Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    693
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.732
Поени од реакции
40.833
не го евакуираат цело Запорожје, само десетина км од линијата на фронт.

Иначе арно го издупија Пиригожин да излезе со таква изјава. Очигледно е дека армијата не ги сака баш вагнерците. Али тој елитизам не ми е јасен кога многу од единиците се релативно аматери за водење војни у регуларната војска.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.852
Поени од реакции
26.451
не го евакуираат цело Запорожје, само десетина км од линијата на фронт.

Иначе арно го издупија Пиригожин да излезе со таква изјава. Очигледно е дека армијата не ги сака баш вагнерците. Али тој елитизам не ми е јасен кога многу од единиците се релативно аматери за водење војни у регуларната војска.
Да дадеш ваква изјава, во ек на војна, е некако несвојствено освен ако не правиш шпанска серија. После ова јас би очекувал враќање Украинците во Бахмут и јово наново кланица, али сега со Кадировци.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.732
Поени од реакции
40.833
Да дадеш ваква изјава, во ек на војна, е некако несвојствено освен ако не правиш шпанска серија. После ова јас би очекувал враќање Украинците во Бахмут и јово наново кланица, али сега со Кадировци.
како што прочитав нема да се повлечат од градот, него ќе ги предадат тие позиции што ги имаат на чеченците.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.529
Поени од реакции
12.379
Пирошката од Ноември месец навака шпански сапуници праи. За тоа време Вагнер влезе и до Бахмут. Така даа добар е како трол.

Вагнер ќе се повлече од Бахмут, ќе ги заменат со Кадировци. Прашање на време беше. Нивната улога таму завршува. Прашање е каде ќе ги видиме наредно.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Ако непријателот нема испланирано/не постигне успех во првата фаза, тогаш воопшто и нема да го почне нападот!
Златно правило!
И русите го знаат ова…! А знаат и многу повеќе за движењето и целите на непријателот.
Да не глумиме генерали тука…
Кај ќе задржат по секоја цена, кај ќе се повлечат на некоја втора, трета линија… каде е можно да има пробој…
Се е калкулирано.
Зошто е радувањево на нафо не ми е јасно..?

Ама добро… нека се надеваат дека ова ќе биде реприза на Изјум…
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.131
Поени од реакции
4.909
Што ги спречуваше до сега да го нападнат Зеленски? Мораше дронов да го нападне кровот мислиш Путин у поткровје со гулабите живее, па он бил цел. Курташак од држава у секој случај што незнае кај тера.
Се плашит од Каубоите, познато е дека Козаците многу им се плашат на Каубоите.

За малку ќе отишла шипурката.
Штета...


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Тоа е, а некогаш Украинците ќе ни направеа услуга ама и тие станаа подгазни муви на западот.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.303
Поени од реакции
3.235
Евакуација на Запорожје оти се спремаат за очекуваната офанзива на Украинците, не знаеш дали помеѓу тие цивили има некој што обработува за Украинците и издава позиции и сл така да според мене паметна одлука да ги одалечиш понастрана од фронтот. Е сега изјавава на Пригожин ми е малку чудна, исто ми е чудно и Руската официјална армија да не ги сака овие.. кој не би сакал платеници затвореници и сл што го пробиваат фронтот и жртвите 90% одат кај нив.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.548
Поени од реакции
36.509
Да дадеш ваква изјава, во ек на војна, е некако несвојствено освен ако не правиш шпанска серија. После ова јас би очекувал враќање Украинците во Бахмут и јово наново кланица, али сега со Кадировци.
Абе веќе Mortal Combat шо да ти кажувам. :LOL:

После се тепаат со руската мафија па на крај ќе се тепаат со личните бодигарди на Путин што се уствари голи амазонки:ROFLMAO:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Евакуација на Запорожје оти се спремаат за очекуваната офанзива на Украинците, не знаеш дали помеѓу тие цивили има некој што обработува за Украинците и издава позиции и сл така да според мене паметна одлука да ги одалечиш понастрана од фронтот. Е сега изјавава на Пригожин ми е малку чудна, исто ми е чудно и Руската официјална армија да не ги сака овие.. кој не би сакал платеници затвореници и сл што го пробиваат фронтот и жртвите 90% одат кај нив.
Од една страна е добро што Пригожин вака јавно ги прозива и им дава се по список!!!
Пред една година, во иста каша беа регуларни единици на армијата на РФ!
Тогаш никој не се бунеше, напротив баш оние што требаше да се бунат, праќаа лажни извештаи, криеја неуспеси, порази, жртви, лажеа за људска и техничка спремност на единиците… (да не редам, многу гревови имаа генералите!)
Мислев и се надевав дека тие кариеристи кои газеа преку сопствените луѓе за лична корист се тргнати, елиминирани…
Донекаде и американците беа во право со проценката дека командниот синџир во руската армија е трул и корумпиран…
После се што се случи, да не ги исправат грешките… незамисливо ми е.
Ама изгледа не е се розево…
Пригожин е еден едини што се буни и јасно кажува што е и како е!
А колку ли само има што си ќутат да не и го накршат на Москва?!?

П.С. уште не ми е јасно како Шојгу е уште министер после се!
Сталин бил во право кога тркалал глави на генерали додека не ги нашол вистинските!!!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.732
Поени од реакции
40.833
Герасимов и Шојгу не го мирисаат многу Пиригожин. Поготово првиот. Додека беше генерал Армагедон главен Пиригожин не се жалеше пошто овој му даваше све што му треба. Откако дојде Герасимов почнаа плачките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom