Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.811
Поени од реакции
40.976
Украина планира масовна мобилизација, затоа Резников дава оставка. Ќе одат ол-ин, ништо без Крим не е на преговарачка маса. Викам јас, Зеленски му седи у скут на Путин.
ќе напаѓале до крај на есента на Запорожје, морало по секоја цена да се освои. Тешко на тој народ такви што го управуваат. Нато мислам спремно беше да прифати преговори со Русија деновиве додека тие не го исправија Столтенберг.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
ќе напаѓале до крај на есента на Запорожје, морало по секоја цена да се освои. Тешко на тој народ такви што го управуваат. Нато мислам спремно беше да прифати преговори со Русија деновиве додека тие не го исправија Столтенберг.
Западот воопшто имаше проекција дека Украина ќе води за нив евтина герилска војна. Русите им ги кренаа влоговите, ама ги кренаа и сопствените. Е сега тоа што ароганцијата и мајндсетот за глупите Руси им го поматува паметот, никој не им е крив. Затоа сега почињаат да инсистираат Украина да се опрости од 4те републики.

3 милоони војска не можеш да прибереш неколку месеци, а камо ли да ја наоружаш обучиш и обезбедиш логистика. Мислам дека ќе направат пушови во запорожје, ама свесни се дека немаат големи шанси. Тие 3 милиони се за догодина, ако западот е уште спремен да им помага.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Украинциве се флексаат ептен за Ф-16.
Не ми е јасно за која улога ќе ги употребат, единствена логична опција се џеминг подс и харм противрадарски проектили. Не знам дали носат сторм шадоу. Иначе исто ко МИГ 29 да летаат.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Западот воопшто имаше проекција дека Украина ќе води за нив евтина герилска војна. Русите им ги кренаа влоговите, ама ги кренаа и сопствените. Е сега тоа што ароганцијата и мајндсетот за глупите Руси им го поматува паметот, никој не им е крив. Затоа сега почињаат да инсистираат Украина да се опрости од 4те републики.

3 милоони војска не можеш да прибереш неколку месеци, а камо ли да ја наоружаш обучиш и обезбедиш логистика. Мислам дека ќе направат пушови во запорожје, ама свесни се дека немаат големи шанси. Тие 3 милиони се за догодина, ако западот е уште спремен да им помага.
Секој изминат ден е нов благослов.

Би било супер војнава да потрае макар 10тина години дур не умре путин и сите свињоруси да се потепаат ни еден да не остане поради тоа што им го направија на Украинскиот народ.

Сега фашистите влегоа во стапица и жива кал на долга војна која им одговара на НАТО, ќе ги пржат секој ден малку по малку наредниве години.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.786
Поени од реакции
23.580
Секој изминат ден е нов благослов.

Би било супер војнава да потрае макар 10тина години дур не умре путин и сите свињоруси да се потепаат ни еден да не остане поради тоа што им го направија на Украинскиот народ.

Сега фашистите влегоа во стапица и жива кал на долга војна која им одговара на НАТО, ќе ги пржат секој ден малку по малку наредниве години.
vojnata ke zavrsi vo 2025. vo 2024ta ima izbori vo usa. togas rusija ke gi sprzi malku poveke ukraincite a najverojatno ke im demonstrira i na amerite deka 3ta svetska e nesto sto nemozat da pobedat. sledniot pretsedatel na usa ke nalozi zelenski da se dogovori.

do togas prasanje e samo dali rusite ke se zadovolat so ovie 4 oblasti ili ke zemat uste nesto. ukraincite i da zemat ke go vratat na masa.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.786
Поени од реакции
23.580
Сањај. Војнава ќе трае барем до 2030(во случај да не го рокнат путин).

Секако еден атентат порано ќе дојде одлично.
ke vidis sto ti zboram za godina dena. republikancite site se za da zavrsi vojnata a demokratite ke se predomislat prilicno brzo koga za vreme na kampanjata ke pocne rusija malku pomasovno da bombardira... usa edni kineski metereloski baloni ne uspea da sopre sto mislis ke se sluci koga nekoja ruska podmornica ke testira nekoe oruzje na samiot breg na usa? glup primer e ama ima nacini kako da im se otvorat ocite na amerite a momentot ke bide togas.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Во ред е ова, точно. Ај сега да те прашам нешто, пошто си пореален.
Колкава е веројатноста од сегашна гледна точка Украина да биде целосно демилитаризирана и надвор од НАТО структури, ама онака реално? Ако тоа било целта на Русија за војнава како што тврдите, колкав успех има Русија досега да спречи непријателска Украина на граница интегрирана во НАТО структури?
Што знам друже…
За такво нешто.. треба Зеленски, Порошенко, Кулеба да висат по канделабрите во Киев!
Народот како народ одма ќе ја сврти плочата..
На прв ни последен пат. Ни прва ни последна држава.

Е сега колку се русите далеку од тоа не знам, но исто така не знам ни колку далеку се самите украинци.
Ќе се скине негде кај што е најтенко..
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Украинциве се флексаат ептен за Ф-16.
Не ми е јасно за која улога ќе ги употребат, единствена логична опција се џеминг подс и харм противрадарски проектили. Не знам дали носат сторм шадоу. Иначе исто ко МИГ 29 да летаат.
Автоматски споено мислење:

Клинтон, дај малце повеќе инфо дај за овој ,,гејм чејнџер". Кога се направил, кои земји го имаат и дали има соборени од непријателските авиации и ПВО-и?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.811
Поени од реакции
40.976
Укупно собрал околу 60 Ф-16 од Холандија и Данска, Шведска исто Грипен ќе му дале. Кој ќе му ги лета тие авиони? Второ прашање како ќе ги лета? Кога само штом ќе стигнат ќе му ги калибрираат.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.539
Поени од реакции
12.410
Укупно собрал околу 60 Ф-16 од Холандија и Данска, Шведска исто Грипен ќе му дале. Кој ќе му ги лета тие авиони? Второ прашање како ќе ги лета? Кога само штом ќе стигнат ќе му ги калибрираат.
Прашање е од која авиобази ќе летаат. Или од двор ќе ги пуштаат од кај Зеленио?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.526
Укупно собрал околу 60 Ф-16 од Холандија и Данска, Шведска исто Грипен ќе му дале. Кој ќе му ги лета тие авиони? Второ прашање како ќе ги лета? Кога само штом ќе стигнат ќе му ги калибрираат.
Украина уште лета сухои и мигови што Русите не успеаја да ги најдат. Зошто би било поразлично со овие?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.811
Поени од реакции
40.976
Украина уште лета сухои и мигови што Русите не успеаја да ги најдат. Зошто би било поразлично со овие?
како не ги најдоа кога два пати им го спржија аеродромот каде што летаа Су-24 со масовни напади.
Автоматски споено мислење:

Прашање е од која авиобази ќе летаат. Или од двор ќе ги пуштаат од кај Зеленио?
нема да може така, ако летаат од нато бази тоа ќе биде ескалација со нато.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.202
Поени од реакции
6.875
Украина уште лета сухои и мигови што Русите не успеаја да ги најдат. Зошто би било поразлично со овие?
не можат да ги најдат ако не полетуваат од украина туку од сосед....... околу 460 авиони имаат загуба укрорајхот досега, ниту 60 ниту 600 ќе им завршат работа сега
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.526
не можат да ги најдат ако не полетуваат од украина туку од сосед....... околу 460 авиони имаат загуба укрорајхот досега, ниту 60 ниту 600 ќе им завршат работа сега
Да полетуваа од Полска или Романија, Русите ќе пиштеа и вриштеа до сега сто пати.
Автоматски споено мислење:

како не ги најдоа кога два пати им го спржија аеродромот каде што летаа Су-24 со масовни напади.
Автоматски споено мислење:



нема да може така, ако летаат од нато бази тоа ќе биде ескалација со нато.
Уште има активна авијација Украина. Година и пол подоцна, уште имаат активни авиони.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom