Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Дечко трескаш зелени и потоа се лутиш кога не си во право. Треба да научиш да ги проверуваш рекла казала муабетите, имаш интернет, користи го.
Ај важи...

И дај извади си ги од уста (и од тастатура) навредливите зборови кон твоите неистомисленици. Речиси да не постои твој допис по темиве, на кои не упатуваш навреди кои сите кои не мислат како тебе. Но тоа за тебе зборува, не за мене.

Изгледа дека сета светска мудрост магично се нашла само кај тебе, а сите други немаат поим од ништо.

Плус, во контекст на темата „Кралство СХС„, ми припишуваш нешта кои ги немам напишано и на она кое го немам напишано, градиш став дека не сум во право. Во мојот допис никаде не е наведена државата „Држава СХС„ (која е спомената во текстот од линкот кој си го поставил), туку од мене е наведена државата „Кралство СХС“, кое подоцна станува „Кралство Југославија„ а после Втората Светска станува тоа што станува.

Начинот на читање на името „Кралство СХС“ како “Кралство на Словенците, Хрватите и Србите„ а не на „Србите, Хрватите и Словенците„ не е од мене искажано, туку од еден денеш Српски историчар, кој има свои записи на „ЈТ„ и кој историјата од СФРЈ ја „чита„ на малку поинаков начин, па затоа во мојот допис напишав дека „...има муабети...„ а не дека е тоа официјален став од нечија национална историја.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Ај важи...

И дај извади си ги од уста (и од тастатура) навредливите зборови кон твоите неистомисленици. Речиси да не постои твој допис по темиве, на кои не упатуваш навреди кои сите кои не мислат како тебе. Но тоа за тебе зборува, не за мене.

Изгледа дека сета светска мудрост магично се нашла само кај тебе, а сите други немаат поим од ништо.

Плус, во контекст на темата „Кралство СХС„, ми припишуваш нешта кои ги немам напишано и на она кое го немам напишано, градиш став дека не сум во право. Во мојот допис никаде не е наведена државата „Држава СХС„ (која е спомената во текстот од линкот кој си го поставил), туку од мене е наведена државата „Кралство СХС“, кое подоцна станува „Кралство Југославија„ а после Вората Светска станува тоа што станува.

Начинот на читање на името „Кралство СХС“ како “Кралство на Словенците, Хрватите и Србите„ а не на „Србите, Хрватите и Словенците„ не е од мене искажано, туку од еден денеш Српски историчар, кој има свои записи на „ЈТ„ и кој историјата од СФРЈ ја „чита„ на малку поинаков начин, па затоа во мојот допис напишав дека „...има муабети...„ а не дека е тоа официјален став од нечија национална историја.
Кога се води дискусија тогаш се споредуваат факти и аргументи а не „муабети“.
Откако со доказ ти го побив твојот „муабет“ глумиш збунет, па потоа навреден за на крај да се повикаш на неименуван јутјуб српски историчар.
Па уште земаш да ми држиш предавање од комуникација.
Не сум ти јас виновен што си учел историја од неименувани јутјуб историчари.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Кога се води дискусија тогаш се споредуваат факти и аргументи а не „муабети“.
Откако со доказ ти го побив твојот „муабет“ глумиш збунет, па потоа навреден за на крај да се повикаш на неименуван јутјуб српски историчар.
Па уште земаш да ми држиш предавање од комуникација.
Не сум ти јас виновен што си учел историја од неименувани јутјуб историчари.
Младиќу,

ти го докажуваш тоа што ти самиот ми го припишуваш, а јас го немам кажано/напишано...ај терај даље.

Српскиот историчар не е „но нејм„, и лесно може да се најде на „ЈТ„, ама ликот не е тема на муабетов.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Младиќу,

ти го докажуваш тоа што ти самиот ми го припишуваш, а јас го немам кажано/напишано...ај терај даље.

Српскиот историчар не е „но нејм„, и лесно може да се најде на „ЈТ„, ама ликот не е тема на муабетов.
Значи да го барам под името Српски јутјуб историчар, :pos:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Барај што сакаш...
Штом не го кажуваш изворот значи дека е глупост која си ја слушнал пред продавница, на кафе муабет или на некоја слава па сега се вадиш на неименуван српски јутјуб историчар.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Штом не го кажуваш изворот значи дека е глупост која си ја слушнал пред продавница, на кафе муабет или на некоја слава па сега се вадиш на неименуван српски јутјуб историчар.
Океј, еве, саде ти кажуваш паметности, ама види чудо, не сите на форумов се согласни со твојот памет...

Веќе напишав дека ликот не е тема на овој муабет, а не дека е безимен...
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Дечко трескаш зелени и потоа се лутиш кога не си во право. Треба да научиш да ги проверуваш рекла казала муабетите, имаш интернет, користи го.
Аман бе шо успеавте да се скарате толку :lolzz:
Абе и двајцата сте за Путинчо, држете се заедно еј, каде вака :masa:.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Океј, еве, саде ти кажуваш паметности, ама види чудо, не сите на форумов се согласни со твојот памет...

Веќе напишав дека ликот не е тема на овој муабет, а не дека е безимен...
Значи да повториме уште еднаш, кога ќе изнесеш некое тврдење тоа треба да биде поткрепено со соодветен аргумент. Ако такво немаш тогаш биди спремен некој друг да го побие твоето тврдење.
Автоматски споено мислење:

Аман бе шо успеавте да се скарате толку :lolzz:
Абе и двајцата сте за Путинчо, држете се заедно еј, каде вака :masa:.
Тоа и за тебе важи северџанче.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Значи да повториме уште еднаш, кога ќе изнесеш некое тврдење тоа треба да биде поткрепено со соодветен аргумент. Ако такво немаш тогаш биди спремен некој друг да го побие твоето тврдење.

...а историските „аргументи„ се ептен јаааааки аргументи и навистина е тешко да се побие историски „аргумент„ кој се чита според нечии (лични и/или колективни) потреби и предубедувања...па затоа историјата ја нарекуваат така како што ја нарекуваат, оти на историјата секој може да и‘ се „изреди„ како што сака и колку што му е кеифот и на крајот пак да биде „во право“.

Кога пишувам допис, од причина што ќе биде достапен до членовите на одредена тема на форумов, внимавам што пишувам и се оградувам/посочувам ако нешто напишано во мојот допис е дискутабилно или несигурно, и конечно, не ми е проблем да прифатам своја грешка.

Се чини дека „безгрешноста„ и сета „мудрост„ се само на твоја страна...
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
...а историските „аргументи„ се ептен јаааааки аргументи и навистина е тешко да се побие историски „аргумент„ кој се чита според нечии (лични и/или колективни) потреби и предубедувања...па затоа историјата ја нарекуваат така како што ја нарекуваат, оти на историјата секој може да и‘ се „изреди„ како што сака и колку што му е кеифот и на крајот пак да биде „во право“.
Не е баш така за историјата. Постои аргумент кој е тотално неконструктивен и аргумент кој филозофски, историографски и логички повеќе има смисла.
Пример нашата историографија е полна со логички заблуди од кои уште не се отвараат историчарите да зборуваат за нив.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.117
Поени од реакции
10.871
Аман бе шо успеавте да се скарате толку :lolzz:
Абе и двајцата сте за Путинчо, држете се заедно еј, каде вака :masa:.
Ту се умешаа во пропагандата тука, ке има влечење уши во штаб
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Не е баш така за историјата. Постои аргумент кој е тотално неконструктивен и аргумент кој филозофски, историографски и логички повеќе има смисла.
Пример нашата историографија е полна со логички заблуди од кои уште не се отвараат историчарите да зборуваат за нив.
Една од нив си ти на пример. Тешка логичка заблуда. Човек кој верува дека со виткање кичма се оди напред. Објаснето со логичката заблуда на Црпнатиот - Сидрото што не влече напред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom