova ne e vredno ni za YouTube video
Абе ајде уште да напишеше дека не е доволно наспан и дека се скарал со баба му. Значи не е прикладна реакција на дипломат со реноме како Лавров, нумеро уно, да постапува онака..Колку сакаш брани го...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.845
Поени од реакции
8.996
Русија и Кина се слободен свет според тебе и јас не сум на ниво да разберам нешто очигледно?

кога ќе завиткаш гомно во целофан, гомното останува да биде гомно. Таман ли е нивото сега?
1991 Руската Федерација, на вчерашен ден, ја призна Украина како суверена, самостојна држава, вклучувајќи го КРИМ во неа.
ако е државата суверена, не смееш да и се мешаш према кого се врти, а не па да ја нападнеш оти сакала во НАТО да влезе....како нивото?
Влез у НАТО ќе значеше инсталација на ракети со 5 Км у секунда и закана за 80% од нуклеарниот арсенал, на сите силоси. Можност за брз пробив на сили до Москва...си чул за мекиот стомак сигурно.
Ако е така како што викаш, зошто е ова:
Ме тераш да мислам дека или си малоумен или си у функција на пропаганда на неоконсите.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.353
Поени од реакции
4.492
Русија и Кина се слободен свет според тебе и јас не сум на ниво да разберам нешто очигледно?

кога ќе завиткаш гомно во целофан, гомното останува да биде гомно. Таман ли е нивото сега?
1991 Руската Федерација, на вчерашен ден, ја призна Украина како суверена, самостојна држава, вклучувајќи го КРИМ во неа.
ако е државата суверена, не смееш да и се мешаш према кого се врти, а не па да ја нападнеш оти сакала во НАТО да влезе....како нивото?
Без нервози и без навреди...

Русија со пијандурата во 1991-вата и Русија со Путин во 2023-ата не се истата држава и државна управа. Русија го припои Крим, ама тоа се случи откако на Русите им стана јасно (конечно!) дека Западот им подготвува удар преку Украина, па Русија почна постепено да ја слабее Украина, почнувајќи со Крим, а тековно и со „специјалната воена операција„, или накратко-војна.

Суверена држава е само држава која на својата земја нема туѓа војска и белосветски хохштаплери, кои реално ја управуваат. Се‘ друго е само просто правничко философирање за нечија сувереност...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.354
Мукла ако се работи за основачот на Вагнер, ќе си ќутиме.
Не ќутат ни тогаш. Тогаш тоа е фотошоп, не бил тој, пропаганда е, итн. Половина од Вагнер со кукасти крстој тетоважи се, ама тоа не се важи, битно Азов биле нацисти, го славеле Бандера итн...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.845
Поени од реакции
8.996
Не ќутат ни тогаш. Тогаш тоа е фотошоп, не бил тој, пропаганда е, итн. Половина од Вагнер со кукасти крстој тетоважи се, ама тоа не се важи, битно Азов биле нацисти, го славеле Бандера итн...
Не лажи.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.861
Поени од реакции
26.463
оти е брат тоа лицемерие?
Оти не можеш да направиш разлика меѓу прокси војна и објавена војна?
Ако Украина војуваше со советско оружје цело време - ферска тепачка ќе беше?
Лицемерие е дека буквално е лицемерие. А лицемерието ние го имаме осетено и на наша кожа.

Не викам да не ги поддржуваат, не сум јас некој кој ќе им забрани. Ниту пак викам да не се лицемерни, им се може и ќе бидат лицемерни. Само констатирам. Не за друго, туку проамеричкиот наратив тука се прави на будала.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.354
Суверена држава е само држава која на својата земја нема туѓа војска и белосветски хохштаплери, кои реално ја управуваат. Се‘ друго е само просто правничко философирање за нечија сувереност...
Суверена држава е само држава која на својата земја нема US војска, и белосветски хохштаплери, кои реално ја управуваат. Суверена држава е само држава која на својата земја има или е силно поддржана од страна на РФ, која ја управува бог тотем и негови поданици, каде се оди взатвор и ако ја опцуеш владата зошто на патојте има многу дупки...Ете врв на суверена држава може да се покаже дека е Белорусија. Цут..Им истоварија војска од РФ на сопствената територија, по бројност 2 пати побројна од онаа што тие ја имаат, и си ја користат територијата за напад на трета земја која патем ништо се нема огрешено према нив...


п.с. Double standards? What was that???
Автоматски споено мислење:

Лажам? Јас не демантирам дека и во Украинските воени сили има нацистички групации, за разлика од вас, кој како да ви опцуле фамилија кога ќе ви спомне некој дека исто е и во Руските платеници кои се борат рамо до рамо со руската војска за наводна денацификација на Украина.

Еве, еден од командантите на воена единица на ДНР, Денис Пушилин, со еден симбол на ракавот (од 3тата Панцер СС тенковска дивизија попозната како Тотенкоф):

Е сега, се прашувам дали овој е денацифициран?

FPhauoNXEAILMZX.jpg

Да не барам од Вагнеровци...
Автоматски споено мислење:

Легијата на врколаците, СПАС, Бело општество, РНУ, Вокстурм, Линколн 88, Чистачите.. Тие не се руски нацистички групи...
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Влез у НАТО ќе значеше инсталација на ракети со 5 Км у секунда и закана за 80% од нуклеарниот арсенал, на сите силоси. Можност за брз пробив на сили до Москва...си чул за мекиот стомак сигурно.
Ако е така како што викаш, зошто е ова:
Ме тераш да мислам дека или си малоумен или си у функција на пропаганда на неоконсите.
Земи глобус и мери. Балтичките земји се поблиску, Финска уште поблиску.
Оти не нападнаа таму?
Автоматски споено мислење:

Без нервози и без навреди...

Русија со пијандурата во 1991-вата и Русија со Путин во 2023-ата не се истата држава и државна управа. Русија го припои Крим, ама тоа се случи откако на Русите им стана јасно (конечно!) дека Западот им подготвува удар преку Украина, па Русија почна постепено да ја слабее Украина, почнувајќи со Крим, а тековно и со „специјалната воена операција„, или накратко-војна.

Суверена држава е само држава која на својата земја нема туѓа војска и белосветски хохштаплери, кои реално ја управуваат. Се‘ друго е само просто правничко философирање за нечија сувереност...
Крим е земен ради Севастопол, единствено пристаниште во РФ што има длабокаи топла вода. Мурманск, Архангелс и Владивосток замрзнуваат.

Со самата територијална проблематика, Донбас и Крим, Украина никогаш немаше да влезе во НАТО. Во НАТО не може да влезе членка со отворени територијални прашања.
Кога го знаеме тоа, зошто беше инвазијата лани?
Автоматски споено мислење:

Лицемерие е дека буквално е лицемерие. А лицемерието ние го имаме осетено и на наша кожа.

Не викам да не ги поддржуваат, не сум јас некој кој ќе им забрани. Ниту пак викам да не се лицемерни, им се може и ќе бидат лицемерни. Само констатирам. Не за друго, туку проамеричкиот наратив тука се прави на будала.
Јас и ти 50% исто мислиме.
Се сложуваме дека америте се зло и пркост во светот.
Тоа што не се сложуваме, јас тврдам, е дека русите и америте се исти гомна. Русите имаат помалку зло направено оти се помалку моќни. Ако станат моќни колку САД, ќе бидат подеднакво зло и пркос, ако не повеќе. Нема зошто ние да ги сакаме русите или да се вртиме према нив, ниту да навиваме за нив.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.861
Поени од реакции
26.463
Јас и ти 50% исто мислиме.
Се сложуваме дека америте се зло и пркост во светот.
Тоа што не се сложуваме, јас тврдам, е дека русите и америте се исти гомна. Русите имаат помалку зло направено оти се помалку моќни. Ако станат моќни колку САД, ќе бидат подеднакво зло и пркос, ако не повеќе. Нема зошто ние да ги сакаме русите или да се вртиме према нив, ниту да навиваме за нив.
ШББКББ... на пример истото можеле луѓето да го размислуваат за Хитлер, ама кое зло и да дошло, не било полошо од Хитлер. Влегуваш со предрасуди, дека кој и да дојде ќе биде исто, тоа ти е ширење на дефитизам. Ние сме лоши ама и они ќе бидат лоши, па така да трпете.

Дури и тоа лошотилакот не е ист. Точно е Американците се лоши, ама се на пример полоши со Словените, одколку со останатите Европјани. Каде што има опција, ги земаат другите за наши вазали (види мк), кај што нема опција, ги користат словените како топовско месо и така натака. Така и Русија ќе биде помалце лоша со нас Словените, а полоша со другите Европјани.

На крају крајева, ме боли стапот дали Русите би биле нефер со Французите, Холанѓаните, Белгијците и разно разни западно-европски куртон народи чии политичари ни покажуваа 5 до 12 на часовниците, за да не натераат да учествуваме во сопствениот геноцид. Ако е тоа опција, јас ќе се пријавам прв да им покажувам 5 до 12, за тоа како треба мигрантите слободно да им ги силуваат жените, ако сакаат да се цивилизирани.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.353
Поени од реакции
4.492
Суверена држава е само држава која на својата земја нема US војска, и белосветски хохштаплери, кои реално ја управуваат. Суверена држава е само држава која на својата земја има или е силно поддржана од страна на РФ, која ја управува бог тотем и негови поданици, каде се оди взатвор и ако ја опцуеш владата зошто на патојте има многу дупки...Ете врв на суверена држава може да се покаже дека е Белорусија. Цут..Им истоварија војска од РФ на сопствената територија, по бројност 2 пати побројна од онаа што тие ја имаат, и си ја користат територијата за напад на трета земја која патем ништо се нема огрешено према нив...


п.с. Double standards? What was that???
Веќе напишав што е, но и што не е „суверена држава„, а што се однесува до Белорусија, се чини дека никад не си слушнал за заедницата од држави меѓу Русија и Белорусија, договарана 20 години наназад, која (заедница) профункционира дури откако не Лукашенко „му светна„ дека е на мета од “куртонските револуционери„, односно откога на неговата граница почнаа да се трупаат НАТО војници. Стационирање на Руска војска на Белоруска земја не е никаква окупација, туку чин на солидарност и помош, согласно со нивниот меѓудржавен договор.

Дури би рекол дека Русите се премногу коректни кон Белорусите, затоа што Путин не побара Белоруско учество во војната во Украина...
Автоматски споено мислење:

Крим е земен ради Севастопол, единствено пристаниште во РФ што има длабокаи топла вода. Мурманск, Архангелс и Владивосток замрзнуваат.

Со самата територијална проблематика, Донбас и Крим, Украина никогаш немаше да влезе во НАТО. Во НАТО не може да влезе членка со отворени територијални прашања.
Кога го знаеме тоа, зошто беше инвазијата лани?
Забелешките ти се точни, ама последнава реченица ти е напишана во стилот „...ја нијесам одавле...„.

А што мислиш, што се случуваше во Украина уште од 2004-тата?...

Референдуми за припојување кон Русија?...
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.174
Поени од реакции
8.784
Со самата територијална проблематика, Донбас и Крим, Украина никогаш немаше да влезе во НАТО. Во НАТО не може да влезе членка со отворени територијални прашања.
Aма затоа земји кои се НАТО Членки може да купуваат фосилни горива од Русија, и притоа да ги прекршуваат санкциите без никакви последици?
Сепак Македонија била под руско влијание според недоветните од СМРДСМ, нели?

1692987013857.png

1692987070181.png


 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
Дури би рекол дека Русите се премногу коректни кон Белорусите, затоа што Путин не побара Белоруско учество во војната во Украина...
Белоруско учество во војнава ќе значи сигурен крај за Лукашенко и дестабилизација на Белорусија. Они додуша од снимките во февруари лани се гледаше дека се спремаат да влезат ама кога видоа во каква септичка јама влезе Русија, Бркот паметно се повлече од таа идеја, и до сега успешно одолева на руските притисоци.

Мислам дека и на Путин му е јасно какви срања го очекуваат Лукашенко дома доколку влезе во Украина со оглед на тоа дека режимот не му е баш најстабилен.

Прво Лукашенко треба да даде соодветни причини пред народот зошто влегува во војна со Украина и второ треба да е спремен да го издржи притисокот од јавноста кога ќе почнат да стигаат мртви Белоруси од украинските боишта. Ова второво ќе биде особено тешко зашто нема ни приближно добра причина да оправда војна со Украина.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.354
Дури би рекол дека Русите се премногу коректни кон Белорусите, затоа што Путин не побара Белоруско учество во војната во Украина...
Јас велам уште Русите се уште покоректни кон Белорусите, зошто Путин не побара Руските војници што се во Белорусија да им влегваат по куќи на Белорусите и да им ги којат жените..Веднаш петиција нека покренат за тоа, и нека му изградат споменик на Путин среде Минск поради тоа..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom