Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Likot ne e debil nego e tezok retard, problemot e sho za ova imat pravo, razlikata megu bugarski I bilo koj drug pasosh e mn golema koa zemas bg pasos morat da dokazis deka imash bugarsko poteklo, da ja pisis cela familija deka se bugari pa se ojt se do to da potvrdish pismeno deka Goce Dame Samuil bile bugari normalno kaj sekoja edinka e razlicno ama krajot e isti. E sea se ona sho go davaja I'm e dojdeno za naplata dzabe ako na popis imat 200 bugari koa oni pismeno zavereno imaat dokazi koj sve tamo se potpisal kao bugar jbg nikoj ne ni e kriv sho sme samounistuvacki nastroeni
Бадијала му се пак тие докази кога во Македонија не се изјасниле како Бугари. Ама ако ДПНЕ ги внесат Бугарите во уставот тие што се изјасниле бугари можат шо рамковен принцип да бараат државна работа. Е тука е вистинскиот проблем.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.980
Поени од реакции
16.031
Likot ne e debil nego e tezok retard, problemot e sho za ova imat pravo, razlikata megu bugarski I bilo koj drug pasosh e mn golema koa zemas bg pasos morat da dokazis deka imash bugarsko poteklo, da ja pisis cela familija deka se bugari pa se ojt se do to da potvrdish pismeno deka Goce Dame Samuil bile bugari normalno kaj sekoja edinka e razlicno ama krajot e isti. E sea se ona sho go davaja I'm e dojdeno za naplata dzabe ako na popis imat 200 bugari koa oni pismeno zavereno imaat dokazi koj sve tamo se potpisal kao bugar jbg nikoj ne ni e kriv sho sme samounistuvacki nastroeni
знам каков им е теркот, па и за Хрватски пасош, а за Германски мислам се Откажуваш од Македонскиот... баш затоа многумина НЕ земаа Германски оти вршат работа со Блгарски а може да го задржат и Македонскиот..
Тука има ЕДНА друга Идиотска Работа што ни се наметна со Охридски договор, иакотаа има корен уште од СФРЈ, тнр Етнички квоти, со Охридски Рамковен договор... Се е тоа идиотизам, спротивен на Декларација за Правата на Човекот на УН !!!, ама кога ќе се спомне тоа МОЛК, па и Амбасадата на брдото !!!!!
Си има Избори, СИТЕ имаат право на глас... а наместо фабрикување вештачки неквалитетни етнички кадри, државата може да појача државно образование и ПОСТРОГО да ги казнува тие родители што не праќаат Деца во Школо; ИСТОТО е и за Ѓоа обесправеност на жените, една лага, треба само строги казни за не праќање во школи женски деца и насилно принудување на брак а и продавање....
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.320
Па зарем се сомневате во чесноста од наведениве ликови? Кој може дури и да помисли таков нешто? Само погледнете како се насмеани и среќни...живеејќи во „севернава„ земја, каде правниот поредок фунционира беспрекорно-секако, само во нивна корист.

Срам да Ви е!...:(
 
Член од
24 август 2017
Мислења
390
Поени од реакции
912
Kako badiela ?? Pa tie dokazi I'm se temel I osnov za sve ova sho go baret denes, trgni samo od istoriskive dejci koj vo odreden period radi X-pricini morale da se izjasnet kao blgarcijna I istoto ke go uvidish I den denes, to sho si pisal e samo edno malo problemce, najgolemiot e sho ke stanime narod bez identitet istorija I tradicija vestacka nacija kreirana od Tito vo 45god koja nabrzo ke ja delet megu istok I zapad...
знам каков им е теркот, па и за Хрватски пасош, а за Германски мислам се Откажуваш од Македонскиот... баш затоа многумина НЕ земаа Германски оти вршат работа со Блгарски а може да го задржат и Македонскиот..
Тука има ЕДНА друга Идиотска Работа што ни се наметна со Охридски договор, иакотаа има корен уште од СФРЈ, тнр Етнички квоти, со Охридски Рамковен договор... Се е тоа идиотизам, спротивен на Декларација за Правата на Човекот на УН !!!, ама кога ќе се спомне тоа МОЛК, па и Амбасадата на брдото !!!!!
Си има Избори, СИТЕ имаат право на глас... а наместо фабрикување вештачки неквалитетни етнички кадри, државата може да појача државно образование и ПОСТРОГО да ги казнува тие родители што не праќаат Деца во Школо; ИСТОТО е и за Ѓоа обесправеност на жените, една лага, треба само строги казни за не праќање во школи женски деца и насилно принудување на брак а и продавање....
za Germanski neznam, za Hrvatski moesh zaedno so MK, ali edno e da se otkazes od pasos ili da zemes dvojno drzavjanstvo a sosem drugo e da se otkazes od Etnicka pripadnost
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Kako badiela ?? Pa tie dokazi I'm se temel I osnov za sve ova sho go baret denes, trgni samo od istoriskive dejci koj vo odreden period radi X-pricini morale da se izjasnet kao blgarcijna I istoto ke go uvidish I den denes, to sho si pisal e samo edno malo problemce, najgolemiot e sho ke stanime narod bez identitet istorija I tradicija vestacka nacija kreirana od Tito vo 45god koja nabrzo ke ja delet megu istok I zapad...
za Germanski neznam, za Hrvatski moesh zaedno so MK, ali edno e da se otkazes od pasos ili da zemes dvojno drzavjanstvo a sosem drugo e da se otkazes od Etnicka pripadnost
Тие докази ништо не им значат се додека Бугарите не се внесени во уставот.
Автоматски споено мислење:

Работата драстично се менува со внесувањето на Бугарите во уставот што ќе се случи благодарение на килавото ДПНЕ.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.980
Поени од реакции
16.031
Kako badiela ?? Pa tie dokazi I'm se temel I osnov za sve ova sho go baret denes, trgni samo od istoriskive dejci koj vo odreden period radi X-pricini morale da se izjasnet kao blgarcijna I istoto ke go uvidish I den denes, to sho si pisal e samo edno malo problemce, najgolemiot e sho ke stanime narod bez identitet istorija I tradicija vestacka nacija kreirana od Tito vo 45god koja nabrzo ke ja delet megu istok I zapad...
za Germanski neznam, za Hrvatski moesh zaedno so MK, ali edno e da se otkazes od pasos ili da zemes dvojno drzavjanstvo a sosem drugo e da se otkazes od Etnicka pripadnost
никаде нема Документ за етничка припадност, тоа само нашио сакаше да го протури ама еве Уставен Самоиницијативно му удри банана...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
никаде нема Документ за етничка припадност, тоа само нашио сакаше да го протури ама еве Уставен Самоиницијативно му удри банана...
Знам дека решија да ја преиспитаат уставноста на одлуката. Не знам кој е резултатот од тоа.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Дебилу, пасош НЕМА врска со потекло
знам каков им е теркот
Хахахахаха дефиниција за идиот, у два коментари е контрадикторен сам со себе :lolzz: .

Како бе пасош бугарски нема врска со потекло ? Вие сте некомпетентни за дебата, како што веќе успеав да ви докажам одново и одново, вие и на фактографијата се мачите а камо ли на лажната пропаганда што ви ја сервираат.


trgni samo od istoriskive dejci koj vo odreden period radi X-pricini morale da se izjasnet kao blgarcijna
Неморале да се изјаснат како бугарчиња, туку таква етничка припадност имаме. Ептен сте историски неписмени незнаете да расудувате логички.

Кузман Шапкарев на Македонска Википедија

Еве ти го творештвото на Кузман Шапкарев:
  • 1866 — „Б'лгарскиј буквар“ ("Бугарски буквар")
  • 1868 — „Голѣма б'лгарска читанка“, втора част на "Б'лгарскиј буквар ("Голема бугарска читанка", втор дел на "Бугарски буквар")
  • 1868 — „Кратко землеописание за малички детца“ ("Кратко опишување на Земjата за мали деца")
  • 1868 — „Кратка свјаштена повестница от ветхиј и новиј завет“ ("Кратко свештено прераскажување на Стариот и Новиот завет")
  • 1869 — „Нар'чно св. благовествование или сбор от евангелските чтенија“ ("Прирачник на св. благовестување или зборник од евангелските читања")
  • 1870 — „Нар'чниј св. посланичник или сбор от апостолските чтенија“ ("Прирачник на св. посланија или зборник од апостолските читања")
  • 1874 — „Мајчин јазик“ ("Мајчин јазик")
  • 1884 — „Материали за животоописанието на братја Х. Миладинови, Димитрија и Константина. С прибавление нешто и за живота на Нака С. Станишев“ ("Материјали за опишување на животот на браќа Х. Миладинови, Димитрија и Константина. Со прибавување на нешто и за животот на Нако С. Станишев")
  • 1884 — „Материали за историјата на в'зражданието б'лгарштината в Македонија от 1854 до 1884 г.“ ("Материјали за историјата на преродбата на бугарштината во Македонија од 1854 до 1884 г.")
  • 1884 — „Русалии: древен и тврдѣ интересен б'лгарскиј обичај запазен и до днес в јужна Македонија“ ("Русалии: антички и премногу интересен бугарски обичај зачуван до денес во Јужна Македонија")
  • 1885 — „Сборник' от' народни старини. Книга III. Б'лгарски Народни Прикаски и Верованија с'брал' в' Македонија и издава К. А. Шапкарев'“ ("Зборник од народни старини. Книга III. Бугарски народни приказни и верувања собрал во Македонија и издава К. А. Шапкарев")



Дури и македонската википедија ти вика:
Во своето творештво Шапкарев се изјаснува како Бугарин по род.

Е сега отвори мапа и види колку школи се именувани Кузман Шапкарев у Македонија. После тоа ако сеуште мислеш дека ние немаме проблем со историјата тогаш си глуп.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
@SharpShooter, по твоја логика и оној кој напишал Југословенски народни песни, е Југословен по род?

Веројатно и овие се Бугари, бидејќи се опеани во бугарштици?




Оди и кажи им го ова на Србите, по можност на Маракана, дека се Бугари и дека нивните јунаци се бугарски, па потоа напиши ни како си поминал.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Хахахахаха дефиниција за идиот, у два коментари е контрадикторен сам со себе :lolzz: .

Како бе пасош бугарски нема врска со потекло ? Вие сте некомпетентни за дебата, како што веќе успеав да ви докажам одново и одново, вие и на фактографијата се мачите а камо ли на лажната пропаганда што ви ја сервираат.

Ептен сте историски неписмени незнаете да расудувате логички.
Многу работи свесно ги избегнуваш и игнорираш и за некоја работа што имаш википедија познавање одма тука некоја интелектуална супериорност покажуваш. Плус доста си и историски неписмен во добар дел од работите.
Смешно е некој што верува дека е неспособен и што бара странци да го оправаат да се претставува како компетентен и интелектуално супериорен. Вака кога ќе размислам и жално е.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Многу работи свесно ги избегнуваш и игнорираш и за некоја работа што имаш википедија познавање одма тука некоја интелектуална супериорност покажуваш. Плус доста си и историски неписмен во добар дел од работите.
Смешно е некој што верува дека е неспособен и што бара странци да го оправаат да се претставува како компетентен и интелектуално супериорен. Вака кога ќе размислам и жално е.
Неговиот стил на размислување, ако и може да се нарече така е доказ дека се работи за типичен партиски лигуш кој ништо сам не постигнал во животот и затоа е должен до крајот на својот беден живот да ги следи директивите на партијата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.336
Поени од реакции
81.604
Нека каже нешто за чувството на определување. Цел сум претворен во уво.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Нека каже нешто за чувството на определување. Цел сум претворен во уво.
Ќе ти продава празни муабети за оксиморонот граѓански национализам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom