Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Нема САД да се распадне, туку ќе мора да се соочува со реалноста.
Не бегај од прашање. Ако победи РФ нема ли да стане новата САД?
Автоматски споено мислење:

А што ако САД ја имаат предизвикано војната?
Намирисаа слабост кај Путин и начекале момент да го тргнат од власт.
Друже јас тоа го трубам цело време. Америте ја буцкаат прачката цело време, ама нив си ги знаеме што копилиња се. Е сега прашањето е зошто Путин наседна на таа валкана игра?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.087
Поени од реакции
24.129
Не бегај од прашање. Ако победи РФ нема ли да стане новата САД?
pa so ogled na toa kako kurtonite od eu se odnesuvaat apsolutno treba bar vo evropa.

inace, ne, ne veruvam deka ke otvorat 300 bazi niz cel svet i deka ke si go gubat vremeto da izigravaat guverneri i nad totalno nebitni narodi ko ovaa od kaleto plus vo takva situacija ke imame rusija, kina, eu pa i indija i ona sto ke ostane od sad da se na nekoe slicno nivo.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.757
Поени од реакции
32.821
Ajде бе, ќе се правиме глупи и ќе гледаме со тунелска визија на војната: Русите се лоши, Украинците се бранат.
Нема врска што САД прекршија милион договори, им го проширија НАТО до границите на РФ, нуклеарни бази во Романија а Украина уште невлезена во НАТО ќе ја опремуваат со нуклеарно оружје (две недели пред војната Зеленски така кажа)... Нема врска што уште кога направија државен удар во Украина, САД почнаа да провоцираат војна со Русија: Забранија Руски јазик во држава каде ~60+ проценти Руски им е мајчин јазик. Систематско насилство во источна Украина - затварања, силувања, убивања, итн. Итн, итн.

Нема врска тоа. Нема врска што им уништуваат гасоводи. Нема врска што го носат светот на раб на нуклеарна војна и MAD. Нема врска ништо од тоа... Битно Русите биле лоши. Требало да се напупат. Не да убиваат „недолжни“ Украинци само за „заменеле еден хегемон со друг“.

Ене го и Блинкен кажа дека Русите се лоши, враќале со касетна муниција. Тоа е таа шема, јади гомна, лажи 24/7, додека не почнат да веруваат и недокваканите што немаат доволно памет да не сркаат пропаганда ако немаат 3 чисти критички за да размислуваат што е црно а што е бело, не па да ги разликуваат сите тие нијанси на сиво што се помеѓу.
Автоматски споено мислење:

ПС. Украинците небитно дали самоволно или под диктат од Вашингтон ги изиграа договорите од Минск, не се страна во некакви идни преговори и само ќе бидат во улога на исполнувачи на договореното помеѓу голените сили.
Целово ова време, откако САД им направија државен удар, Украинците се само исполнувачи.


Веројатно ти е јасно тоа со правото и правдата заврши во Минск. Останува валиден само аргументот на силата, е тоа е на дело, инаку не сум слушнал дека Русија ја затворила вратата за преговори, само овој пат таа ќе ги диктира условите и овој пат без заебанции.
За тоа се потребни сериозни преговарачи и од другата страна, очигледно тоа не е Бајден и ќе да треба да почекаме на следните американски избори.
Ништо нема да се смени било кој да го замени Бајден. Па дури и Трамп, колку и да се удира по гради сега пред избори (дека ќе ја запрел војната)... Се виде и он колку го „исуши мочуриштето“ додека имаше мандат. Едноставно дип стејт не го викаат така за џабе, кај нив е контролата. Не кај ПОТУС-от. А тие што ги влечат конците тие сакаат војна.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
12.582
Автоматски споено мислење:

 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.946
Поени од реакции
9.209
Друже јас тоа го трубам цело време. Америте ја буцкаат прачката цело време, ама нив си ги знаеме што копилиња се. Е сега прашањето е зошто Путин наседна на таа валкана игра?
Украина у НАТО е црвена линија преку која нема проаѓање, или Украина ќе ја снема, или цел свет ќе го нема...трета опција нема.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.757
Поени од реакции
32.821
Украина у НАТО е црвена линија преку која нема проаѓање, или Украина ќе ја снема, или цел свет ќе го нема...трета опција нема.
Зашто Путин наседна на таа „валкана игра“ да се брани кога е нападнат, и зошто Русија едноставно не се предаде.
Автоматски споено мислење:

Во продолжение.

„Ukrainian media is literally confirming 310,000 killed in action (KIA), and of course, that obviously means over 600,000 wounded in action (WIA). Ukrainian authorities have just butchered almost 1 million human beings.“


И ова очигледно се прилично оптимистички бројки, којзнае какви се вистинските.
Пошто УПМ е дојдена работата во Украина. :(

 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.946
Поени од реакции
9.209
И ова очигледно се прилично оптимистички бројки, којзнае какви се вистинските.
Пошто УПМ е дојдена работата во Украина. :(
Поголеми се бројките, накај 350000 оди убиени и исчезнати заедно и најмалку дупло ранети. Ги изгореа луѓето за курово здравје, оние што останаа леб немаат да јадат. Млади жени ги дупат старци за парче леб и кров над глава. Пола народ се исели по пичке си материне.
Автоматски споено мислење:

@Klinton гледај го, 2019 е и ќе ти станат ногу работи јасни. Не им верувај на луѓе по форум, еве ти го Арестович...нема подобро инфо од ова за Украина. Цела проблематика стокмена у 12 мин.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.198
Поени од реакции
41.568
А зошто ти секогаш поставуваш дефокусирачки прашања? Крижи мижи ли ќе си играме?
Немањето опозиција во Украина е причина за инвазија?
немањето опозиција е причина зошто 310к украински војници се убиени. Исто како Хитлер на времето, и он немаше опозиција, па видовме што се деси на крај. Еве боди вика накај 350к биле, замисли колку само има и MIA и WIA, сигурно преку милион луѓе.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.757
Поени од реакции
32.821
Зеленски не „одбра“ ништо, Зеленски е донесен да заврши работа и Зеленски си ја врши работата.
И да, секако дека таквите заслужуваат јавно да бидат обесени за јајца... А веднаш потоа и прописно (пошто нема долго да висат во првиот случај).

Само Америте си ја знаат работата, целата структура на власт е инфилтрирана и под контрола. Дури и нешто да се смени, надвор од легалниот систем ги имаат нацистите кои вонсистемски ги решаваат сите проблеми.


Контролата на САД врз Украина е апсолутна. Сите овие ужаси можат да завршат само со пораз на Украина на САД и вазалите во Украина.
Уште од самиот почеток - најдоброто нешто што може да им се случи на Украинците - е што побрзо да ја изгубат војната.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.630
Поени од реакции
5.913
Zelenski mozese da odbere da ne bide americka pudlica. Mozese da odbere da misli malku poveke na sopstveniot narod.

Da, I jas se slozuvam deka za samite Ukraincite e najdobro sto pobrzo da ja izgubat vojnata
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.757
Поени од реакции
32.821
Друже, како да ти објаснам.
Ајде замисли Ти ако си газда, и ти треба некој зевзек да заврши специфична (нечовечка и ужасна) работа која ти е од голем интерес... Ќе одбереш некој нормален што ќе се мисли дали нешто е етичко/морално или не е?

Или ќе најдеш некој психопат што знаеш дека ќе си ја заврши работата. Некој како Зеленски. Како Заев. Луѓе кои разбираат за што се донесени и што треба да направат, и знаат дека ќе ги јаде мрак ако не го направат тоа (па потоа ќе биде донесен некој што ќе ја заврши работата).


Не им е првпат на Америте, си ја знаат работата тие.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.946
Поени од реакции
9.209
Zelenski mozese da odbere da ne bide americka pudlica. Mozese da odbere da misli malku poveke na sopstveniot narod.

Da, I jas se slozuvam deka za samite Ukraincite e najdobro sto pobrzo da ja izgubat vojnata
Гледај го документарецот на Скот Ритер за Зеленски и ќе ти биде јасно што е проблематиката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom