Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.773
Поени од реакции
26.337
Опседнат си со загубите на Украина, а во цело твое постирање немаш приложено ниту еден извор, макар и руски, како поддршка на тоа што го тврдиш. Вака само излегува дека вадиш статистика од газ.
Извор?
Украина имаше на почетокот на војната 2000+ тенкови, лани им дадоа нови 1000+ тоа е над 3000 изгубени тенкови, во офанзивава влегуваат само со новите донирани тенкови. Истото важи и за авиони хеликоптери и све по ред што изгубија. Нема опсесија тука, збориме за словени слични на нас пикнати во оган од страна на западот во братоубиствена војна.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.735
Поени од реакции
4.339
Правиш иронии, но тие навистина се исполнуваат. :icon_lol: :ROFLMAO:
Какви црни иронии, се е тоа така. Ете до сеа беше муабетот дека Киев бил успешен феинт за Кхерсон, а кога се изгуби Кхерсон бил феинт за Бакхмут. Сеа Бакхмут ако го изгубат ќе биде феинт за незнам кое село и така натака се до граничен прелаз Изварине.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.773
Поени од реакции
26.337
Какво тинкање по твитер имаше кога Русите ги зазедоа овие висини.
Од друга страна тоа е максималното воено достигнување на Украинците, твитер тинкање.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
I sega dojdovme od situacija koga ke padni Odesa na primer, da polemizirame kade ke udrat Ukraincite, kade ke napadnat i kako Rusite ja organizirale odbranata.
Jaka taktika nema zbor tuka.
Napad so odbrana se vika ova (y)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.773
Поени од реакции
26.337
I sega dojdovme od situacija koga ke padni Odesa na primer, da polemizirame kade ke udrat Ukraincite, kade ke napadnat i kako Rusite ja organizirale odbranata.
Jaka taktika nema zbor tuka.
Napad so odbrana se vika ova (y)
Владе, многу си дефитист.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
(Преземено од TG)
Patriot blowing hypersonic missiles like flies, but can't blast Yemen's old rockets converted to cruise missiles.
:kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Извор?
Украина имаше на почетокот на војната 2000+ тенкови, лани им дадоа нови 1000+ тоа е над 3000 изгубени тенкови, во офанзивава влегуваат само со новите донирани тенкови. Истото важи и за авиони хеликоптери и све по ред што изгубија. Нема опсесија тука, збориме за словени слични на нас пикнати во оган од страна на западот во братоубиствена војна.
На хартија и во реалност се 2 различни света. Според википедија, АРМ има 31 тенк T-72. Во реалност? Можеби ниту еден, затоа што за да се брои треба да е исправен и функционален. Оние што ги дониравме на Украина беа користени само за резервни делови. Нека ме демантира некој околу ова, можеби @Klinton би знаел повеќе.

Русија нели имаа армата Т-14? Каде е, што прави, добар ли е? Или да се потрошат прво T-55ките, па после овој ќе го пратат?

Епа исто и за Украина. Тие 2000 тенкови што наводно ги имале, можеби само мал дел од нив биле функционални и уништени на фронт. Останатото или постоело само на хартија, или биле користени за резервни делови.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Retoricki bese odgovorot.
A ti znaes zosto zastanaja na sred ofanziva Rusite, pa se povlekoja gaz preku gla i sega aj sto nemozat edna ulica vo Bahmut da osvojat, za cel grad i da ne zborame tuku i se ukopvat za odbrana, a uste kolku ima za osvojuvanje samo da gi stavat pod kontrola oficijalno novite delovi od Ruskata Federacija, za Kiev i kapitulacija na Ukraina i da ne pravime muabet povekje, toa e od domenot na naucna fantastika vekje.
Секако дека знам, секој што гледа објективно и без навивање многу лесно може да согледа. Си дојдоа русите до позиции поволни за воени дејства, го заштитија населението свое од нацистите и се укопаа за да не се врати фашизмот. Во меѓувреме додека наци западот фрла огромни количини оружје муниција и пари, а фашистите украински го жртвуваат својот народ, русите си ги мелат и им ги уништуваат ресурсите со минимални свои загуби, во замена за време и можеби по некоја педа препуштена територија. Што мислиш, кој може подолго да издржи со асиметрични загуби на људство и техника?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Владе, многу си дефитист.
Nekoj treba i realen muabet da kazi, a ne samo da si pravite bajram so umot. Za razlika od severdjanite i malcinstvata tuka mene mi e od interes Rusija voeno da pobedi, no edno e sto jas sakam, drugo e situacijata na teren. Nekogas treba i realno da se sogledaat rabotite, a ne samo da se naviva i da se uzmisluvaat nekoj magicni strategii, taktiki za da se opravda neopravdlivoto. Ako nekoja rabota ne odi ne odi, kontraproduktivno e da se izmisluvaat objasnuvanja za da toa neodenje se prikazi kak uspeh tuku treba da se vidi zosto ne odi i da se sredi toa, da se prilagodi na situacijata. Tuka e forum, si pravime muabet, ne deka nesto od nas zavisi, no zamisli da go imaat istiot majndest kako vas tie od koi zavisi.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.735
Поени од реакции
4.339
Убав период да се праат скриншатови од стручњаците, па за некој месец да се навратиме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.773
Поени од реакции
26.337
Nekoj treba i realen muabet da kazi, a ne samo da si pravite bajram so umot. Za razlika od severdjanite i malcinstvata tuka mene mi e od interes Rusija voeno da pobedi, no edno e sto jas sakam, drugo e situacijata na teren. Nekogas treba i realno da se sogledaat rabotite, a ne samo da se naviva i da se uzmisluvaat nekoj magicni strategii, taktiki za da se opravda neopravdlivoto. Ako nekoja rabota ne odi ne odi, kontraproduktivno e da se izmisluvaat objasnuvanja za da toa neodenje se prikazi kak uspeh tuku treba da se vidi zosto ne odi i da se sredi toa, da se prilagodi na situacijata. Tuka e forum, si pravime muabet, ne deka nesto od nas zavisi, no zamisli da go imaat istiot majndest kako vas tie od koi zavisi.
Се зезам бе, ти го сваќам муабетот. Не се сложувам, дека многу работи не ми штимаат за да биде така. Но има и некои чудни работи што држат вода и ме демантираат. На пример ова:


Многу црвени линии поминаа...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Секако дека знам, секој што гледа објективно и без навивање многу лесно може да согледа. Си дојдоа русите до позиции поволни за воени дејства, го заштитија населението свое од нацистите и се укопаа за да не се врати фашизмот. Во меѓувреме додека наци западот фрла огромни количини оружје муниција и пари, а фашистите украински го жртвуваат својот народ, русите си ги мелат и им ги уништуваат ресурсите со минимални свои загуби, во замена за време и можеби по некоја педа препуштена територија. Што мислиш, кој може подолго да издржи со асиметрични загуби на људство и техника?
Ili vo prevod, ako ne znaes ili ne mozes podobro, naredi topovi i mavaj bezveze.
Na mnogu skapo oranje na zemjata mi lici toa :toe:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom