Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Сигурен си дека францускиот предлог од нас бара само да ги внесеме Бугарите во Устав? И толку е, исполнето е се?
Тоа е блокерот моментално да мрднеме напред и конечно да почнеме да отвараме чаптери.
Доколку тоа не се случи, еднаш кога скринингот ќе заврши, пак ќе стагнираме во целиот тој процес.

А ако мислиш исполнето се за влез, тоа воопшто не е случајот. Accession процесот со ЕУ е доста ригорозен и сигурен сум дека ќе има многу предизвици и проблемите со историјата со бугарија ќе мора да се преговараат.
Додатна комплексност е што ако не земат ќе не земат заедно Западен Балкан, така да ќе зависи и Албанија што како ќе напредува.

Никој неможе да гарантира што како ќе оди, у секој случај тотално дефитистички е да заглавиш сега пред да се официјализира почетокот.
Самото тоа што конечно ќе почнеме преговори, ќе ја стави државата у една рамка. Има многу бенефити низ самиот процес на преговарање.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Тоа е блокерот моментално да мрднеме напред и конечно да почнеме да отвараме чаптери.
Доколку тоа не се случи, еднаш кога скринингот ќе заврши, пак ќе стагнираме во целиот тој процес.

А ако мислиш исполнето се за влез, тоа воопшто не е случајот. Accession процесот со ЕУ е доста ригорозен и сигурен сум дека ќе има многу предизвици и проблемите со историјата со бугарија ќе мора да се преговараат.
Додатна комплексност е што ако не земат ќе не земат заедно Западен Балкан, така да ќе зависи и Албанија што како ќе напредува.

Никој неможе да гарантира што како ќе оди, у секој случај тотално дефитистички е да заглавиш сега пред да се официјализира почетокот.
Самото тоа што конечно ќе почнеме преговори, ќе ја стави државата у една рамка. Има многу бенефити низ самиот процес на преговарање.
Не, прашањето ми е едноставно. Дали промената на Устав гарантира дека Република Северна Македонија ќе отвори барем едно подглавје од преговорите?

Зошто официјален почеток на преговори е многу растеглива дефиниција. И втора меѓувладина конференција на која сите ќе се сликаат може да ја наречат тоа. Отворање на подглавје од друга страна е коректен официјален почеток, и се согласувам дека има многу бенефити од тој процес.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.489
Поени од реакции
5.022
И Милошевиќ проба со етничко чистење, па се заеба.Заеби морал на страна, оти тоа е мисловна именка за тебе, али стратегијата евидентно ти е фашистичка, глупа и милион пати емпириски докажана дека не функционира, чиста среќа што си неспособен па гневот само на форум ќе си го празнеш :uzi:.

Инаку, не, да ги средиш албанците не е 100 пати побитно од НАТО или ЕУ. Државата има еден куп проблеми со самиот македонски менталитет, корупција и криминал.

Буквално си жива заблуда до илузија.
Абе еден нормален пробува да пише нешто нефашистичко одма сите му рипате и сакате да го скините, за психиатрија сте сите до еден.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Не, прашањето ми е едноставно. Дали промената на Устав гарантира дека Република Северна Македонија ќе отвори барем едно подглавје од преговорите?

Зошто официјален почеток на преговори е многу растеглива дефиниција. И втора меѓувладина конференција на која сите ќе се сликаат може да ја наречат тоа. Отворање на подглавје од друга страна е коректен официјален почеток, и се согласувам дека има многу бенефити од тој процес.
Добро прашање. Јас сметам дека е гаранција за почеток и отварање поглавја после скринингот. Барем така го пропагираа цело време.
Бидејќи технички ветото од Бугарија е веќе тргнато. Ние имаме блокер од ЕУ за отпочнување преговори во моментот, под услов, промена на уставот со вметнување на бугарите во преамбулата.

Ќе биде смешно бугарија пак да се буни за старт, поради тоа што тоа нема воопшто добро да се пласира во ЕУ pacta sunt servanda
, џабе енергија ќе трошат сега.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Добро прашање. Јас сметам дека е гаранција за почеток и отварање поглавја после скринингот. Барем така го пропагираа цело време.
Бидејќи технички ветото од Бугарија е веќе тргнато. Ние имаме блокер од ЕУ за отпочнување преговори во моментот, под услов, промена на уставот со вметнување на бугарите во преамбулата.

Ќе биде смешно бугарија пак да се буни за старт, поради тоа што тоа нема воопшто добро да се пласира во ЕУ, џабе енергија ќе трошат сега.
Ќе видиме, ама ако си во право, Владата треба да биде погласна на темата. И да побара од сите емисари што идат да го кажат тоа.

Јас мислам дека сите во Европа се договорени дека Србија, Црна Гора, Албанија, Македонија, Косово и Босна влагаат во ЕУ заедно, и дека додека сите не се спремни, нема да се замараат баш дали Бугарите или било кои други што блокираат било која од тие држави е рационален. За жал.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.353
Поени од реакции
4.492
Добро прашање. Јас сметам дека е гаранција за почеток и отварање поглавја после скринингот. Барем така го пропагираа цело време.
Бидејќи технички ветото од Бугарија е веќе тргнато. Ние имаме блокер од ЕУ за отпочнување преговори во моментот, под услов, промена на уставот со вметнување на бугарите во преамбулата.

Ќе биде смешно бугарија пак да се буни за старт, поради тоа што тоа нема воопшто добро да се пласира во ЕУ pacta sunt servanda
, џабе енергија ќе трошат сега.
Ај вака:

1. „Севернава„ влезе во ОТАН.
2. Корупцијата во „севернава„ се качува до небо после тоа улавање во ОТАН.

И сега што велиш, што ќе се промени во „севернава„ ако улегне во ЕУ?....
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Ќе видиме, ама ако си во право, Владата треба да биде погласна на темата. И да побара од сите емисари што идат да го кажат тоа.

Јас мислам дека сите во Европа се договорени дека Србија, Црна Гора, Албанија, Македонија, Косово и Босна влагаат во ЕУ заедно, и дека додека сите не се спремни, нема да се замараат баш дали Бугарите или било кои други што блокираат било која од тие држави е рационален. За жал.
Србија можно е да влезе многу порано, нив огромен дел од проблемот им е Косово. Тоа да се реши сигурен сум дека ќе не преварат и најверојатно ќе ни стават вето за Крали Марко лол :vozbud: .
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Србија можно е да влезе многу порано, нив огромен дел од проблемот им е Косово. Тоа да се реши сигурен сум дека ќе не преварат и најверојатно ќе ни стават вето за Крали Марко лол :vozbud: .
Баш заради тоа што ако влезе Србија прва, ќе ги дупи Црна Гора, Босна, Косово и потенцијално нас (ние сме последни по редослед), нема да и дозволат да влезе пред другите.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Ај вака:

1. „Севернава„ влезе во ОТАН.
2. Корупцијата во „севернава„ се качува до небо после тоа улавање во ОТАН.

И сега што велиш, што ќе се промени во „севернава„ ако улегне во ЕУ?....
Хахаха кој цар, јеботе. Тебе треба вести да ти забранат да гледаш. Сигурен сум дека Путин ти е идол и дека бил гејтс ти е крив за се.

Како се тоа искачила корупцијата после улавањето во НАТО? НАТО било виновно што корупцијата се искачила според тебе :oeoeoe: ?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.174
Поени од реакции
8.782
Абе еден нормален пробува да пише нешто нефашистичко одма сите му рипате и сакате да го скините, за психиатрија сте сите до еден.
Еве ти типични нефашисти:

Дали одел дрогиран, дали му била нострифицирана дипломата, тоа нема никаква врска со кривичното дело кое го направил. Значи, тој самиот е непресметлив како личност, ај што снимал, истото и го објавил. Да не го објавеше, ниту ќе разберевме за нострификацијата, ниту за тоа дека можеби се дрогирал...

-За ова последново нема докази, туку се озборувања, типични за нас, удри по немоќниот и притворениот. Што молчеле до вчера. Значи, можеби се десетици и стотици на кои им е овозможено да работат без нострифицирана диплома или одат дрогирани и алкохолизирани на работа. Повторувам, анестезиологот можел и понатаму да си снима, да работи „дрогиран“, без легално нострифицирана диплома и ќе си отидеше во пензија, доколку не ги објавуваше снимките јавно, смета д-р Пановски.


Го чекам твојот ценет коментар за тик-ток анестезиологот.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.353
Поени од реакции
4.492
Хахаха кој цар, јеботе. Тебе треба вести да ти забранат да гледаш. Сигурен сум дека Путин ти е идол и дека бил гејтс ти е крив за се.

Како се тоа искачила корупцијата после улавањето во НАТО? НАТО било виновно што корупцијата се искачила според тебе :oeoeoe: ?
Уааааауууу јеботе!!!

Не, туку според твојава премудрост, корупцијата се намали откако „севернава„ влезе во ОТАН.

Така?...

Не се замарај со мене и со Путин, оти верувам дека тебе Маркс ти е идол и уште ги читаш неговите лаги.

П.С:

Не ми кажа, што ќе се промени во „севернава„ ако влезе во ЕУ?...
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Уааааауууу јеботе!!!

Не, туку според твојава премудрост, корупцијата се намали откако „севернава„ влезе во ОТАН.

Така?...
Чек чек, не ги бркај аргументите сега. Кога тоа јас иам кажано дека корупцијата се намалила после влез во НАТО ? Како уопште нато има врска со тоа, што ти е ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom