Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Ај ти лупни некоја „зелена„ и подучи ме, од која планета се дојдени Македонците на Земјава?...

Веќе е јавна тајна како се пишува историјата, особено историја која е насочена и наменета за народи кои се предвидени „за отстрел„.
Тебе ти е јавна тајна како се пишува историјата, си чул нешо ама не си доразбрал. Али начинот на кој си ги купуваш теориите на заговор blows my mind.
Пази ти не веруваш и си скептичен у официјалната историја како наука која се ревидира од луѓе компетентни у таа област, барем у време на Интернет лесно е да гледаш кој те лаже и што доваѓа од конструктивни извори.
Ама затоа многу ти било лесно да се убедиш дека македонскиот народ бил предивден за "отстрел".

hahahhaa.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.404
Поени од реакции
21.970
Се што наброја спаѓа под чадорот на романизирање сопствена историја и е дел од митолошката компонента во етничкиот национализам. Јас не негирам дека сите го праат тоа, туку тврдам дека е тотално непродуктивно поготово во нашите комплексни проблеми со комшиите.
А исто така битен фактор што често се занемарува е што историографски е жива глупост да асертираш континуитет од антички македонци, кога евидентно си дел од словенски народ.
Pa neli toa e moderno sega vo levicarski krugovi, mozes sve da bides. Masko, zensko i bez pol. Na popis mozes da pises deka si Marsovec. Samo vie progresivnite imate problem so toa koga Makedonec se narekuva Makedonec. Mozebi ste mazohisti i vi treba toa da ve tapsaat po ramo kolku ste fini i napredni a zad grb grobot vi go kopaat.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.631
Поени од реакции
82.389
Се што наброја спаѓа под чадорот на романизирање сопствена историја и е дел од митолошката компонента во етничкиот национализам. Јас не негирам дека сите го праат тоа, туку тврдам дека е тотално непродуктивно поготово во нашите комплексни проблеми со комшиите.
А исто така битен фактор што често се занемарува е што историографски е жива глупост да асертираш континуитет од антички македонци, кога евидентно си дел од словенски народ.
Човек треба да си ја знае историјата и да ја третира со респект. Тоа не е национализам.
Не може вечно патриотизмот да го мешате со национал-шовинизам, надевајќи се дека предавствата некако магично ќе ви бидат заборавени или разводнети.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.489
Поени од реакции
5.022
Ах бе арнаутчиња дури и со помош од америка,турција,косово и албанија, а од друга страна од торбеши и циганоси по муслиманска линија од внатрешна страна и 23 години од 2001 уште неможете Македонија да ја распарчите.

Толку пари фрлени за подмитување политичари, правење џамии,перење мозоци на сиромашни,терористички напади и пропаганда за на крај големо НИШТО.

Овие сите пари да ги потрошевте на едукација,на технологија и други работи што го унапредуваат животот во Албанија,сега ќе имавте една функционална и јака држава а не живот во три места кај што во сите не функционирате добро(Алб,Кос,Мак).

Златни плажи има во Албанија,наместо таму куќа и убав живот сте решиле во село во Кичево или Гостивар да живеете.

Ебаве во глупата агенда и тие што ве водат.
А кај си видел дека албанците сакаат да ја распарчат Македонија?
Теле бе, тоа е каурска стратегија од 99 наваму, а за канотонизација и федерализација да не збориме, вие секогаш тоа сте го сакале.
Среќа западот почна неутрално да гледа кон балканот па ви запреа плановите и вам и на србите.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Човек треба да си ја знае историјата и да ја третира со респект. Тоа не е национализам.
Не може вечно патриотизмот да го мешате со национал-шовинизам, надевајќи се дека предавствата некако магично ќе ви бидат заборавени или разводнети.
Јас се сложувам потполно дека човек треба да си ја знае историјата. Али да, обично вие националистите имате комплекс и бркате патриотизм со национал шовинизам. Патриотизм е се околу тоа да одлучуваш правилно за доброто на државата и за граганите кои живеат во неа, а не да се пукаш у колено со знаменца од Кутлеш и да ги ставаш проблемите на државата под фиока, па истовремено да се гордееш како имаш некакво си супериорно потекло додека државата ти се распаѓа.

Доколку стварно сакаш да си ја знаеш историјата, би те советувал почни од тука.

И почни да го користиш скептицизмот таму кај што му е местото. Зошто песните на браќата Миладиновци се напишани во книга која се вика бугарски народни песни?

За античкиот наратив не би ни дискутирам, таму историја не ти треба, таму психологија ти треба.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.156
Поени од реакции
4.921
Македонизам е само екстремна форма на етничкиот националистички наратив со која бодуваат политичарите врз слабо поткованото население со цел да добиваат гласови. Ниту еден проблем, ама баш НИТУ ЕДЕН ПРОБЛЕМ нема решено ниту пак ќе реши оваа држава доколку робува на тие тупи наративи. Појди од вашите знаменца на Кутлеш, Солун е наш и ние сме антички македонци, можеш да се силеш со иредентизам, али се што ќе постигнеш е да ти се смее цела меѓународна заедница.
Русија преку својата пропаганда удара на таа човечка ранливост оти знае дека си игра со емоциите на луѓето и притисокот што од таа страна во 2018 го имаше овде е масовен.

Ако ти сметаш дека партија како Дпмне нема влијание да го менува дискурсот на што нејните слепи верувачи мислат, тогаш неможам да ти помогнам, бидејќи страшно е, терапија ти треба.
Постави си го обратното прашање. Што ќе се десеше на Референдумот доколку ВМРО ДПМНЕ барем малку официјално пропагираше поддршка на Референдумот? У најпесимистичко сценарио барем 20% од нивните следбеници ќе гласаа ДА, а ако земеш у предвид дека се безусловни следбеници кои со сендвичи ги купуваа за на протести, нема да ме чуди голем дел да излезеа.

Се пукаш у колено со ставовите. Има многу Македонци кои гласале на тие избори.Немаше масовна излезеност во предоминантно албанските општини, тоа официјалните податоци. го потврдуваат.
Објективно гледано не е точно дека сите што не излегле не се согласуваат.Полесно е да не отидеш да гласаш наместо да отидеш. Игнорантноста и дезинформираност си го праат своето.
Ако нешто е сигурно е дека 550000 луѓе гласале ДА. Влез во НАТО е битна работа за оваа држава. Дали ќе се решеше тогаш или после 5 години , која власт небитно. Едноставно тоа одблокира многу работи и не вреди да толку време се троши во државата за да удоволува на индоктринираните националисти.
Ова дефиницијата за Македонизам(инаку само за твое информирање Македонизам е исто што и Македонштина ама заради подобро звучење некои користат Македонизам) самиот ја смисли или некој ти шепна. Веројатно имаш скромно образование штом си дозволуваш вака од ракав да пушташ недоносени.
Што ти е тоа етнички национализам, каков уште национализам има? Еве како гледам на твојот национализам - ти имаш доларски или евро-национализам, погодив?
Слабо потковано население, е мое копито, населението не се коњи и магариња па ди поткиваш, ама ако ќе научиш само Бога моли да не биде на потешкиот начин.
Ова држава не може да решава проблеми затоа што е вазал односно е под окупација, значи властите ги поставува некој надвор од волјата на народот.
Околу Кутлеш и нашите знаменца не би полемизирал со Северџган!
Мене ми се смее “меџународната“ затоа што сум Македонец, а тебе ти ракоплеска затоа што велиш дека не сум Македонец :yid:
Русија удира на човечка ранливост ова е точно замисли таа Русија не сака да дозволи педерски бракови и педофили да бидат директори на училишта и градинки, срамота една за тоа Русија.

Глеам сакаш да ми препишеш терапија, добро ама дали може да ми препишеш од тоа маслото што сакаше Павле Кокаиновски да купи, зошто само на вас Северџганите да ви биде добро сакам и јас, и овде би завршил бидејќи не гледам смисла, ти си платен ова да го пишуваш а јас го правам затоа што така мислам.

Види вака гледам дека сакаш да ја измамиш својата потсвест но потсвеста многу точно регистрира што е насилството, или неправда. Лажење за такви суштински работи остава последици.(да се надеваме дека геслото мајмун чита мајмун повторува мајмун научил е вистинита и во твојот случај)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.631
Поени од реакции
82.389
Среќа западот почна неутрално да гледа кон балканот па ви запреа плановите и вам и на србите.
Западот е наклонет кон Албанците и стои зад водењето на државава преку своите амбасади. Државава е мајка за Албанците и маќеа за Македонците.
Затоа ние сме за Русија.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.016
Поени од реакции
36.793

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.727
Поени од реакции
6.231
Западот е наклонет кон Албанците и стои зад водењето на државава преку своите амбасади. Државава е мајка за Албанците и маќеа за Македонците.
Затоа ние сме за Русија.

кој сте вие кои сте за Русија? Бугарите ко на времето со Стефано? Јас познавам 100ци Македонци кои не се за Русија. И уште околу 20 свопа од 100ци илјади кој не се ни за Америка ни Русија и им је преку тасе од биполарен Свет.
Не туку го прикажувај своето бабуле на бугарштина, како апсолутен Македонски стаф, грозен еден.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Што ти е тоа етнички национализам, каков уште национализам има? Еве како гледам на твојот национализам - ти имаш доларски или евро-национализам, погодив?
У најмала рака постои и Грагански национализам Ајнштајне.

Слабо потковано население, е мое копито, населението не се коњи и магариња па ди поткиваш, ама ако ќе научиш само Бога моли да не биде на потешкиот начин.

Ова држава не може да решава проблеми затоа што е вазал односно е под окупација, значи властите ги поставува некој надвор од волјата на народот.

Хахаха, Да Бил Гејтс не окупира :vozbud:, разбирам од кај доагаш.

Околу Кутлеш и нашите знаменца не би полемизирал со Северџган!
И 100 пати да спомнеш Северџган, пак ќе бидеш поголем имбецил со античкиот наратив.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.532
Поени од реакции
47.924
На граѓански национализам ги учеле во фондација Заеви-едно опшесво за сите, и они сиротите си мислат дека такво нешто стварно постои :icon_lol: :icon_lol:
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
да кај прогресивниве педеролиберали има над 80 родови па нормално е да има и исто толку национализми.
Хаха јас кажав пред некое време у еден пост, вие се сте путиновци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom