Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
24 април 2008
Мислења
10.694
Поени од реакции
11.941
...

Европско судство. На факс не учеа дека во одмаздата нема правда. Европјаниве потврдуваат само дека длабоко во себе сеуште си копнеат по уметникот од Австрија и неговите погледи.
Никогаш не се ни откажаа од фирерот, само се оддалечија на некое време од него и неговите злосторства, слично како што и Французите само на кратко се оддалечија од Наполеон Бонапарта, за да го слават од денот на неговиот погреб па се до денешен ден. Неговите истребувања на над 100 (СТОТИНА) ИЛЈАДИ робови на Хаити во импровизирани гасни комори на бродови едно 140 години пред фирерот да почне да го спроведува своето Конечно решение за целосно и тотално бришење на Евреите од мапата на Европа, е ремек дело на корзиканецот кое милуваат да не го помнат.

Од 2020 до 2022 европејците преминаа кон практикување на политиките на фирерот прво против тие кои не носат маски, па потоа против тие кои не почитуваат полициски час, за на крај да им се нафрлат на тие кои одбиваат да се боцкаат со неиспитани биохемиски супстанци, а баш тие кои го слават корзиканецот за претседател имаа француска макарона кој отворено и јавно изјави дека животите на небоцканите треба да им се направат неподносливи - бидејќи нели во одмаздата нема правда. И да, родната татковина на фирерот Австрија беше лидер на тоа поле, со воведување на затворски казни за тие кои одбиваат да се боцкаат со неиспитани биохемиски супстанци.

Јас лично мислам дека 24 февруари 2022 беше денот кога мораа да одлучат дали ќе продолжат со својот нео-нацистички циркус на домашен терен, или ќе експериментираат со воени игри против Русија на територијата на Украина - до последниот Украинец се разбира, па затоа постепено го стишаа нео-нацистичкиот циркус на домашен терен - го стишаа не значи дека го укинаа, туку дека допрва ќе го појачаат со поинаква децибелажа.

И сепак корисните идиоти повторно ќе ги гласаат, човечкиот ум е неверојатно нешто, способен е да прима и процесира речиси неограничени информации, но има неверојатно огромен - речиси неограничен - капацитет на заборавање.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.364
украина во 2001ва беше независна држава, сега е западна бановина. Тоа е разликата. И нека ти текне кој у 2001 ги бранеше терористите. Логика малце.
Logic needs not apply.
Или така барем кажуваат западните оверлордови.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.421
@Klinton -e, глеам децава се запалиле велат собориле “кинжал“, де објасни им дека такво нешто не може да се направи денес, технички проблеми може и таквие работи ама сос патриот да собори кинжал е бајка за деца.
Па ќе да го бутнале ;)
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.304
Нели генсекот на Нато, Робертсон ли се викаше ги нарече ОНА и остали злостори = терористи?
За да се избегне ш/киптарското влијание од ДУИ можеше и требаше да се направи коалиција меѓу ДПМНЕ и СДС и готова ствар. Можеби е премогу наивно да се очекувало такво нешто, но во тоа време и тоа како имаше простор за сплотување на двете партии. Ниту еден про-албански закон немаше да помине. Можеби грешам ама тоа не беше неизводливо.
:ROFLMAO::ROFLMAO:
Бате и ИСИС ги ставија САД, УК и Израел на листа за терористички организации. Па знаеме чиво оружје, ќеш, разузнавање користеа во Сирија...
Не велам дека си глуп, ама така ти одговара да се праиш изгледа.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.547
Поени од реакции
6.044
:ROFLMAO::ROFLMAO:
Бате и ИСИС ги ставија САД, УК и Израел на листа за терористички организации. Па знаеме чиво оружје, ќеш, разузнавање користеа во Сирија...
Не велам дека си глуп, ама така ти одговара да се праиш изгледа.
Ех, какви навреди фрчеле на темава по оние кои се проукраински настроени, па поимот "глуп" испаѓа ситна работа. Очигледно подфорумов нема модератор и некои тоа го користат за навредување на соговорникот.
Јас никогаш не сум навредил никого затоа што така сум воспитан во две соседни земји во детињство па и кај нас коа растев.
Навистина нема потреба за навреди, што добивате со тоа?

Како тоа ИД користел амерички оружја? Имаш некој линк за ова?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Но мора да се знае дека душманите ви се пред се Грците и Бугарите. Секако Данска или Белгија не се криви. Мора да тежнееме кон западните вредности поради едноставен факт што нема алтернатива. Порано тоа бил СССР и комунистичката идеологија, која каква таква сепак била реална алтернатива. Денес тоа го нема повеќе.
Не ни е душмани нас Грците и Бугарите. Ниту пак ни се душмани Албанците и Србите. Најголемите душмани на Македонците се оние попут тебе кои подметнуваат кукавичји јајца. Државите само опортунистички гледаат прилика да изиграат во своите интереси. Доколку нема такви како тебе, тоа нема ни да се деси.

И секако, комуњарската тактика ако не си на моја страна тогаш си предавник, изрод и психички болен, проследено со навреди треба да престане. Денес е плуралистично време и секој може и треба да излезе со аргументи и факти во поткрепа на тврдењето. До кога со комуњарски мајндест. Во СССР тие кои биле против режимот ги носеле по лудници пошто ете, ако не се слагале со системот кој бил совршен, тогаш мора да биле луди :icon_lol:
Јас никогаш не сум навредил никого затоа што така сум воспитан во две соседни земји во детињство па и кај нас коа растев.
Навистина нема потреба за навреди, што добивате со тоа?
Кога сме веќе кај комуњарската тактика за ад хоминем дискредитација во „како што сам плачеш“, кукавички претежно нетагнати постови.
Форум Кајгана, шарена револуција, мал осврт, колку да се види:

Буквално секој пост на @мкд владе , се работи за редок талент кој може да испише 5.000 зборови а да не успее да поврзе барем една кохерентна мисла, таква морбидна и непријатна глупавост е вистинска реткост. Чудо :)
Не сте точни сите, сериозно се обидувате да полемизирате со владе голо маде, човекот не може да поврзе една кохерентна мисла, гледам и не верувам како е можно да се изнапише цел ѕид од текст и да не може да се поврзе ништо, гревота е, тоа е слично како да играте баскет со лице без екстремитети, непристојно во најмала рака.

Интересно е што постојат два типа на празни глави, првиот е оној како Конкрит или владе-маде, значи целосно неписмена умрена појава и реклама за абортус а вториот е од типот на Јамајка кои сепак ги имаат совладано основите на правописот но содржината на она што го пишуваат е толку идиотска што секогаш е смешно.

Ете ги пак. Најинтересно е што мртви глупаци, интелектуално толку хендикепирани што било во кое општество освен овдешното би им било доделено старателство, исмеваат луѓе кои работат за 9000.
Нема шанси, владе-мкд и валволине се во мртва трка за најмтров глупак во темиве, среќа ете не пратат изгледа фудбал :)
Не е само за екстерното, општо подржувачите на досегашната власт по темиве се страшно неписмени, зошто е тоа така не знам.
Пациенти оваа? Не е можно да има положено еден испит на медицински со вакво ниво на неписменост.
Во ред е тоа но каква реторика може да се очекува од владе? Како што мачката може само да мјаука така и владе може само да постира мвр-офски повраќаници, не знае за поинаку. Сега ќе ти реплицира со еден тон текст во кој нема да пронајдеш ниедна трага на рационалност.:)
Скраја да е.
Слушнав дека бил по планини, тренирал со дршка од метла и маскирна заедно со Јамајка, им фалеле уште 9.998 души па да направат штурмабтајлунг :)
А ти ќе се вратиш во Македонија и заедно со бачето, јамајка и фолк ќе застанеш на браникот на татковината? Оној шкорпион ќе ве подржи од позади, ќе ви чува грб :)Сега Заев ќе ја продаде на масоните, жими 155 милиони евра ти велам, враќај се и помагај!
Ова е слично како со оној јамајка кој си преди некои измислени приказни и си верува во нив од непознати причини. Кај тебе се познати причини, тоа што си четник и припадник на геноциден колективен идентитет. Шарл де Гол и Дража ахахаххах не знам :D да не биле сватови?

Ти и таквите како тебе сте најголемиот душман на Македонскиот народ. Ти и таквите како тебе сте причината што Македонија е на ова дереџе на кое што сме. Гнаса од најдолен вид.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.547
Поени од реакции
6.044
Не ни е душмани нас Грците и Бугарите. Ниту пак ни се душмани Албанците и Србите. Најголемите душмани на Македонците се оние попут тебе кои подметнуваат кукавичји јајца. Државите само опортунистички гледаат прилика да изиграат во своите интереси. Доколку нема такви како тебе, тоа нема ни да се деси.


Кога сме веќе кај комуњарската тактика за ад хоминем дискредитација во „како што сам плачеш“, кукавички претежно нетагнати постови.
Форум Кајгана, шарена револуција, мал осврт, колку да се види:























Ти и таквите како тебе сте најголемиот душман на Македонскиот народ. Ти и таквите како тебе сте причината што Македонија е на ова дереџе на кое што сме.
Сериозно си копал постови или ги имаше по букмарк? И што ти кажуваат тие постови?
Сепак мора да признам дека делимично си во право, порано до пред 2-3 години знаев да навредам одредени ликови на форумов, пракса од која денес се срамам и која не беше фер кон сите тие. Им се извинив на скоро сите, а ако некој сум пропуштил ја користам оваа прилика да се извинам и на нив. Човек се менува, сфаќа дека виртуелноста како заштита е само илузија.

Не, тие како мене не се душман на македонскиот народ. Вашите политичари се.
А тоа што набедуваш дека сме биле душмани е од позиција на немоќ. Сериозно рандом форумџии кои нит носат закони нит прават дубари нит продаваат имиња и знамиња биле најголеми душмани? :icon_lol:
Кој е поголем душман, Бранко, пастирот или јас? :icon_lol: Многу ми даваш на значење, јас сум само обичен работник без политички ангажман.
Ама така е полесно, не можеш на магарето па ајде по самарот, каљехон од форумот е поголем душман од ковачевски, ахмети, груби, бранко, гљујо, мијалков, прпа да се именуваат тие аа? :vozbud:

Колку и да вреѓаш, останува фактот дека Бугарија и Грција се правите душмани, уште таму од 1991 кога бидна ембаргото. Тие како мене кои немаат направено ништо негативно за РМ кои протестираа таму 1997 против шк.иптарско високо образование и фрлаа камења на министерство за образование, не би рекол дека се некоја пета колона. Гнасните албански иредентисти се трн во нога на РМ.

Мора да се истакне и пропуштената ИСТОРИСКА прилика на Македонија која стицајем околности не се оствари. Таква шанса нема да има повеќе за жал. Навистина штета.

Но сепак да се вратиме на темата за Украјина.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
^^ Ти дискредитацијата си ја направил со најдолни намери и штетата од твоето делување е непоправлива. Може кон луѓето да се извиниш, но кон тоа што се случи со Македонија нема враќање. Да пцуеш некој на утакмица е сосема друг муабет, да дискредитираш човек кој ги брани националните интереси во клучен момент е предавство на државата. Уште повеќе ако тоа што си го правел наштетило на мојата нација.

Ништо не може да те испере од тоа. Може треба да почнеме да се однесуваме како Украинците кон напите предавници.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.547
Поени од реакции
6.044
^^ Ти дискредитацијата си ја направил со најдолни намери и штетата од твоето делување е непоправлива. Може кон луѓето да се извиниш, но кон тоа што се случи со Македонија нема враќање. Да пцуеш некој на утакмица е сосема друг муабет, да дискредитираш човек кој ги брани националните интереси во клучен момент е предавство на државата. Уште повеќе ако тоа што си го правел наштетило на мојата нација.

Ништо не може да те испере од тоа.
Некој на форум брани национални интереси?
Човек, го мешаш ИРЛ со виртуелниот свет. Никој не брани ништо на форумов ниту е тој како платформа предвиден за такви нешта. Свашта бе...
И како мојот муабет на форум наштетил на нацијата? Дај пример да видиме, да се увериме да не биде вака напразни обвинувања и навреди.

макар да знам што е ова, тоа е таа насушна потреба за човек да се осјеча битен.
Па така некои форумџии наместо ИРЛ каде немаат ништо од она со кое се доживуваат како важни, си бараат душмани и народни непријатели по форуми и социјални мрежи. На тој начин се убедени дека се борат за државата, дека ги победуваат предавниците, дека значат нешто. А кога се повлече линија, рационалноста укажува на една тажна реалност, предавници по форуми не постојат, нема битки меѓу добро и зло, сите овие постови ќе се заборават за брзо време како и да не биле и некои ќе бидат повторно во потрага по нова тема каде што ќе можат да се осјетат важни.

Тужњикаво е сето тоа, али ај.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.547
Поени од реакции
6.044
со влафчево тешко да водиш дискусија некаква. Ај што го поддржуа хајл хитлер, мрзи башка и све словенско што постои.
Напротив јас сум русофил, не го поддржувам Хитлер и не мразам словени (мразење словени бе, свашта како им дошло тоа на памет да ми је знати). Демек мразам пољаци, чеси и словенци лол :icon_lol:
Кога сме кај русофилија, јас сакам да имаат огромен животен срандард, драстично поголем животен век, ич мито и корупција, да немаат војни од кои доаѓаат реки лешеви и сакати и ПТСД, да имаат најјаки плати во Европа како што имаат ресурси, да бидат дел од европското семејство на народи. Сум правел овој муабет со руси на времето.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.498
Поени од реакции
40.423
Напротив јас сум русофил, не го поддржувам Хитлер и не мразам словени (мразење словени бе, свашта како им дошло тоа на памет да ми је знати). Демек мразам пољаци, чеси и словенци лол :icon_lol:
Кога сме кај русофилија, јас сакам да имаат огромен животен срандард, драстично поголем животен век, ич мито и корупција, да немаат војни од кои доаѓаат реки лешеви и сакати и ПТСД, да имаат најјаки плати во Европа како што имаат ресурси, да бидат дел од европското семејство на народи. Сум правел овој муабет со руси на времето.
све ти сакаш на папир, али дали мислиш така тешко. Доволно е да те чита човек како суптилно ги изразуваш своите фрустрации према све словенско.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.547
Поени од реакции
6.044
Ќе дојде време, ќе се дознае и како и зошто? Ти не мислеше дека и вакво време ќе дојде да мораш да ретерираш и демек да се извинуваш. @мкд владе, @bjons @valvoline и сите други засегнати, сте примиле ли извинување од овој изрод?

Форумот е само едно место на битката која се водела. Тоа секако дека придонело за големата слика. А како што гледам си ја водел по старите проверени комуњарски методи, што ми кажува дека си бил координиран.
Зошто повторно вреѓаш? Изроди ќе најдеш на друго место ама нема да ти се свиѓа каде.
на владе сум се извинил, на другиве кои си ги споменал не знам, доколку навистина сум ја навредил но ете ако е така спремен сум да преземам одговорност.
А дали тебе сум те навредил и покрај морето од навреди од тебе кон мене?

На форумот се воделе битки, оф леле..........нема враќање очигледно. Некои ги доживуваат виртуелните платформи како замена за ИРЛ што е тужно само по себе. Нихт Гут.
Автоматски споено мислење:

све ти сакаш на папир, али дали мислиш така тешко. Доволно е да те чита човек како суптилно ги изразуваш своите фрустрации према све словенско.
Така мислам одамна. Греота е на тие ресурси да имаат економија помала од Тексас.
Забораваш дека Украјина е словенска. Или не е?

Но да престанеме со ад-хоминем и да се вратиме на темава.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.498
Поени од реакции
40.423
Зошто повторно вреѓаш? Изроди ќе најдеш на друго место ама нема да ти се свиѓа каде.
на владе сум се извинил, на другиве кои си ги споменал не знам, доколку навистина сум ја навредил но ете ако е така спремен сум да преземам одговорност.
А дали тебе сум те навредил и покрај морето од навреди од тебе кон мене?
Автоматски споено мислење:



Така мислам одамна. Греота е на тие ресурси да имаат економија помала од Тексас.
Забораваш дека Украјина е словенска. Или не е?

Но да престанеме со ад-хоминем и да се вратиме на темава.
да бидеме реални, не те боли тебе цеф за Украина. Тебе ти е само битно да се заврши работата и уништи Русија у случајов. Провидно типче си, и кога тука не ти ја прифаќаат пропагандата цвикаш само за ад хоминеми.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.906
Зошто повторно вреѓаш? Изроди ќе најдеш на друго место ама нема да ти се свиѓа каде.
на владе сум се извинил, на другиве кои си ги споменал не знам, доколку навистина сум ја навредил но ете ако е така спремен сум да преземам одговорност.
А дали тебе сум те навредил и покрај морето од навреди од тебе кон мене?
Izvinuvanje tvoe niti mi treba niti sum go prifatil, niti mi znaci nesto posebno.
Vo moite oci sekogas ke ostanes likot koj pocna da go upotrebuva novoto ime vo prepiski na forumot uste neoficijalizirano, uste vo glavata na Zaev ko bese. Za drugo i da ne zborame.
Vidi probaj so Jamajka, toj e povekje po prostuvanjeto, jas na niti edno severdjansko gomno niti sum mu prostili, niti imam namera. Kako velat Jas ko ke recam i pop ko ke zakopa tolku, nema nazad :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom