Франција, немири, здраво

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
Проблемите треба да се решат низ дијалог помеѓу двете страни. Полициско насилство кон граѓаните кои го изразуваат своето незадоволство не е во ред. Треба да се донесат заеднички решенија кои се одржливи и го земаат во предвид мултиетничкиот и мултикултурниот карактер на земјата.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.617
Поени од реакции
5.229
Секоја сличност со друго вакво племе кое паразитира на Балканот е случајна.
Ако, нека ги видат придобивките од соживотот за кој нас и војна ни подготвија. Догодина и бадинтер да си имаат.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.530
Поени од реакции
47.905
Жално е само што ова ќе издише за скоро. Кога ќе снема Најк, Луи Витон и слични дуќани за пљачкање, ќе си се приберат сите. Друго си е соросов протест со лижење штитови со наклоност од медиуми и заштита од други држави. Немаат таква среќа Арапиве
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.354
Поени од реакции
6.936
Али ич не ми е криво. Тие западни скапаници имаат толку зло нанесено по Африка и Азија, сега редот дојде кај нив у двор да заигра мечката. Секаде се мешаа, направија хаос, војни, граѓански војни, сеа требало да ми биде жал што овие палеле библиотеки? Кога нивната творевина која они ја помагаа цело време, ИСИС, рушеше и уништуваше со илијадници години стари културни споменици, баш ги заболе плагијаториве на цела историја. Кога ни менуваа устави, ни носеа Рамковни договори, етнички чистеа цели региони на Балканов, не ми беше жал. Епа сеа ни мене не ми е жал. Им посакувам ова само да им е почеток, а ситуацијата да стане 100 пати полоша.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Жално е само што ова ќе издише за скоро. Кога ќе снема Најк, Луи Витон и слични дуќани за пљачкање, ќе си се приберат сите. Друго си е соросов протест со лижење штитови со наклоност од медиуми и заштита од други држави. Немаат таква среќа Арапиве
Тешко од издишување. Посебно како економијата тоне, цените во плафон, само повеќе и повеќе ќе се разгорува, а тоа е и целта на одредена група.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.023
Али ич не ми е криво. Тие западни скапаници имаат толку зло нанесено по Африка и Азија, сега редот дојде кај нив у двор да заигра мечката. Секаде се мешаа, направија хаос, војни, граѓански војни, сеа требало да ми биде жал што овие палеле библиотеки? Кога нивната творевина која они ја помагаа цело време, ИСИС, рушеше и уништуваше со илијадници години стари културни споменици, баш ги заболе плагијаториве на цела историја. Кога ни менуваа устави, ни носеа Рамковни договори, етнички чистеа цели региони на Балканов, не ми беше жал. Епа сеа ни мене не ми е жал. Им посакувам ова само да им е почеток, а ситуацијата да стане 100 пати полоша.

Има еден мал проблем со ваквото гледање. Имено тие што ги прават срањата (во цел свет па и кај нас), тие не се обичниот народ кој сега го гледаме дека страда. Олигархијата/елитата тие сѝ се на безбедно и удобно во нивните шатоа, имоти/итн, чувани од приватно обезбедување и ништо не им фали. Обичниот народ го јаде, а одговорните немаат гајле... Треба ова да се има на ум.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.354
Поени од реакции
6.936
Има еден мал проблем со ваквото гледање. Имено тие што ги прават срањата (во цел свет па и кај нас), тие не се обичниот народ кој сега го гледаме дека страда. Олигархијата/елитата тие сѝ се на безбедно и удобно во нивните шатоа, имоти/итн, чувани од приватно обезбедување и ништо не им фали. Обичниот народ го јаде, а одговорните немаат гајле... Треба ова да се има на ум.
Aпсолутно погрешно. Придобивките од уништувањето и пљачкањето по Африка и Азија ги чувствувал и се уште ги чувствува и обичниот народ. Не како елитата али и обичниот народ имал корист. Тој западен свет стандардот што го постигнал, од кој корист има и обичниот народ, во голема мера е поради пљачкањето на ресурси од Африка и Азија. Од злато до нафта, ефтини ресурси за да можат да го достигнат тоа ниво. Ја не видов францускиот, германскиот, британскиот народ нешто многу да се засекира и да се противеше кога му ебаа матер на Авганистан, Ирак, Иран, Либија, Сирија и ред други земји.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.023
Aпсолутно погрешно. Придобивките од уништувањето и пљачкањето по Африка и Азија ги чувствувал и се уште ги чувствува и обичниот народ. Не како елитата али и обичниот народ имал корист. Тој западен свет стандардот што го постигнал, од кој корист има и обичниот народ, во голема мера е поради пљачкањето на ресурси од Африка и Азија. Од злато до нафта, ефтини ресурси за да можат да го достигнат тоа ниво. Ја не видов францускиот, германскиот, британскиот народ нешто многу да се засекира и да се противеше кога му ебаа матер на Авганистан, Ирак, Иран, Либија, Сирија и ред други земји.
Oдредени придобивки осетиле oд spillover/spillback ефект, како држава и општество. Но елитата е таа која убивала, крадела и го добила скоро целосно профитот. Одговорноста е целосно на елитата/олигархијата, а негативни последици од тоа немаат никакви.
За разлика од народот. Искрено не ги жалам (како народ), но делумно сочуствувам како дел од друг народ кој и повеќе од нив страда од исти и полоши срања. Суштински треба да се разбере дека истите причинители се и на нашите и на нивните маки, и ова е многу важен момент.

Тоа што ме иритира е игнорирањето на фактот дека директните потомци на главните извршители - остануваат во целосна безбедност и благосостојба. Не ти како поединец, туку поголемиот дел од јавноста.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.738
Поени од реакции
12.020
Каде е @Vartolu , знае ли некој ?

Вообичаено го привлекуваат вакви теми, обожава да коментира за протести, немири и демонстрации.

За волја на вистината, досега сум го видел да коментира за протести, немири и демонстрации исклучиво во државите кои се источно од Полска и поранешна Југославија, но тој ме уверуваше дека тоа не му е фетиш, бидејќи во пракса мразел зло и злосторници.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom