Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
16 октомври 2021
Мислења
432
Поени од реакции
912
Добро гледам дека си паметен затоа не се пали, немам намера да ти менвам мислење.
Велиш дека РФ не води војна со Украина ами со цел западен свет, епа како очекуваш една таква војна да заврши во краток рок (ако се исклучи сценариото со нуклерано и друг вид на современо оружје?
Инаку јас се надевам дека ЕУропоска или САД нема да се вклучат со армија (големи сили) и така без голема војна ќе си седнат на газето и ќе го прифатат новиот свет без нивна доминација.
ne se palam, ti kazuvam. Cisto penalce imaa rusite na samiot pocetok da otidoa so povekje vojska i povekje voena oprema za tocno 2 dena ke gi natrtea ukraincite. Fati gi dur se u panika i moralot na vojskata im e opadnat, taman kako sto nemaa tolkava pomos od zapadniot svet nemaa kaj da begaat. Jebiga se desi sto se desi, kiksnaa i idemo dalje.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.538
Поени од реакции
6.043
Како на пример шарените куртони што беа тука на форумов, вклучително ти? Па ничим изазвани, вреѓаа на форумов, без воопшто да прочитаат мислење, како ти, на пример?

Вие не сте заслужиле дискусија. Вие дискусијата ја убивте во шарената куртонијада. На сите им смисливте име, на сите им смисливте приказна. На Ѓорѓи на пример, тој беше таков каков што беше ама барем достојно се бореше за својот став. Никого не навреди. На владе? На мене? На ред други ок луѓе, кои не беа со вашиот став. Без разлика дали го подржувале Грујо или не. Важно не биле со вашиот став, а тој беше очигледно да се смени името.

Форумов батка, ти е Македонија во маало. Што се дешавало на форумов, се дешавало и во Македонија.
Автоматски споено мислење:


Овој како да е портпарол на единицата Вагнер. А кој ги командува којзнае. Вака ти личи, ако овој ти командува ништо неможат да направат. А уствари затворениците мелат доле.

Регуларна Армија сесрдно спонзорирана од НАТО, во посед иљадници тенкови, артилерија, сериозна авијација, одлично ПВО, пошто не нешто се надеваат на западниве ПВО Украинците. Победена од затвореници, платеници, бивши чеченски милиции, и армијата на донбас. Нема Руска војска во равенката. Додуша според НАФО има, али е уништена на северот, некои 200К Руси на замислениот напад на Киев, али нели немало докази, пошто Русите користеле подвижни крематориуми.

Украина е дефинитивно земја која нема пријателска власт кон Украинскиот народ. Ги бркаат по улица и ги праќаат да загинат на фронтот. Не збориме за едно видео, збориме за стотици видеа. Нешто не ли ви е чудно тука? Тоа не е народ кој е желен да се бори. Ги тераат со сила во војна. Јас мислам западот мора да попушти, ќе уништат цел еден народ. Нема што нато да бара таму.
Што имам јас со некаква си шарена револуција бе? Свесен си што зборуваш? Јас пишував по социјални мрежи уште тогаш 2016 дека треба да се има значителна резерва кон новиот режим.Сфашта бе, шарени марени варени, А ако ми се зема зло за тоа што сум бил анти-пастирот тогаш, сега кога сум анти-ковачевски то ме прави побвторно неподобен?
Кога ќе размислам сум бил против секоја власт 1990-2023 поради очигледни причини.
Но како е тоа поврзано со Украина? Оф-топик е.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Богами незнам, у подрум сам бил.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.538
Поени од реакции
6.043
Ти беше тој што попуеше пред неколку страни како сме ги пропуштиле приликите како Македонци. Без да се осврнеш за твојата активност во ерата на промените кои не закопаа како народ.

Ти реков, да бевме како твоите Украинци, гробот одамна прашина ќе ти фаќаше.
Автоматски споено мислење:


Само дел од твоите навреди и ад хоминем дискредитации кон мене ги извадив во постот, неќев да бидам пристрасен па искористив некои други. Форумов изобилува од твои навреди и омаловажувања кон многу луѓе особено во периодот на Шарената револуција и особено кон личностите што го бранеа името. Јас да ти кажам искрено до вчера не сум ни бил свесен дека ти си бил тој што ме омаловажува и вреѓа. Си бил еден од тие очигледно.
Една шанса беше.
Јас сум пројугосовенски настроен, бидејќи Југославија беше историска шанса за Македонија да биде дел од земја во која направи големи цивилизациски скокови.
Шансата за која зборувам пропадна 1991. Што се случуваше потоа знеме сите. наместо конфедерација базирана на успешните приказни на Германија и Италија останавме со многу малку. Па бугари и грци не смееа да писнат за време на југа, помали беа од маково зрно! настрана што Југа имаше viable трет пат настрана од блоковскта поделба. Освен тоа влегувањето во ЕУ ќе беше средина-крај на 90-ти.
За жал, таа историска шанса е загубена. Не мораше нужно да биде истиот економски модел туку постепена приватизација со стриктна државна управа над стретегиски места (електрмрежа,дистрибуција, патишта, аеродроми, водоводи и остало). Нажалост гледаме ситуација каде геополитичкии термити небитни монголоиди како бугарите тренираат сила над РМ. Страшно.

Но да се вратиме на темата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
И ако тебе ти се изгубил сонот и смислата за живот, мораш и на другите да им го пореметиш тоа? Тоа ли беше причината што не вреѓаше додека го браневме името?

Ние не сме криви што се изгубил твојот сон. Македонија тогаш никој не ја праша за ништо.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.538
Поени од реакции
6.043
Тука има и други прашања од типот дали рускиот воен врв сака да троши толку муниција, или се припрема за многу подолга војна.

Притоа, не исклучувам да се работи само за неспособност. Го видовме тоа во војнава доста пати.
Прашање е дали РФ може да се впушти во децениска војна. Имаше процени дека секој ден на фронт чинел 966 милиони долари. Не знам дали е тоа точно но и да не е, сепај расходите се огромни.
Тука се и мртви, ранети, инвалиди, дезертирани, забегани, исчезнати, заробени...
Мислам дека ќе се согласиш дека крајна цел на Путкин е бришење на украинската државност и окупација на таа земја, колку е реалнично тоа да биде успешно окончано. Па дури ви такво сценарио цел народ по Украина е вооружен и ќе си имаат проблеми со асиметрикал ворфер.
Автоматски споено мислење:

И ако тебе ти се изгубил сонот и смислата за живот, мораш и на другите да им го пореметиш тоа? Тоа ли беше причината што не вреѓаше додека го браневме името?

Ние не сме криви што се изгубил твојот сон. Македонија тогаш никој не ја праша за ништо.
Не, тоа беше на план на сите Макодонци па и остали етницитети.
Јас никому не забранувам нешто нит сум во позиција тоа да го правам. А несогласувањата се основа на секоја дебата. Не сум вреѓал никој кој бранел име или знаме. На крају краева ова е виртуелен форум ништо повеќе ништо помалку.
Жалосно. Како и во личниот живот така и со живот на државите доаѓаат решавачки моменти, а тоа беше 1991.
Тука беше и еден друг момент кој им даде на арнаутите ветар во едра.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.457
Поени од реакции
31.360
...освојувањето на Бахмут како отскочна штица за понатаму беше блеф! Блеф на кој убаво наседнаа укрите.
Meat grinder кај што под свои услови ги мелат веќе не знам колку месеци, и тоа со килл ратио од 1:4, 1:5
Другите причини се секако валидни, но Бахмут Артемовск беше и сеуште е најважната точка на целата таа дефанзивна линија. Таква е конфигурацијата на теренот и дефанзивните структури. Кога Артемовск ќе падне, ќе падне целата линија на фронтот. Што впрочем изгледа дека наскоро ќе видиме.

Иако игриве што се играат во последно време кажуваат дека таму ќе се случуваат настани. Она со Пригожин е или тежок блам, или mindfuck од епски размери. Мене повеќе ми личи на блам, ама добрите маскировки успеваат да ги излажат повеќето.



...прашање е дали ќе биде доволно за да ги убедат САД да продолжат со поддршката.
Демек Украинците треба да ги убедуваат нешто. САД се all in во театаров уште од делењето на колачите на Викторија Нуланд.

Украинците се топовското месо, и сега повеќе од било кога не можат ништо да направат по тоа прашање. За жал.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.343
Русија влече Т-55ки во Запорожје заедно со тие пешадиските возила 80 години стари, а тука на темава се пишува “Русија уште сериозно не почнала да војува” или дека Русија ја потрошила целата воена опрема на НАТО.

Хесусе Кристе ова ни по српски форуми го нема.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.361
Поени од реакции
21.884
Русија влече Т-55ки во Запорожје заедно со тие пешадиските возила 80 години стари, а тука на темава се пишува “Русија уште сериозно не почнала да војува” или дека Русија ја потрошила целата воена опрема на НАТО.

Хесусе Кристе ова ни по српски форуми го нема.
Ama ti ne ja gledas golemata slika. Ova e genijalen masterplan doprva ke se iznenadime site.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.404
Поени од реакции
12.135
Русија влече Т-55ки во Запорожје заедно со тие пешадиските возила 80 години стари, а тука на темава се пишува “Русија уште сериозно не почнала да војува” или дека Русија ја потрошила целата воена опрема на НАТО.

Хесусе Кристе ова ни по српски форуми го нема.

За жалење. M113 се исто 100 години стари ама за нив не гледам да го дрвиш.

Каков копиум хисисусе. Не ти спасува ни српски форум тебе.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.058
Поени од реакции
3.596
Не знам кој пиша поназад не можам да најдам или пак беше другата тема, пишува УСА за краток период завршила работа во Ирак и во Авганистан.. Тоа е точно, меѓутоа треба да се земе во предвид дека Талибанците војуваа од пештерите/планините, и американците без колебање ги бомбардираа со касетни бомби, додека во Ирак газеа све пред себе, милион цивили убија..


Линк од неславниот говор на сатанистката (дај боже сега да е во пеколот) Меделин Олбрајт ..

 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.420
Русија влече Т-55ки во Запорожје заедно со тие пешадиските возила 80 години стари, а тука на темава се пишува “Русија уште сериозно не почнала да војува” или дека Русија ја потрошила целата воена опрема на НАТО.

Хесусе Кристе ова ни по српски форуми го нема.
Мора така иначе сите кафански муабети низ годините паѓаат во вода. У случај на раскомадување на федерацијата на 30 нови држави ќе ти кажат дека тоа е 4Д шах и дека тек сега западот ќе пропадне. Тоа банкине пропаѓаат у америка у циклус на секои 15 години он ти вика дека било ради сакнциите. Колку се у несвест луѓето е просто неодоливо а да не ги заебаваш. Има моменти на слабост кај што веќе не се издржува па има спорадичен рафал према одредена руска личност, али тоа е само моментално и дисциплината се враќа после ден-два исто ко ништо да не било :)
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.404
Поени од реакции
12.135
Заборави да ги спомне T-34ките што ги носат на фронт. :unsure:


Абе колку нешто да се напише. Ипак не му е лесно. Не знае кај тера :ROFLMAO: Да испадне интересен. Да го прашаш да то каже кај ги видел тенквоите во дејствија ќе ти каже дека само на видеа во запарожје ги видел:pos:

Па и армати имаше , ама за тоа не му се пишува.

Толку треба да знаеш за неговата “објективност” .

Си тера типот една реторика од старт. Му најде мислења Јамајка од почеток што тресеше на темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom