Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
3 мај 2019
Мислења
18.805
Поени од реакции
10.047
П.С.

Да, мантијата е работна облека. Нејзиниот облик не му допушта на свештеникот да “брлавее“ наоколу, односно го принудува да си ги контролира движењата (на пр: на свештениците и на монасите не им е допуштено танцување на семејни веселби). Мантијата е едноставна облека, која треба да ги симболизира едноставните материјали потреби од свештеникот, а црната боја ја означува жалоста од “носителот“ на мантијата, пред се‘ кон својата огревовеност пред Севишниот, а воедно, и жалоста кон состојбата во која се наоѓа целиот Свет.
Какви глупости...оффф:facepalm:....забрането му е да игра во униформа да се весели, а не му е забрането да вози џип од 80000 евра со истата таа униформа или мантија, како ли сакате наречете ја.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
Зошто Мухамед вршел сексуални дејствиа со 9 годишно девојче (Ајша) ?

Зошто масакрирале народи за да се претворат во Муслимани?

Зошто секоја источна рттка што ќе излезе од истокот, и ќе дојде во Европа, постанува хаос во таа мирна држава ?

brainless activities occult religion
1. Така му било дадено на сон од Аллах.
2. Бидејќи се 600 години после христијанството.
3. Бидејќи во сите стари свети книги мора целото човештво да биде едно, една религија. Целата Земја да биде Света Земја :)
Не знам како тоа не им успева на Исток и тамошните учења.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.463
Поени од реакции
4.597
Какви глупости...оффф:facepalm:....забрането му е да игра во униформа да се весели, а не му е забрането да вози џип од 80000 евра со истата таа униформа или мантија, како ли сакате наречете ја.
Не се тоа никакви глупости, туку само твоја погрешна претстава за православната вера.

Свештенството навистина треба да биде прво кое ќе ги покаже видливи сите рисјански доблести, како што е материјалната скромност, што значи дека не е забрането да возат кола, но не мора да биде по цена од мнооогу илјади Евра. Јасно е дека дел од свештенството е „зафатено„ со „мамонизам„ и тешко може да му одолее (на „мамонизмот„) па оттаму доаѓаат реакции од луѓето во стилот „види што вози попот„...

Да, на свештениците и на монасите им е забрането да се веселат преку танцување. Тоа не е само проста забрана за „не смеење„, туку е начин на кој тие (монасите и свештениците) ја одразуваат својата верска припадност. На пример, Христос ниту еднаш не се насмеал во својот живот, низ евангелијата Он повеќе пати има укажано во каков духовен пад и мрак се наоѓа човечкиот род, и згора на се‘, некој треба да си го помине животот во безгрижност и во „лумперајки„?...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
“На светот му треба религија.
Религијата мора да ја претставува Вистината и да ја прославува. Оваа вистина е двојна: прва, во врска со Природата надвор од човекот; втора, во врска со Природата внатре во човекот. Постоечките религии, особено христијанството, се базираат на примитивно непознавање на фактите, особено за надворешната Природа.

Прославите мора да одговараат на обичаите и природата на луѓето. Христијанството ги уништи радосните свечености, карактеризирани со музика, танцување, гозби и водење љубов, задржувајќи ја само меланхолијата.

Законот на Телема нуди религија која ги исполнува сите неопходни услови.
Философијата и метафизиката на Телема се разумни, и нудат решение за најдлабоките проблеми на човештвото. Науката на Телема е ортодоксна и нема лажни теории за природата, нема лажни приказни за потеклото на нештата. Психологијата и етиката на Телема се совршени. Таа ја уништува одвратната заблуда за прародителскиот грев, со што секој станува единствен, независен, врховен и доволен.”
- Еквинокс, Том III, Бр.1

Но бидејќи Христос не се смеел - не може ниту Вие да се смеете.
Бидејќи Мухамед се оженил со 6 годишна Ајша и „го конзумирал бракот со нејзе на нејзини 9 години“ - така и вие да правите. Дедовци со 12 годишни да ви е номрално да бидат во брак! Бидејќи „годините се само бројка“!

Никој не ви рекол да правите како што прават боговите и пророците! Бидејќи ниту сте богови ниту пророци, нели :)

Не оди ова вака во светот! Сетете се на приказната со жабата и коњот, не може да глумите дека го живеете животот со тоа што позајмувате од нечиј начин на живот и тој да биде ист и за Вас.

„Постои помош и надеж во други волшепства. Мудроста вели: биди силен!
Тогаш ќе можеш да поднесеш повеќе радост. Не биди животно; облагороди го својот восхит!

Ако пиеш, пиј со осум и деведесет правила на вештината: ако љубиш, надмини со префинетост; и ако правиш нешто радосно, нека има суптилност во тоа!
Но, надмини! надмини!“
- Книга на Законот, II:70-71
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.805
Поени од реакции
10.047
Заклучок-сите зачленете се во Телема! Таму се‘ е незабрането!...:coffee:
Замислувам како би изгледал животот кога сите би биле телемити :shok2:....вауууу.....нема да се знае кој на кого..кгх кххххх...па уште и некои секојдневни ритуали од некој си тамо чоек измислени :facepalm:..


А ти Пророк кажи ми каде тоа пишува дека Исус никогаш не се смеел?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
Замислувам како би изгледал животот кога сите би биле телемити :shok2:....вауууу.....нема да се знае кој на кого..кгх кххххх...па уште и некои секојдневни ритуали од некој си тамо чоек измислени :facepalm:..


А ти Пророк кажи ми каде тоа пишува дека Исус никогаш не се смеел?
Тешко дека може да замислиш, бидејќи Телема поврзуваш само со секс по се изгледа - сигурно тоа ти фали во животот. Побарај, кој бара и ќе добие дали секс, дали пари... универзумот нуди она што го побарал оној на кој што му фали нештото :)

Ритуалите се постари од „човекот“ - ме иритираш кога зборуваш нешта кои и ти знаеш дека не се така, ама ете од порив или неразмислување избрзуваш и пишуваш на брзина сешто, колку да ми кажеш нешто...
И секој има свои ритуали, секојдневни кои несвесно го туркаат од изгрејсонце до зајдисонце... само вие не гледате на тоа така.

Кога сите би биле Телемити фалусот или ктеисот нема да те боли дали Исус се смеел, нема да те интересира дали некој има икони или не дома, дали носи црна облека или не, дали е тетовиран или не, дали има 3 или еден партнер, нема да постои зборот „неверник“ како кај христијаните и муслиманите и тоа да означува зло, нема да се заморуваш со тоа бидејќи никој нема да се заморува со тебе и тоа ти што правиш ако разбираш дека имаш апсолутна слобода да бидеш што ти е волја и да ја разбираш должноста кон себе си и другите!

Тешко да се замисли денес, но 100 години се ништо во однос на временскиот период што следи... :)
Автоматски споено мислење:

Заклучок-сите зачленете се во Телема! Таму се‘ е незабрането!...:coffee:
Не мора никаде зачленување. Какво зачленување...
Едноставно човек го прифаќа Законот на Телема, живее според него, не прифаќа наследен грев и турка и ужива во животот на Земјата :)

А оние кои не се смеат бидејќи Христос не се смеел и сметаат дека тука треба да се помине во црнило и тага - има и за нив место... за сите име место во новиот еон... секој дејствува правилно ако разбрал до каде му е чекорот и да знае дека не смее да наштетува на другиот или да му стои на патот...
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.463
Поени од реакции
4.597
Замислувам како би изгледал животот кога сите би биле телемити :shok2:....вауууу.....нема да се знае кој на кого..кгх кххххх...па уште и некои секојдневни ритуали од некој си тамо чоек измислени :facepalm:..


А ти Пророк кажи ми каде тоа пишува дека Исус никогаш не се смеел?
Никаде во евангелијата не е запишан нути ден случај кога Он (Христос, нели...) се смеел од било која причина, уше помалку дека танцувал, ама затоа постојат евангелски записи кога Он плачел ради падот и состојбата од родот човечки....
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
Никаде во евангелијата не е запишан нути ден случај кога Он (Христос, нели...) се смеел од било која причина, уше помалку дека танцувал, ама затоа постојат евангелски записи кога Он плачел ради падот и состојбата од родот човечки....
Ако не пишува, значи не се случило и секој треба да прави како Христос, ако не пишува дека имал секс - нема да имате секс освен за репродукција (малку веројатно кај луѓето)? Ако не пишува дека не се смеел - нема да се смеете ниту вие...
Интересно е што тоа не може да опстои, затоа се дозволени пагански и стари начини за празнувања на нештата - како што обичниот верник си празнува имендени и празници! Нели? :)

Всушност вашата света книга да ја прифаќаме како да содржи историски факти? Така да ја гледаме?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.463
Поени од реакции
4.597
Ако не пишува, значи не се случило и секој треба да прави како Христос?
Всушност вашата света книга да ја прифаќаме како да содржи историски факти? Така да ја гледаме?
„Нашата света книга„ се чита, се разбира и се прифаќа повеќеслојно, зависно од Книгите, главите и стуховите, во распон од духовност (пред се‘), преку материјалност, и неизбежно, како историчност.

Св. Писмо до скоро, до појавата на световната историја како наука во средината од XIX век, беше единствен извор на историски вистини за Светот и човекот, но и денес е‘, затоа што световната историја нема што на ни каже за Светот и човекот пред асиро-вавилонската цивилизација.

Историските нагаѓања и приказни, никој разумен не ги зема „за озбилно„.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.201
Поени од реакции
36.972
Тешко дека може да замислиш, бидејќи Телема поврзуваш само со секс по се изгледа - сигурно тоа ти фали во животот.
... мала дигресија, погрешно ти е толкувањето дека ако поврзува, пишува, зборува за секс дека тоа значи ,,сигурно ти фали секс,, , напротив доволно си го има и затоа тоа хормоналното ниво зборува, (конкретно за топлата), туку што со тебе што удираш такви ниски на една дама, без разлика од возраста, не е бонтонски нит ферски, што со такво твое искуство од ич жени ли :toe:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
„Нашата света книга„ се чита, се разбира и се прифаќа повеќеслојно, зависно од Книгите, главите и стуховите, во распон од духовност (пред се‘), преку материјалност, и неизбежно, како историчност.

Св. Писмо до скоро, до појавата на световната историја како наука во средината од XIX век, беше единствен извор на историски вистини за Светот и човекот, но и денес е‘, затоа што световната историја нема што на ни каже за Светот и човекот пред асиро-вавилонската цивилизација.

Историските нагаѓања и приказни, никој разумен не ги зема „за озбилно„.
Световната историја е постара од христијанството и не е од XIX век (кога пак ќе почнеш временски да ми ги ограничуваш нештата, као демек ете христијанството изникна од ништо, туку така).
Тоа што науката раскрстри и ги тргна догматските учења да се валидни за историските нешта и за уредување на држави и за градење на иднината - е голема болка за догматиците... кога се губи моќта е опасно - претежно завршува со голема војна и крв...
Колку е лесно кажи ми ти денес да се збудали народот на база на религија и како ќе се изгуби „наследството од дедовците“? Кажи ми реално...
ИЛи јас да ти кажам колку е лесно да се запали народот на база на догми!? И зошто е тоа така?

Ќе следува таква војна во наредните векови, нема да ја дочекаме...

Неписменоста на мнозинството беше во прилог на поповите и свештенството на ниво на сите христијански цркви, или како што велиш „единствен извор на вистини“ до неодамна, во Македонија и малкуи покасно :)
На неколку наврати и се навраќа таа неписменост засилена со некој чуден национализам измешан со религија... никој не е македонец ако не е православен христијанин! Така глаголаат некои верници, па и свештеници ако подобро ги заслушнеш...

Сакате да сте малубројни до толку? Сакаш да не сум Македонец? :)

Опасно е човекот кога се описменува и кога ќе го научиме дека нема разлика од свештеник и било кој друг - дека секој е свештеник во очите на највисокото! :)
Но тоа важи за новото време, не може да си свештеник, а да бараш дедо Стојан да ти толкува библија за тебе бидејќи ти неписмен...
Автоматски споено мислење:

... мала дигресија, погрешно ти е толкувањето дека ако поврзува, пишува, зборува за секс дека тоа значи ,,сигурно ти фали,, , напротив доволно си го има и затоа тоа хормоналното ниво зборува, (конкретно за топлата), туку што со тебе што удираш такви ниски на една дама, без разлика од возраста, не е бонтонски нит ферски, што со такво твое искуство од ич жени ли :toe:
Тоа беше за да и воврзатам за начинот на пишување индиректно кон мене поврзано со Телема... мене фалусот не ме боли кој има или нема секс реално. Уживај...
Дамата го губи статусот кога ќе влета со ниски муабети кај мене...
Така да... нема вадење кога веќе е влезен... муабетот :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.463
Поени од реакции
4.597
Световната историја е постара од христијанството и не е од XIX век (кога пак ќе почнеш временски да ми ги ограничуваш нештата, као демек ете христијанството изникна од ништо, туку така).
Тоа што науката раскрстри и ги тргна догматските учења да се валидни за историските нешта и за уредување на држави и за градење на иднината - е голема болка за догматиците... кога се губи моќта е опасно - претежно завршува со голема војна и крв...
Колку е лесно кажи ми ти денес да се збудали народот на база на религија и како ќе се изгуби „наследството од дедовците“? Кажи ми реално...
ИЛи јас да ти кажам колку е лесно да се запали народот на база на догми!? И зошто е тоа така?

Ќе следува таква војна во наредните векови, нема да ја дочекаме...

Неписменоста на мнозинството беше во прилог на поповите и свештенството на ниво на сите христијански цркви, или како што велиш „единствен извор на вистини“ до неодамна, во Македонија и малкуи покасно :)
На неколку наврати и се навраќа таа неписменост засилена со некој чуден национализам измешан со религија... никој не е македонец ако не е православен христијанин! Така глаголаат некои верници, па и свештеници ако подобро ги заслушнеш...

Сакате да сте малубројни до толку? Сакаш да не сум Македонец? :)

Опасно е човекот кога се описменува и кога ќе го научиме дека нема разлика од свештеник и било кој друг - дека секој е свештеник во очите на највисокото! :)
Но тоа важи за новото време, не може да си свештеник, а да бараш дедо Стојан да ти толкува библија за тебе бидејќи ти неписмен...
Намали...

Световната историја е неспоредливо помлада од рисјанската историја, која започнува од вечноста и трае до денешниот ден...се‘ друго од твојот допис е обична овосветовна бесмислица и обид, кој знае кој по ред, за докажување на Божјото непостоење и за самодоволноста од материјалниов самостворен (???) Свет.

Неписменоста, во времињата пред ренесансот, е нормална појава и состојба во сите дотогашни општества, односно, писменоста била привилегија само за аристократијата, свештенството и за слободните професии.

За споредба, денес имаме демократизирање на писменоста, која станува лесно достапна па дури и законски обврзувачка, а како „повратна спрега„, имаме невиден простотилак, некултура и неписменост....

А ова со нечија желба за „малуборојност“, го сметам само за твој монолог...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
Намали...

Световната историја е неспоредливо помлада од рисјанската историја, која започнува од вечноста и трае до денешниот ден...се‘ друго од твојот допис е обична овосветовна бесмислица и обид, кој знае кој по ред, за докажување на Божјото непостоење и за самодоволноста од материјалниов самостворен (???) Свет.

Неписменоста, во времињата пред ренесансот, е нормална појава и состојба во сите дотогашни општества, односно, писменоста била привилегија само за аристократијата, свештенството и за слободните професии.

За споредба, денес имаме демократизирање на писменоста, која станува лесно достапна па дури и законски обврзувачка, а како „повратна спрега„, имаме невиден простотилак, некултура и неписменост....

А ова со нечија желба за „малуборојност“, го сметам само за твој монолог...
Не велам дека христијанството е виновно за неписменоста. Но дека не ја подобрила состојбата од свои причини низ толку векови кои изгледа само тие и ние ги знаеме - не ја подобрила. :)
Тоа што освен христијански догматици што кажале ти се врвот за знаење на нештата надвор од „црквата“ (замисли има нешто што е надвор од црквата во кое ти не се снаоѓаш најдобро, а не сакаш манастир), нека биде се друго бесмислица за тебе. Немам проблем со тоа.
Не си прочитал ништо за Истокот и нивната историја... за тебе се е од Рим и Јудеа, назад нема ништо... никој не пишувал ништо освен свети книги нели?
Немој така... барем денес имаш можност да не бидеш како што велиш прост и неписмен! Не биди од тој табор заради една догма...
Фрли догмата ако реалноста се коси со неа... заслужуваш подобро. Сите ние...

Тоа што те обврзува и следува казна ако не е како што вели догмата (без разлика на форма) води токму до тоа... простотилак, насилие и омраза! Не те потсетува тоа на христијанството и исламот кои се насилни и одат на сила со тепање и убивање ако не си како нив?
Или омаловажување и зборување лажно, новата форма на насилство кон различните како што прават православните христијани и тоа е сосема во ред бидејќи „вистина“? :)

Денес имаме пристап и можност да се едуцираме и разбираме - тоа што многумина сепак ќе изберат да се прости, неуки и полни со погрешни информации е нивниа работа... умот е најмрзливиот орган кај човекот, го бара најмалиот отпор и да не работи ништо... тоа е нормално.

П.С. Инаку да, задолжителното средно е глупост. Прати таму 80% од младите нека учат занает и да се олесни малку образовниот систем а и ќе живне индустријата :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom