Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.804
Вистината е на страната на Македонскиот народ, што ако не сум македонец, живеам со македонци, кум ми е македонец, жената исто. Но останува фактот дека мораа и можеа да одиграат далеку подобро, зарем не мислиш дека е тоа така?
Таа приказна од времето на шарената револуција како не требало да се гордееме и покажуваме дека сме македонци е една од најголемите превари што пробаа да ни ја прогураат џукелите. Демек сме ги иритирале ѓупците од југ со крестење на аеродромот, поставување на скулптури и т.н.
Американците сакаа сами да се откажеме од тоа кои сме, што сме и како се чувствуваме, и кога одби Груевски 2011 следеше после тоа Смиљковци, Куманово и т.н. Нашите најголеми партнери со кои имавме специјален договор, кај што служевме со мисии у Ирак, Афганистан и т.н. ни направија апартхејд...ги натераа овие џукели комуњарите да не отпишат од историјата и да не отпишат како народ. Следи и поделба на државава по инструкции на тие на кои ти им се клањаш и кои ги величиш. Ама пак.....кур те боли тебе за македонците, не си македонец и не осеќаш ништо.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.529
Поени од реакции
23.036
Е сеа не биди poofter што би рекле браќата ози :angel:
Интересно како виртуелната стварност мотивира одредени лица безбедно затскриени зад монитор да кажуваат кој што да правел :icon_lol: Не оди тоа така, ова е форум и се разменуваат мислења и ставови,
Се прашувам дали овие лица го прават истото и ИРЛ, пример во кафиќ се праи муабет на тема Руска инвазија и некој некому му улета со не досаѓај, ајде еднаш и некако али после два пати ќе следи доосветна реакција во форма на тупаница во око.

Како бре тоа Финска била небитна? Па тоа се 1300км копнена граница, настрана поморска, па тоа е тотален дебакл на руската надворешна политика. Знаеме какви изјави даваа руски бољари по повод стапување на Финска во Нато. Сега имаме пет Нато земји на граница на мајчица Россија.
Финска, Полска, Литванија, Латвија, Естонија. Скоро ќе биде и Шведска со која Русија има поморска граница.
Каков монументален успех на руската дипломатија и раководство, од 2004 Нато створи обрач околу европскиот дел на Русија, ама како ама зошто ама каде?

Кога сме кај ози, една Австралија со 26 милиони народ е цивилизациски далеку пред РФ од било кој параметар да гледаме, освен нуклеарките и силината на армијата. Од стандард на живот и од све понатаму.

Некој погоре спомена дека западот бил наш душман и затоа оваа војна била борба меѓу доброто и злото лол. Нормално, Путкин како репрезент на доброто бе аахаххаха а сето тоа го напишал на западен ПЦ или таблет, со западен софтвер, со западен хардвер, употребувајќи западна измислица какао WWW, па низ цел стан или строго западна технологија, слуша западна музика, глеа западни филмои и нетфликс серии, комедии, стенд ап и ситкоми, принта страници на западен принтер, чита западни писатели, све по дома и надвор од дома е измислено на запад. Џи пи ес, автомобили, мода, авиони, трендови све тоа доаѓа од запад. Да не зборуваме за меката моќ, од музика до сите девет уметности. А тек книги. Печатарската машина ја измислил клет западњак.
Фер би било сето ова да се бојкотира бидејќи инаку де факто се поддржува клетиот запад!

Ba dum tsssss...........

Немаше ли Глонас и она кинескиот обид а конкурира на ГПС, добрите россија и комуњарска кина се на потег.

П.С. Треба да се знае дека западот навистина навлегува во декадентна фаза за што и отворив тема. Тоа засега се манифестира преку Воук движењата, хистерични лудаци кои пуштаат крици ако некој ги нарече маж или жена, а таквите се некако толерирани во тие општества. Сето тоа треба да се приведе и правец = лудница.
Зошто е тоа така е прашање. Имам некоја теорија околу тоа но тоа е друга тема.

А во однос на состојбата со лицемерието на западни дипломати и нивно преќутно подржавање на Грција во спорот со името и знамето, треба да се знае дека Грција е далеку повреден асет на западот него РМ.
Што и како можеше да се одигра подобро е друга тема но во секој случај нашите академици мораа да изнајдат чаре, меѓународна арбитража макар, било што. Ниче Македон политиката воопшто не помогна, напротив.

Но како и да е, Украина прати оружје за РМ со цел да се победат сецесионистите и таа победа на воен план на АРМ и МВР беше срозана на зелена маса каде ликови како еден ликовен критичар беа фактори во преговорите. Нато прати стотици оклопни возила, теренски возила, санитет, артилерија обична и ракетна, нешто пешадиски системи, хеликоптери, тенкови, камиони со што АРМ се трансформираше во респектабилна воена сила. Lest we forget.
u kafic ne sedam so glupaci ili luge so bi mi go gubele vremeto... ako slucajno naletam na nekoj/a takov togas gi ignoriram ili da direkt u faca im kazuvam da ne mi go gubat vremeto... jebi ga imam dovolno pametni luge okulu mene.

finska e eden grad i 3 dena zaebancii ako dojde do seriozna vojna. niv nikoj u rusija nema da gi zali nitu ima nekoja privrzanost so niv. ke bide razlicna vojna od ova sega.

aus ne e ponapred od rus vo pogled na kultura, umetnost, tradicionalni vrednosti pa bi rekol ni segmenti od sekoj dnevniot zivot koj se bitni za eden covek... moskva ili piter imaat noken zivot na nivo na melburn i sidnej i kade kade podobar od 90% od evropa. imaat pogolemi i podobri supermarketi od ovie ovde i red drugi raboti.

ostatokot ne vredi ni da se komentira ednostavno ne e relevantno. mnogu luge imaat zaslugi za eden kup raboti sto ni go pravat podobar i polesen zivotot a ne politicari na zapad ili istok. na kraj pak nie go plakame toa seedno dali preku danoci ili na kasa.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
u kafic ne sedam so glupaci ili luge so bi mi go gubele vremeto... ako slucajno naletam na nekoj/a takov togas gi ignoriram ili da direkt u faca im kazuvam da ne mi go gubat vremeto... jebi ga imam dovolno pametni luge okulu mene.

finska e eden grad i 3 dena zaebancii ako dojde do seriozna vojna. niv nikoj u rusija nema da gi zali nitu ima nekoja privrzanost so niv. ke bide razlicna vojna od ova sega.

aus ne e ponapred od rus vo pogled na kultura, umetnost, tradicionalni vrednosti pa bi rekol ni segmenti od sekoj dnevniot zivot koj se bitni za eden covek... moskva ili piter imaat noken zivot na nivo na melburn i sidnej i kade kade podobar od 90% od evropa. imaat pogolemi i podobri supermarketi od ovie ovde i red drugi raboti.

ostatokot ne vredi ni da se komentira ednostavno ne e relevantno. mnogu luge imaat zaslugi za eden kup raboti sto ni go pravat podobar i polesen zivotot a ne politicari na zapad ili istok. na kraj pak nie go plakame toa seedno dali preku danoci ili na kasa.
hahaha go vrati grevov vo dupkata nazad, kje se javi sega po 3 dena koa kje bide nebiten pak
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Таа приказна од времето на шарената револуција како не требало да се гордееме и покажуваме дека сме македонци е една од најголемите превари што пробаа да ни ја прогураат џукелите.
Не само што пробаа, туку и ја прогураа, со сесрдна помош на тој што го цитираш.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.150
Поени од реакции
11.242
Можеби не се бомбардирале самите, ама сигурно свесно го пуштиле дронот за да имаат изговор.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.368
Multiple drones targeted an oil refinery in southern Russia, resulting in a large fire. "Four drones were used in an attack on an oil refinery in the Krasnodar Region, where an oil storage reservoir caught fire on Thursday night," TASS reports. The Kremlin is blaming Washington and Kiev's Western backers for the cross-border operation.


"There were four [drones]. The fire was extinguished. One drone did not explode, it fell down and now a [controlled] detonation of it will take place," the state publication said. It happened at around 3am, resulting in no casualties, and emergency responders reportedly extinguished the blaze, with authorities announcing "no threat to the population."

The last weeks have seen a noticeable uptick in cross-border drone attacks out of Ukraine on key Russian infrastructure, including oil facilities and even trains of late.

In the wake of this latest, the Russian Foreign Ministry vowed that "Moscow will quickly deal with Kiev's terrorist and subversive activities," according to Al Jazeera.

But what's "new" about this attack on the oil refinery is that the Kremlin is very directly pointing the finger at the United States for helping the Ukrainians conduct the attack: Kremlin Press Secretary Dmitry Peskov told reporters that Kyiv could not have carried out the attack without Washington’s involvement.
"Attempts to disown this — both in Kyiv and in Washington — are, of course, absolutely ridiculous," the Kremlin spokesman said, Russian news agency TASS reported.
"We know very well that decisions on such actions, on such terrorist attacks, are not made in Kyiv. Namely, in Washington. And Kiev is already doing what what he is told to do," he added. Russia has not presented any evidence backing up its claims that Ukraine and the U.S. were behind the drone attack.





In a simultaneous blistering statement also aimed at Washington on Thursday, Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said the US and its allies are ultimately responsible for the actions of the Kiev regime.

"They destroyed the lawful government in Ukraine [in 2014], put crooks and bandits in charge, provided them with money and weapons, imbued them with a sense of absolute impunity and provided political cover and military support," Zakharova said, asserting further that Russia holds "Washington, London, and NATO in general" accountable for Ukrainian leadership's actions. But more and more of Moscow's "red lines" have been incrementally crossed, and so far it looks like the Kremlin has remained somewhat restrained. However, some are calling for going gloves off on "Zelensky and his clique".
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Влезе балон во воздушниот простор на САД и Канада, тирада досетки за Американците како можеле да си дозволат да влезат балони во воздушниот простор а да не бидат забележани.

Од друга страна, два дронови успеаа да прелетаат цела територија на Русија и да стигнат до седиштето на Путин, и сега наеднаш намерно биле пуштени :) :) :)

Има два најверојатни `вистини`, едната од нив (што за мене поверојатна) е дека сами си го имаат исценирано „нападот“ за да добијат симпатии, а другата е дека навистина биле нападнати.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Има два најверојатни `вистини`, едната од нив (што за мене поверојатна) е дека сами си го имаат исценирано „нападот“ за да добијат симпатии, а другата е дека навистина биле нападнати.
Како ќе кажат американците, така.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.368
Не иде тоа баш така просто.
Не, секако има и финансиски аспект.
Автоматски споено мислење:

Од друга страна, два дронови успеаа да прелетаат цела територија на Русија и да стигнат до седиштето на Путин, и сега наеднаш намерно биле пуштени :) :) :)

Има два најверојатни `вистини`, едната од нив (што за мене поверојатна) е дека сами си го имаат исценирано „нападот“ за да добијат симпатии, а другата е дека навистина биле нападнати.
Која потреба имаат да се резилат да измислуваат/реживаат фолс флаг настани кога украинскиот режим ионака секојдневно им дава куп поводи и причини? Чуму? Не гранатираат секојдневно руска територија (не мислам на новите територии)? Не гаѓаат цели како кримскиот мост со америчка технологија? Не им организираат убиства на новинари (Дугина и тој другиот лик)? Не прават саботажи и напади на возови и секаква цивилна инфраструктура низ Русија? Итн, итн.

Тие дронови повеќе од сигурно се пуштени од поголема близина затоа што немаат толкав домет. Знаеш колкава територија има РФ? Можно Русите на целата територија и секаде да постават ПВО, па и од правец на исток/Сибир?

На крај секако може и намерно да ги оставиле дроновите да удрат за да си добијат касус бели, ама фактот дека веста е соопштена некои ~12 часови после настанот кажува дека вероатно биле затечени. И прави разлика дека настанот не им треба за „добивање симпатии“ туку за оправдување на враќање со иста мерка без тоа да биде наречено есклација од западните медиуми. Штом нагласуваат дека Претседателот бил цел, пораката е дека ќе биде одговорено со таргетирање на противнички поединци. Сега поврзи го тоа со ненадејната посега на Зеленски на Финска, и одлуката да остане таму подолго време... Мислам тие два моменти ако не можеш да ги поврзеш, тогаш не знам што друго да ти кажам.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.489
Не, секако има и финансиски аспект.
Видете вака.

На слепец ќе му биде јасно дека тука огромен дел од членовите им е грижа за Русите. Дали ги убиваат, дали нешто им се дешава, колку притисокот од Западот им смета и сл.

Никој од нив не е Русин. Никој од нив не зима пари за тоа (или ја така си мислам).
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.421
Што ги спречуваше до сега да го нападнат Зеленски? Мораше дронов да го нападне кровот мислиш Путин у поткровје со гулабите живее, па он бил цел. Курташак од држава у секој случај што незнае кај тера.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.499
Поени од реакции
40.430
Што ги спречуваше до сега да го нападнат Зеленски? Мораше дронов да го нападне кровот мислиш Путин у поткровје со гулабите живее, па он бил цел. Курташак од држава у секој случај што незнае кај тера.
директен напад е егзекуција, сигурно русите не се толку отидени да прават такви работи на државници. За разлика од нив украинциве се, со оглед на нападиве. Па можеби после овие работи русите ќе ги преиспитаат своите идни постапки.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.421
директен напад е егзекуција, сигурно русите не се толку отидени да прават такви работи на државници. За разлика од нив украинциве се, со оглед на нападиве. Па можеби после овие работи русите ќе ги преиспитаат своите идни постапки.
Каков црн напад бе со дронче за снимање митинзи не ме смеј. Кои работи ќе ги преиспитаат русите? Уште нуклеарка им остана, све испукаа до сега.


 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.089
Поени од реакции
12.745
За малку ќе отишла шипурката.
Штета...


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom