Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.086
Историски гледано баш овака е. Ако се промени власта внатрешно, прво треба да се консолидира моќта, па потоа да се тргне во војување.
Во тој случај тешко дека би се продолжила војната во Украина.

Но, за да дојде до промена на власта ќе треба да се случи граѓанска војна во Русија која може да трае со месеци, ако не и повеќе.

Единствено, ако има Пригожин поддршка од внатрешните високи структури и да се случи брзо менување на власта. Што, од една страна, не делува на такво нешто. А, од друга страна пак, ако Пригожин нема поддршка, зошто би тргнал во пуч?
Ако се промени власта тоа е тоа од војната. Може до утре да се тешат дека ќе дошол некој поекстремен не знам што, ама секој со два грама памет ќе сака да се извлече и да му ја препише штетата на претходникот. И не би го потценувал темпото, ако не се смири ситуацијата работите брзо ќе се движат. Колоните возила на Вагнер се на 5 саати од москва.

Изглеа зебанциите на темата еве ги пред москва стварно станаа реалност :pos:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.377
Поени од реакции
37.169
... кога се случува „војна“ тогаш треба целосно цел народ да се мобилизира, државата да работи под одредени вонредни услови, но тоа не важи во денешно време, како што е све труло во светот и војните веќе не се тие што биле,

...Украина учествува на Евровизија, младите побегнати низ ЕУ љокаат и се дрогираат, девојките се занимаваат со проституција, скапани генерации, додека Русија сака да го заштити својот руски народ во деловите на Украина каде со години уназад биле малтретирани од неофашистички украински млади генерации.
... со тоа мора да се комбинира и нов начин на војување, во такви услови на невоена состојба на државата, тоа значи комбинација на Вагнерска герилска борба и класична борба со воена дисциплина на националната војска, каде различниот начин на размислување доведува до несогласување, а тука Путин треба да биде диригент и да ги усогласи двата.

...читам, мобилизација, што би било денес мобилизација? замислите тука да направат мобилизација, па никој нема искуство ни со воена стратегија, ниту со оружје, имаат проблем со храброста немање воен рок ниту искуство со еден збор- ништо, само со бројчаност на војници битка не се добива, а камо војна, што е доказ да Вагнер групата наспроти другите со начинот на герилска борба имаат успеси, но тоа се коси со строгата воена дисциплина на руските генерали и друг начин на војување и тука е несогласицата, затоа треба да има трета опција на комбинирање на овие два начина на војување или Путин да ги држи посебно уздите на Вагнер посебно на своите генерали.

...со еден збор, војната ќе се добие со двата начина на војување и со Вагнер професионалци кои цел живот се со борбени вештини и знање што можат да убијат бројчано токму како во холивудскуте филмови, а во позадина подржани од класичната руска војска која ќе делува на поинаков начин, со што нема да се знае кога, како и кој ќе биде следниот чекор на Путин.

... а Путин не сака да настрада украинското население, Путин не сака да ги уништи украинските градови, Киев, историските објекти и споменици, Путин не сака да обичниот украински народ пати и биде повреден, е такво војување до сега немало се знае што носи воениот бран, што значи војна.

...дополнително Путин го држи бранот на НАТО кој му дојде до врата, безобразно непочитувајќи ниеден склучен договор за да не го прави, тоа што го прави, 70% од украинската земја припаѓа токму на тие што го прават тој притисок да се уништи РФ, додека ги исцицуваат сите ресурси во Украина за свој бизнис и профит, а пола свет не му се гледа тоа, ја заборавија и Првата Светска војна и Втората Светска војна, Германија не смее да писне и да мрда колку зло направила на светот и човечанството, а не тука да праќа софистицирано оружје и да потикнува уште повеќе воени конфликти, а за другите екс социјалистички земји да не пишувам колку жртви дале за слобода и уништување на фашизмот, а сега се превртуваат во гроб за што воопшто се бореле.

images.jpg

...на 16.06.1990 Кол и Горбачов потпишале договор за обединета и независна Германија да била дел од НАТО, со тоа почнал крахот на СССР, крахот на рамнотежата на светски велесили, крахот на човечантвото, па како кажал Гоце Делчев за македонскиот народ, тоа важи за сите христијани во цел свет дека причината на сето зло се од домашните кодоши и предавници.

8dc610df7df8d68c53a5.jpeg

... се надевам дека Путин знае што прави и не е следбеник на последниот преседател на СССР што ја растурил сопствена држава, со нишан на глава да се знае дека бил обележан!

П.С.
кружела некоја информација (можеби шпекулација) дека од Х дронови на Х место се исфрлувале заразени комарци, дали на повидок е нова пандемија?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303

Ништо сериозно, феинт е.
Ова само ми докажува дека Пригожин цело време ја зборувал вистината… :(

Ако стварно Шојгу и компанија, (а тоа неможе без амин од Путин), гранатирале камп на Вагнер…
Гранатирале свои луѓе од зад грб! Свој народ..!

Тогаш јас еве јавно тука кажувам, кој го е*е и Путин и Шојгу и МО на РФ и све!
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.817
Поени од реакции
4.516
Ова само ми докажува дека Пригожин цело време ја зборувал вистината… :(

Ако стварно Шојгу и компанија, (а тоа неможе без амин од Путин), гранатирале камп на Вагнер…
Гранатирале свои луѓе од зад грб! Свој народ..!

Тогаш јас еве јавно тука кажувам, кој го е*е и Путин и Шојгу и МО на РФ и све!
Обострано е
Во војна нема невини
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Ова само ми докажува дека Пригожин цело време ја зборувал вистината… :(

Ако стварно Шојгу и компанија, (а тоа неможе без амин од Путин), гранатирале камп на Вагнер…
Гранатирале свои луѓе од зад грб! Свој народ..!

Тогаш јас еве јавно тука кажувам, кој го е*е и Путин и Шојгу и МО на РФ и све!
Да, тоа е најважната работа дали Пригожин ја зборувал вистината. Мора да откриеме.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Како не, тоа е најважно дали загинале Вагнерци во бомбардирање од војската. Штетата од се ова е секундарна. :icon_lol:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
2.030
Поени од реакции
5.376
На телеграм викаат вагнеровци посебно ги проверувале пунтата на излез од Москва.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Да, тоа е најважната работа дали Пригожин ја зборувал вистината. Мора да откриеме.
За среќа не се сите ботови како грото на темава…
И да! На некој му е битно што е вистина, и за што народ умира..

Да знаеше малку од малку историја.. ќе знаеше дека 1968 за време на Прашката Пролет, една многу слична ситуација со ова денес. Ситуација што многу лесно можела да се решила со малку добра политика и долгорочно планирање… Тогашен СССР под Брежњев решава да демонстрира сила…

Да, целите ги постигнале и на тој начин…
Но ги изгубиле симпатиите на речиси сите про-советски, про-комунистички, социјалистички и останати граѓани на светов..!
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.032
Поени од реакции
22.379
Има големи шанси дека тој што ќе дојде на власт, макар и да е ултра националист, ќе сака да си ја консолидира моќта внатрешно. Така е теоретски, ќе видиме во пракса.
Мислиш ќе раздава територии, ќе ги даде Севастопол и Донетск за што поточно, за мир со НАТО? Мислам дека попрво ќе фрли нуклеарки.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.094
Ова само ми докажува дека Пригожин цело време ја зборувал вистината… :(

Ако стварно Шојгу и компанија, (а тоа неможе без амин од Путин), гранатирале камп на Вагнер…
Гранатирале свои луѓе од зад грб! Свој народ..!

Тогаш јас еве јавно тука кажувам, кој го е*е и Путин и Шојгу и МО на РФ и све!
Јас сум сигурен дека ќелавиот не лаже и не филува. Ја зборува вистината, до степенот до кој е запознаен со нејзе.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Јас сум сигурен дека ќелавиот не лаже и не филува. Ја зборува вистината, до степенот до кој е запознаен со нејзе.
Тебе друже, свака част!
Ретко пишуваш овде, ама што и да напишеш ти е на место!

Ме изненади твојата анализа од психолошки аспект на Пригожин…
Ни еден од ботовиве тука не го виде тоа..

А што видел, и што поминал Пригожин… што го натерало на ваков потег… некќам ни да помислувам..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom