Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Плус доста си и историски неписмен во добар дел од работите.
:facepalm:

Неговиот стил на размислување, ако и може да се нарече така е доказ дека се работи за типичен партиски лигуш
:tapp:

по твоја логика и оној кој напишал Југословенски народни песни, е Југословен по род?
Нека каже нешто за чувството на определување. Цел сум претворен во уво.
:kuracc:

Секогаш кога сте у тесно има навреди на празно, пејоративи али тоа што никако неможам да го видам е некој да напише некаков конструктивен аргумент.

Еве јас ви укажав дека има проблеми со историјата со аргументи кои од авион се гледа дека се добри, едниот пиша една глупост, другиот друга, третиот дека сум бил историски неписмен. Ако си писмен објасни што мислеш околу проблематиката, со тоа што ќе пишеш дека сум бил неписмен ништо не си докажал.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Дечкото намерно го занемарува османлискиот милет систем каде народот се идентификувал според црковната а не според националната припадност. Така што во Македонија имало само Грци патријаршисти и Бугари егзархисти, иако и едните и другите се Македонци.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.320
Неморале да се изјаснат како бугарчиња, туку таква етничка припадност имаме. Ептен сте историски неписмени незнаете да расудувате логички.
Нагласениот текст ми е постебно интересен.

Што подразбираш под „...таква етничка припадност имаме...„? Кои се тие „...имаме...„, освен тебе? Зборуваш во името од сиот Македонски народ или саде во твое име?

На кој датум се разбуди и ти текна дека си Бугарин?

Зашто моите баби и дедовци никад не исповедаа нивно бугарско потекло? Зашто Бугарија никад не ги привлекувала?

Зашто е мојот прадедо претепан од Бугарски фашисти, речиси убиен?

Зашто денешниве Македонци во реално време, даваат отпор на обидот за нивна Бугаризација?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
Дечкото намерно го занемарува османлискиот милет систем каде народот се идентификувал според црковната а не според националната припадност. Така што во Македонија имало само Грци патријаршисти и Бугари егзархисти, иако и едните и другите се Македонци.
Ти забораваш дека сите се Бугари - од Италија каде се населил туркобугарот Алцек до Монголија каде живееле бугарските предци. А ако им го додадеш и Пантуранскиот покрет, овој ареал на нивно распространување, достигнува и ја опфаќа дури и Јапонија.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Нагласениот текст ми е постебно интересен.

Што подразбираш под „...таква етничка припадност имаме...„? Кои се тие „...имаме...„, освен тебе? Зборуваш во името од сиот Македонски народ или саде во твое име?

На кој датум се разбуди и ти текна дека си Бугарин?

Зашто моите баби и дедовци никад не исповедаа нивно бугарско потекло? Зашто Бугарија никад не ги привлекувала?

Зашто е мојот прадедо претепан од Бугарски фашисти, речиси убиен?

Зашто денешниве Македонци во реално време, даваат отпор на обидот за нивна Бугаризација?
Најверојатно неговиот прадедо бил соработник на окупаторот кој завршил пред стрелечки строј или на бесилка.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.320
Најверојатно неговиот прадедо бил соработник на окупаторот кој завршил пред стрелечки строј или на бесилка.
Ќе да бил „администратор„, што би рекол Зоќе.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Ќе да бил „администратор„, што би рекол Зоќе.
Или слуга на администраторите.
Автоматски споено мислење:

Има една многу убава книга во која се опишани ваквите ликови, се вика "Судењата како последен пораз". Иако уште во 1860 година, значи 16 години пред формирањето на кнежество Бугарија, Бугарите осознаваат дека во луѓето Македонија не се чувствуваат како Бугари.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
Или слуга на администраторите.
Автоматски споено мислење:

Има една многу убава книга во која се опишани ваквите ликови, се вика "Судењата како последен пораз". Иако уште во 1860 година, значи 16 години пред формирањето на кнежество Бугарија, Бугарите осознаваат дека во луѓето Македонија не се чувствуваат како Бугари.
Осознаваат шипинки.
Тие во огледало се гледаат и покрај тоа што ќе видат европеидна или медитеранска физиономија, убедени се (или некој ги убедил) дека се монголоидни Бугари, без да се обидат барем да размислат критички дека тоа никако не може да биде.

Бугарите осознаваат.:pos: Каков оксиморон!
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Голем дел се сложувам со тоа што го кажа. Јас ептен сакам интерните проблеми да можеме да ги решиме. За тоа имавме доволно време. Али реалноста покажа дека проблеми со корумпираниот менталитет и лошата политичката сцена не се решаваат така лесно, бидејќи тоа е цел организам врежан систематски од горен до долен ешалон. Да не зборувам лошо образование и се остало. Очигледно сами без да сме ставени во некаква рамка која дава инсентиви постепено генерациски да се мрдаат работите на подобро, ние сме неспособни како држава и како народ.
Океј не ја биваше моменталната политичка сцена , сдсм било комуњарско, заев лош примитивец , дпмне било дпмне тупо некомпетентно, падна диктатурата на Груевски и што испадна ?

Се јави третата опција у вакумот која доби внимание , про русофилска партија со имбесилот wannabe диктатор на чело кој свршуе на авторитарни режими од енвер хоџа до путин и сталин .

И до кога вака така ? 20 години не играа на тој слеп националистички популизам и еве до кај сме стигнати. Нонстоп се се браниме нешто и гониме вештерки, а на видик не се гледа дека интерната состојба ќе ојде на подобро.
Еу е единствен пат кој има смисла за земјата.
Го гледав видеото што ми го прати за референдум. https://www.youtube.com/watch?v=88VmNEf1hZw

Заприметив некои работи.

Видеото го опишува законот за референдум донесен во 2017 та.

Експлицитно споменува дека постои одлучувачки референдум и консултативен референдум.

Иако споменува кога се донесува одлука за одлучувачки референдум(ако гласа множинството од гласачите ЗА, и ако вкупниот број на излезенот е повеќе од половина од гласачкото тело во државата), она што не го спомнува експлицитно е, концептот на цензус и ШТО АКО НЕ СЕ ИСПОЛНИ ЦЕНЗУС.

Дури и категоријата "консултативен референдум" која постои противуставно во законскиот акт, не дефинира што се случува со пропаднат(или не исполнување цензус) референдум.

Треба да ти објаснам зошто категоријата "консултативен референдум" е противуставна?

Те прашав сто пати на темава "Како категоријата конслутативен референдум НЕ Е ПРОТИВУСТАВНА", и ти одби да ми одговориш.

Сакаш јас да ти објаснам како категоријата консултативен референдум е сепак ПРОТИВУСТАВНА?

P.S
Ако се сеќавам добро, цензусот дури беше и намален од 51% на 41%, а дечкото на видеото не го зеде тоа предвид.

Исто, можам да заприметам дека ова е некое северџанско НВО, на многу демократски начин коментарите се исклучени.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
Само уште да ги вметнеме трансбугарите во Уставот и тргнуваме несопирливо кон ЕУ - наративот на северџаните.

Во меѓувреме, европските бирократи почнаа со незгодни прашања.

„Неопходните реформи можеа да бидат направени пред 10-15 години, а не беа направени. Неиздржано е да се зборува за евроскептицизмот од тој асепкт, дури е и навредливо, зашто после 20 до 30 годоини поддршка за да влезете во ЕУ, прашањето е каде се милијардите, каде се и што се случи со обуките што ги спроведувавме? Зошто сите нови правила и регулативи не се правилно имплементгирани? Дали е тоа прашање на менталитетот?“, изјави Коп.

Вистинскиот проблем е што луѓето немаат доверба во институциите. Таа доверба е десет пати помала во споредба со земјите од ЕУ. Луѓе се жалат на судовите, обвинителството, полицијата… Добиваме писма и мејлови. Па ние не сме слепи“, рече Коп.


Коментар за ова?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.433
Поени од реакции
37.726
"Kаде се милијардите, каде се и што се случи со обуките што ги спроведувавме? Зошто сите нови правила и регулативи не се правилно имплементгирани?"

Вмро Дпмне, Сдс и Дуи:
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Холанѓаните важат за многу директни луѓе и таков им е менталитетот. Е сега на овој амбасадор треба да му се покаже слика од најголемата холандска инвестиција во обуки: премиерот Артан Груби. Нивно дете е и они го токмеа за политика да биде поранешниот хулиган и треба во фаца да му се плесне ова и таму исто да бара одговор, а не само од продадените каурски политичари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom