Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Се додека не станеме северџани , а тоа е Франкенштајн нација без минато, ќе бидеме национал шовинисти. Затоа Левица ги нервира северџаните како горе наведениот ЕУ бот, кој од страв да не биде заменет со некоја евтина верзија на чет бот, а ќе биде заменет затоа што нема некој многу сложен алгоритам и одговорите му се сведуваат на ЕУ е нашиот пат или пропаст, сите што ја критикуваат ЕУ се ботови на Путин, Путин нема да ве спаси и слично, скока како попарен на секое споменување на оваа партија. Затоа што со зголемувањето на нејзиното влијание во политиката се намалува потребата од лигуши како него.
Не одговори на горното прашање, нешто бегаш и пробуваш да се извлечеш од глупостите што ги истрескa .
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
И последното барање кое допрва ќе биде испорачано.
-Македонски народ не постои, тоа се бугари.
-Македонски јазик не постои, тоа е бугарски дијалект.
Без ова нема членство во еу.

Е за ова се бори оној северџанот кој сите овде ги нарекува руски ботови. Не му реплицирајте и остевете го нека си го живее сонот во кој тој сака да стане бугарин.
Тој станува наутро и се кара со домашните, а ако нема никој тогаш пред огледало :).
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
И последното барање кое допрва ќе биде испорачано.
-Македонски народ не постои, тоа се бугари.
-Македонски јазик не постои, тоа е бугарски дијалект.
Без ова нема членство во еу.

Е за ова се бори оној северџанот кој сите овде ги нарекува руски ботови. Не му реплицирајте и остевете го нека си го живее сонот во кој тој сака да стане бугарин.
Тој станува наутро и се кара со домашните, а ако нема никој тогаш пред огледало :).
И тоа нема да биде последно затоа што после тоа сигурно ќе има уште по откачена листа на барања кои треба новокомпонираните бугари, инаку бивши северџани, да ги исполна за влез во рајот т.е ЕУ.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.117
Поени од реакции
10.871
Нова анкета фали да видиме рејтингот на Левица колку е паднат
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.181
Поени од реакции
4.322
Ајде ти со твоите когнитивни способности излистај го секој од тие проблеми со кои државата се соочила и предложи како требало според тебе да се реши :tapp:.
Младиќу,

па ти веќе го имаш одговорот, а го бараш од другите членови.

Да се потсетиме; треба „само„ да ги убациме Волгарите во уставот (а последиците од нивното впишување допрва ќе ги видиме и се лесно претпоставливи...), „севернава„ да почне со отворањето поглавја во преговорите и кога ЕУ ќе почне да не‘ „притиска„, институциите сами од себе (магично!) ќе почнат да се прочистиваат што од корупција, што од паразитите, кои веќе нафаќале убаи позиции низ тие институции (и би биле будали да пуштат високи и високоплатени паразитски места).

Не барај понатаму, се‘ (ти) е веќе познато...
Автоматски споено мислење:

Се‘ појќе ми изгледа дека ликов одработуе за “Призренската лига„ (нема врска со фудбалот, нели).
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Еден мал детал од последната колумна на академик Љупчо Коцарев

На македонските граѓани и на македонските политичари би сакал да им укажам на две работи. Во однос на проширувањето можеби треба да се прашаме: дали ЕУ воопшто размислува за проширување? Примерот со Црна Гора треба да нè подучи: Црна Гора почна со пристапните преговори во 2012 година и досега само три поглавја се привремено затворени. Бугарија почна со преговорите во март 2000 година, а Договорот за пристапување го потпиша во април 2005 година.

Временскиот период за влез на балканските држави во ЕУ e растеглива категорија: пет години од почеток на преговорите до потпишување на пристапниот договор и повеќе од десет години за привремено затворање на три од 35 поглавја.

остатокот го имате на линкот подолу.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.072
Поени од реакции
8.637
Еден мал детал од последната колумна на академик Љупчо Коцарев

На македонските граѓани и на македонските политичари би сакал да им укажам на две работи. Во однос на проширувањето можеби треба да се прашаме: дали ЕУ воопшто размислува за проширување? Примерот со Црна Гора треба да нè подучи: Црна Гора почна со пристапните преговори во 2012 година и досега само три поглавја се привремено затворени. Бугарија почна со преговорите во март 2000 година, а Договорот за пристапување го потпиша во април 2005 година.

Временскиот период за влез на балканските држави во ЕУ e растеглива категорија: пет години од почеток на преговорите до потпишување на пристапниот договор и повеќе од десет години за привремено затворање на три од 35 поглавја.

остатокот го имате на линкот подолу.
Ова ти е за Шкотска:

Hypothetically, if an agreement were reached and a referendum held in 2023, and the result in favour of independence, the transition to statehood could reasonably take three years, concluding in 2026. Scotland could only apply to join the EU after independence.

My analysis indicates that Scotland’s EU membership process would likely take around four to five years, if everything went well. In that case, Scotland would join the EU by 2030 or 2031.

 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.437
Поени од реакции
37.749
Screenshot_22.png

Не знам што им е на Американциве, да имало стварно вклученост во значајна корупција, јас сум сигурен дека ќе се спроведело постапка од страна на службите на Република Нашата Земја.

Јас сум убеден дека господинот Мерко, кој што е илјадници пати шеруван по социјалните мрежи како ја рецитира Тга за Југ, е невин и дека неговиот образ е чист. Всушност само и такви луѓе членуваат во најзелената и еколошка партија во светот ДУИ.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.181
Поени од реакции
4.322
Прегледај го приврзокот 382135

Не знам што им е на Американциве, да имало стварно вклученост во значајна корупција, јас сум сигурен дека ќе се спроведело постапка од страна на службите на Република Нашата Земја.

Јас сум убеден дека господинот Мерко, кој што е илјадници пати шеруван по социјалните мрежи како ја рецитира Тга за Југ, е невин и дека неговиот образ е чист. Всушност само и такви луѓе членуваат во најзелената и еколошка партија во светот ДУИ.
Во „нашата земјата„, корупцијата не е проблем, туку е природна состојба на битисување, а дотичниот лик, ај што е незаменлив за Струга и за Стружани, туку неговото впишување на „црната листа„ на САД е прашање на престиж, не за срам или страв од санкционирање...

Нечие ставање на „црна листа„ во пракса нема ниакви правни последици, оти ликов може да биде лесно тргнат од „листата„ ако покаже грам послушност кон својот работодавец.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.481
Поени од реакции
47.491
Прегледај го приврзокот 382135

Не знам што им е на Американциве, да имало стварно вклученост во значајна корупција, јас сум сигурен дека ќе се спроведело постапка од страна на службите на Република Нашата Земја.

Јас сум убеден дека господинот Мерко, кој што е илјадници пати шеруван по социјалните мрежи како ја рецитира Тга за Југ, е невин и дека неговиот образ е чист. Всушност само и такви луѓе членуваат во најзелената и еколошка партија во светот ДУИ.
Немало да му дадат виза на Мерко. Се залета Мерко Њу Јорк да го види сега на старост.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.437
Поени од реакции
37.749
Немало да му дадат виза на Мерко. Се залета Мерко Њу Јорк да го види сега на старост.
Чиниш запнал Мерко в Њу Јорк да иде место внуци да чува дома. Жал ми е само за Назмије и Дренуше, ни криви ни должни го наебаа.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Класично дупење во мозок на каурите. Овој е ставен чисто ради реда за да речат: џабе каурите галамат дека само каури се форсираат за прогонување еве има некој од ДУИ. Секако новинарите кои паѓаат во транс кога ќе викнат од амбасада на некоја коктел забава и им е најголемо достигнување ќе пишуваат за ова.
Мерко нема овде ни судски да се гони, а и неверувам дека би дал и оставка.
Thank you USA you are my best friend.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom