Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Загинаа многу вагнерци за да го освојат и да нанесат огромни загуби на украинската војска и беше огромна ПР победа за да сега кадировците се снимаат како бегаат и украинците ја враќаат територијата побрзо него што ја губеа.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Загинаа многу вагнерци за да го освојат и да нанесат огромни загуби на украинската војска и беше огромна ПР победа за да сега кадировците се снимаат како бегаат и украинците ја враќаат територијата побрзо него што ја губеа.
Ништо не зеле Украинците од Бахмут. Патем, Украинците 2 месеци со ,,месни напади" не можат ни Клешчеевка да ја земат околу Бахмут, а камоли самиот Бахмут.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.904
Поени од реакции
22.111
Situation at Luhansk front: the Russian army made significant advances west of Zherebets & retook Serhiivka, Nadiya & Novojehorivka reaching the border with Kharkov oblast. Clashes with Ukrainian Army are currently taking place at Tverdokhlibove.

1000009343.jpg
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.200
Поени од реакции
4.963
хм, не сум сигурен дали е баш воена перспектива ама сум сигурен дека ќе даде некаква перспектива за процесите кои следуваат.

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.904
Поени од реакции
22.111
Situation at Luhansk front: Ukrainian Army retreated from Tverdokhlibove. Nevertheless troops are still in control of the adjacent hills which prevent the Russian Army to advance westwards. Moreover, Ukrainian reinforcements managed to stabilize the front two kilometers west of Nadiya.

photo_2023-07-26_18-15-28.jpg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.904
Поени од реакции
22.111
Situation at Luhansk front: Russian Army continue making advances south of Dibrova as a result of the battle positions with Ukrainian Army in this axis.

photo_2023-07-27_18-26-52.jpg

Situation south of Bakhmut: Russian Army launched a series of counterattacks and managed to expell Ukrainian Army from the town of Klishchiivka. Nevertheless, situation is still difficult for Russians as Ukrainians continue in control over the adjacent hills.

photo_2023-07-27_18-29-00.jpg

Situation southwest of Donetsk: During the last hours Ukrainian army successfully entered the town of Staromaiors'ke after taking control over the high positions north of it and forced Russian army to withdraw southwards.

photo_2023-07-27_18-31-03.jpg

Situation on Zaporizhia front: Ukrainian Army secured more areas north of Robotyne previously abandoned by Russian Army. However, further attacks launched during the last hours were completely repelled. The significant number of troops used by Ukrainian forces in the last attacks suggested that the second phase of the spring/summer counteroffensive has already started or is about to start. Despite these attempts were not successful the grey zone continues to increase which should be taken by Russian side with concern due to the possibility of an break of the defense lines in this axis, everyday more elongated.

photo_2023-07-27_18-37-09.jpg
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.014
Поени од реакции
32.039
Гагс го ставил клипот, ама еве и контекст:

Автоматски споено мислење:






Се смееја недокваканите на овие препрекиве ама можеби сега гледаат колку работа вршат.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
На крај ќе излезе дека зубите се најдобрата одбрамбена линија шо ништо не ја прешло :pos: , „кутрите“ тенкови не ни можат да стасат до неа:sekc:.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Денеска разбравме дека руската армија била втора во светот, бидејќи армијата на Северна Кореја е прва.
Шојгу во елемент
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.172
Поени од реакции
15.199
Денеска разбравме дека руската армија била втора во светот, бидејќи армијата на Северна Кореја е прва.
Шојгу во елемент
незнам дали е војската на Северна Кореа прва во светот, но сигурно е дека не е во последните.

доказ е дека хегемоните ја немаат нападнато
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
незнам дали е војската на Северна Кореа прва во светот, но сигурно е дека не е во последните.

доказ е дека хегемоните ја немаат нападнато
И тоа што не лежи на нафта помогна многу :D
Ама откако развија нуклеарно оружје, сега ќе можат да им се фатат само..
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
незнам дали е војската на Северна Кореа прва во светот, но сигурно е дека не е во последните.

доказ е дека хегемоните ја немаат нападнато
Ако не разбираш што е погрешно со тоа Шојгу што го прави, џабе да ти објаснувам. Ете Путин со претседателот на Еритреја се сретна. Да го видиме са отиде во ЈАР на самитот ако му стиска. Нели сојузници од БРИКС беа
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.860
Поени од реакции
41.054
Ако не разбираш што е погрешно со тоа Шојгу што го прави, џабе да ти објаснувам. Ете Путин со претседателот на Еритреја се сретна. Да го видиме са отиде во ЈАР на самитот ако му стиска. Нели сојузници од БРИКС беа
што е погрешно? Северна Кореја што има најголеми залихи на муниција да не ти е сојузник у ваква војна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom