Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Кој е мотивот и математиката, да трошиш скапоцени ракети за верски објекти?
Аха, јас сега русите треба да ги правдам за да има логика тврдењето дека С-300 е единствена во фрагментирачко експлодирање. Топ
Автоматски споено мислење:

Па се гледа дека само од едната страна има штета, односно уништен покрив, а не целосен колапс на катедралата

Како што може да се забележи, кратерите се многу помали од на тие на Х-22 и на едната слика практично цементото успеало целосно да ја сузбие ракетата, а на таа сликата со куќичката, ракетата паднала буквално до куќата, но не ја уништила целосно.
Значи бидејќи штетата е мала мора да е С-300?
Претходно тврдеше дека фрагментите биле клучни, сега тврдиш штетата е мала, затоа е С-300?
Толку сте ограничени што не може да мислите надвор од пропаганда. Или Путин е во право или Зељо е, не е возможно да се двајцата грешка и да јадеме пропаганда од двете страни?
Автоматски споено мислење:

Никој не вели дека Украина нема огромни загуби и дека е направена пепел. Ама Украина не е втората армија во светот, очекувано е Украина да трпи големи срања.

Дебилен е муабетот дека ништо не претрпеле Русите кај Киев таму демек си играле камај или па дека бил некој феинт кога се деси тоа пред една јебена година и има милион докази за тоа каков clusterfuck беше.

Ова е феинт или ништо посебно? Елитни единици, офицери, мајори чуда врагови загубени? Нека ви каже @Klinton како единствен стручен на темава колку време треба да се замени тој кадар што што го изгореа во еден месец.
Автоматски споено мислење:



Море ги окрепија со орудија, инаку Русиве до сега во Лвов ќе пиеа водка и ќе штипкаа украинки на градскиот плоштад.
Те молам со Ванчо у исти пост да не ме ставаш. На игнор ми е, супер му е таму.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.859
Поени од реакции
9.040
Аха, јас сега русите треба да ги правдам за да има логика тврдењето дека С-300 е единствена во фрагментирачко експлодирање. Топ
Со што тврдиш ти дека е гаѓана црквата?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.789
Поени од реакции
23.595
Никој не вели дека Украина нема огромни загуби и дека е направена пепел. Ама Украина не е втората армија во светот, очекувано е Украина да трпи големи срања.

Дебилен е муабетот дека ништо не претрпеле Русите кај Киев таму демек си играле камај или па дека бил некој феинт кога се деси тоа пред една јебена година и има милион докази за тоа каков clusterfuck беше.

Ова е феинт или ништо посебно? Елитни единици, офицери, мајори чуда врагови загубени? Нека ви каже @Klinton како единствен стручен на темава колку време треба да се замени тој кадар што што го изгореа во еден месец.
Автоматски споено мислење:



Море ги окрепија со орудија, инаку Русиве до сега во Лвов ќе пиеа водка и ќе штипкаа украинки на градскиот плоштад.
dobro peer vidovme prvata armija u svetot kako pobegna od kozoebacite u afganistan.... spored tvojata logika makedonskata armija e najjaka u svet, nikad ne begala plus gi sardisa lokalnite kozoebaci i nivnite treneri od prvata armija na svetot u arachin i na kraj gi primora da potpisat ramkoven...


bog da cuva kakva dilajla si.... rusija ima pod kontrola 20+% od ukraina a ti laesh kako ne cinele... :popce:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Аха, јас сега русите треба да ги правдам за да има логика тврдењето дека С-300 е единствена во фрагментирачко експлодирање. Топ
Далеку е од единствена. Ама ако ти е црква целта, би ја гаѓал ли со бомба со фрагментирачко екплодирање?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.579
Поени од реакции
36.528
dobro peer vidovme prvata armija u svetot kako pobegna od kozoebacite u afganistan.... spored tvojata logika makedonskata armija e najjaka u svet, nikad ne begala plus gi sardisa lokalnite kozoebaci i nivnite treneri od prvata armija na svetot u arachin i na kraj gi primora da potpisat ramkoven...


bog da cuva kakva dilajla si.... rusija ima pod kontrola 20+% od ukraina a ti laesh kako ne cinele... :popce:
Русија не влезе во Украина за да освои 20% од територијата, туку со сосема други цели што сега се далечна фантазија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Никој не вели дека Украина нема огромни загуби и дека е направена пепел. Ама Украина не е втората армија во светот, очекувано е Украина да трпи големи срања.

Дебилен е муабетот дека ништо не претрпеле Русите кај Киев таму демек си играле камај или па дека бил некој феинт кога се деси тоа пред една јебена година и има милион докази за тоа каков clusterfuck беше.
Јас ти зборев за gore материјалите да ги ставаш во спојлер, ако веќе си одлучил да ги постираш.
А во врска со тезава што ја презентираш, што докажа со тие 4 лешеви?


Нека ви каже @Klinton како единствен стручен на темава колку време треба да се замени тој кадар што што го изгореа во еден месец.
Секој може се да каже, ете некои со патлаци веруваат и дека се жени (што е поненормално од некој што мисли дека е генерал во фотеља пред компјутер).
Конкретно од ликов видов само фотографија од џемпер, зелен беше па ваљда е војнички. Можда работи нешто во АРМ, ама или е тапа или канцеларијска работа има (што го објаснува форумското учество).

Конкретно не прочитав нешто многу стручни работи од него на форумов. Почнувајќи од глупостите за мостот Крим Керч, па продолжувајќи преку куп примери до ова сега со црквата која лошите Руси ја гаѓале со некаква фрагментирачка муниција.
Автоматски споено мислење:

Клинтон си тера агенда, он не бил во црква од кога го крстиле, па се забринул за храмот во Украина.
А мoжда ни тогаш... :unsure:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.036
Поени од реакции
36.815

... со страшен звук на брмчење на моторот на дроновите, со пукање не знам на колку муниција не можеле да ги погодат, одвај еден обориле, а другиот експлодирал врз аграрното пристаниште на реката Дунав во целта (за сречување на транспорт на житото), кога ќе ги видиш на Боливуд филмовите со ова реалноста нема благе везе, како да немаат софистицирана опрема, а морнарите од романската страна се усраа од страв велејќи „ај да бегаме“ :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Томоси Гераниуми... На овие во бротчето уште пуканки им фалеа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.789
Поени од реакции
23.595
Русија не влезе во Украина за да освои 20% од територијата, туку со сосема други цели што сега се далечна фантазија.
abe ostaj ti zasto vlegle gledaj gi voenite rezultati, neli toa analizirase?

imaat zemeno teritorija kolku portugal, znaci ne se vtora nego prva armija na svetot i vo idnina taka da im se obrakas. vtora armija (marginalno zad ruskata) e nasata posto za razlika od onie pickite sto begaa od kozoebacite nasive gi sredija...

za drugite celi, kaj se brzas? nema ova da zavrsi brzo tolku vreme veke cekame neli ofanziva i f16ki pa i poljacite da se probaat... posle niv se nadevam i vas severdzanite ke ve pratat konecno na ekskurzija koga ke pocne pak da im falat luge.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Со што тврдиш ти дека е гаѓана црквата?
Не тврдам. Немам информација, не шпекулирам. Ама сигурен сум дека двете спротивставени официјални изјави се неточни.
Автоматски споено мислење:

Далеку е од единствена. Ама ако ти е црква целта, би ја гаѓал ли со бомба со фрагментирачко екплодирање?
Ако гаѓам градба што не е бункер би гаѓал со фугастно полнење.
Автоматски споено мислење:

Клинтон си тера агенда, он не бил во црква од кога го крстиле, па се забринул за храмот во Украина.
Чија агенда терам Ронка и кај знаеш дека сум крстен?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.442
Русија не влезе во Украина за да освои 20% од територијата, туку со сосема други цели што сега се далечна фантазија.
Русија влезе да освои отприлика толку и плус други цели, кои Украина кога тогаш, ќе мора да ги прифати, ако сака војната да заврши
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Ако гаѓам градба што не е бункер би гаѓал со фугастно полнење.
Убеден си дека ако црквата им била намерна цел (не викам дека руска ракета не ја погодила), ова е соодветната штета што може да ѝ ја нанесеш?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Убеден си дека ако црквата им била намерна цел (не викам дека руска ракета не ја погодила), ова е соодветната штета што може да ѝ ја нанесеш?
Не не сум убеден.
Сега влегуваме во хипотетички муабети.
Теоретски возможно е. Ако балистичката рекета погоди близу до црквата а не директно, да штетата може да изгледа така од притисокот и потресот на експлозијата. Треба многу ѕвезди да се наредат во права линија, ама можно е. Мене ми е малку веројатно. Шехид ми е поверојатен, помало полнење има. Ама ниту една од двете страни не понуди верна опција.
Во моментов за мене двете страни лажат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom