Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Се од дуи ви изгледа како одличен политички потег, а пред 6 години беа дел од режимот.
Не го кажав у смисла да ги рекламирам ДУИ или да тврдам дека се светци. Далеку се од тоа.

Туку дека политичката игра што ќе ја изиграат е мудра од објективен аспект. Ниту ќе изгубат од нивното гласачкото тело на следни избори, ем ќе си ја задржат нивната про запад реторика , а влада од дпмне и сдсм би била влада на апарати.
Тој театар нема да функционира за долго, само симболичност е, колку да му пуштат морков на Мицкоски да не направи некоја тешка глупост низ процесот.

Реалноста е дека Мицкоски е најнекомпетентен политичар на моменталната политичка сцена.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.320
Реалноста е дека Мицкоски е најнекомпетентен политичар на моменталната политичка сцена.
Ако Мицкоски не „најнекомпетентен„, со кои зборови ќе ја опишеш немерливата некомпетентност од в.д. преимерот Ковачевски?...Зоќета намерно не го споменувам, оти е „отпишан„ и сам по себе е „единица мерка„.

Ајде обиди се, и нормално, во твојот опис да се наоѓаат што повеќе „странцизми„, кои елегантно ќе ја прикријат неговата провинциска „затуцаност„...
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Ако Мицкоски не „најнекомпетентен„, со кои зборови ќе ја опишеш немерливата некомпетентност од в.д. преимерот Ковачевски?...Зоќета намерно не го споменувам, оти е „отпишан„ и сам по себе е „единица мерка„.

Ајде обиди се, и нормално, во твојот опис да се наоѓаат што повеќе „странцизми„, кои елегантно ќе ја прикријат неговата провинциска „затуцаност„...
На Ковачевски можеш да му најдеш мана бидејќи нема некоја харизма за политичар, меѓутоа тоа важи за 2/3 од целата политичка маса кај нас.
За некомпетентен, барем у споредба со незавидливата конкуренција на сцената моментално, не би рекол.

Објасни што е толку некомпетентно според тебе, освен што очекувано мора кон него да критикуваш бидејќи си анти ЕУ
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.320
За некомпетентен, барем у споредба со незавидливата конкуренција на сцената моментално, не би рекол.
„Кај што нема други, Ковачевски е прв„.

Автоматски споено мислење:

Објасни што е толку некомпетентно според тебе, освен што очекувано мора кон него да критикуваш бидејќи си анти ЕУ
Ти благодарам на исцрпното прашање, со кое даваш одговор на моето прашање...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824

Ајде на ред е Мицко пак да се премисли и конечно да подпише. Ке видиме дали ке го седне Агелер пак на маса да го подучи.

Патриоти на батерии. Пак Апасиев ке ви биде крив после за се хахах
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.185
Поени од реакции
85.733
Интересно е што еве фактички задутре (дека денов веќе е при крај) е 2 Август, се навршуваат 120 години се од Илинденското Востание, а не видов ниту програма, ниту како ќе се слави овој јубилеј... Освен коњаницава што тргна пред некоја ден за Крушево, и тоа дека Таче за тој ден ќе држи говор на Кале, ништо друго не прочитав. Имам чуство дека изродениве на власт како со сила сакаат се ова да помине под тепих, и уште толку по кој знае кој пат да се уништи духот на Македонецот на вакви денови. За 100 годишнината (тогаш СДС беа на власт) и за 110 годишнината со денови наназад се спремаше за 2 Август, сега мукла.

А и јас глуп што очекувам нешто од овие, кога премиерот на таков ден ќе држи говор пред Америчка амбасада кај Агелар :facepalm: какви изроди еј...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.320

Ајде на ред е Мицко пак да се премисли и конечно да подпише. Ке видиме дали ке го седне Агелер пак на маса да го подучи.

Патриоти на батерии. Пак Апасиев ке ви биде крив после за се хахах
Оваа „као„ оставка од министрите од „другата националност„ е само ефтин и провиден маневар, со надеж дека вака, при дадена условна (!) оставка, Мицковски ќе биде „на ред„ за уценување и ќе треба да прифати некаков договор, иако Мицкоски не е лик кој е на политичка положба/функција, од која би можел да потпишува било какви документи.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.128
Поени од реакции
15.081
Интересно е што еве фактички задутре (дека денов веќе е при крај) е 2 Август, се навршуваат 120 години се од Илинденското Востание, а не видов ниту програма, ниту како ќе се слави овој јубилеј... Освен коњаницава што тргна пред некоја ден за Крушево, и тоа дека Таче за тој ден ќе држи говор на Кале, ништо друго не прочитав. Имам чуство дека изродениве на власт како со сила сакаат се ова да помине под тепих, и уште толку по кој знае кој пат да се уништи духот на Македонецот на вакви денови. За 100 годишнината (тогаш СДС беа на власт) и за 110 годишнината со денови наназад се спремаше за 2 Август, сега мукла.

А и јас глуп што очекувам нешто од овие, кога премиерот на таков ден ќе држи говор пред Америчка амбасада кај Агелар :facepalm: какви изроди еј...
Гледаш се накотија изроди кои релативизираат дека сме биле ,,слични,, ако не и исти со блгарите. За еден од акаунтиве овде длабоко се сомневам дека е Неџат.....мојот поранешен комшија
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.320
Гледаш се накотија изроди кои релативизираат дека сме биле ,,слични,, ако не и исти со блгарите. За еден од акаунтиве овде длабоко се сомневам дека е Неџат.....мојот поранешен комшија
А да погаѓаме за кој псевдноним се работи? Не е тешко, се чита од користениот му речник и кон страната (политичката, нели...) кон која „влече„...
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
На Ковачевски можеш да му најдеш мана бидејќи нема некоја харизма за политичар, меѓутоа тоа важи за 2/3 од целата политичка маса кај нас.
За некомпетентен, барем у споредба со незавидливата конкуренција на сцената моментално, не би рекол.

Објасни што е толку некомпетентно според тебе, освен што очекувано мора кон него да критикуваш бидејќи си анти ЕУ
eve jas ke ti odgovoram, del e od najgolemiot skandal vo Telekom, se slikase na site promocii na Skopje 2014, plukal protiv tvoeto sdsm kade i da stigne, tvrdel deka ne go interesira politika deka gradi profesionalna kariera, iako pocetokot i negov i na tatko mu e tokmu niz politika i toa sto na vremeto dobro se ,,ozenil", rasprasaj se od koe komunjarsko semejstvo e negovata sopruga, proveri kako e vraboten 98 bez konkurs vo Telekom, vidi zosto nema sluzeno vojska.
covekot e falsifikat klasicen, magistratura, doktorat (mati nasa Crna Goro), prasaj gi negovite kolegi od Telekom, vidi zosto traese vo VIP kako ,,krusevska republika" povece e nadvor po sostanoci otkolku sto e vo vlada, normalno si go seta i semejstvoto (seuste nema odgovor koj im go platil patot vo USA) a i zosto da e tuka koga go ima Grubi, javno se falel deka vo eden den izbrkal 100 vraboteni od Telekom i na kraj kazi edna negova misla, postapka za ovie godina i polovina sto ti dava nadez ili te odusevila?? (biznisot so kumot za votovoltaici e posebna tema, a drzavnoto zemjiste sto go dobi negovata sopruga e nesto nevideno dosega ) i ne sum anti EU...
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Интересна работа е како не се најде ни еден човек(новинар пример) ревносно да ја брани Македонија, како новинарката што ја бранеше Северна Македонија, а жената доби еден куп критики, негативна популарност, backlash по социјални медиуми.

И после се лутат кога ќе речам дека таа новинарка во суштина беше храбра.

Ете една работа што им фали на Македонците, таков вид на храброст. Барем денес не треба да човек да земи пушка и да се врати в планина.

Оваа критика важи и за луѓе кои се траштаат дека "ќе колеле, беселе сеерџани", "ќе се приклучеле во некаква радикализација", "крв ќе лееле по улици"... Тоа кутрите не се дрзнуваат еден Like да стават на некој номинално про-македонски статус, или да коментираат на некоја слика каде се користи вентилаторот на грчев, ќе лееле крв.

Мудроста која ја поседуваат Македонците треба едноставно да биде храбро погласна.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
eve jas ke ti odgovoram, del e od najgolemiot skandal vo Telekom, se slikase na site promocii na Skopje 2014, plukal protiv tvoeto sdsm kade i da stigne, tvrdel deka ne go interesira politika deka gradi profesionalna kariera, iako pocetokot i negov i na tatko mu e tokmu niz politika i toa sto na vremeto dobro se ,,ozenil", rasprasaj se od koe komunjarsko semejstvo e negovata sopruga, proveri kako e vraboten 98 bez konkurs vo Telekom, vidi zosto nema sluzeno vojska.
covekot e falsifikat klasicen, magistratura, doktorat (mati nasa Crna Goro), prasaj gi negovite kolegi od Telekom, vidi zosto traese vo VIP kako ,,krusevska republika" povece e nadvor po sostanoci otkolku sto e vo vlada, normalno si go seta i semejstvoto (seuste nema odgovor koj im go platil patot vo USA) a i zosto da e tuka koga go ima Grubi, javno se falel deka vo eden den izbrkal 100 vraboteni od Telekom i na kraj kazi edna negova misla, postapka za ovie godina i polovina sto ti dava nadez ili te odusevila?? (biznisot so kumot za votovoltaici e posebna tema, a drzavnoto zemjiste sto go dobi negovata sopruga e nesto nevideno dosega ) i ne sum anti EU...
Реториката ти е како Мицкоски да го читам.
Буквално еден куп спинувани критики што дпмне ги пласира за да ја сруши репутацијата у старт.

И 2 третини да се точни, што не се, небитно, бидејќи како што реков у однос на слабата конкуренција што ја има, далеку е од најнекомпетентен.

Мицкоски успеа за рок од 5 месеци да ја идолозира Данела, за на крај да ја отворено плука, без грам срам.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
За да ти срушат репутација треба прво да ја имаш. Па следува муабет и: еве па и да е точно, пак не најнекомпетентен види го Мицкоски.
Обичен If else во програмирање, бот е комплимент тука треба плус уште некоја работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom