Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.032
Поени од реакции
22.379
Со англиски превод.

 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.094
Тешка брука.

Пригожин наместо со улогата што му беше дадена, се соживеа со “соборците“. Ако од старт не беше свесен дека собира луѓе на кои единствениот излез им е гроб, тогаш е многу глуп. Ама со оглед на тоа кој му е беграундот, и како е растен, ништо чудно да доби некој месијански комплекс.

Шојгу и Герасимов од друга страна се невидени аматери. Ништо не направија во војната, нит од оперативен, нит од ПР план. И кога некој што направи нешто на оперативен план почна да се фали со успесите, ги удри по его.

Единствениот добар излез за Русија е ако и двете страни не го видат светлото на денот, до крај на животот. Ако било која од страните излезе како победник, тоа ќе има ужасни последици врз моралот на руската армија. Не очекувам политички последици, ама воените ќе бидат ужасни.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.032
Поени од реакции
22.379
Жал ми е само за овие на фронт

Во двете сценариа, штетата е направена
Да одиме со втората опција - која му е тогаш целта на Пригожин? Влегува во генералштабот на јужната команда и открива тајни документи од Шојгу? Или се надева на масовно дезертирање на војската и поддршка на гувернерите и владата на РФ? Мене ми изгледа се што ќе направи е тотално непотребно крвопролевање а на крај ќе го јаде он и сите што го поддржуваат.

Историски за успешен пуч најважно е брзина и изненадување, да се фати владеачката гарнитура заспана и да ја земеш власта без притоа да може да се реагира благовремено. Пригожин прави се што е спротивно од успешно да го направи тоа што го вели, или глуми или полудел.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.387
Поени од реакции
18.282
Да одиме со втората опција - која му е тогаш целта на Пригожин? Влегува во генералштабот на јужната команда и открива тајни документи од Шојгу? Или се надева на масовно дезертирање на војската и поддршка на гувернерите и владата на РФ? Мене ми изгледа се што ќе направи е тотално непотребно крвопролевање а на крај ќе го јаде он и сите што го поддржуваат.

Историски за успешен пуч најважно е брзина и изненадување, да се фати владеачката гарнитура заспана и да ја земеш власта без притоа да може да се реагира благовремено. Пригожин прави се што е спротивно од успешно да го направи тоа што го вели, или глуми или полудел.
Целата војна е непотребно крвопролевање.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.086
Да одиме со втората опција - која му е тогаш целта на Пригожин? Влегува во генералштабот на јужната команда и открива тајни документи од Шојгу? Или се надева на масовно дезертирање на војската и поддршка на гувернерите и владата на РФ? Мене ми изгледа се што ќе направи е тотално непотребно крвопролевање а на крај ќе го јаде он и сите што го поддржуваат.
Може осетил опасност и морал да дејствува. Може само толку му сече, и се преценил. Во секој очигледно беше дека не штима работатa одамна меѓу нив. Изјавите беа alarming.

Инаку вакви настани за мене беа очекувани со оглед на тоа каков shit show беше инвазијата од воен аспект.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.601
Поени од реакции
4.690
Не сум сигурен дали им понудила кредит ама очигледно е дека украинската влада го направи погрешниот избор.
Да, имаше Руска понуда до Украина за кредит, кога Украина беше под Европски притисок, за нејзино приближување кон ЕУ, преку Јушченко, оти Јанукович беше про-руски настроен. @Таксист тоа подробно го објасни...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.948
Поени од реакции
9.215
Целата војна е непотребно крвопролевање.
Ти требаше за короната една година, за оваа ситуација ќе ти треба две три...да разбереш кој кого напаѓа.
Како и да е, нуклеарната тријада прави лоудинг...пред некој ден Путин кажа дека се на некои 50% Јарс како и Сармат. Најверојатно до крај на 2023 ќе биде доволно upgrade направено за да видиме одговор на овој поход на НАТО на Русија. До тогаш ќе се глуми лудило со вакви филмови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.235
Поени од реакции
41.616
Путин мора да ги реши и оние двајца Герасимов и Шојгу, пар неспособници без никакви идеи што да направат и да ја добијат војната. Бројката на жртви и на нивен грб паѓа што не го решија ова набрзина со гаѓање витални институции и им дозволија на зеленски и екипата 2 години да си функционираат нормално, да прават по 100 мобилизации да го уништуваат народот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.168
Поени од реакции
18.086
На крајот одговорноста за сите тешкотии што ќе ги трпи Рускиот народ се кај Путин. Напраи стратешки погрешна одлука. Кажав уште и старт, Руското општество не беше подготвено за ваква војна.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.948
Поени од реакции
9.215
Путин мора да ги реши и оние двајца Герасимов и Шојгу, пар неспособници без никакви идеи што да направат и да ја добијат војната. Бројката на жртви и на нивен грб паѓа што не го решија ова набрзина со гаѓање витални институции и им дозволија на зеленски и екипата 2 години да си функционираат нормално, да прават по 100 мобилизации да го уништуваат народот.
Одлука на Путин е целиов тек на операцијава. Иначе све ова треба да се посматра у склоп со сите геополитички случувања. Тешко дека ние од оваа перспектива ја разбираме оваа партија шах.
Автоматски споено мислење:

На крајот одговорноста за сите тешкотии што ќе ги трпи Рускиот народ се кај Путин. Напраи стратешки погрешна одлука. Кажав уште и старт, Руското општество не беше подготвено за ваква војна.
Не лупај глупости бе...дај прекини.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.235
Поени од реакции
41.616
Одлука на Путин е целиов тек на операцијава. Иначе све ова треба да се посматра у склоп со сите геополитички случувања. Тешко дека ние од оваа перспектива ја разбираме оваа партија шах.
Автоматски споено мислење:


Не лупај глупости бе...дај прекини.
Ако е така, реално тогаш он треба и он да си иде.
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Тик ток чечен бригада е на пат да се пресмета со Wagner. Мислев повеќе пропаганда е, ама стварно тешка брука се Русиве :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom