Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.434
Сега можда е пари, кола (што во моја фамилија никад не било тема на разговор, напротив, моите на пример имаат некои мали предрасуди кон луѓе што имаат коли поскапи од куќа)

Ама тогаш па и друг момент имало. Невестата не се очекувало да работи, па прашувале, како ќе ја раниш ќерка ми, имаш ли кров над глава... Прашања коишто ретко кој ги поставува. Напротив, меѓу првите работи што се прашуваат е и работа.

Недостаток на доблести и пад на квалитет има и кај двата пола, да се разбереме. Пред да бараме од спротивниот пол традиционални доблести, да се запрашаме колку сме ние пожелни кандидати, значи од самите нас да почнеме.
Се согласувам дека има недостаток на доблести и пад на квалитет и кај двата пола. Денес имаш многу мажи што ги третираат жените како трофеи, како парче месо. Проблемот е што повеќето од жените на таквите мажи се палат. Зошто? Изгледа живееме во време каде повеќето од нас имаме сериозно ментални проблеми само што не сме свесни. Само некој што не е ментално ок се врзува за човек што те третира лошо. Кај жените покрај ова немој погрешно да ме сфатите подржувам еднаквост на права но феминизмот ги преминува сите граници. Се повеќе и повеќе имаш жени што се убедени дека се помоќни од мажите, дека заслужуват повеќе и дека мажите воопшто не им требат. Во западниот свет жените многу повеќе измамуват во врска него мажите. До каде и до кога ова вака ке тера не знам, но не е на добро. Таму веќе одамна животот и почита за стрејт мажите не е битно.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.585
Се согласувам дека има недостаток на доблести и пад на квалитет и кај двата пола. Денес имаш многу мажи што ги третираат жените како трофеи, како парче месо. Проблемот е што повеќето од жените на таквите мажи се палат. Зошто? Изгледа живееме во време каде повеќето од нас имаме сериозно ментални проблеми само што не сме свесни. Само некој што не е ментално ок се врзува за човек што те третира лошо. Кај жените покрај ова немој погрешно да ме сфатите подржувам еднаквост на права но феминизмот ги преминува сите граници. Се повеќе и повеќе имаш жени што се убедени дека се помоќни од мажите, дека заслужуват повеќе и дека мажите воопшто не им требат. Во западниот свет жените многу повеќе измамуват во врска него мажите. До каде и до кога ова вака ке тера не знам, но не е на добро. Таму веќе одамна животот и почита за стрејт мажите не е битно.
Тоа мислам дека е веќе друг проблем.
Во детството здобиено нешто.
Голем дел од жените коишто паѓаат на такви не се лоши уствари, оти кварен човек знае подобро од што да се чува, јер самиот е таков. Исто важи и за добри мажи коишто паѓаат во раце на токсични жени. Јер, не е дека ги нема.

Но, овие коишто влегуваат во мисија ,, јас ќе го поправам", многу често потсвесно мислат дека со тоа поправање всушност ќе му помогнат на тогашното дете коешто се соочувало со разни предизвици и недостатоци коишто многу му значеле во неговото најтесно окружување. Дали тоа било внимание, уважување на трудот и успесите или што веќе...

Потоа кога ќе созрееме веќе, сите се изедначуваме. Мада јас сум била секогаш по онаа ,, кому не му чинам, ич не ми го ни треба " и среќа жива релативно лесно излегувам од ситуација во којашто се чувствувам несакано и неценето.

Или ко шо рече еднаш еден брачен советник ,, Маж/жена не го/ја опаметуваш, паметен/на си го/ја бираш."
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
Точно, во време на генерациите на нашите баби и дедовци тие стапувале во брак и ЗАЕДНО ГРАДЕЛЕ семејство, куќа, викендичка, купувале за да имаат генерациите после нив воопшто дури не мислејќи за себе. Мајндсетот бил поинаков. За разлика од тогаш, ти како маж, за да стапиш во брак, тебе треба да ти биде скоцкан животот и се да имаш (куќа/стан, кола, пари, социјален статус, кариера) за воопшто некоја да те погледне на тој начин и да сака да биде во врска/брак со тебе. Некои мислат дека генерализирам и дека ги ставам сите жени во ист кош ама горе - доле таа е реалноста. Секоја чест на исклучоци.
Еве ситуација од близок другар:
Помал брат има кој дојде ред да се жени, живеат сите 4 *(тој, братот и родителите нивни) во двособен стан.
Мајка им зема крева кредит за малиот брат, пошто нели ќе се жени, па му купува стан. Истиот стан од парите од свадбата се опремува, а кредитот го оптлаќаат 3 фамилии (старите, поголемиот брат и помалиот брат).

ШО куров ми ленче допринесе тука невестата? Таа, која бај да веј работи во приватна школа за јазици, држи приватно плус часови и згора на тоа татко му има мало профитабилно дуќанче кое му носи добра заработка на месечно ниво.

Фаст форвард X години, поголемиот од браќата останува неженет пошто не можи чупе дома да прибери (нели никоја не ти иди ако живееш со твоите, како тоа не си способен да спечалиш бар колку за еден стан), кредитот го исплаќаат конечно и во меѓувреме малиот брат со сопругата си уплаќаат кредит за 2 станче.

Кај е тука мозокот на 2 жени и колку им крепи?
1. На мајката која ги подели синовите неправедно, едниот да добие стан - а другиот да му го плаќа.
2. На жената на помалиот брат што влегува во заедница каде доприносот е АПСОЛУТНА НУЛА.

И ова е слика за над 60-70% од браковите... шо има мажот? Толку, крај на муабетот. Енде.

Ама тогаш па и друг момент имало. Невестата не се очекувало да работи, па прашувале, како ќе ја раниш ќерка ми, имаш ли кров над глава... Прашања коишто ретко кој ги поставува. Напротив, меѓу првите работи што се прашуваат е и работа.
Tочно е ова, но од друга страна се очекувало жената да знае да меси, да готви, да чисти по дома и да ги роди и да се грижи за децата.

Сега, пак генерализираме ама така е, да не претерам ама 60% од жените ниту го знаат ова, ниту го практикуваат, ниту пак сакаат да го практикуваат и тоа генерации '90 некаде, тие од '95 нагоре пиши пропало, не знае јајце да свари (ни машки, ни женски) - да не се мекдоналдс и пицериите/сендвичарите ќе цркнат за јадење.

А за муабетот „Шо бе да раѓам сега, а кога да живеам?“, да не ни почнуваме пошто до 23-24 студира, до 25-26 магистрира, до 28-30 шета за да одмори, до 34 бара работа и напредува на работа + пропратно со уште шетање... е тек некаде накај 36-37 вика ај бе ај , ајде ко си запнал толку, ама да знаеш само 1 дете. Не раѓам повеќе.

После шо на 2 месеци возраст (т.е. бебе) ќе го шета по кафиња во 12 саатот на пладне на +40 оти треба да е видена денес или шо ќе му го акни таблетот пред него пошто е „напредно“, за да можи таа да шера на инста или тик ток друго двајсе.

Мнооооооогу генерализации ама за жал сите се точни и за машки и за женски. На времето додека машките возеле Харли, се тепале секоја 2 вечер и цепеле дрва на -20 имало ред, сега педерчиња на е-тротинети и несфатени фаци шо носат ленонки и се ги фарбаат косите има со лопата да ги риниш, сето евнуси недоносени.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.434
Еве ситуација од близок другар:
Помал брат има кој дојде ред да се жени, живеат сите 4 *(тој, братот и родителите нивни) во двособен стан.
Мајка им зема крева кредит за малиот брат, пошто нели ќе се жени, па му купува стан. Истиот стан од парите од свадбата се опремува, а кредитот го оптлаќаат 3 фамилии (старите, поголемиот брат и помалиот брат).

ШО куров ми ленче допринесе тука невестата? Таа, која бај да веј работи во приватна школа за јазици, држи приватно плус часови и згора на тоа татко му има мало профитабилно дуќанче кое му носи добра заработка на месечно ниво.

Фаст форвард X години, поголемиот од браќата останува неженет пошто не можи чупе дома да прибери (нели никоја не ти иди ако живееш со твоите, како тоа не си способен да спечалиш бар колку за еден стан), кредитот го исплаќаат конечно и во меѓувреме малиот брат со сопругата си уплаќаат кредит за 2 станче.

Кај е тука мозокот на 2 жени и колку им крепи?
1. На мајката која ги подели синовите неправедно, едниот да добие стан - а другиот да му го плаќа.
2. На жената на помалиот брат што влегува во заедница каде доприносот е АПСОЛУТНА НУЛА.

И ова е слика за над 60-70% од браковите... шо има мажот? Толку, крај на муабетот. Енде.


Tочно е ова, но од друга страна се очекувало жената да знае да меси, да готви, да чисти по дома и да ги роди и да се грижи за децата.

Сега, пак генерализираме ама така е, да не претерам ама 60% од жените ниту го знаат ова, ниту го практикуваат, ниту пак сакаат да го практикуваат и тоа генерации '90 некаде, тие од '95 нагоре пиши пропало, не знае јајце да свари (ни машки, ни женски) - да не се мекдоналдс и пицериите/сендвичарите ќе цркнат за јадење.

А за муабетот „Шо бе да раѓам сега, а кога да живеам?“, да не ни почнуваме пошто до 23-24 студира, до 25-26 магистрира, до 28-30 шета за да одмори, до 34 бара работа и напредува на работа + пропратно со уште шетање... е тек некаде накај 36-37 вика ај бе ај , ајде ко си запнал толку, ама да знаеш само 1 дете. Не раѓам повеќе.

После шо на 2 месеци возраст (т.е. бебе) ќе го шета по кафиња во 12 саатот на пладне на +40 оти треба да е видена денес или шо ќе му го акни таблетот пред него пошто е „напредно“, за да можи таа да шера на инста или тик ток друго двајсе.

Мнооооооогу генерализации ама за жал сите се точни и за машки и за женски. На времето додека машките возеле Харли, се тепале секоја 2 вечер и цепеле дрва на -20 имало ред, сега педерчиња на е-тротинети и несфатени фаци шо носат ленонки и се ги фарбаат косите има со лопата да ги риниш, сето евнуси недоносени.
Извини што ставив смешно смајл но така е како што викаш. Смешно ми е зошто во Скопје имам лукзузен спрат во голема куќа каде моите родители живеат на приземје, братот што е исто така во странство живее во вториот спрат а јас сум на третиот. Голем спрат се добро опремено и лукзузно и носев еднашка една девојка дома кај мене, ми вика ова е како на филмови но што ти треба кога живееш во ист објект со твоите. Па му викам имам и друг стан но сепак би живеел овде, подобро со моите родители него со комши што не ги знам. Пази значи 0 придонес имам дадено, ете да се случило да функциониравме добро немаше да има главоболки за да купува стан со мене па да опреми и пак не и чини зошто живеам во ист објек со моите родители. Истото му се случи на брат ми, тој пак кутриот се ожени па се разведе во рок од 6 месеци. Жената имаше 0 придонес за спратот што мојот брат го среди и опреми, неговиот друг стан, кола што имаше купувано и сакаше половина од тоа за време на разводот. И после викат зошто мажите не сакат брак. ма бегај таму
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.042
Извини што ставив смешно смајл но така е како што викаш. Смешно ми е зошто во Скопје имам лукзузен спрат во голема куќа каде моите родители живеат на приземје, братот што е исто така во странство живее во вториот спрат а јас сум на третиот. Голем спрат се добро опремено и лукзузно и носев еднашка една девојка дома кај мене, ми вика ова е како на филмови но што ти треба кога живееш во ист објект со твоите. Па му викам имам и друг стан но сепак би живеел овде, подобро со моите родители него со комши што не ги знам. Пази значи 0 придонес имам дадено, ете да се случило да функциониравме добро немаше да има главоболки за да купува стан со мене па да опреми и пак не и чини зошто живеам во ист објек со моите родители. Истото му се случи на брат ми, тој пак кутриот се ожени па се разведе во рок од 6 месеци. Жената имаше 0 придонес за спратот што мојот брат го среди и опреми, неговиот друг стан, кола што имаше купувано и сакаше половина од тоа за време на разводот. И после викат зошто мажите не сакат брак. ма бегај таму
A imate podmrznati terasi?:cautious:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
Извини што ставив смешно смајл но така е како што викаш. Смешно ми е зошто во Скопје имам лукзузен спрат во голема куќа каде моите родители живеат на приземје, братот што е исто така во странство живее во вториот спрат а јас сум на третиот. Голем спрат се добро опремено и лукзузно и носев еднашка една девојка дома кај мене, ми вика ова е како на филмови но што ти треба кога живееш во ист објект со твоите. Па му викам имам и друг стан но сепак би живеел овде, подобро со моите родители него со комши што не ги знам. Пази значи 0 придонес имам дадено, ете да се случило да функциониравме добро немаше да има главоболки за да купува стан со мене па да опреми и пак не и чини зошто живеам во ист објек со моите родители. Истото му се случи на брат ми, тој пак кутриот се ожени па се разведе во рок од 6 месеци. Жената имаше 0 придонес за спратот што мојот брат го среди и опреми, неговиот друг стан, кола што имаше купувано и сакаше половина од тоа за време на разводот. И после викат зошто мажите не сакат брак. ма бегај таму
Половина ама кога ќе ги спечали, а и да се стекнати во брак на такво говедо фино лепо во очи ќе му кажам: Зини на суд макар дека чечкалица бараш има да го платам првото наркоманче да те избуши до непрепознавање, со скалпер ќе те делка на делчиња. За пари не прашувам.
И до толку сум болен што стварно би платил некој да ја остави да се рани со сламка до крај на живот.
Не можи бе во животот да ми влегваш, во куќа и после пу пу не важи ама ова е мое.
Со камењарки се знае како, на прва и по кратка постапка.

Исто има и машки курви... по една другарка, пресно разведена, со своја куќа во центар (сама живее), океј работа за мкд услови и малку нешто над просек плата се затрча едно дреле да се упознаеле дрн дрн.
Ми вика го знаеш од низ град, твоја генерација отприлика?
Најдов број и му кажав да си бира ендек пошто за брзо идам МКД. Еве го братот неколку дена изгледа се дума шо да прај следно племе му ебам неуклесано.

Такви испрдоци има еден куп и секој/а еден/а наебале вака или така. Уште повеќе наебале тие што покрај себе имаат лицемер од епски размери.
Брат ти е среќен што така завршило, вервај, има со денови да се набројува бракови каде влегува женското (*почесто процентуално него машки) и се ухлебува во фамилијата, со сите арна, со свекрвата преарна пошто нели убаво се омажила, ќеш на сите страни, обезбедена.

Не знам само таквите шо ги радва во животот?
Маж ти дреле, да не се парите не би го погледнала, деца му изнароди, секој ден треба на некој лице да му прајш (дали на неговите дома или на некој од неговиот круг блиски луѓе) пошто си неспособна да работиш па се шлаеш онака по кафиња и „чуваш деца“ по дома. Кај и да мрдниш во град те гледаат како „жената на ...“ пошто немаш свое јас, немаш ништо постигнато во животот, никој не те ни знае претходно од низ град да не беше маж ти да те прошета и секој ден така, зачарани круг.
Пекол.
Сам да се осудиш на доживотно.

За шо?
Некоја ташна Луј Витон, оригинал парфеми, 2-3 патувања до Милано годината и едно зимовање и летовање. Толку.
Другото време мажот ти си има бизниси, нема време да те тинтра и да те вади меѓу народ пошто и онака му си само слика и му служиш за приплод првенствено (потоа за покажување).

Ништо од ова материјалното шо ни сама не можиш да си го приуштиш ако работиш на себе и ако си во здрава врска / брак што сака напредок.

п.с.
Ботокси, нокти и солариум ти е платено чисто за да не ќењаш и замараш.
Бем ти бракот мракот.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.507
Поени од реакции
5.284
Извини што ставив смешно смајл но така е како што викаш. Смешно ми е зошто во Скопје имам лукзузен спрат во голема куќа каде моите родители живеат на приземје, братот што е исто така во странство живее во вториот спрат а јас сум на третиот. Голем спрат се добро опремено и лукзузно и носев еднашка една девојка дома кај мене, ми вика ова е како на филмови но што ти треба кога живееш во ист објект со твоите. Па му викам имам и друг стан но сепак би живеел овде, подобро со моите родители него со комши што не ги знам. Пази значи 0 придонес имам дадено, ете да се случило да функциониравме добро немаше да има главоболки за да купува стан со мене па да опреми и пак не и чини зошто живеам во ист објек со моите родители. Истото му се случи на брат ми, тој пак кутриот се ожени па се разведе во рок од 6 месеци. Жената имаше 0 придонес за спратот што мојот брат го среди и опреми, неговиот друг стан, кола што имаше купувано и сакаше половина од тоа за време на разводот. И после викат зошто мажите не сакат брак. ма бегај таму
Затоа постои ПРЕДБРАЧЕН ДОГОВОР и тука ја ставаш на најголемиот тест.Ако е со чесни намери без проблеми ќе го потпише во спротивно веднаш ќе го одбие бидејки со тебе е исклучиво поради материјален интерес.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.585
Сега скоро имаше вест, на интернетов ми излезе. Во Турција, маж и жена 30 години во брак, кога си се земале се договориле, жено ти давај пари за кирија, сметките и пазарењето јас ќе ги средувам, јас ќе ја носам киријата, по куќи кај мажи сама да не одиш.

По 30 години мажот умира, женава дознава дека станот е негов.


Предбрачен договор е важна работа.
Ама услови и двете страни да имаат. И на еден договор за работа има права и обврски на две страни.

Ама со самото тоа се крши довербата во старт и се става ѕид во старт. Подобра гаранција е да се има четири очи отворено во врска и да не се залетуваш.

Ако сака некој да те зезне, ќе измисли лошотија што не ти текнало да ја наведеш. И онака е среќа работа. Поделени мислења имам.
 
Последно уредено:

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.440
Поени од реакции
2.434
Сепак мислам дека во Македонија не е до толку страшно. Веќе живеам 4 години во странство и овде е страшно што се случува посебно со жените. Има многу видеа на Youtube каде се зборува за пристапот на модерните жени во општеството, верувајте 90% е вистина. Затоа овде мажите се повеќе и повеќе не се трудат за сериозна врска или вопшто да се замарат да запознаат некоја за нешто повеќе од секс за една ноќ, што е тажно.
Зашто тажно, зарем сексот не е единствената работа што ги поврзува половите? Искрено затоа и се случуваат толку разводи, зашто морало покрај секс демек мажот да ти биде и пријател, и психолог и доктор, и брат и се живо а немате ништо заедничко, реално различни работи не интересираат. Преголеми очекувања водат до разочарување.
Жените се осамостоија и не мораат веќе да бидат служавки него си живеат за свој ќеф.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.042
Зашто тажно, зарем сексот не е единствената работа што ги поврзува половите? Искрено затоа и се случуваат толку разводи, зашто морало покрај секс демек мажот да ти биде и пријател, и психолог и доктор, и брат и се живо а немате ништо заедничко, реално различни работи не интересираат. Преголеми очекувања водат до разочарување.
Жените се осамостоија и не мораат веќе да бидат служавки него си живеат за свој ќеф.
Pa ostaj go toj koltukot shto go imash doma i odi perdashise i teraj magareto.
Brak ne e za tebe.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.822
Боље куче да земам да ми го засере тепихот, неголи маж да ми го засере цел живот.
Господ ти дал очи, гледај што правиш....не се сите исти. У право си до негде, ама ќе те јаде јанѕа дека некаде има некој што би те радувал у животот.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.042
Господ ти дал очи, гледај што правиш....не се сите исти. У право си до негде, ама ќе те јаде јанѕа дека некаде има некој што би те радувал у животот.
Ovaa go promashila smisolot za brak
 

Kajgana Shop

На врв Bottom