Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Јас пак мислам ова е порака од Агелер кон Мицко, еве што ве очекува ако не ги изгласате уставните измени. Но госпоѓата Агелер изгледа не разбира дека на Македонците веќе им е преку глава од Албанците и ова може да има само контра ефект.
А пак комуњарското толкување е дека Курти иде да го направи ова баш за да не се гласа за Македонија да не влезе во ЕУ пред Косово затоа што они се плашат од тоа.
Буквално нашиот избор е да бидеме бугари во еу или голема албанија и конфликт. Незнам мене ова второво ми е по примамливо, барем ќе се борам за својата национална слобода и независност.
Можен конфликт е благосостојба за нас Македонците. Не глумам некое херојство, нормално дека не е добро да гине никој, но од ова нема назад. Само така може да го одбраниме идентитетот кој со самата борба ќе ги побие сите негирања, второ што ќе бидеме огромен пример за сите околу нас а и во очите на големите сили дека иако никогаш послаби и очајни, сепак не престануваме да се бориме. Реално само така може некој да не цени и да добие нешто, во спротивно сите знаеме што ни се случува, веќе не е само во главата на вмровците. Јас кога би бил Ковачевски на пример тоа би го направил сега прво, апси ги Касами и оној од Чаир, осудување на 10 години па што биде нека биде.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.139
Поени од реакции
4.772
Можен конфликт е благосостојба за нас Македонците. Не глумам некое херојство, нормално дека не е добро да гине никој, но од ова нема назад. Само така може да го одбраниме идентитетот кој со самата борба ќе ги побие сите негирања, второ што ќе бидеме огромен пример за сите околу нас а и во очите на големите сили дека иако никогаш послаби и очајни, сепак не престануваме да се бориме. Реално само така може некој да не цени и да добие нешто, во спротивно сите знаеме што ни се случува, веќе не е само во главата на вмровците. Јас кога би бил Ковачевски на пример тоа би го направил сега прво, апси ги Касами и оној од Чаир, осудување на 10 години па што биде нека биде.
Се согласувам, реално и на грција и на бугарија и на србија и одговара македонија без силен изразен идентитет, мултиетничка македонија врзана во брак со албанците ги исполнува сите нивни очекувања, а ние спиеме затоа што се плашиме и сме единствен народ што сам себеси се нарекува македонче како црнците во африка што сами се нарекуваат нигери, ние сите македонци од лево и десно треба да разбереме ако не сме слободни нема да има мир за нас ниту за државава, кога тогаш ќе ја распарчат, да не чекаме тоа да биде нереверзибилен процес, тоа е политиката на сите наши соседи, грција со тоа сака да не постоиме и да не бутне кон србија, истото го сакаат и бугарија и србија, буквално политиката на стојан новакович, дека македонството неможе да се одржи. Јас само незнам како кај нас има толку многу изроди што се против македонска национална држава, од 2001 навакај им се чудам на паметот.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Со оживување на Балистите од 1942 и картите на некоја голема држава ни покажуваат дека соживотот е невозможен.
Се додека ги почитуваш јазикот, нацијата, симболите во државата која живееш нема да имаш проблем во спротивно соживотот е вештачки како до сега и невозможен.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
72487158-F9F0-4E3E-81D2-04AED054BF02.jpeg
Најјака е песната Welcome to Albania на спотот на профилот на Фб на касами.
Да живее РСМ, да живее Заев, Ковачевски и Мицко. Мамата ваша све најмило најлошо да го снајде. Пизди едни без кичма.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Можен конфликт е благосостојба за нас Македонците. Не глумам некое херојство, нормално дека не е добро да гине никој, но од ова нема назад. Само така може да го одбраниме идентитетот кој со самата борба ќе ги побие сите негирања, второ што ќе бидеме огромен пример за сите околу нас а и во очите на големите сили дека иако никогаш послаби и очајни, сепак не престануваме да се бориме. Реално само така може некој да не цени и да добие нешто, во спротивно сите знаеме што ни се случува, веќе не е само во главата на вмровците. Јас кога би бил Ковачевски на пример тоа би го направил сега прво, апси ги Касами и оној од Чаир, осудување на 10 години па што биде нека биде.
За да има некаков конфликт Македонија прво мора да има некој поголем брат зад себе, по примерот на ватерполистиве.
На пример, Србија е подготвена за некакво сценарио, се вооружува има некакви врски позади себе пример Кина и Русија од таму може да очекуваме поголем исход.
Ваква Македонија поделена внатрешно на секоја основа плус со слаба надворешна поддршка да бидеме среќни и воопшто што функционира како така.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 387762
Најјака е песната Welcome to Albania на спотот на профилот на Фб на касами.
Да живее РСМ, да живее Заев, Ковачевски и Мицко. Мамата ваша све најмило најлошо да го снајде. Пизди едни без кичма.
Јас ќе бидам само реален.
Еве и да почнат да апсат од нивни политичари па се до некои кои вееле знамиња на замислена голема држава што ќе биде понатаму ? Тие ја имаат поддршката од странски фактор ние кого имаме ? Па луѓе Македонија воено се одбрани во 2001 но гледате ли како на сила не натераа да седнеме на преговарачка маса. Со тоа што не се прочисти државата до крај од терористи е доказ дека капитулиравме и се создаде де факто федерација.
Се додека немаме поддршка од некој голем брат верувај ми ќе заглавиме уште повеќе се до позиција некои делови од земјава да се одделат или завршиме како БиХ со два ентитета.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.839
Поени од реакции
6.978
Можен конфликт е благосостојба за нас Македонците. Не глумам некое херојство, нормално дека не е добро да гине никој, но од ова нема назад. Само така може да го одбраниме идентитетот кој со самата борба ќе ги побие сите негирања, второ што ќе бидеме огромен пример за сите околу нас а и во очите на големите сили дека иако никогаш послаби и очајни, сепак не престануваме да се бориме. Реално само така може некој да не цени и да добие нешто, во спротивно сите знаеме што ни се случува, веќе не е само во главата на вмровците. Јас кога би бил Ковачевски на пример тоа би го направил сега прво, апси ги Касами и оној од Чаир, осудување на 10 години па што биде нека биде.
Факт е дека војна на просторов не може да има сè додека трае војната во Украина. Впрочем, тоа се виде кога САД целосно се стави на страната на Србија кога беше инцидентот со уапсените Срби на Косово.
Автоматски споено мислење:

Можен конфликт е благосостојба за нас Македонците. Не глумам некое херојство, нормално дека не е добро да гине никој, но од ова нема назад. Само така може да го одбраниме идентитетот кој со самата борба ќе ги побие сите негирања, второ што ќе бидеме огромен пример за сите околу нас а и во очите на големите сили дека иако никогаш послаби и очајни, сепак не престануваме да се бориме. Реално само така може некој да не цени и да добие нешто, во спротивно сите знаеме што ни се случува, веќе не е само во главата на вмровците. Јас кога би бил Ковачевски на пример тоа би го направил сега прво, апси ги Касами и оној од Чаир, осудување на 10 години па што биде нека биде.
Во право си. Мораме да учиме од војнава во Украина и тајно да се вооружуваме. Но за герила акции само, АРМ е продадена.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.582
Поени од реакции
5.175
Едно од последните предавства на заев беше потпишувањето на договор со курти косовската војска да може слободно да престојува на македонска територија. Арм ќе служи за декор, па дури и ќе им помага нив во евентуален конфликт против нас и тоа под менторство и водство на нашите стратешки партнери секако.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
За да има некаков конфликт Македонија прво мора да има некој поголем брат зад себе, по примерот на ватерполистиве.
На пример, Србија е подготвена за некакво сценарио, се вооружува има некакви врски позади себе пример Кина и Русија од таму може да очекуваме поголем исход.
Ваква Македонија поделена внатрешно на секоја основа плус со слаба надворешна поддршка да бидеме среќни и воопшто што функционира како така.
Автоматски споено мислење:


Јас ќе бидам само реален.
Еве и да почнат да апсат од нивни политичари па се до некои кои вееле знамиња на замислена голема држава што ќе биде понатаму ? Тие ја имаат поддршката од странски фактор ние кого имаме ? Па луѓе Македонија воено се одбрани во 2001 но гледате ли како на сила не натераа да седнеме на преговарачка маса. Со тоа што не се прочисти државата до крај од терористи е доказ дека капитулиравме и се создаде де факто федерација.
Се додека немаме поддршка од некој голем брат верувај ми ќе заглавиме уште повеќе се до позиција некои делови од земјава да се одделат или завршиме како БиХ со два ентитета.
Тие Србија ја бутнаа преку Америка не па нас. Вучич што сака нека збори, ги прегазија шошониве. И градоначалник сменија и таблици и знамиња во општини све. Косово е завршена приказна.

Дека сме во Нато неможат надворешно да не нападнат, али одвнатре мамата ја ебаа. Све земаа. Сега ни граници не им требаат све е ова нивно.

Ние на кавал може да свириме и чашка ракија да се одбрани Македонија.

https://youtu.be/uDpHg7xqjcE
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.139
Поени од реакции
4.772
Тие Србија ја бутнаа преку Америка не па нас. Вучич што сака нека збори, ги прегазија шошониве. И градоначалник сменија и таблици и знамиња во општини све. Косово е завршена приказна.

Дека сме во Нато неможат надворешно да не нападнат, али одвнатре мамата ја ебаа. Све земаа. Сега ни граници не им требаат све е ова нивно.

Ние на кавал може да свириме и чашка ракија да се одбрани Македонија.

https://youtu.be/uDpHg7xqjcE
Споредбите со Србија и Македонија, и Македонци и Срби се многу неточни, особено во политиката, Србите и се што направија демек против западот пак ја имаат Србија, ние оставаме ова малку што остана да ни го зимаат. Ако политиката на западот е да го збрише македонскиот народ, јазик, историја, култура од планетата до сега успешно го прави тоа, но само јас не знам зошто тогаш Илинден, зошто АСНОМ, зошто прогласивме независност? на што се темели нашето македонство и државност ако не е тоа зачувување на нашиот народ, јазик, обележја, култура, или ајде да ја запалиме на пример книгата на Мисирков.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Споредбите со Србија и Македонија, и Македонци и Срби се многу неточни, особено во политиката, Србите и се што направија демек против западот пак ја имаат Србија, ние оставаме ова малку што остана да ни го зимаат. Ако политиката на западот е да го збрише македонскиот народ, јазик, историја, култура од планетата до сега успешно го прави тоа, но само јас не знам зошто тогаш Илинден, зошто АСНОМ, зошто прогласивме независност? на што се темели нашето македонство и државност ако не е тоа зачувување на нашиот народ, јазик, обележја, култура, или ајде да ја запалиме на пример книгата на Мисирков.
Ја имаат Србија без Косово. Нели тоа беше срце Србија? Како се одеднаш нема врс
Русија неколку пати ги извиси како што направи со Југославија.

Македонија е во НАТО, иако одвнатре се гние ради тоа што се примија пола милион косовари. Али сепак границите се загарантирани.
Србија остана сама на балканот, прашање е на време кога ке клекне пред Америка.
Од Југославија па до денес територијата на Србија станува се помала и помала.

Исто е друже ние и Србија изгубивме против шошоните и Америка.

Таа прикаска кога руска чизма ке стапмне во Белград не направи будали спрема шошоните.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
За да има некаков конфликт Македонија прво мора да има некој поголем брат зад себе, по примерот на ватерполистиве.
На пример, Србија е подготвена за некакво сценарио, се вооружува има некакви врски позади себе пример Кина и Русија од таму може да очекуваме поголем исход.
Ваква Македонија поделена внатрешно на секоја основа плус со слаба надворешна поддршка да бидеме среќни и воопшто што функционира како така.
Автоматски споено мислење:


Јас ќе бидам само реален.
Еве и да почнат да апсат од нивни политичари па се до некои кои вееле знамиња на замислена голема држава што ќе биде понатаму ? Тие ја имаат поддршката од странски фактор ние кого имаме ? Па луѓе Македонија воено се одбрани во 2001 но гледате ли како на сила не натераа да седнеме на преговарачка маса. Со тоа што не се прочисти државата до крај од терористи е доказ дека капитулиравме и се создаде де факто федерација.
Се додека немаме поддршка од некој голем брат верувај ми ќе заглавиме уште повеќе се до позиција некои делови од земјава да се одделат или завршиме како БиХ со два ентитета.
Реалноста е и дека ќе не снема, јас не мислам дека треба да седиме и да чекаме. Не викам јас секој човек да фати пушка и во дворови да им влегуваме, едноставно само да почнеме да реагираме на провокации, еве ова со прославата е баш тоа што го викам, ги апсиме овие двајца и чекаме на нивна реакција, испаѓаат го палат пола Скопје, ги вадиме тигрите на улица и пукаат по нив, почнуваат да палат наши села по западна Македонија, нашата полиција оди таму и кој е посилен нека победи. Јас сум убеден како што спомнаа тука како што реагираа од страна на Србите во Косово, при првата наша посилна реакција од наш политичар, Брисел ќе застане на наша страна и ќе ги осуди нив. Точно е тоа дека не сака никакви конфликти Брисел сега овде, исто уште еден поволен момент за нас кој треба да го искористиме. А голем брат ние никогаш ќе немаме, јбг таква ни е местоположбата, исток не отпиша, запад не не запишува, треба сами како 43 да се избориме зошто истото ни се случува сега, гледајќи од помодерни времиња може и во полоша ситуација сме. Кој гледа друго решение слободно нека си го каже, 22 години секакви тематики, секакви дискусии се водат освен онаа главната, на кој не му е преку глава и може да трпи секоја чест, ако не на 122 години од рамковен ќе се сменни нешто.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.839
Поени од реакции
6.978
Ја имаат Србија без Косово. Нели тоа беше срце Србија? Како се одеднаш нема врс
Русија неколку пати ги извиси како што направи со Југославија.

Македонија е во НАТО, иако одвнатре се гние ради тоа што се примија пола милион косовари. Али сепак границите се загарантирани.
Србија остана сама на балканот, прашање е на време кога ке клекне пред Америка.
Од Југославија па до денес територијата на Србија станува се помала и помала.

Исто е друже ние и Србија изгубивме против шошоните и Америка.

Таа прикаска кога руска чизма ке стапмне во Белград не направи будали спрема шошоните.
И според тебе, што треба сега ние да направиме?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.139
Поени од реакции
4.772
Ја имаат Србија без Косово. Нели тоа беше срце Србија? Како се одеднаш нема врс
Русија неколку пати ги извиси како што направи со Југославија.

Македонија е во НАТО, иако одвнатре се гние ради тоа што се примија пола милион косовари. Али сепак границите се загарантирани.
Србија остана сама на балканот, прашање е на време кога ке клекне пред Америка.
Од Југославија па до денес територијата на Србија станува се помала и помала.

Исто е друже ние и Србија изгубивме против шошоните и Америка.

Таа прикаска кога руска чизма ке стапмне во Белград не направи будали спрема шошоните.
Многу песимистичко размислување е ова, ништо не е изгубено, изгуби бугаризмот и србизмот во македонија, македонството или што би рекле бугарите македонизмот е тука за навек, дали тоа им се допаѓа на нив или пак на грците, нема лек за нас, а ќе дојдат нашите 5 минути, нивните пропаганди се слаби затоа што македонците многу подобро си го знаат своето потекло од нив самите.
Сум на мислење дека и да успеат да ни направат големи проблеми до војни, економско уништување пак македонците ќе бидат константа, но тоа што западот не си го променува своето мислење за нас и ни ги прави сите овие проблеми евентуално ќе доведе до тотална политичка промена, епа сега незнам дали западот тоа го сака за да не уништи полесно, или пак ние понижени да им прифатиме се, па одвнатре да им ја рушиме голема албанија.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
И според тебе, што треба сега ние да направиме?
Да не се гласаат дпмне и сдс.
Што друго можеме да напраиме? Кога сме мочка народ. Од порано па до сега, кој кого украл, кој колку зема. Ај бе шо има врска терај дур можеш.
Многу песимистичко размислување е ова, ништо не е изгубено, изгуби бугаризмот и србизмот во македонија, македонството или што би рекле бугарите македонизмот е тука за навек, дали тоа им се допаѓа на нив или пак на грците, нема лек за нас, а ќе дојдат нашите 5 минути, нивните пропаганди се слаби затоа што македонците многу подобро си го знаат своето потекло од нив самите.
Сум на мислење дека и да успеат да ни направат големи проблеми до војни, економско уништување пак македонците ќе бидат константа, но тоа што западот не си го променува своето мислење за нас и ни ги прави сите овие проблеми евентуално ќе доведе до тотална политичка промена, епа сега незнам дали западот тоа го сака за да не уништи полесно, или пак ние понижени да им прифатиме се, па одвнатре да им ја рушиме голема албанија.
друже како бе не е изгубено 11 министри се шошони, македонци упола.

глеј го Артан груби во кој раскош седи и кој чалам дига.

Синот на Таљат во судство работи.
Како човек да не биде песимист?
гледаш ли нашите како со наведната глава ништо не прават?

уште Апасиев ако заебе ова овде све ке пропадне
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.839
Поени од реакции
6.978
Да не се гласаат дпмне и сдс.
Што друго можеме да напраиме? Кога сме мочка народ. Од порано па до сега, кој кого украл, кој колку зема. Ај бе шо има врска терај дур можеш.

друже како бе не е изгубено 11 министри се шошони, македонци упола.

глеј го Артан груби во кој раскош седи и кој чалам дига.

Синот на Таљат во судство работи.
Како човек да не биде песимист?
гледаш ли нашите како со наведната глава ништо не прават?

уште Апасиев ако заебе ова овде све ке пропадне
И да земе Апасиев 15 пратеници, пак ќе мора да коалицира со Мицко...
Мене ме плаши дека Мицкоски кој е познат по пушењето албански курови, дека наместо Левица, ќе избере неколку албански партии за коалициони партнери. Што значи дека мора масовно да се гласа за Левица за да на контото имаат 20+ пратеници. Меѓутоа, се плашам дека нашава раја повторно ќе гласа за таа партија што ќе го казни СДС, а не за таа што ќе каже не на душманските политики кои се одвиваат веќе 30+ години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom