Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.761
Поени од реакции
32.823
САД за да потпали треба да постои запалив материјал. Ова денес е делумно и резултат на погрешната руска политика кон Украина од независноста до сега.
Ако добро те разбирам, РФ со „погрешна политика“ кон Украина ги овозможи САД за да им направат војна?
Таа наводна погрешна политика на Русија ли го направи државниот удар во 2014та? Руската погрешна политика направи марионетите на САД да убиваат Руси во источна Украина и да забрануваат Руски јазик? Руската погрешна политика ги брка по улици Украинците за со тепање да ги фрла на фронт?

Сериозно вака несватливо плитко размислуваш? Не ги гледаш ни најочигледните работи? Па риалити чек: Најдобрите односи на свет да ги имаа Русија и Украина, после државниот удар изведен од САД, сѐ пак ќе беше вака истово. Дури и не треба многу да знаеш или којзне колку да размислуваш за ова да го разбереш, не па некој како тебе што е активен на дискусииве.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Koj zapaliv materijal postoese za da tebe mi te potpalat amerikancite 2016 i posle da ti pravat redenka do den denesen.
Site gi pamtime tvoite radosni izjavi od na vremeto popoznati kako AMA STRANCITE.
Edno vreme i tuka javno se odkaza od niv i prizna kolku si (bil) glup i deka amerikancite ti napravija nesto od tipot izvajgo zabrisigo i pak klaj go, i doprva ke ti pravat.
Ajde Ne sum jas, ko na vremeto.
AMA STRANCITE, AMA STRANCITE....
p.s znaci prosto ne e za veruvanje kolku tupi ljuge ima, znaci STRASNO, STRASNOOOO :facepalm:
Ova vo stil na antonce za da dolovam poenta.
Znaci pak ke recam STRASNOO
Документирани докази - снимки во кои се откри најголемиот организиран криминал од владеачка гарнитура во Европа.

Или ко што би рекол влајко, "сите крада"
Страшно.:place:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.574
Поени од реакции
22.687
Документирани докази - снимки во кои се откри најголемиот организиран криминал од владеачка гарнитура во Европа.

Или ко што би рекол влајко, "сите крада"
Страшно.:place:
Strasno severdjance Strasno.
Gotovo, nikoj povekje ne kradi, nema mito i korupcija, med i mleko ni teci.
Ebate Severdjanot glup .
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.199
Поени од реакции
41.571
еве едно инсајдерско инфо од васко ефтов

Screenshot from 2023-07-27 18-19-29.png

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.761
Поени од реакции
32.823
еве едно инсајдерско инфо

Прегледај го приврзокот 385720

Може не е репрезентативен примерок, но ова е нивото на западното новинарство во моментов.
Автоматски споено мислење:

Од друга страна тоа што Пригожин не добива Навални третман (ни блиску) барем јасно ни кажува дека не нивни играч од никој аспект.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.873
Поени од реакции
6.050
Отстапките што Украина беше спремна да ги направи во првиот месец на војната, сега се мисловна именка и пуста желба за Русите. Тоа се должи на фактот што Русија не може да ја порази Украина на терен.

Претходно Зеленски имаше изјави за откажување од членство во НАТО и признавање на Крим (прифаќање на реалноста како што би рекол он). Сега веќе такви изјави нема, зашто Русија потфрли а Украина ја презема иницијативата.
Изјавите се само за јавност, кревање на моралот на украинците. И секако, за народот на запад да ќути и одобрува пратки на оружје.
Откога се прекинаа сите преговори, се смени реториката, секако. Што очекуваш да каже? Ќе мора да правиме отстапки еден ден додека луѓе му умираат за една педа земја?
Читај ги американските изјави, со нив ќе се договара Русија за прекројување на границите, не со Зеленски. :)
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.845
Поени од реакции
2.816
Документирани докази - снимки во кои се откри најголемиот организиран криминал од владеачка гарнитура во Европа.

Или ко што би рекол влајко, "сите крада"
Страшно.:place:
Па дел од тие кои беа на снимките сега имаат АПСОЛУТНА ВЛАСТ во Македонија, тоа ти е партијата ДУИ. :)
Не ти пречи оваа ситуација ?
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Што не ти е јасно не разбирам, сакаш да ти цитирам официјални бројки на загинати во Холомодорот на денешна украина или?

Радо би ама у пораки имам опомени за бан ако идам офтопик, па би се задржал на актуелни случувања и прашања, налик оваа свемирската глупост дека Донбас бил 90% руси.
Ти тврдиш дека Украина немала никаква врска со руска култура, еве пред 100 години Киев бил мнозинство руси и сите други поголеми градови. Па според тебе се случил Холомодорот кои според тебе бил смислен од руси за да после тој геноцид русите да станат малцинство во градовите што според статистика 10 години пред Холомодорот биле мнозинство. Ти овде тврдиш дека имаш историски факти еве објасни го ова,. Ти тврдиш дека станале мнозинство после Холомодорот и дека немало никаква руска култура таму, а историски факти се дека поголем дел од градовите се создадени од руси и дека до пред 100 години биле мнозинство руси.

Не е офтопик, ти тврдиш дека ова денес има врска со Холомодорот и дека русите се криви и они го смислиле Холомодорот. Мене ме интересира која е врската на Русија и русите со Холомодорот.
Инаку бројки за жртвите по етникум немам сретнето, можеш само да ставиш некои статистики ако и има такви од пример: Еве тука живееле Х процент на Украинци и загинале толку и толку жители на тој реон/област. Чисто информативно има и глад во 20тите што според некои бројки е тука некаде или повеќе од од жртвите за Холомодорот и се претежно руси, Болшевиците го користат тоа за пресметка со руската православна црква.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.761
Поени од реакции
32.823
еве едно инсајдерско инфо од васко ефтов

Прегледај го приврзокот 385720

Му ја „подарила“ невиноста ама за 400 евра. Кypето му било мало и „тогаш почнал ужасот“. Буухууу... Бах, ич не се потрудиле. :cautious:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Му ја „подарила“ невиноста ама за 400 евра. Кypето му било мало и „тогаш почнал ужасот“. Буухууу... Бах, ич не се потрудиле. :cautious:
После реномираните суб-специјалисти кои точно му дијагностицираа рак на мозокот на Путин, според тресењето на неговата десна рака кога се поздравувал..
Паднаа на ниво да интервјуираат ку*ви…

Разочарајуче… посебно што доаѓа од еден “реномиран” медиум како The Insider!
Ах златен Гардијан..

П.С. не е иронијата во западњачката пропагандна машинерија, туку во тоа што Васко Хефтов најголемата и најпродадена “новинарска” к*рва во државава, екслузивно ја пренесува веста :ROFLMAO:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.094
И сам знаеш дека тоа е научна фантастика :)
Знам дека е, ама без тоа аргументот мнозинството на населението е за ова или она е смешен. Повеќе е патетика од аргумент, за било која од страните.

Ако сакаат мирно решение, во кое ќе биде испочитувана воља на народот, нема друго. Се друго ќе биде воено решение.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.761
Поени од реакции
32.823
После реномираните суб-специјалисти кои точно му дијагностицираа рак на мозокот на Путин, според тресењето на неговата десна рака кога се поздравувал..
Паднаа на ниво да интервјуираат ку*ви…
Гарант повеќе добила за „интервјуто“ отколку што би добила за кинење од Пригожин. Мислам кога би била невина, и кога овој би сакал да и биде клиент... Што веројатно се премногу услови. Ама не е ни важно, битно е да има што да се јаде гомна за што да се пишуваат новинарски написи. :unsure:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Гарант повеќе добила за „интервјуто“ отколку што би добила за кинење од Пригожин. Мислам кога би била невина, и кога овој би сакал да и биде клиент... Што веројатно се премногу услови. Ама не е ни важно, битно е да има што да се јаде гомна за што да се пишуваат новинарски написи. :unsure:
И средиле Д Инсајдер документи и едно подобро ќоше во Челзи за да работи во замена за интервјуво!
Ни енглезите веќе не се толку глупави, па со тврд кеш да работат ;)

Едино не знам Хефтов колку го платиле :ROFLMAO:
Од тие 67мил$ он сигурно има земено две кила стек и тоа за Нова Година :ROFLMAO:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.761
Поени од реакции
32.823
Ефтов е корисен идиот, препишува жута штампа и се надева да „ќари“ некој клик повеќе. И така некоја година додека не разбере дека нема да види пари од ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom